Rada

Najlepšie 4 účinné metódy chovu teliat doma

Najlepšie 4 účinné metódy chovu teliat domaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mať v domácnosti vlastné hospodárske zvieratá je vážna pomoc, ktorá prináša finančné výhody aj výrobky vo forme mäsa, mlieka a výrobkov z nich získaných. Ale aby ste dosiahli zisk, musíte zvládnuť všetky zložitosti chovu teliat, zvoliť správnu metódu, naučiť sa, ako sa vyhnúť chorobám a vyriešiť početné problémy.

Metódy chovu teliat

Úspešnosť chovu dobytka a dosahovanie zisku závisí od toho, ako správne sa chovajú mláďatá.

Individuálne

Pri tejto metóde sú teľatá umiestnené v samostatných domoch s malou osobnou voliérou, takže si zviera môže zvoliť, či bude vonku alebo pôjde do interiéru. Moderné puzdrá sú vyrobené z odolných, nepriehľadných plastov, ktoré sa ľahko udržiavajú.

Zvieratá sa rýchlo prispôsobujú životným podmienkam.

Sú na čistom vzduchu, netrpia amoniakom a inými plynmi uvoľňovanými hnojom.

Prijímajte požadovanú dávku slnečného žiarenia.

Riziko rýchleho šírenia infekčných chorôb je vylúčené.

Dobytok sa ľahšie stará.

Náklady na nákup alebo výstavbu jednotlivých domov.

V náročných podmienkach je potrebná nadmerná spotreba mlieka.

Skupina

Pri použití tejto metódy sa mladé zvieratá na farme chovajú šesť mesiacov v skupinách s 10 až 20 zvieratami rovnakého veku.

Teľatá sa vyvíjajú rýchlejšie.

V skupine existuje konkurencia, ktorá stimuluje prírastok hmotnosti prostredníctvom efektívneho príjmu krmiva.

Riziko zrýchleného šírenia infekcií.

Odsávanie

Táto metóda spočíva v chove teliat pod kravou až 7 alebo 8 mesiacov. V takom prípade môže jedna krava nakŕmiť až 2 - 3 prísavníky.

Hromadný prírastok vďaka zvýšenému množstvu ľahko stráviteľného proteínu (mledzivo a mlieko).

Absencia chorôb tráviaceho systému.

Minimálna úmrtnosť potomstva v prvých mesiacoch života.

Rýchly rast zvierat.

Minimálne náklady na prácu a finančné prostriedky.

Bez starostlivej starostlivosti a pozornosti o kravy a mladé zvieratá nemusí metóda poskytnúť očakávaný výsledok.

Je potrebné zabezpečiť zvieratám plnohodnotné krmivo a pohodlné izby.

Obsahové technológie

Pri chove mladých zvierat sa používajú dve technológie údržby: tradičná a studená. Každá z nich má svoju vlastnú skupinu výhod a nevýhod.

Studená metóda

Táto metóda sa považuje za najefektívnejšiu a je vhodná na chov hospodárskych zvierat na produkciu mlieka a mäsa. Pri tejto metóde sa zvieratá od prvého dňa života chovajú v samostatných miestnostiach vonku, bez kúrenia, iba na podstielke.

Stimulácia zásob tela v náročných podmienkach vedie k rýchlemu prírastku hmotnosti.

Prevencia chorôb posilňovaním imunity a otužovaním.

Teľatá na čerstvom vzduchu majú dostatok vitamínu D.

Udržiavanie v chlade stimuluje činnosť štítnej žľazy a zaisťuje vynikajúci metabolizmus.

Náklady na stavbu jednotlivých domov.

Vysoká spotreba mlieka kvôli nízkym teplotám obsahu.

Tradičné

Táto metóda existuje už dlho, ale stále je to bežné. Teľatá sa spočiatku chovajú u matiek, potom sa odrastené potomstvo oddeľuje od kráv.

Takmer žiadne náklady.

Mladé zvieratá sú vo výhodnej polohe aj pri prudkej zmene teploty, pretože sú zohrievané a chránené, kŕmené matkou.

Mladé zvieratá môžu mať zažívacie ťažkosti.

Choroba môže v krátkom období postihnúť mnoho hospodárskych zvierat.

Gobi a jalovice neprijímajú dostatok vitamínu D, preto sú vďaka tejto technológii častejšie postihovaní rachitmi a majú oslabený imunitný systém.

Čím kŕmiť?

Výživa teliat v rôznych obdobiach života má značné rozdiely, o ktorých je treba vedieť, aby sa zabránilo rôznym zažívacím problémom a aby sa dosiahol normálny vývoj zvierat.

Počas obdobia mlieka

Toto obdobie trvá až 4 mesiace. Toto je dôležitý čas pre normálny vývoj teliat a formovanie ich zdravia. Je vhodné ponechať novorodenca s kravou najmenej prvé 2 týždne a nezabudnite piť mledzivo.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Ak z nejakého dôvodu musíte kŕmiť teľatá bez kravy, potom sa kŕmia litrom mledziva 4 krát denne, dve hodiny po narodení. Je vhodné kŕmiť zviera v pravidelných intervaloch na farme aj doma.

Piaty deň sa teľatá naučia piť vodu, zatiaľ čo majitelia stád musia pochopiť, že mlieko je jedlo a voda je nápoj. Zvieratá by nemali byť zbavené vody v nádeji, že z matkinho mlieka dostanú dostatočné množstvo tekutín. Pri kŕmení teliat sa do mlieka často pridáva voda, ktorá postupne prechádza na opačnú stranu. Je nemožné náhle na ňu prejsť z plnotučného alebo mierne zriedeného mlieka, pretože by to spôsobilo hnačku. Toto by sa malo robiť postupne, postupne, až kým sa teľa vôbec nezaobíde bez mlieka a neprechádza na iné krmivá.

Výkrm

Aby sa dalo chovať zviera na mäso, malo by kŕmenie trvať až jeden a pol roka. Počas tohto obdobia je dôležité poskytnúť teliatu úplné a vyvážené krmivo.

Ďalej sa verí, že použitie suchého krmiva je pre majiteľov zvierat pohodlnejšie, pretože znižuje riziko gastrointestinálnych ochorení a odstraňuje časť nákladov na prípravu vysoko kvalitných tekutých výrobkov.

Pre teľatá je tiež jednoduchšie nezávisle regulovať hladinu spotreby takéhoto krmiva a nárast živej hmotnosti je rýchly a efektívny. Pri chove dojníc sa uprednostňuje objemové krmivo - seno, siláž, okopaniny a ako mäsové kŕmne koncentráty.

Chovné vlastnosti

Chov teliat si vyžaduje sledovanie nasledujúcich podmienok:

  1. Veľkosť skupiny zvierat. Vo veľkej skupine sú teľatá často nervózne, úzkostlivé a veľa sa hýbu, čo vedie k iracionálnemu použitiu krmiva a zníženiu rastu.
  2. V skupine je žiaduce zhromaždiť teľatá rovnakého veku a telesnej hmotnosti - týmto spôsobom sa môžete vyhnúť kolíziám a dosiahnuť jednotné zvýšenie hmotnosti.
  3. Na zviera by malo byť dosť miesta, ktoré sa počíta na základe podlahovej plochy na hlavu hospodárskych zvierat. Preplnenosť vedie k zraneniam, zníženému spánku a odpočinku a zníženiu množstva zjedeného jedla a vypitej vody.
  4. Dôležitou vlastnosťou pri chove teliat je takzvaná predná strana na kŕmenie, to znamená vzdialenosť medzi zvieratami pri konzumácii krmiva. Malo by to byť minimálne 35 centimetrov na hlavu. Zároveň je zabezpečená pokojná a rovnomerná spotreba krmiva. Lýtka sú takmer v rovnakom čase plné a ľahnú si k odpočinku.
  5. Výber správneho typu krmiva. Ak sa plánuje, že teľatá sa budú používať v chove dojníc, od útleho veku je potrebné naučiť ich jesť objemné šťavnaté krmivo. Na kultiváciu mäsa v strave prevažuje koncentrované krmivo.

Seno a iné suché krmivá sa zavádzajú až po dosiahnutí veku teliat jedného mesiaca, pretože ich žalúdok (bachor) predtým nebol prispôsobený na trávenie hrubých jedál.

Rastúca hygiena pre začiatočníkov

Aby lýtka pravidelne rástli, neochoreli a priberali, nestačí ich len dobre kŕmiť. Musí sa im poskytnúť primeraná starostlivosť, ktorá pozostáva z týchto prvkov:

  1. Čistota miestnosti, kde sú chované teľatá. Prach, hnoj, moč, staré, zatuchnuté podstielky, rozptýlené a čiastočne zjedené jedlo - to všetko sa stáva príčinou chorôb zvierat.
  2. Udržiavanie príjemnej a nie nízkej a vysokej teploty, ktorá zaručuje pohodlie zvierat a absenciu extrémnych zmien - prudkého ochladzovania alebo ohrievania vzduchu. Optimálne je udržiavať teplotu 16-18 stupňov Celzia pre mesačné teľatá, za 2 mesiace budú vyhovovať 15-17 stupňom, za 3-4 mesiace - od 12 do 15 stupňov a za šesť mesiacov zvieratá vydržia 11-13 stupňov. Podchladenie je mimoriadne nebezpečné, pretože vedie k zníženiu imunity, zhoršeniu trávenia a asimilácii potravy, ako aj k rozvoju chorôb.
  3. Pravidelné vetranie miestnosti bez prievanu. Je potrebné odstrániť plyny emitované samotnými teľatami a hnojom, ako aj vylúčiť upchatie, ktoré má nepriaznivý vplyv na zdravie zvierat.
  4. Prechádzky pod holým nebom. Teľatá určené na obnovu (výmenu) hospodárskych zvierat je potrebné vypúšťať každý deň, čo zlepšuje ich pohodu, podporuje zdravie a slnečné lúče pomáhajú produkovať vitamín D, ktorý je potrebný pre silné kosti, zuby a kopytá, a celkovo vynikajúci bytie.

Samotné zvieratá sa tiež musia udržiavať v čistote, skontrolovať stav pokožky, či nie je poškodená a či nedošlo k uhryznutiu hmyzom, či nedošlo k výtoku očí, uší a genitálií, či pevnosť a neprítomnosť hniloby v kopytách.

Pri správnej hygiene, správnom kŕmení a údržbe bude chov teliat úspešnou činnosťou a prinesie majiteľovi zisk.

Možné problémy

Až 15% novorodených teliat hynie v prvých dňoch a týždňoch života. Aby bol podnik perspektívny, rozvíjal a generoval príjem, je potrebné zachovať maximálny počet potomkov. K tomu je potrebné predchádzať chorobám, najmä infekčným, ktoré môžu „pokosiť“ celé stádo, od mladých až po dospelé kravy.

Okrem infekcie môžu byť príčinou problémov vlhkosť a chlad v miestnosti, nesprávne kŕmenie a zlé osvetlenie, nedostatok vetrania. Zo slabého svetla sa na zvieratách vyvíja vši, ktoré majú nadmernú vlhkosť - hnilobu kopýt, prievan vyvoláva zápal pľúc a / alebo obličiek.

Musíte sa starať o malé teľatá, venovať im pozornosť, sledovať ich zdravie. Potom sa budú dobre vyvíjať, vyrastať silné, neustále priberať. To prinesie spoločnosti alebo jednotlivcovi zisk, posilní jej pozíciu.


Pozri si video: CanWash - dezinfekcia konvy (August 2022).