Návrh

Slivka: populárne odrody, výsadba a starostlivosť o rastliny

Slivka: populárne odrody, výsadba a starostlivosť o rastliny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Slivky patria medzi populárne ovocné a bobuľové rastliny, ktoré sa úspešne pestujú v priemyselnom meradle aj súkromnými záhradníkmi. Ak chcete získať slušnú úrodu, mali by ste zvoliť správnu odrodu a zároveň dodržiavať príslušné charakteristiky poľnohospodárskej technológie.

Biologické vlastnosti sliviek

slivka (z latiny Prúnus) Je to bežná rastlina v mnohých krajinách rodiny Pink alebo Rosaceae. Rodina kombinuje viac ako dvesto druhov, ktoré sa najčastejšie pestujú v severných miernych oblastiach. Značná časť zástupcov sa týka ovocných plodín, ktoré sú medzi záhradníkmi všeobecne známe a žiadajú sa.

Stromy môžu mať rôzne rastové sily. a na okrajoch majú jednoduché kopinaté listy s chrupavkami. Kvety sú biele alebo ružové a majú päť okvetných lístkov a toľko sepálov. Druh usporiadania kvetín je jednoduchý alebo kombináciou až šiestich kvetov v slnečníkoch kvetenstvo. Ovocie predstavuje kôstka s dostatočne veľkou kosťou.

Populárne odrody slivky

Hlavné odrody sliviek pochádzajú z niekoľkých botanických druhov vrátane domácich sliviek, tŕňov, tŕňov, sliviek Ussuri a hybridov.

Rané odrody

Pestovanie skorých odrôd vám umožňuje získať najskoršiu úrodu, ktoré svojou kvalitou a chuťou nie sú horšie ako stredné a neskoršie dozrievanie ovocia.

Názov triedypopisCharakterizácia ovociaOdolnosť voči chorobám
"Greengage Karbysheva"Pôvodcom je Donetsk Garden Institute. Samoobslužná známka. Používa sa čerstvé, na konzervovanie a príjem vysoko kvalitných sušených sliviek.Hmotnosť do 50 g, okrúhla, červená s jemným modravým náterom. Buničina je žltá, šťavnatá, sladká, aromatická.Odolnosť voči chorobám a mrazuvzdornosť sú pomerne vysoké.
"Alica"Priemerná rastová sila, pyramidálna, zvýšená, priemerná hustota koruny. Snímky červeno-hnedej farby.Hmotnosť do 35 g, zaoblený ovál. Koža je pomerne tenká, tmavo červená. Buničina je oranžovej farby, stredne hustá, šťavnatá, svieža, s bezfarebnou šťavou.Lístie a mladé výhonky majú tendenciu poškodiť vošky. Odolnosť proti mrazu do -25 ° C
Červená guľaPriemerná rastová sila stromov. Crohn zaoblené, vetvy visiace. Priemerné zhrubnutie koruny.Hmotnosť do 45 g, okrúhly tvar, červená farba s namodralým kvetom. Buničina je svetlo žltá, drobivá, vláknitá, sladká a aromatická.Vysoká odolnosť proti poškodeniu kleasterosporiózou a monilálnym popálením.
"Greengage early"Pôvodcom je Inštitút záhradníctva, Doneck. Produktivita je vysoká a stabilná. Odroda je neplodná. Priemerná sila rastu. Oblý tvar koruny.Hmotnosť do 50 g. Farba žltá, voskovitá a oranžová. Buničina je zelenkavo žltá, hustá, sladká s kyslosťou a medovou arómou.Vysoká odolnosť proti klasterosporióze a monilálnemu spáleniu. Stupeň odolnosti voči mrazu.
Eurázia 21Silný, s rozprestierajúcou sa a viacsmernou korunou stromov.Zaoblené, s hmotnosťou do 35 g. Červené vínové, s voskovým poťahom. Dužina je žltooranžová, šťavnatá, aromatická.Stabilná odolnosť proti hnilobe a iným chorobám. Odolnosť proti mrazu až do -20 ° C.

Odrody v polovici sezóny

Odrody v polovici sezóny sú medzi záhradníkmi mimoriadne populárne. Oproti skorým odrodám majú úplnejšiu a bohatšiu chuť a arómu.

Názov triedypopisCharakterizácia ovociaOdolnosť voči chorobám
„Maďarský bieloruský“Stredne veľké stromy s oválnou zaoblenou korunou. Čiastočná neplodnosť.Hmotnosť do 39 g, okrúhly tvar, fialová s modrou farbou odtieňa. Silný voskový náter. Buničina je oranžová, hustá, sladká a kyslá.Vysoká odolnosť proti „dieram“ a monilálnemu spáleniu.
"Greengage Altana"Veľká rastová sila, okrúhla oválna koruna, listy tupo zahnuté, jasne zelené.Hmotnosť do 39 g. Tvar je okrúhla ružovkastočervená pokožka so silným voskovým poťahom. Buničina je žltá, vláknitá, šťavnatá.Priemerná odolnosť proti mrazu. Odolnosť voči polystygomiáze, klyasterosporiozu, vysoká "sharke". Odolnosť voči horeniu v monilách je nízka.
"Suvenír východu"Strom je vysoký, koruna sa šíri, listy sú tenké, kožovité.Hmotnosť je až 39 g. Tvar je okrúhly, farba oranžová, premena na vínovú. Dužina je žltooranžová, hustá, šťavnatá.Sklon k poškodeniu kleasterosporiózou alebo špinavým špinením.
"Voloshka"Vysoký strom, koruna je široko zaoblená, kompaktná. Odroda je neplodná.Hmotnosť je od 31 do 48 g. Forma je oválna. Nerovnomerná tmavomodrá fialová farba so škvrnami. Celulóza je žlto-zelená, šťavnatá, hustá, chuť je sladká a kyslá.Odolnosť proti mrazu je priemerná. Odolnosť proti klastosporióze je nedostatočná.
"Suvenír východu"Priemerná sila rastu. Vysoko plodné. Univerzálne použitie.Hmotnosť do 41 g. Tmavomodrá farba pokožky. Buničina je žltá, hustá, chrumkavá, sladká.Postačuje odolnosť proti chorobám a mrazuvzdornosť.

Odrody neskorého dozrievania

Odrody neskorého dozrievania ovocia od 25. augusta a do polovice prvého jesenného mesiaca. Takéto odrody nemajú v mnohých regiónoch vždy čas úplne dozrieť, preto sa najčastejšie pestujú v južných regiónoch.

Názov triedypopisCharakterizácia ovociaOdolnosť voči chorobám
"President"Stromy nadpriemerný rast. Produktivita je od 40 do 70 kg.Hmotnosť do 49 g, modrá farba pokožky s voskovým poťahom. Buničina je žltá, šťavnatá. Univerzálne použitie.Odkazuje na zimnú vytrvalosť. Stredná odolnosť voči chorobám.
"Maďarský Pulkovo"Strom s vysokým rastom, so širokou a guľatou, veľmi hustou korunou. Vlastná odroda.Hmotnosť je až 21 g. Farba je červená alebo fialová s bohatým voskovým povlakom. Buničina je jantárová, žltá, kyslá.Má vysokú zimnú odolnosť. Nie je dostatočne odolný voči monilióze.
"Vika"Strom je malý, slabý, koruna klesá, riedka.Hmotnosť je až 26 g. Koža je vínová, s nápadnými podkožnými bodkami a výrazným voskovým povlakom. Dužina je svetlo žltá, kyslá.Mierna rezistencia na rôzne choroby.
Valor CanadianStredne rastúci strom s pomerne hustou korunou.Hmotnosť je až 48 g. Šúpa modrofialovej farby s prechodom na vínovú. Buničina je hustá, rovnomerná. Chuť je vynikajúca.Je odolný proti závažným chorobám a má dobrú zimu.
"Pamäť Timiryazeva"Strom je stredne vysoký, s malou stonkou a šíriacou sa korunou.Hmotnosť 24 g. Tvar je oválna, žltá koža s pálením a svetlo šedá doska. Buničina je nasýtená jantárovo sfarbená, šťavnatá a hustá.Nízka odolnosť vetiev proti mrazu. Môžu byť ovplyvnené voškami a kleasterosporiózou.

Viac informácií o odrodách sliviek nájdete tu.

Pravidlá pestovania slivky

Výsadba sliviek, rovnako ako všetky ostatné ovocné stromy, by sa mala začať prípravou pôdy:

 • miesto pristátia by malo byť na kopci a dobre osvetlené;
 • odporúča sa používať na výsadbu oblastí s ľahkou hlinitou pôdou;
 • hladina podzemnej vody by nemala byť bližšie ako 1,5 m od povrchu;
 • v strednom Rusku sa pristátie uskutočňuje na jar av južných oblastiach sa pristátie uskutočňuje na jeseň;
 • vzdialenosť medzi vysadenými stromami by mala byť v závislosti od sily rastu 3,5 až 4 m;
 • pristávacia jama by mala mať šírku 80 x 40 cm a hĺbku 50 až 60 cm;
 • v závode nainštalovanom v jame musíte starostlivo narovnať všetky korene a vyviesť kolík vedľa stonky bez poškodenia koreňového systému;
 • jama s koreňovým systémom by mala byť pokrytá hornou vrstvou pôdy zmiešanou s kompostom, superfosfátmi, drevným popolom alebo chloridom draselným;
 • koreňový krk rastliny by mal byť 3 až 5 cm nad zemou.

Slivka: výber odrôd (video)

Sadenice by mali byť priviazané ku kolíku. Okolo rastliny je otvor na zalievanie rastliny rýchlosťou dvoch vedier pre každé sadenice. Aby sa zachovala vlhkosť, odporúča sa mulčovať pôdu okolo stonky rašelinou alebo humusom.

Funkcie starostlivosti o slivky

Schéma udalostí pozdĺž slivkového stromu je založená na niekoľkých hlavných znakoch, ktoré odlišujú tento ovocný strom od iných záhradných výsadieb. Od tretieho roku života si slivka vyžaduje osobitnú pozornosť. Slivka má schopnosť obnoviť rast na jeseň a za teplého a vlhkého počasia slivky začínajú aktívne rásť.

Aplikácia hnojív

Systematické obaľovanie sliviek by sa malo vykonávať systematicky s ohľadom na tieto odporúčania:

 • skoro na jar je potrebný komplex hnojív s dostatočným obsahom síranu amónneho;
 • kyslé pôdy sa musia vyvážiť pridaním dusičnanu vápenato-amónneho, vápna alebo drevného popola;
 • pôda okolo mladých rastlín sa musí kompostovať kompostom alebo dobre hnitým hnojom;
 • kŕmenie sliviek organickými látkami by sa malo uskutočňovať každé dva až tri roky počas výkopu na jeseň;
 • na jeseň potrebuje slivka najmä hnojivá potaš a fosfor;
 • počas aktívnej jarnej vegetačnej fázy sa odporúča kŕmiť stromy hnojivami s obsahom dusíka.

Rozvrh kŕmenia sliviek

Doplňovací dátumOdporúčané hnojivo
Prvá dekáda májaZrieďte v vedre s vodou dve polievkové lyžice močoviny. Spotreba stromu je 1 vedro.
Prvá dekáda júnaZrieďte v vedre s vodou 3 lyžice. l. nitrofosfátového. Spotreba stromu je 1 vedro.
Polovici augustaZrieďte v vedre s vodou dve polievkové lyžice superfosfátu. Spotreba stromu je 1 vedro.

Na zvýšenie produktivity je možné uskutočniť orovnávanie listov 0,5% roztokom močoviny. Počet takýchto obväzov by mal byť od dvoch do troch za sezónu.

Pravidlá napájania

Na zavlažovanie jedného mladého alebo stredne veľkého slivkového stromu by sa mali používať najmenej tri vedrá vody týždenne. Na zavlažovanie vysokých a hojných ovocných rastlín je potrebné zvýšiť množstvo vody jedenkrát a pol krát.

Najoptimálnejšie obdobia napájania sú v období jar / leto, keď dôjde k aktívnemu rozvoju púčikov, kvitnutiu a tvorbe vaječníkov. Mulčovanie pôdy zníži odparovanie vlhkosti.

Tvorba koruny

Aby mal slivovník tvar koruny, ktorý je atraktívny a vhodný na údržbu, je najdôležitejším krokom kultivácie uskutočnenie formovania prerezávania. Optimálny tvar koruny je riedkeho typu.

Stromová pečiatka by nemala byť vyššia ako 40 cm. Na dne by nemali zostať viac ako 3 vetvy. V druhej vrstve musíte opustiť 2-3 vetvy. Všetky nasledujúce úrovne by mali mať jednu vetvu.

Koruna sliviek prerezávanie podľa roku

Orezanie časutechnika
Prvý rokPo prebudení obličiek sa stonka odstráni z bočných vetiev zdola o 50 cm. Kostrové vetvy sú odrezané na polovicu. Centrálny vodič sa odreže na dobrú obličku s výškou 1,5 m nad zemou. Koncom júla sa uskutoční letné prerezávanie vetiev, pričom ostáva 20 cm od kmeňa. Bočné výhonky je potrebné znížiť na 15 cm na obličku. Centrálny vodič - žiadna zmena.
Druhý rokV marci prerušte stredný vodič o 2/3. V júli sa výrastky upravia po predĺžení vetiev na dĺžku najviac 20 cm. Bočné vetvy s odkazom na dolnú obličku by sa mali znížiť na 15 cm.
Tretí rokOrezanie centrálneho vodiča kľukatým smerom do výšky 2,5 metra. Následné ročné prerezávanie nových rastových a pretínajúcich sa vedľajších vetiev. V júli prerezávajú bočné výhonky na dĺžku 20 cm a všetky pretínajúce sa vetvy. Abnormálne rastúce výhonky sú úplne odrezané hore.

V dôsledku takéhoto orezania je možné vytvoriť pyramídovú korunu na širokom a masívnom základe.

Pravidlá pestovania sliviek

Slivka nepatrí medzi veľmi náročné rastliny. Avšak v severných oblastiach, ako aj v oblastiach so zasneženými zimami a prudkými poklesmi teploty, je veľmi dôležité prijať včasné opatrenia na ochranu sliviek pred mrazom, popálením od slnka a škodcami.

Ako prerezávať slivku (video)

Ochrana stromov pred mrazom

Okrem bielenia bielymi stromami chránia aj mladé slivky pred silnými mrazmi použitie izolačných materiálov.

Ďalším účinným spôsobom ochrany mladých sliviek pred mrazom je ohýbanie vetiev k zemi, nasledované pripnutím pomocou drevených konzol. Nad ohnutým stromom by ste mali urobiť malú chatrč vŕb. Dizajn musí byť pokrytý zemiakmi a krytinami.

Kvalitná ochrana pred slnkom

Aby ste chránili slivky pred spálením na jeseň, bielenie kmeňov a vidlíc z kostrových konárov vápennou maltou. Na začiatku jari by sa bielenie malo opakovať.

Preventívne postrekovanie

Na jar by sa slivky mali postrekovať niekoľkokrát:

 • pred pučaním, znamená špinenie dier, kokomykózu, ovocie a sivú hnilobu a tiež plesňové choroby. Okrem toho sa lieky používajú na ničenie lariev násadových škodcov;
 • vo fáze kvitnutia sa používajú prostriedky na ničenie roztočov a sliviek;
 • po odkvitnutí sa vykonáva profylaktický postrek proti hnilobe a parazitom rastlín.

Ak sa v lete nájdu škodcovia, mali by sa postriekať nielen postihnuté rastliny, ale aj všetky stromy výsadieb, ktoré sú blízko seba.

Metódy množenia sliviek

Slivka pomerne ľahko množiť niekoľkými spôsobmi, čo vám umožní získať plnú výsadbu materiál sami.

Vegetatívne rozmnožovanie stromu

Slivka sa najčastejšie šíri vegetatívne:

 • Očkovanie. Na zimné mrazuvzdorné sadenice by sa mali vysádzať odrezky zo sliviek, ktoré by mali byť zdravé a vysokej kvality.
 • Rezne. Korene slivky vykopajte vo vzdialenosti 1,0 - 1,5 m od kmeňa. Veľkosť odrezkov koreňa by mala byť asi 15 cm a hrúbka 1,5 cm. Rezne by mali byť vysadené na jar v šikmom alebo vertikálnom smere.
 • Rast koreňov. Na jeseň by sa mal nasekať koreň spájajúci materskú rastlinu a na jar sa musia tieto procesy s koreňmi vykopať a zasadiť na nové stále miesto.

Rozmnožovanie semien stromu

Semená by mali byť zasiate na jeseň v zime alebo v poslednom desaťročí apríla. Pred výsadbou by sa semeno malo umyť, usušiť a vrstviť. Tento spôsob rozmnožovania je výhodný, ak je to potrebné, aby sa sadenice dostali do zásoby.

Choroby a škodcovia sliviek

Slivky a ovocie sa často stávajú žiadanou korisťou pre mnohých škodcov. Okrem toho významná časť najobľúbenejších odrôd nemá dostatočnú rezistenciu na väčšinu chorôb.

Názov choroby alebo škodcuPreventívne a liečebné opatrenia
CodlingPoužitie kmeňov pásov s pytlovinou, kopanie pôdy, manuálny zber stôp po zbere.
molZbierka plazivých motýľov vo fáze znášky. Najefektívnejšie použitie postrekov fungicídmi skoro na jar.
SlivkaKvalitné vykopávanie pôdy pred rozkvetom, trasením píly na handry a zničením. Použitie preventívneho postreku.
Neporovnateľná priadka morušováDetekcia a deštrukcia ovipozitov ošetrených petrolejom. Preventívne ošetrenie.
Marsupiálna chorobaJarné rozprašovanie 3% Bordeauxovou tekutinou.
Špinavé špinenieOdstránenie zasiahnutých výhonkov na jeseň postrekom 1% Bordeauxovou tekutinou.
MonoliozZhromažďovanie a ničenie spadnutých listov, ničenie zasiahnutých výhonkov a plodov. Dvojité striekanie 3% Bordeauxovou tekutinou.

Napriek tomu, že slivka pochádza z Ázie, teraz kvôli skorej zrelosti, vysokej produktivite a vynikajúcej chuti sa tento ovocný strom pestuje takmer všade. Slivka má veľké množstvo užitočných vlastností a je vynikajúcou surovinou pre rôzne prípravky a pokrmy.

Ako sa starať o slivky (video)Komentáre:

 1. Gozshura

  It is not clear to me.

 2. Melwas

  Dobrá práca!

 3. Vojind

  It's the funny phrase

 4. Milosh

  This is your opinion

 5. Farhan

  Myslím, že nemáš pravdu. Som si istý. Napíš mi v PM, budeme diskutovať.Napíšte správu