Rada

Čo robiť, ak sa na listoch hrozna objavia červené škvrny, ako s nimi zaobchádzať a ako s nimi zaobchádzať

Čo robiť, ak sa na listoch hrozna objavia červené škvrny, ako s nimi zaobchádzať a ako s nimi zaobchádzať


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Infekcie zistené včas je možné rýchlo ošetriť, takže záhradníci musia pravidelne kontrolovať ovocné plodiny. Jedným zo spoľahlivých znakov choroby hrozna sú červené škvrny na listoch. Presnú diagnózu možno stanoviť podrobným preskúmaním poškodených kríkov.

Príčiny začervenania listov

Existuje niekoľko dôvodov pre vznik červených škvŕn na listoch hrozna:

  • infekčné choroby;
  • napadnutie škodcami;
  • nedostatok alebo prebytok určitých živín;
  • nerovnomerné rozloženie zaťaženia viniča.

Dôležité. Sčervenanie listov sa vyskytuje u farebných odrôd viniča. Pri rovnakých chorobách majú škvrny na kríkoch bieleho hrozna zvyčajne žltú a hnedú farbu.

Povahu začervenania môžeme posúdiť podľa niektorých znakov:

  1. Ohniskové začervenanie listov naznačuje infekčnú povahu ochorenia (rubeola).
  2. Rovnomerné začervenanie zelenej hmoty môže byť príznakom nedostatku draslíka a fosforu. A tiež o prebytku fluórovaných minerálnych hnojív.
  3. Červené škvrny s prítomnosťou presného uhryznutia, pavučiny, lariev na zadnej strane listu sú spôsobené vysokou distribúciou niektorých druhov hmyzu (krídlatky, roztoče), ktoré sa živia miazgou rastliny.

Infekčná rubeola

Bežné plesňové ochorenie spôsobené vačnatou hubou Pseudopeziza tracheiphila Muller-Thurgau. Ovplyvňuje listy rastliny, veľmi zriedka trsy a stonky. Vinič a plodiny trpia začiatkom jari odumretím veľkého množstva listov v dolnej časti výhonkov. Trsy hrozna na infikovaných kríkoch zaostávajú vo vývoji. Široký výskyt tohto ochorenia môže viesť k strate a znehodnoteniu až 70% plodov.

Huba prezimuje v padlých listoch hrozna a na niektorých ďalších rastlinách. V teplom, vlhkom jarnom období huba rýchlo vypučia a začne sa rozširovať. Prvé príznaky vidno už koncom mája, na mladých listoch sa objavujú svetlé škvrny, ktoré časom sčervenajú (pri farebných odrodách hrozna).

Spravidla je ohrozených prvých 4 - 8 listov, v počiatočnom štádiu je infekcia podobná plesni. Červené škvrny pochádzajú z okraja listu, obmedzené malými a veľkými žilkami.

Za optimálnu teplotu na vývoj sa považuje 18 - 20 ° C. V lete, v suchom a horúcom období, huba zastaví svoje aktívne rozširovanie. Koncom augusta, v septembri, pri zvýšení vlhkosti, dochádza k opätovnej infekcii, ale bez vážnejších následkov.

Spider roztoč

Jedným z dôvodov, prečo sa listy hrozna červenajú, je infekcia výsadieb roztočom (Tetranychidae). Kŕmia sa vnútornou dužinou prepichnutím veľkých žíl na chrbte. Ovplyvnené listy čoskoro zakryjú konvexné škvrny, začervenajú sa (v bielych odrodách zhnednú) a vyschnú. Za priaznivých životných podmienok sa roztoč rýchlo rozmnožuje (6 - 10 generácií počas teplého obdobia) a môže spôsobiť značné škody na budúcej úrode. Bobule sú kyslejšie a malé, asi 20 - 30% sa môže pred zberom drobiť.

Na infikovaných rastlinách možno vidieť pavučiny. Pavučiny sťažujú prienik chemikálií, čo sťažuje kontrolu škodcov. Dospelí o dĺžke asi 0,5 mm používajú na ich prezeranie a počítanie ďalekohľad. Viac ako päť kusov na list je signálom pre urgentné spracovanie rastlín.

Neinfekčná rubeola

Hrozno je veľmi náročné na zloženie pôdy a minerálnych hnojív. Prebytok alebo nedostatok niektorých prvkov môže viesť k všeobecnému oslabeniu rastliny a začervenaniu listov. Najbežnejším prípadom je potašový hlad vo vinici. V takom prípade zelená hmota rovnomerne sčervená po celej ploche výsadby. Druhým dôvodom môže byť prebytok fluóru v dôsledku nesprávneho výpočtu dávky hnojív obsahujúcich fluór.

Dôležité. Preťažená liana s negramotným výpočtom počtu kefiek na dozretie a nerovnomerným podväzkom môže tiež signalizovať oslabenie začervenaním listov.

Poškodenie listov cikádami

Malý hmyz pripomínajúci kobylky môže spôsobiť výrazné poškodenie úrody hrozna a je jedným z dôvodov, prečo listy hrozna začnú červenať. Hroznové listy sa živia šťavou z rastlín vo všetkých fázach svojho vývoja. Dospelý hmyz sa dá ľahko zistiť zatrasením kríkom. Cikády skáču spolu rôznymi smermi.

Na poškodených listoch sa objavujú bodky a žltkasté škvrny, ktoré nakoniec sfarbia do červena vo farebných odrodách hrozna. List sa zvlní a vysuší. V horúcom a suchom počasí počet cikád rýchlo rastie, čo môže spôsobiť značné poškodenie plodiny. Okrem priameho poškodenia rastlín sú cikády nositeľmi infekcií.

Dôležité. Cikády nemajú rady vôňu cesnaku a cibule a snažia sa od nich držať ďalej. Výsev cibule do uličiek hrozna zabráni škodcom.

Účinky

Červené škvrny, bez ohľadu na príčinu ich výskytu, vedú k vädnutiu listov a skorému vystaveniu výhonkov. Veľký úbytok zelenej hmoty ovplyvňuje kvalitu ovocia. Obsah cukru prudko klesá, hrozno sa rozpadne pred dozretím a stráca svoj nákladovo efektívny vzhľad. Choroba prvých listov skoro na jar zastaví vývoj výhonkov a zasahuje do plného kvitnutia.

Oslabená rastlina v budúcnosti zle bojuje s inými chorobami. Mechanické poškodenie listov škodcami je „otvorenou bránou“ pre vážne plesňové a vírusové infekcie.

Spôsoby boja proti infekcii

Pred rozhodnutím, čo robiť so začervenaním, musíte presne zistiť príčinu. Rozdielna povaha poškodenia listov si vyžaduje použitie určitých chemikálií.

Liečba rubeoly

Proti infekčnej rubeole sú kríky ošetrené fungicídmi vo fáze 3-4. Listov. Po 7-10 dňoch sa postup opakuje. Potom sa ošetrenie po ďalších 7-10 dňoch kombinuje s postrekmi proti plesniam. Lieky proti rubeole zvyčajne zabezpečujú simultánny boj proti plesniam: Ridomil Gold, Delan, Switch, Skor a ďalšie. Kríky sú nastriekané z oboch strán skoro ráno za suchého, pokojného počasia.

Liečba neprenosnej rubeoly

Najrýchlejším spôsobom, ako nasýtiť hrozno draslíkom, je postrek listov komplexným minerálnym hnojivom obsahujúcim síran draselný alebo iné zlúčeniny. Prvé kŕmenie je plánované dva týždne pred kvitnutím.

Druhý postrek sa robí týždeň po odkvitnutí. Hrozno nereaguje tak rýchlo na zálievku koreňov draslíkom, ale pri výbere zloženia komplexného hnojiva je potrebné pridať zlúčeniny draslíka. Na jeseň a na jar sa humus nanáša vo veľkom množstve pod každý krík.

Ovládanie roztočov pavúkov

Ošetrenie červených škvŕn na hrozne v dôsledku rozšírenia roztočov sa vykonáva ošetrením viniča skoro na jar 5% vápenno-sírnym odvarom. Je dôležité, aby ste boli včas pred opuchom obličiek. Počas vegetačného obdobia sú kliešte vyhubené postrekom 1% roztokom koloidnej síry. V boji proti roztočom sa dobre osvedčili prípravky „Fufanon“, „Talstar“, „Omayt“, „Karbofos“.

Spracovanie sa vykonáva iba na rubovej strane, pričom sa každý list opatrne postrieka. Pavučina prekáža prieniku liekov k škodcom. Po 10 dňoch sa ošetrenie opakuje.

Prostriedky na boj s listovými listami

Boj proti listnatým stromom pomocou chemikálií sa uskutočňuje iba pri nekontrolovanom šírení hmyzu. Zvyčajne je ich počet riadený dravým hmyzom, môžete nastražiť pasce. Liečba kríkov infúziou cesnaku pomôže vystrašiť listové listy. Pohár mletého cesnaku na 10 litrov vody. Hmyz nezomrie, ale pokúsi sa presunúť na iné miesto. Ak poškodenie listovými listami presahuje normu, kríky sa ošetria pesticídmi.

Osvedčili sa:

  • "Benzofosfát" (60 g / 10 l vody, platnosť 2 - 3 týždne);
  • "Confidor" (1,5 - 2 g na 10 litrov vody, platné 2 - 4 týždne);
  • „Zolon“ (platí 2 - 3 týždne).

Pred kultiváciou viniča sa výsadba starostlivo odburiní a odstránia sa silne poškodené výhonky.

Dôležité. Larvy křískovitých listov sa dokážu živiť miazgou iba živých rastlín, po orezaní rýchlo hynú.

Liečba sa vykonáva na jar av lete 2-3 krát s prestávkou 10-14 dní. Postrek sa začína od spodných konárov a roztok sa z oboch strán postrieka jemným prachom. Susedné ovocné plodiny a tráva sú tiež ošetrené insekticídom. Mesiac pred začiatkom dozrievania hrozna je zakázané ošetrovať kríky liekmi.

Prevencia znamená

Z miesta sa odstránia všetky zvyšky po orezaní hrozna, ako aj opadané lístie. Práve na nich zimuje väčšina škodcov a plesní. Na ploche hrozna by sa nemala udržiavať burina. Poskytuje tiež prístrešie a potravu pre škodcov a plesne.

Kríky oslabené kvôli nedostatku živín prudko reagujú na infekciu inými infekciami. Preto musíte dodržiavať plán kŕmenia. Na jeseň sa na kopanie privedie zhnitý hnoj. Počas vegetačného obdobia nezabudnite na obväz na draslík na listy. Správne zrezanie a zviazanie viniča ochráni kríky pred vlhkosťou a zlým vetraním. To je kľúč k úspechu v boji proti plesňovým chorobám. Cesnakové a cibuľové záhony vedľa viniča chránia pred inváziou listových listov.


Pozri si video: Vinič a prvý zimný rez 1 (December 2022).