Rada

Opis a vlastnosti králikov Hikol a pravidlá ich držania

Opis a vlastnosti králikov Hikol a pravidlá ich držania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Len málo chovateľov amatérskych králikov vie o hikolskom plemene králikov, pretože vzniklo pred štvrťstoročím. Ale počas tejto doby sa zvieratá stali populárnymi v Európe a ďalších krajinách ako vhodné pre profesionálny priemyselný chov. Ich vlastnosti sú vhodné pre tento konkrétny spôsob výroby. Patria k skoro zrejúcim mäsovým plemenám s nízkotučným diétnym mäsom, vhodné pre detskú výživu.

Pôvod

Tieto králiky boli chované vo Francúzsku, ako základ sa použili zástupcovia kalifornských a novozélandských bielych plemien. Za týmto účelom sa uskutočnili genetické práce, to znamená, že predkovia línie dostali umelo zavedené gény od iných výrobcov na zlepšenie vlastností.

Opis a vlastnosti

Pre farbu pleti neexistuje žiadny štandard. Môže to byť biela, sivastá, krémová alebo colorpoint, to znamená s tmavším odtieňom uší a nosa.

Jedná sa o veľké zvieratá mohutnej stavby, široké, pevné zozadu, silné nohy, ovisnuté brucho a ľahká hlava.

Uši sú krátke, široké, v tvare lyžice, nos je dlhý, oči sú červené so svetlým okrajom, široko umiestnené. Pestujú ich na mäso veľkí poľnohospodári.

Výhody plemena

Králiky hikol - držitelia rekordov v rýchlosti prírastku hmotnosti. V 3-4 mesiacoch hmotnosť zvieraťa dosahuje 3,5-4,5 kilogramu, čo odkazuje na plemeno v smere brojlerov. Ďalším významným plusom je, že hikol mäso obsahuje menej tuku ako zástupcovia iných plemien. Vďaka tomu sú králiky zvlášť prospešné pri získavaní diétneho mäsa na výživu detí s tráviacimi problémami a metabolickými poruchami.

Králičie mäso má vysokú chutnosť, nepreťažuje žalúdok, je ľahko stráviteľné a rýchlo sa vstrebáva. Kosti zvieraťa vážia menej ako iné plemená, takže čistý výnos mäsa je vyšší.

Obsah

Králiky sú držané v klietkach, ktoré je potrebné pravidelne čistiť a dezinfikovať. Zvieratá netolerujú vlhkosť a prievan, preto musia zabezpečiť nasledujúce podmienky:

 1. Zabezpečenie vetrania.
 2. Automatický systém kontroly mikroklímy (úrovne vlhkosti a teploty).
 3. Denné hodiny.
 4. Dávkovanie krmiva prísne podľa rozvrhu kŕmenia.
 5. Použitie vyčistenej pitnej vody.
 6. Dostupnosť včasného veterinárneho vyšetrenia a vykonania potrebných postupov.
 7. Pravidelná dezinfekcia, dezinsekcia a kontrola škodcov.

Poskytnutie dobrých životných podmienok králikom prinesie vysoké výnosy z dôvodu vynikajúcej úžitkovosti mäsa. Pre veľké chovné farmy a priemyselné farmy prináša chov králikov hikol značné výnosy a stabilné zisky.

Strava

Je nerentabilné chovať hikolové králiky na malých farmách alebo na pozemkoch pre domácnosť, pretože pre intenzívne priberanie na váhe musia jesť špeciálne granulované krmivo. Tieto produkty majú vyvážené zloženie, ktoré vám umožní pribrať za pár mesiacov.

Pri použití tradičného kŕmenia sa strácajú hlavné vlastnosti plemena - skorá zrelosť a rýchlosť dosiahnutia porážkovej hmotnosti.

Králiky tohto plemena však majú silný potravný trakt, schopný pre tieto zvieratá stráviť štandardné jedlo. Ich strava obsahuje nasledujúce jedlá:

 1. Tráva.
 2. Seno.
 3. Pšenica.
 4. Jačmeň.
 5. Kukurica.
 6. Slnečnica
 7. Varená a čerstvá zelenina.

Rovnako ako u iných králikov, aj u plemena Hicol je dôležité zabezpečiť nepretržitý prísun čistej pitnej vody. Poskytuje zdravie a chuť k jedlu pre stabilné priberanie. Zdravé zviera je schopné získať 45-50 gramov hmoty denne. Systémy na pitie bradaviek sú vhodné na zásobovanie vodou.

Chovné vlastnosti

Tieto králiky sú vhodné na chov iba na veľkých farmách, pretože z dôvodu pôvodu plemena vedie prirodzená reprodukcia k skresleniu znakov. Jedná sa o hybridy, takže na potomstvo bude treba použiť umelé oplodnenie. To je jediný spôsob, ako zachovať vlastnosti plemena a čistotu krvi.

A toto je drahý proces, ktorý nie je k dispozícii väčšine poľnohospodárov alebo chovateľov králikov, ktorí sa venujú fajčeniu.

Choroby a očkovanie

Králiky Hikol sa vyznačujú zdravým trávením a vytrvalosťou. Králiky sú ale bez výnimky náchylné na infekčné choroby, ktoré môžu „pokosiť“ významné hospodárske zvieratá v priebehu niekoľkých dní a dokonca hodín. Preto sa týmto zvieratám podáva preventívne a bežné očkovanie proti myxomatóze a hemoragickému vírusovému ochoreniu. Očkovanie je možné kombinovať alebo podať samostatne.

Nakúpené králiky sú tiež očkované proti salmonelóze, listerióze, besnote a pasteurelóze. Ak sa použije jednozložková vakcína, interval medzi injekciami by mal byť dva týždne.

Výber a nákup hikol králikov

Pretože sa plemeno líši v mnohých špecifických vlastnostiach, najmä pokiaľ ide o chov, králiky je možné kúpiť iba v špecializovaných farmách a iba vtedy, ak si je kupujúci vedomý ťažkostí budúceho chovu. Králiky Hikol kupujú špecializované farmy s objemom priemyselnej výroby. Nakupujú mladé zásoby od spoločností, ktoré sa zaoberajú takým zložitým chovom.

Králiky musia mať príslušné pasy potvrdzujúce ich pôvod a zdravie. Externe je kontrola rovnaká ako pri kúpe iných králikov:

 1. Čistú vlnu bez spleti.
 2. Čisté oči.
 3. Nedostatok výtoku.
 4. Veselé vystupovanie.
 5. Stabilná chuť do jedla.

V Ruskej federácii čistokrvné králiky chová špecializované stredisko „HYCOLE“. Tu si môžete kúpiť plemenné zvieratá s tetovaním na uchu, ktoré zaručuje čistotu plemena a príslušnosť k rôznym plemenným líniám pre absenciu úzko súvisiaceho pôvodu. Toto plemeno typu brojlerov dáva rýchly nárast dietetického mäsa, ale nie je vhodné pre domácnosť, vhodné pre hromadný priemyselný chov.


Pozri si video: Určovanie pohlavia (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Lad

  Waited

 2. Nickolas

  In it something is. Clearly, I appreciate the help in this matter.Napíšte správu