Rastliny

Strihanie čerešní: zvýšenie výnosov pomocou strihu

Strihanie čerešní: zvýšenie výnosov pomocou strihu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Orezávanie čerešní je dôležitou súčasťou správnej záhradníckej starostlivosti. Napriek všeobecnému názoru na traumatický faktor prerezávania sa musia čerešne formovať a musia sa vykonávať v súlade so základnými pravidlami a požiadavkami.

Všeobecné požiadavky

Začínajúci záhradníci sa pri kosení plodín často dopúšťajú chýb, v dôsledku čoho môže strom oslabiť a zle vydržať zimné obdobie a dokonca aj zomrieť.

Potreba postupu

Existuje niekoľko dôvodov na odstránenie vetiev, ale všetky z nich zahŕňajú zlepšenie stavu čerešní:

 • správna tvorba koruny rastliny;
 • predĺženie plodenia;
 • zabránenie vyčerpania čerešní;
 • zníženie rizika škodcov a chorôb;
 • dosiahnutie dobre upraveného a presného vzhľadu rastliny.

Po tomto postupe čerešňa prerozdeľuje významnú časť vitality do tvorby plodiny, ktorá sa stáva lepšou a stabilnejšou.

Táto udalosť, podľa pravidiel orezávania, ktoré by mali brať do úvahy charakteristiky rastu rastlín a úrovne plodenia, pomáha zlepšovať životaschopnosť stromu a má priaznivý vplyv na plodnosť, čím sa predlžuje výkonnosť produktívneho obdobia.

Náradie

Nielen správne vykonanie práce závisí od kvality nástroja, ale aj od časového rámca, v ktorom sa strom môže obnoviť. Na vykonanie takéhoto postupu by sa malo použiť:

 • záhradný nôž, potrebný pri práci s tenkými konármi;
 • píla na odstránenie vetiev stromu so značným priemerom;
 • záhradné záhradnícke záhradnícke nožnice.

Celý nástroj by mal byť udržiavaný čistý a čo najostrejší. Okrem toho pri vykonávaní práce bude potrebné použiť záhradný var, ktorý spracúva všetky miesta porezania.

Obsahuje prerezávanie kríkov a čerešní

Hlavným rozdielom medzi týmito formami čerešní je druh plodu. Odrody podobné kríkom tvoria väčšinu kvetných pukov pri ročných výrastkoch, as vekom sa také vetvy stávajú hrubšími a previsnutými. Čerešne tvoria väčšinu kvetných pukov na vetvách kytíc, ktorí môžu žiť viac ako päť rokov, ale v strednej zóne našej krajiny zamrznú skôr.

Bushová forma

Pri odkrytí konca vetiev je potrebné ich skrátiť o tretinu alebo polovicu dĺžky výhonku, čo závisí od veľkosti. Kostrové a poloskeletové vetvy sú skrátené na bočné vetvy, ktoré sa vyznačujú dobrým vývojom a rastom smerom nahor. Je dovolené ich rezať na úroveň spiacich obličiek.

Odstraňovanie kostrových a poloskeletových vetiev sa v priebehu rokov striedalo, čo uľahčí závodu podstúpiť postup. Výsledné jednoročné prírastky nie sú predmetom odstránenia. Na zvýšenie vetvenia by sa mali rezať výhonky, ktorých dĺžka presahuje pol metra. Orezanie na bočnú vetvu je efektívnejšie ako rezanie krúžkom.

Tvar stromu

Okrem nariedenia zosilnenej koruny sa vhodným prerezaním odstránia vidlice a prispeje sa tiež k posilneniu ovocných vetvičiek ak vytvoreniu podriadenosti vetiev. Skrátiť sa môžu iba dlhé vetvy.

Keď sa dosiahne ročný rastový prírastok 15 centimetrov a odkryje sa základňa kostrových vetiev, uskutoční sa orezávanie proti starnutiu na päťročnom dreve. Prerezávanie stromov obmedzuje rast stromov, keď rastlina dosiahne výšku 3 metre. V tomto prípade je efektívne orezávanie prevedením hlavných a kostrových vetiev na výrazné bočné vetvy.

Ako prerezávať čerešňu na jar

Obsahuje prerezávanie plodov a staré čerešne

Je veľmi dôležité zamerať sa nielen na druh rastliny, ale aj na jej vekové charakteristiky. Pozornosť a včasné skrátenie vetiev si vyžaduje nielen nedávno vysadené rastliny, ale aj tie staré, ktoré si vyžadujú omladenie.

Mladá rastlina

Základom prerezávania mladej čerešne je vytvorenie pravidelnej koruny, ako aj zabránenie nadmernému zahusťovaniu, ktoré vyžaduje orezávanie vetiev, ktoré rastú smerom dovnútra. Zabezpečenie správneho rastu od prvého roku prispieva k jednotnému rozvoju stromu a znižuje riziko problémov s plodom. V tejto fáze je dôležité identifikovať kostrové vetvy.

Old cherry

Staré stromy si vyžadujú starostlivú starostlivosť a omladenie. Na takýchto rastlinách je potrebné pestovať všetky staré a prestať niesť ovocné konáre. Choré konáre si vyžadujú osobitnú pozornosť, ktorá by sa mala rezať na zdravé drevo. Ak sa na starej čerešni vyskytujú konáre, ktoré sú silne naklonené smerom dole s nízkou úrovňou príjmu živín, musia sa odstrániť.

Ovocná rastlina

Pri odrezávaní plodov čerešní je potrebné skrátiť dĺžku holých konárov a skrátiť cestu zložiek výživy od koreňov po korunu. Rozvinuté ročné prírastky sa znižujú minimálne.

 1. Pri práci so stromovou rastlinou by ste mali rastúce vetvy nasmerovať von. Silne úzke vetvy je potrebné oddeliť orezaním cez bočné vetvy. Pri silnom vystavení vetiev by malo byť orezanie kostrových vetiev maximálne.
 2. S poklesom rastu na kostrových vetvách kríkov nesúceho ovocné formy až do 20 centimetrov sa pozoruje kontinuálna expozícia vetiev, čo vyžaduje slabé omladenie vo forme čiastočného odstránenia kostrových vetiev prvého a druhého rádu. Zároveň je potrebné korunu čo najviac zoslabiť odstránením zahusťujúcich vetiev.

Pri správne vytvorenej korune je plodná hodnota holých koncov starých vetiev zanedbateľná a hlavný výnos sa pozoruje na vetvách obnovy.

Kedy rezať čerešňu

Nie je dôležitý časový rozvrh práce. Jarné prerezávanie umožňuje stromu rýchlejšie sa pohybovať od obdobia zimného odpočinku, a vykonanie postupu na jeseň pomôže rastline pripraviť sa na zimu. Spôsob pestovania na jeseň a na jar má malé rozdiely.

Ako plodiny na jeseň

Dátumy sa môžu líšiť v závislosti od pestovateľskej oblasti. V južných regiónoch je takáto práca povolená do poslednej dekády októbra. V severnej oblasti by sa všetky rastliny mali odrezať v polovici septembra. Hlavným ukazovateľom je spomalenie toku miazgy, ktoré charakterizuje dokončenie vegetačného obdobia.

Štandardná schéma prevádzky je nasledovná:

 1. Odrezali sme všetky veľké vetvy, ktoré narúšajú normálny vývoj ostatných, s výnimkou kostrových vetiev tvoriacich koruny. Vzdialená vetva by mala mať náhradu, ktorá zvýši účinok proti starnutiu a nebude mať nepriaznivý vplyv na výnos stromu.
 2. Je potrebné odstrániť všetky vetvy vyčnievajúce zo stonky pod ostrým uhlom.

Všetky miesta porezov by mali byť starostlivo spracované záhradnými variáciami alebo inými špeciálnymi prostriedkami.

Technológia jarného prerezávania

Jarné prerezávanie je kľúčom k formovaniu rastlín. Ročná implementácia takéhoto postupu v apríli vám umožní získať hojný ovocný a krásny strom.

Štandardná schéma jarného prerezávania je takáto:

 1. Odstránenie všetkých vetiev zahusťujúcich korunu stromu, s výnimkou vetiev umiestnených rovnobežne s pôdou.
 2. Odstránenie vetiev, ktoré bránia úplnému rozvoju a rastu ostatných.
 3. Ak hlavný kmeň stúpa nad vetvy rámu o viac ako 20 centimetrov, musíte ho orezať.

Práce musia byť ukončené pred obdobím aktívneho toku miazgy. Vystrihovanie plstených čerešní si vyžaduje osobitnú pozornosť, ktorej nadmerné zhrubnutie koruny má negatívny vplyv na výnos rastlín.

Starostlivosť po orezaní

Najneskôr deň po orezaní konárov by sa všetky časti mali starostlivo ošetriť antiseptickými prípravkami, natretými olejovou farbou alebo záhradným lakom. Pri následnej starostlivosti o kultúru sa zvyčajne nevyžadujú žiadne zvláštne vlastnosti.

Jesenné prerezávanie čerešní

Hlavné úsilie záhradníka počas tohto obdobia by malo byť zamerané na pozorovanie technológie pestovania rastlín. Opúšťanie spočíva vo vykonávaní pravidelného zalievania, včasného hnojenia, ako aj uvoľnenia a buriny pôdy okolo stromov. Je veľmi dôležité pamätať na to, že v rastlinách, ktoré sa vyskytujú prvýkrát po prerezávaní, môže dôjsť k oslabeniu rastlín a vo fáze adaptácie je potrebné venovať pozornosť opatreniam na ochranu rastlín pred poškodením parazitmi a závažnými chorobami.