Rada

Ako pestovať a starať sa o physalis v skleníku, popis rastliny a tipy

Ako pestovať a starať sa o physalis v skleníku, popis rastliny a tipy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Physalis si získal popularitu medzi záhradkármi kvôli rozdielom v chuti, dekoratívnemu ovociu a množstvu užitočných vlastností. Na našom otvorenom poli môže rásť iba v južných oblastiach, ale je možné pestovať physalis v skleníku v centrálnych oblastiach, pri náležitej starostlivosti dáva rastlina dobrú úrodu.

Opis a vlastnosti zariadenia

Physalis je južná trváca rastlina čeľade hluchavkovitých, jej najväčší zástupca. V ruskej kuchyni sa usadil pomerne nedávno, ale už si získal verných obdivovateľov. Plody sa používajú na prípravu na zimu, sú nakladané, solené, pridávané do nádob s paradajkami a uhorkami. Džem je vyrobený z bobuľových odrôd, pripravuje sa marmeláda a slúži na zdobenie cukroviniek.

Dôležité: pred jedlom musia byť plody blanšírované, aby sa zbavili horkej chuti

V závislosti od odrody je dĺžka stonky od 20 do 120 centimetrov, oválne, protiľahlé listy dlhé až 15 centimetrov, rozširujú sa smerom k báze. Veľké ovocie je umiestnené v krabici v tvare čínskeho lucerny. Ako ovocie dozrieva, oranžová tobolka stráca farbu a vysychá.

Existujú dekoratívne, zeleninové, bobuľové odrody. Okrasné odrody nie sú jedlé, ale slúžia ako vynikajúca dekorácia pre záhradné pozemky.

Rastlina Physalis pripomína paradajku. V závislosti od odrody je hmotnosť ovocia od 20 do 150 gramov.

Bobule, charakterizované malými plodmi s výraznou chuťou, bobule od 1 do 10 gramov. Z jedného kríka môžete získať od 2 do 5 kilogramov ovocia. Najobľúbenejšie odrody:

  1. Zelenina:
  • Kinglet;
  • Moskva skoro;
  • Veľkoplodé;
  • Gribovský.

Zelenina Physalis sa nazýva aj mexická, pretože Mexiko je jej domovinou.

  1. Berry:
  • Jahoda;
  • Ananás;
  • Cukorové hrozienka;
  • Peruánsky.

Odrody bobúľ sa ťažko pestujú v Middle Lane, potrebujú viac tepla a svetla ako odrody zeleniny.

Ako správne zasadiť physalis

Physalis je možné vysadiť v skleníku dvoma spôsobmi: sadenicami a odrezkami.

Semená pre sadenice sa vopred namočia na 30 minút do roztoku manganistanu draselného. Čas na výsadbu semien pre sadenice je február-marec. Potom sa semená vysejú do pôdy, ktorá je predparená a pokrytá filmom alebo pohárom a umiestnená na teplom a slnečnom mieste. Teplota by sa mala udržiavať na asi +19 ° C. Rastliny pod filmom musia uvoľniť pôdu.

Physalis sa zaleje teplou vodou, aby sa zabránilo vysušeniu alebo premokreniu pôdy. Pristátie je pravidelne vetrané. Po vzídení výhonkov sa škatule otvoria, keď sa objavia 3 listy, potápajú sa. Na zber je lepšie používať rašelinové črepníky ako ďalšie hnojivo. Po výskyte 6-8 listov sa sadenice prenesú do skleníka. Nízko rastúce odrody sa vysádzajú v množstve 6-8 rastlín na 1 meter štvorcový. Pre vysoké odrody sú postačujúce 2 rastliny na meter štvorcový.

Odrezky Physalis môžeme sadiť odrezaním vrcholkov výhonkov. Stopka s 3 internódiami na polovicu je umiestnená v zemi. Robia to v júli.

Vlastnosti pestovania v skleníku

Jedná sa o veľmi nenáročnú rastlinu. Dostatok tepla a svetla zaručuje dobrú úrodu. Pôda pre neho by mala byť neutrálna alebo mierne zásaditá, voľná a ľahká. Pre vysoké odrody sú postačujúce 2 rastliny na meter štvorcový.

Musí sa systematicky vytrieďovať, uvoľňovať a polievať raz týždenne. Vysoké známky musia byť zviazané. Skleník musí byť pravidelne vetraný. V regiónoch, kde je málo slnka, je ťažké pestovať bobuľové odrody physalis, ale aj záhradníci v Leningradskej oblasti majú vynikajúce výnosy zeleninových odrôd.

Tipy na starostlivosť

Rastlina neznáša burinu, pravidelné buriny a údržba vám umožnia získať dobrú úrodu. Komplexné hnojivo pre paradajky je vynikajúce na výsadbu, ktoré by sa malo používať v súlade s odporúčaniami výrobcu. Physalis nemá rád hnoj, je lepšie radšej použiť kompost; rastlina dobre reaguje na kŕmenie roztokom dreveného popola.

Keď physalis zreje, kapsuly vysychajú a vypadávajú. Zbierajú sa vysušené a spadnuté škatule. Plody v nich sú udržiavané vysoko kvalitné a chutné, hlavnou vecou je zber pred prvým mrazom.


Pozri si video: Lover (Smieť 2022).