Rada

Bezsemenný spôsob pestovania určitých odrôd paradajok na otvorenom poli

Bezsemenný spôsob pestovania určitých odrôd paradajok na otvorenom poli


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Niektoré odrody paradajok sa dajú pestovať aj bez použitia sadeníc. Existuje tiež veľa spôsobov, ako takéto paradajky pestovať. Nie je ľahké vypestovať plnohodnotné sadenice, preto si ich amatérski záhradníci často kupujú na trhu, čo zvyčajne predstavuje určité riziko získania nedostatočnej kvality alebo nesprávnej odrody.

Východiskom z tejto situácie je bezsemenný spôsob pestovania paradajok. Semená paradajok sa vysievajú priamo do pôdy, kde neustále rastú. Je potrebné mať na pamäti, že touto metódou je možné pestovať paradajky tak v južných oblastiach, ako aj v páse s chladnejším podnebím.

Rozmanitosť spôsobov výsadby

Paradajky môžu mať dva druhy kríkov: veľmi vysoké (neurčité) a nízke (určujúce). Nízke odrody majú tendenciu rásť najviac 1 meter. Jeho kríky majú 3 až 6 hlavných a bočných stoniek a v dolnej časti sa zvyčajne tvoria nevlastné deti.

Neurčité odrody môžu mať významné výšky stoniek. Na konci hlavnej stonky sa vytvorí kvetný hrozen. Kroky umiestnené v blízkosti hlavnej stonky neprestávajú rásť. Tento proces pokračuje počas vegetačného obdobia a zastaví sa až nástupom chladných jesenných dní.

Výška takýchto kríkov paradajok môže dosiahnuť viac ako 2 metre. Spravidla je však intenzita vzhľadu plodných kefiek a vaječníkov v nich oveľa menšia ako u zástupcov rajčiakov s nízkym rastom.

V popise paradajok je uvedená skutočnosť, že majú radšej teplo. Ak teplota klesne na 10 stupňov, potom peľ nemá možnosť dozrieť a vaječníky zostávajú bez oplodnenia a drobia sa. Optimálna teplota na pestovanie paradajok je od +21 do +25 stupňov. Aj keď rastliny milujú vlhkosť, jej prebytok môže negatívne ovplyvniť rast kríkov a dozrievanie plodov.

Potreba svetelného toku je veľmi dôležitá. Ak to nestačí, potom sú rastliny natiahnuté do výšky a korene sa vyvíjajú zle.

Paradajky uprednostňujú ľahkú pôdu s vysokým obsahom živín, môžu však rásť aj na iných pôdach. Jedinou výnimkou sú silne kyslé alebo príliš slané.

Charakteristika a opis odrody Sprint 2

Najobľúbenejšou odrodou, ktorá sa dá pestovať bezsemenným spôsobom, je paradajka Sprint 2. Nevyžaduje sa jej obliekanie a zovretie. Hmotnosť jedného ovocia sa pohybuje od 50 do 80 g.

Na jednej ruke dozrieva 6-8 plodov. Paradajkový šprint môže úspešne prinášať ovocie aj za nepriaznivých klimatických podmienok. Veľmi skorá odroda. Ovplyvnená neskorou plesňou. Na otvorenom teréne sa semená tejto odrody vysievajú v júni. Schémy výsadby - rozložené na vzdialenosť 30 x 50 cm, je potrebné napájanie a kŕmenie.

Pravidlá pre výber miesta na výsev

Miesto výsadby paradajok by malo byť správne vybrané s pôdou absorbujúcou vlhkosť a ľahko prevzdušnenou. Clayy, ťažké oblasti sa ohrievajú pomalšie a majú tendenciu sa rýchlo zhutňovať. Na takýchto pôdach nemožno očakávať skorý zber. Navyše, úzka podzemná voda, ktorá prechádza popri koreňovom systéme, negatívne ovplyvňuje vysadené paradajky.

Paradajka bez semien potrebuje na to, aby rástla normálne, dostatok slnečného svetla. Preto sú postele umiestnené na južných svahoch. Na tomto mieste sa pôda zahrieva rýchlejšie a lepšie. Najskoršia úroda sa získava na juhovýchodných svahoch lokality. Menej pravdepodobné, že sa tu vyskytnú jarné mrazy.

Ak má záhradný pozemok rovný povrch, je lepšie paradajky vysadiť na miesto, ktoré je chránené pred vetrom, alebo postaviť špeciálnu ochranu. Môžete usporiadať postele v blízkosti stredne veľkého živého plotu.

Podľa pravidiel striedania plodín sa pre paradajky vyberajú pozemky, na ktorých sa predtým pestovali:

  • uhorky;
  • kapusta;
  • cuketa.

Po zemiakoch a paprike, pred výsadbou paradajok, je lepšie vydržať dvoj- až trojročnú medzeru. Neodporúča sa tiež sadiť paradajky vedľa vysadených zemiakov. Škodlivý hmyz a choroby zemiakov môžu mať vplyv aj na paradajky.

Príprava postelí

Po výbere vhodného miesta začnú pripravovať postele. Na jeseň môžete použiť organické hnojivá a na jar je miesto posypané humusom a popolom.

Nad záhonmi, na ktoré sa budú zasiať bezsemenné paradajky, sú nainštalované oblúky, takže sadenice sú na vrchu pokryté filmom. Pre malé postele môžete použiť prázdne plastové fľaše. Nakrájajte ich naprieč a zakryte mladé rastliny.

Výsev pôdy

Ranné paradajky sa odporúča vysádzať do malých kríkov bezsemenným spôsobom. Neboja sa hustých výsadieb, je lepšie ich umiestniť v šachovnicovom vzore na vzdialenosť 30 cm medzi rastlinami.

Aby sa v budúcnosti zabezpečil prístup vzduchu k rastlinám, mali by sa nevlastné deti včas odrezať. Do jednej jamy môžete zasiať až 5 semien a zasypať ich jeden a pol centimetrovou vrstvou pôdy. Potom určite nalejte teplú vodu a zakryte rezanými plastovými fľašami alebo sklenenými nádobami. Hornú časť určite zakryte fóliou natiahnutou cez oblúky.

Ako pestovať paradajky bez sadeníc

Vysadené rastliny, kým sadenice nevyklíčia, je lepšie nerušiť. Ak je slnečné a teplé počasie, film je možné mierne otvoriť pre denné použitie.

Po vyklíčení sa nadbytočné rastliny rajčiaka odstránia z otvoru a po 2 rastlinách zostanú. V prípade potreby je možné ich transplantovať na iné miesto. Zalievanie paradajok vypestovaných bezsemenným spôsobom sa vykonáva v menších množstvách. Pretože centrálny, hlavný koreň, rastie hlboko do zeme a pri potápaní ho neruší transplantácia, je schopný extrahovať vlhkosť z nižších vrstiev pôdy. Takéto rastliny by sa mali polievať iba počas dlhotrvajúceho suchého počasia.

Pestovanie paradajok bezsemenným spôsobom má samozrejme aj svoje nevýhody:

  • táto metóda sa môže použiť iba pre odrody s skorým dozrievaním:
  • kvôli režimu nízkej teploty sa prvé zrelé paradajky môžu objaviť o 2 týždne neskôr ako tie, ktoré boli vysadené sadenicami.

Aj napriek tomu, že na otvorenom poli sa výsadba paradajok so semenami uskutočňuje 1,5 mesiaca po vysadení semien na získanie sadeníc, také kríky ich vo vývoji rýchlo dobehnú.

Potreba kŕmenia

Keď sa na rastline objavia viac ako 2 pravé listy, vykoná sa prvé kŕmenie. Do litrovej nádoby s vodou sa pridá 1,5 g dusičnanu amónneho. Jedna rastlina bude potrebovať 0,5 litra tohto roztoku.

Ďalšie oplodnenie sa uskutoční po objavení sa vaječníka. V tomto prípade sa použijú superfosfáty (20 g) a chlorid draselný (10 g). Tentokrát sa v blízkosti rastlín nakreslí brázda s hĺbkou asi 7 cm, ktorá sa vyrába vo vzdialenosti 15 cm od stonky a naleje sa do nej zmes hnojív. Tento vrchný obväz je možné nahradiť divinou, predtým zriedenou vodou v pomere 1/10. V septembri môžete pôdu zasypať slamou alebo pilinami.

Letná a jesenná úroda

Pretože pestované paradajky dozrievajú postupne, je potrebné zbierať zrelé plody po 4 dňoch. Ale počas obdobia hromadného dozrievania sa vykonáva častejšie. Paradajky, ktoré sa zbierajú na čerstvú konzumáciu, sa zbierajú, keď sú zrelé.

Ak nazbierate nie celkom zrelé plody, môžete na kríkoch urýchliť dozrievanie ďalších plodov. Môžu byť červené, ak sú rozmiestnené v jednej vrstve na hustom povrchu. Malo by sa však pamätať na to, že keď sú dozreté, plody uvoľňujú etylén, čo zase vyvoláva dozrievanie susedných plodov. Na konci sezóny, s nástupom mrazu, môžete zbierať všetky paradajky súčasne, aj tie, ktoré nie sú zrelé.

Ohlasy

Alexandra, Rostov na Done: Tento rok som vysial paradajky Sprint 2 priamo do pôdy. Rastliny boli veľmi skoro, kríky boli silné. Nebáli sa chladných nocí, pretože boli prirodzene otužovaní. Verím, že tento typ sejby využijem budúci rok.


Pozri si video: 2016 HDZ VR Substrát na paradajky a papriky (Septembra 2022).