Rada

Čo robiť, ak kačica pokrivkáva a ako s ňou zaobchádzať, príčiny a prevencia

Čo robiť, ak kačica pokrivkáva a ako s ňou zaobchádzať, príčiny a prevencia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré môžu spôsobiť krívanie u vtákov. Môže to byť vykĺbenie, zranenie, choroba. V druhom prípade má zviera ďalšie príznaky, napríklad stratu peria, zápal rohovky atď. Takéto príznaky môžu naznačovať nedostatok vitamínov a minerálov v tele. Čo ak kačica pokrivkáva? Prvým je zistenie príčiny, druhým odstránenie.

Prečo môže kačica krívať

Krvavosť u vtáka môže byť spôsobená:

 • poranenia nôh (podvrtnutie, zlomeniny, rany, popáleniny a iné poranenia končatín);
 • vrodené patológie nôh v dôsledku abnormálneho vývoja plodu (možné dôvody - úzko súvisiaci chov, porušenie inkubačného režimu);
 • nedostatočný počet samíc v kačici (kačica často pokrýva rovnaké kačice, čo zvyšuje zaťaženie ich tela - hmotnosť kačice je 6 kg, zatiaľ čo ženy vážia asi 4,5 kg);
 • avitaminóza;
 • mykoplazmoza.

Zranenia nôh

Do tejto kategórie patria dislokácie kĺbov, zlomeniny kostí, pomliaždeniny, rany. Kačice takéto zranenia často dostávajú náhlymi pohybmi v dôsledku zľaknutia (nielen káčatá, ale aj dospelé vtáky sú veľmi plaché, preto okamžite reagujú na najmenší hluk).

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Pre modriny je charakteristické začervenanie, opuch poškodenej oblasti. Keď je kĺb vykĺbený, noha je skrútená v neprirodzenom uhle. Okolo postihnutej oblasti sa môže vytvoriť nádor a hematóm.

Pri zlomeninách poškodená oblasť napučiava a stáva sa modrastou. Problém sa zvyčajne neodstráni a vták s patológiou sa pošle na zabitie.

Avitaminóza

Ak je kačka chromá, môže to byť spôsobené nedostatkom vitamínov. Kvôli nedostatku vitamínu B u vtákov sa vyvíja peróza, ktorej znakom je posun šliach a neskôr - vykĺbenie kĺbu.

Ak v strave nie je vápnik, fosfor, sodík, zvieratá majú mäknutie kostného tkaniva. Zrýchlený rast výkrmových káčatiek spôsobuje veľké namáhanie kostry a deformácie kostí, a preto sa vyvíja krívanie.

Mykoplazmóza

Slabá imunitná obrana umožňuje, aby sa mykoplazmatické baktérie stali aktívnymi v tele zvieraťa. Príznaky mykoplazmózy:

 • kĺby dolných končatín začnú napučiavať;
 • lokálny nárast teploty;
 • tuhosť pohybov, krívanie;
 • nazelenalý trus;
 • nariasené perie;
 • bledý zobák.

Liečba a prevencia

Chromá kačica sa chová v samostatnej klietke. Miesto poranenia sa ochladí a po 4 - 5 hodinách je končatina zabalená v teplej látke. Po pár týždňoch modrina zmizne. V prípade vykĺbenia kĺbu sa vykoná redukcia, po ktorej sa na nohu aplikuje tesný obväz. Pančucha sa nasadí na zviera tak, aby zachytila ​​chvost a časť chrbta. V prípade zlomeniny sa urobí röntgen, končatina sa zafixuje a predpíše sa antibiotická terapia. Po mesiaci sa držiak odstráni a na nohu sa navlečie tesný obväz.

Ak sa u vtáka zistí mykoplazmóza, veterinárny lekár predpíše antibiotické ošetrenie, vykoná sa celková dezinfekcia káčat. Aby sa zabránilo rozvoju nedostatku vitamínov, do stravy zvierat sa zavádza zrná, zemiakové hľuzy, hlávkový šalát a listy kapusty. V ponuke by mali byť aj kvasnice, rybí olej, otruby.

Je dôležité zabezpečiť, aby bol v dome dostatok žien.

Ďalším dôležitým bodom je dodržiavanie inkubačného režimu. Vajcia sa musia pravidelne obracať, aby sa tkanivá plodu neprilepili k vnútornej strane škrupiny. Vajcia sa nesmú poraniť. Aby ste nemuseli neustále ošetrovať kačice, odporúča sa nakupovať vtáky s dobrou imunitou, napríklad hybridnú kačicu mulard.

Krívanie u kačíc je bežné, ale jeho stav nie je ťažké liečiť. Napriek tomu by sa to nemalo brať do extrému. Dodržiavanie preventívnych opatrení a odporúčaní týkajúcich sa starostlivosti o vtáky pomôže zabrániť výskytu problému.


Pozri si video: chov 2019 činske kačice (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Ivar

  Prepáčte, ale podľa mňa sa robia chyby. Napíšte mi do PM, hovorte.

 2. Salmoneus

  I mean you are not right. Enter we'll discuss. Write to me in PM, we'll talk.

 3. Donavan

  nemáš pravdu. Budeme o tom diskutovať. Napíšte PM, porozprávame sa.Napíšte správu