Dom a záhrada

Technológia a metódy pestovania paradajok na parapete v zime

Technológia a metódy pestovania paradajok na parapete v zime


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Paradajky na parapete v zime sa v poslednej dobe pestujú čoraz častejšie. Tento spôsob získavania vitamínových rastlinných výrobkov sa vyznačuje vysokou úrovňou účinnosti a nízkymi nákladmi na finančné prostriedky a čas.

Výhody domáceho pestovania paradajok

Metóda pestovania paradajok doma nie je náročná, má však určité výhody:

 • nie je potrebné prísne dodržať načasovanie výsevných semien, ako je to v prípade iných rajčiakov, najmä vysokých hybridov a odrôd;
 • existuje možnosť získať dôstojnú úrodu zrelého ovocia bez ohľadu na ročné obdobie alebo poveternostné podmienky;
 • v obmedzenom priestore je možnosť pestovať rastlinné produkty šetrné k životnému prostrediu s vynikajúcou chuťou.

Vysoká dekoratívnosť mini-kríkov so zrelým ovocím vám navyše umožňuje dokonale vyzdobiť miestnosť. Samozrejme, na získanie kvalitného zrelého ovocia je potrebné vziať do úvahy niektoré vlastnosti domácej kultivácie, ktoré sa neobmedzujú iba na správny výber odrody.

Výber stupňa

Pre pestovanie paradajok doma je vhodné zvoliť si výlučne hybridy a odrody s obmedzenou veľkosťou. V takýchto rastlinách je koreňový systém rovnako silný ako vo vysokých kríkoch a pre úplný vývoj nevyžaduje hlboko živnú pôdu.

Nedávno sa objavili hybridy a odrody paradajok, ktoré sú neutrálne voči dennému svetlu a sú optimálne prispôsobené na pestovanie doma. Takmer 90% črepníkových plodín je hybridných. Štandardné odrody sú obzvlášť populárne, ktoré majú jeden silný a hrubý kmeň s hustou korunou. Takéto rajčiaky nevyžadujú podväzok a podporu.

Názov triedyKľúčové vlastnostiFarba a hmotnosť plodovDoba zreniaVlastnosti triedy
Micron NKNajnižšia paradajka na svete. Plody majú sladkú chuť. Aplikácia je univerzálna.Plody sú malé, veľkosť malej čerešne, žltá.Stredne skoré zrenie je 101 - 110 dní.Nemusí to byť nevlastný syn.
"Bonsai"Krátka, 20 - 30 cm vysoká, štandardná s malými tmavozelenými listami a veľmi krátkou internodiou. Na hlavnej stonke sa tvoria tri alebo štyri kefy.Plody sú malé, s hmotnosťou 30 g, sú husté a veľmi sladké.V polovici sezóny 105 až 115 dní od klíčenia po plodenie.Odroda je stredne odolná proti hlavným chorobám paradajok.
"F1 Balkónová Červená"Puzdro je kompaktné, vysoké asi 30 cm.Malé, 15 - 20 g, jasne červené paradajky, sladké a voňavé.Veľmi skoro paradajka, dozrievanie trvá 85 dní od objavenia sadeníc.Odroda nevyžaduje štípanie.
"Pinocchio"Puzdro je kompaktné, vysoké asi 30 cm.Chuť je príjemná, sladkastá, trochu ako čerešňa. Červené ovocie s hmotnosťou do 20 g.V polovici sezóny 105 až 115 dní od klíčenia po plodenie.Odroda je odolná voči hlavným chorobám paradajok.
"Filippok"Puzdro je kompaktné, vysoké 38 - 40 cm.Chuť je sladká a kyslá. Plody červenej farby s hmotnosťou do 45 g.Skvelá nová odroda, ktorá dozrieva za 85 až 100 dní.Nevyžaduje sa zovretie a podväzok.

Nemenej zaujímavé pre domáce odrody paradajok a hybridy ako napr „Balkónová žltá“, „Balkónová sólo červená“, „Balkónový zázrak“, „Micro Bonsai“, „Žltá perla“, „Červená perla“, „Minigold“, „Pygmy“ a "Záhradná perla".

Pristátie

Výsadba vnútorných paradajok sa vykonáva podobne ako siatie semien odrôd a hybridov na pestovanie na otvorenom priestranstve alebo na hrebeňoch v skleníkoch a skleníkoch. Mali by ste sa riadiť nasledujúcimi odporúčaniami, ktoré zohľadňujú vlastnosti takejto kultivácie:

 • zloženie pôdy na siatie a pestovanie by malo obsahovať humus - 50%, chernozem - 45% a piesok - 5%;
 • pôdna zmes by mala byť obohatená malým množstvom drevného popola a tiež do vedra pôdy pridať 8 - 10 g močoviny, 40 g superfosfátu a 40 g draslíka;
 • pred výsevom by sa semená mali namočiť na 15 minút v teplom, mierne ružovom roztoku manganistanu draselného v lekárni;
 • pri pestovaní sadeníc pred výskytom sadeníc by teplota mala byť na úrovni 22 - 25 ° C;
 • na ochranu rastlín pred napínaním mierne znížte teplotu po vzídení a pred potápaním.

Po potápaní sadeníc v samostatných nádobách na pestovanie by sa mala zachovať štandardná izbová teplota a venovať pozornosť osvetleniu. Polievanie sa vykonáva po vyschnutí pôdy.

Ako pestovať paradajky v zime na parapete

Pravidlá starostlivosti

Starostlivosť o vnútorné paradajky je pomerne jednoduchá, ale odporúča sa dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie, ktoré sú predpísané znakmi tohto typu pestovania zeleniny.

Polievanie a kŕmenie

Izbové paradajky veľmi dobre reagujú na zalievanie, čo má pozitívny vplyv na tvorbu vaječníkov, ako aj na liatie a dozrievanie ovocia. Pôda by mala byť neustále vlhká, bez hlbokého sušenia, čo často spôsobuje pokles ovocia. však Nadmerné zamokrenie môže spôsobiť veľa chorôb paradajok.

Na zvýšenie odolnosti izbovej rastliny a poskytnutie potrebného množstva živín pre rast a vývoj by sa hnojivo malo aplikovať dvakrát mesačne. Paradajka v šatni sa vykonáva pomocou špeciálnych hnojív pre rastlinné plodiny. Použitie nitroamofosu a superfosfátov alebo použitie komplexného hnojiva „Sudarushka-paradajka“.

Doplnkové osvetlenie

Napriek tomu, že mnoho nových odrôd určených na pestovanie v interiéri má zvýšenú odolnosť voči nedostatočnému osvetleniu a sú schopné vytvárať plodiny aj s malým množstvom, ďalšie osvetlenie špeciálnymi lampami môže nielen zvýšiť výnos, ale aj predĺžiť obdobie plodenia.

Paradajky na parapete sa môžu pestovať od polovice februára bez umelého osvetlenia.

Viazanie a stepsoning

Je potrebné vysadiť, krčiť a zviazať obmedzený počet odrôd vhodných na pestovanie vo vnútorných podmienkach. Najčastejšie sú tieto rastliny odolné voči odtieňom krátke, jednonohé a dobre rastú bez podväzku a podpory. Súčasne nízke odrody paradajok sú schopné vyprodukovať asi 1,5 - 2 kg zrelého ovocia z každého kríka.

Ako zbierať semená paradajok doma

Vlastne zozbierané semená paradajok sa priaznivo líšia v priateľskom klíčení, umožňujú vám získať veľmi silné a odolné voči rôznym chorobám sadenice. Paradajky pestované z vlastných semien majú okrem toho vysokú produktivitu a vysokú produktivitu.

Na zber semien sa môžu používať iba úplne zrelé plody. Z rezaného rajčiaka odstráňte všetku dužinu a semená lyžičkou, po ktorej sa dužina a semená namočia malým množstvom vody. Po dvoch dňoch môžete začať oddeľovať semená od dužiny.

Výsledné osivo by sa malo niekoľkokrát umyť čistou a teplou vodou a potom vysušiť na gáze alebo na tkanivách, ktoré dobre absorbujú vodu. Po úplnom vysušení sa semená balia do obálok, ktoré by sa mali podpísať a skladovať pri izbových podmienkach, ale nie dlhšie ako päť rokov. Malo by sa to pamätať hybridné paradajky nie sú vhodné na zber semien.

Prevencia chorôb

Na ochranu vnútorných kríkov rajčiakov pred napadnutím najbežnejšími chorobami a škodcami, preventívne rozprašovanie by sa malo uskutočňovať pomocou nasledujúcich liekov:

 • proti fytofóre sa používajú postreky „Quadris“, „Ridomil-Gold“ a „Bravo“;
 • na ochranu pred antracózou by sa mali používať „Quadris“ alebo „Tiovit-jet“;
 • od špinenia, Strobi a Fitolavin-300 vykazujú vysokú účinnosť.

Dobrý výsledok sa dá dosiahnuť striekaním paradajkových kríkov s infúziou cibule a cesnaku s pridaním nakrájaného pracieho mydla.

Iné metódy pestovania paradajok doma

V súčasnosti sa aktívne praktizujú iné metódy získavania úrody zrelých paradajok doma.

Na balkóne

Na pestovanie balkónových paradajok môžete použiť odrody s menšou veľkosťou alebo trpaslíka a hybridy a rastliny, ktoré tvoria stredne veľké kríky. Najlepšie je vysadiť rastliny v pristávacích boxoch a umiestniť ich na dobre osvetlený presklený balkón. Ak sa pestuje v zime, mali by ste sa starať o vykurovanie balkóna, a ak je to potrebné, vykonať ďalšie osvetlenie rastlín.

Zamierte nadol

Technológia výsadby paradajok „hore nohami“ sa objavila pomerne nedávno. Táto metóda je žiaduca o získanie paradajkovej plodiny nielen doma, ale aj v skleníkových vzoroch. Pestovanie paradajok „hore nohami“ najčastejšie prináša vyšší výnos ako tradičný spôsob pestovania.

Táto technológia je pomerne jednoduchá:

 • na dne nádoby by mal byť otvor s priemerom 5 až 10 cm;
 • vložte semenáčiky rajčiakov „hore nohami“ do nádoby a pripevnite ich, posypte pôdou;
 • asi 5 cm stonky semenáčika alebo kríka rajčiaka by malo ísť cez otvor;
 • utesnite otvor okolo stonky papierom alebo tkaninou;
 • po zalievaní môže byť pôda zhutnená, takže jej množstvo by malo byť doplnené.

Starostlivosť o takéto výsadby sa nelíši od starostlivosti o iné paradajky.

Ponúkame tiež informácie o tom, prečo sú listy sušené na sadeniciach paradajok.

V domácom skleníku

Vo vnútorných skleníkoch môžete pestovať nielen sadenice určené na pestovanie na otvorenom priestranstve. Takýto miniatúrny dizajn je celkom vhodný na pestovanie kríkov paradajok trpaslíkov a umožňuje vám získať dobrú úrodu malých aromatických plodov po celý rok.

Továrne skleníky sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a majú tiež vrstvu organického skla a základňu vo forme podnosu. Vnútorné vnútorné skleníky vybavené automaticky nastaviteľným osvetlením, teplotou a vlhkosťou sa nazývajú growboxes. V takýchto „mini-skleníkoch“ sa paradajky vyvíjajú veľmi dobre a majú dostatok svetla, tepla a vlhkosti.

Ako zasiať semená paradajok

Pestovanie paradajok a starostlivosť o ne v bežnom mestskom byte sa príliš nelíši od pestovania na otvorenom priestranstve a starostlivosti o izbové rastliny. Táto metóda však poskytuje vynikajúcu príležitosť nahradiť zeleninu s nízkou úžitkovou hodnotou ekologickými a veľmi chutnými výrobkami pestovanými vami as minimálnymi nákladmi a časom.Komentáre:

 1. Mishakar

  pozoruhodne, velmi vtipny nazor

 2. Vudojind

  Now everything has become clear, many thanks for the help in this matter.

 3. Chanan

  Podľa môjho názoru nemáš pravdu. I offer to discuss it. Napíš mi v PM.

 4. Akinosar

  what in such a case should be done?

 5. Halden

  Bude to stačiť!Napíšte správu