Rada

Pravidlá výsadby a starostlivosti o pľúca na otvorenom poli, odrody a kultivácia

Pravidlá výsadby a starostlivosti o pľúca na otvorenom poli, odrody a kultivácia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pľúcnik sa nelíši vo veľkých a jasných kvetoch, naopak, sú malé. Špeciálnou vlastnosťou je, že všetky kvety sú viacfarebné: modrá, fialová, karmínová a bledoružová. Oči priťahujú škvrnité listy zhromaždené v nádhernom kríku. Pľúcnik je nenáročný na výsadbu a starostlivosť, dobre rastie na otvorenom poli.

Všeobecný opis závodu

Pulmonaria je druhý názov rastliny. Patrí do rodiny Burachnikovovcov. Rastlina má priamu, páperistú stonku, vysokú až 30 centimetrov. Bazový list, dlho stopkatý, zamatovo hebký. Má eliptický tvar, ku koncu sa zužuje.

Kvitnutie začína hneď po topení snehu a pokračuje až do mája. Kvetenstvo s malými kvetmi, zhromaždené v scutellum a umiestnené v hornej časti stonky. Kvitnutie nie je súčasné. Mladý kvet vyhodí ružový púčik, potom začne tmavnúť, až bude lila. Kvôli tejto vlastnosti sa ukazuje, že kvety rôznych farieb sú v kvetenstve.

Včely medonosné milujú včely medonosné, pretože táto rastlina je medonosná rastlina. Jeho mladé listy sú bohaté na draselné soli, vápnik, železo, nikel, pridávajú sa do šalátu. Obsahuje vitamín C, karotén a rutín. Tieto prvky sa zachovajú, aj keď sa varia, marinujú a sušia.

Zaujímavé! V Anglicku sa pľúcnik pestuje vo veľkom množstve. Je to kvôli jeho prospešným vlastnostiam.

Vzhľad rastliny sa môže medzi rôznymi druhmi pulmonaria mierne líšiť.

Druhy a odrody pľúcnika pľúcneho

Chovatelia zmenili neopísateľnú lesnú kvetinu na okrasné zvieratko, ktoré pestuje veľa záhradníkov. Existuje 15 prírodných druhov a asi 20 vyšľachtených odrôd.

Medzi najviac dekoratívne typy patria:

 1. Hrudkovitý pľúcnik je zriedkavý. Veľkolepý a teplo milujúci vzhľad. Odlišuje sa od všetkých druhov neobvykle veľkými listami. Na začiatku jari je ich farba zelená, so striebristými škvrnami a v lete škvrny splývajú a vyplňujú celý list a stáva sa striebristou. Odroda Majesti je farbou veľmi podobná listom. Kvetenstvo kvitne skoro na jar a má fialovočervenú farbu.
 2. Červený pľúcnik. Považuje sa za najstaršiu z druhov. Kvety sú jasne červené. Líši sa dlhým kvitnutím. Kríky malých, pevných zelených listov rýchlo rastú a vytvárajú hustý baldachýn.
 3. Liečivo pľúcnik dorastá do výšky najviac 30 centimetrov. Líši sa vo vysokej zimnej odolnosti. Odoláva mrazom až do -35 ° C bez poškodenia koreňového systému. Kvitnutie začína v polovici mája a trvá mesiac. Kvetenstvo mení farbu: od červených odtieňov na začiatku kvitnutia po fialové na samom konci.
 4. Najmäkšia pulmonaria počas rastu vytvára husté a veľké kríky, vysoké nie viac ako 50 centimetrov. Koncovky s veľkými modrofialovými kvetmi sa tvoria koncom apríla. Šťavnaté zelené listy sa tvoria celé leto.
 5. Pľúcnik dlholistý dorastá do výšky iba 25 centimetrov. Má veľmi efektívne sfarbenie listov. Na tmavozelenom základe listu sú striebristé škvrny rôznych veľkostí. Spodná časť je šedozelená. Dlhodobé druhy možno vysádzať na slnečné miesto. Púčiky ruží sa otvárajú v apríli. Postupom času menia farbu na modrú.
 6. Pľúcnik je nejasný. Listy sú zelené. Počas kvitnutia sa farba kvetov mení - od bledoružovej až po tmavo fialovú. Tento druh uprednostňuje ľahké a hnojené pôdy.
 7. Cukor pľúcnik má druhé meno - brutnák škvrnitý, cukor. Je považovaný za pôdopokryvný a vždyzelený. Jeho listy vytvárajú obrovský zelený koberec a s príchodom jari sa sfarbuje do fialova.

Okrem druhov rastlín existujú aj populárne záhradné odrody tejto kvetiny.

Hybridná odroda samurajov. Dosahuje výšku 30 centimetrov. Má rozširujúcu sa korunu so zelenými listami a vzpriamenú stonku. Vínové a fialové kvety sa otvárajú v máji a kvitnú ďalej až do júna. Vysádzajú sa do polotieňa a do svetlých oblastí.

Odroda Majestic je považovaná za najobľúbenejšiu. Nemožno ho zamieňať s inými odrodami. Jeho listy sú na jar svetlozelené a v lete jasnejšie, so striebristým odtieňom. Ružové kvety neskôr zmodrejú. Dobre znáša zmeny počasia a zimovanie.

Funkcie pristátia

Aby sa rastlina dobre zakorenila a každý rok potešila prvými kvetmi, je potrebné vziať do úvahy niektoré vlastnosti výsadby.

Vyzdvihnite si čas a miesto

Jar je najlepší čas na vysadenie pľúcnika na trvalé miesto na otvorenom teréne. Prvé aprílové dni sú obdobím, kedy je Zem najbohatšia na živiny. A to je dôležité pre dobré zakorenenie a vývoj kvetov.

Rastie dobre, a to ako v tieni, tak aj v polotieni. Možno ich vysadiť aj na slnečné miesto, nie však na priame slnečné svetlo.

Príprava pôdy na výsadbu

Miluje úrodné pôdy a netoleruje stojatú vodu. Vyberte si dobre vyčerpané stránky. Pred zasadením pľúcnika do zeme musíte vopred pripraviť miesto. Za týždeň musíte vykopať zem, odstrániť všetky buriny a hnojiť humusom.

Pokyny na výsadbu krok za krokom

Technológia výsadby mladých sadeníc nie je zložitá. Aj začínajúci kvetinár zvládne:

 1. V predtým pripravenej oblasti musíte urobiť otvory na výsadbu. Musia byť v určitej vzdialenosti - 20 - 25 centimetrov - od seba.
 2. Ak je oblasť náchylná na stagnáciu vlhkosti, potom by na spodok otvoru mala byť umiestnená drenáž: hrubý piesok, keramzit alebo malé okruhliaky.
 3. Sadenice sa vyberú z pohárov na výsadbu spolu so zemou, pričom sa dbá na to, aby sa rastlina nepoškodila. Aby ste to dosiahli, musíte najskôr poliať, trochu počkať. Otočte rastlinu na dlani a držte stonku medzi prstami.
 4. Vložte kvetinu do otvoru, rozdrvte ju zemou na základňu a rukami ju zhutnite.
 5. Rastlinu zalejte čistou vodou a posypte pilinami.

Na správnom mieste sa rastlina rýchlo ujme a porastie.

Dôležité! Pri výsadbe nemusí byť pľúcnik hlboko zakopaný v zemi.

Správna starostlivosť

V starostlivosti a kultivácii ozdobného pľúcnika sú niektoré dôležité body, ktoré nebudú trvať veľa času.

Polievanie a mulčovanie

Zalievanie je pre pľúca dôležité. Prijíma výdatnú a pravidelnú hydratáciu. Ale tiež nemá rada prebytočnú vlhkosť. V závislosti od pôdy, na ktorej rastlina rastie, musíte zvoliť potrebný režim na zalievanie.

Zvlhčenie sa považuje za najlepšiu možnosť, keď začne ornica pod kríkom vysychať. Pľúcnik má najradšej voľné a ľahké pôdy. Preto sa uvoľňovanie vrchnej vrstvy vykonáva pravidelne. Tento postup poskytuje prístup kyslíka ku koreňom a zlepšuje priepustnosť tekutiny pre ne. Aby vlhkosť zostala pod kríkom čo najdlhšie, musí byť zem okolo neho mulčovaná rašelinou alebo pilinami.

Hnojivo

Potrebuje kŕmenie počas aktívneho rastu listov a tvorby púčikov. Oplodnené hlavne: minerálne komplexné zlúčeniny a organické látky. Sú distribuované pod kríkom pľúcnika. Hnojivá sa môžu riediť aj vodou. Vezmite 20 gramov minerálnej kompozície a rozpustite v 10 litroch čistej a teplej vody.

Musím porezať pľúca?

Na jar sa staré a sušené listy strihajú, aby sa zabránilo hnitiu mladých výhonkov, a zachováva sa dobre upravený vzhľad. Po odkvitnutí sa stopky odrežú, aby sa semená nerozmetali.

Na jeseň nemôžete odrezať listy rastliny, pretože slúžia ako ohrievač koreňov. Všetky rezy na rastline by sa mali robiť čistým a dobre nabrúseným nástrojom.

Príprava na zimu

Pokiaľ ide o rastlinu pľúcnu, príprava na zimu nevyžaduje veľa problémov. Rastlina toto obdobie znáša pokojne, až na dva druhy rastlín: vňať a mäkkú. Na jeseň sú pokryté listami, rašelinou alebo trávou. Zvyšok druhov je mulčený pilinami alebo rašelinou.

Choroby a škodcovia

Veľkým plusom pľúcnice je jej imunita voči chorobám. Túto rastlinu obchádzajú aj škodcovia. Výnimkou môžu byť slimáky a slimáky, ktoré priláka vlhkosť pod kríkom kvôli nadmernému zalievaniu.

Aby ste zabránili výskytu týchto škodcov, musíte burinu včas odstrániť a rastlinu nezaliať.

Chovné metódy

Existuje niekoľko spôsobov, ako rozmnožiť pľúcnik.

Rozdelením rastliny. Pomocou tejto metódy zachovávajú odrodové vlastnosti vytrvalého kvetu. Na jar musíte vykopať krík, nakrájať koreň na kúsky. Výsledný materiál je zasadený do jamiek vo vzdialenosti 30 centimetrov od seba. Pred oddelením kríkov musíte dodržiavať rovnakú hĺbku, v ktorej kvetina rástla.

Ak na jar nebolo možné rozdeliť ker, na jeseň môžete tiež. Keď vyblednuté kvety začnú z rastliny opadávať, je čas. Týmto spôsobom sa rozmnožuje cukor a pulmonary dlhé.

Časti koreňov. Na konci leta je vykopaný krík a odrezané sú z neho časti koreňa, na ktorých je púčik. Potom sa vysadia do pripravených jám do hĺbky 4 centimetre. Týmto spôsobom sa rozmnožuje hrubý, liečivý a úzkolistý druh pľúcnika. Vzdialenosť medzi jamami by mala byť viac ako 30 centimetrov, pretože tieto druhy rastú veľa.

Semená. Táto metóda sa používa zriedka. Len ten najjemnejší pľúcnik rastie dobre zo semien. Zvyšok druhov touto metódou stráca vlastnosti materskej rastliny. Kvitnutie začína až po 2 rokoch.

Semená rýchlo strácajú klíčivosť, preto ich treba vysadiť v roku zberu.

Dekoratívne vlastnosti

Táto prvosienka, kvôli farbe listov a skorých kvetov, vyzerá skvele pri skupinových výsadbách skorých kvetov na záhonoch. Prirodzene, tento ker vyzerá medzi ihličnanmi a vytvára okolo nich hustý koberec.

Pľúcnik je zasadený pozdĺž okraja obrubníkov, esteticky ich ohraničuje. Je nenahraditeľný vo vysokohorských kopcoch a v skupinových výsadbách letných kvetov: flox, astilbe, denivka. Vyzerá veľmi dobre v zložení s rôznymi hostami.

Pľúcnik je kvetina, ktorá dokonale toleruje tieň. Bude ozdobou zatieneného kúta, kde nerastú iné kvety. A na jar vás poteší prvými kvetmi. Jej nádherný ker jasných listov bude vhodný v ktorejkoľvek časti záhrady.


Pozri si video: English Brazilian Portuguese basic words expressions sentences (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Malale

  I did not understand what you mean?

 2. Vudot

  He is definitely wrong

 3. Melrone

  Aká potrebná veta ... skvelá, myšlienka žiarila

 4. Parnall

  Aké máte v hlave?

 5. Merlin

  I recommend to you to visit a site, with a large quantity of articles on a theme interesting you.

 6. Taukazahn

  Pozri, nestrácajme tým viac čas.Napíšte správu