Rada

Typy podávačov moriek a ako to urobiť sami, výkresy a rozmery

Typy podávačov moriek a ako to urobiť sami, výkresy a rozmery


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Turecké mäso si sebavedome získava miesto z najbežnejšieho kuracieho mäsa súčasnosti. Morka musí byť dobre kŕmená skôr, ako sa dostane k stolu spotrebiteľa. Skúsení poľnohospodári vedia, že rýchle zvýšenie hmotnosti hydiny závisí nielen od vyváženej kŕmnej základne, ale aj od toho, ako správne sa vyberá kŕmidlo pre dospelé morky a hospodárske zvieratá.

Všeobecné požiadavky na kŕmidlá pre morky

Výber zariadenia na kŕmenie hospodárskych zvierat moriek závisí od mnohých faktorov:

 • počet vtákov v dome;
 • vek hospodárskych zvierat;
 • veľkosť domu alebo voliéry;
 • kŕmne zložky hydinovej stravy.

Ak priestranný dom na chov hydiny alebo farma zahŕňa inštaláciu zásobníkov na bunkre alebo rúrok, čo vám umožní zabezpečiť jedlo pre veľké množstvo hydiny, potom v malej domácnosti možno upustiť od jednoduchých podnosov.

Samostatná štruktúra na kŕmenie vyžaduje mladú hydinu. Je to spôsobené tým, že morčacie mláďatá vyžadujú menšie množstvo krmiva ako dospelé vtáky. Okrem toho rastúce hospodárske zvieratá potrebujú ďalšie kŕmenie a doplnky vo forme trávy a vápna.

Existujúce odrody

Rovnako dôležité je, z akých materiálov je miesto pre jedlo vyrobené. Dnes nájdete zariadenia z najrôznejších materiálov, ale najčastejšie sa používajú:

 • drevo;
 • plast;
 • kov.

Drevené

To neznamená, že niektorý materiál má zjavnú výhodu. Napríklad drevené podnosy sú vhodné výhradne na suché jedlo, pretože tento materiál je ťažko dezinfikovateľný kvôli svojej pórovito-vláknitej štruktúre.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Drevené tácky sú najjednoduchším a najlacnejším riešením na organizovanie krmiva pre morky dospelých. Najjednoduchším spôsobom je kúpiť hotový výrobok v špecializovanom obchode, ktorý predáva poľnohospodárske vybavenie.

Dôležité! Drevené podnosy vyžadujú dôkladnú hygienickú kontrolu. Porušenie sanitárnych noriem môže viesť k poškodeniu obilia a v dôsledku toho k chronickým chorobám alebo smrti hydiny.

Plast

Plastový podávač je bezpečné a ľahko čistiteľné zariadenie na kŕmenie moriek. Z mínusov možno vyčleniť relatívnu ľahkosť dizajnu.

Preto by sa mali uprednostniť také podávače, ktoré sú vyrobené z ťažkého plastu alebo majú konštrukčnú hmotnosť, ktorá zabraňuje prevráteniu veľkej hmotnosti moriek pod tlakom.

Plastový podávač rúrok sa najčastejšie používa na farmách, ktoré produkujú hydinové mäso v priemyselnom meradle. Medzi výhody patrí:

 • schopnosť rýchlo nakŕmiť maximálny počet jednotlivcov;
 • dizajn nevyžaduje veľa miesta;
 • relatívne nízke náklady a jednoduchosť (systém prívodného potrubia môžu vybaviť aj začiatočníci).

Dôležité! Malo by tam byť veľa otvorov, ktoré zabránia morkám v boji o jedlo. Frekvencia ich umiestnenia by sa navyše mala rovnať kroku vtáka.

Kov

Kovové konštrukcie na kŕmenie hospodárskych zvierat moriek môžu mať najrôznejší tvar a objem. Z hľadiska hygieny sú praktickejšie ako drevené a vydržia dosť dlho. Predtým, ako do nich vložíte jedlo, musíte sa však ubezpečiť, že v nich nie sú žiadne ostré rohy alebo rezné hrany, ktoré by mohli vtákovi ublížiť.

Z pletiva alebo kovových tyčí

Podávač ôk je obdĺžnikový kus sieťoviny, stočený do valca, s dreveným dnom alebo paletou. Takéto zariadenie je naplnené čerstvou trávou, ktorú morky potrebujú ako zdroj vitamínov a vlákniny. Ak je toto zariadenie vyrobené sami, musíte sa ubezpečiť, že ostré konce drôtu sú ohnuté a neporaniť vtáka.

Sekčné

Tento typ podávača sa často používa na chov hydiny. Je to spôsobené tým, že kurčatám je potrebné popri hlavnej strave ponúknuť aj ďalšie doplnkové potraviny, pre rôzne krmivá a prídavné látky sa vyžaduje samostatná časť.

Bunkr (automatický)

Je vhodné inštalovať také kŕmidlá pre morky na malých farmách alebo na miestach s veľkým počtom hydiny. Dizajn je veľká zvislá nádoba, kde sa sype zrno alebo zmes zrna. Pod tlakom vlastnej hmotnosti padá krmivo do otvorených komôr alebo buniek. V obchodoch s farmárskymi potrebami nájdete podávače bunkrov akejkoľvek veľkosti. Avšak tento druh štruktúry, ak je to žiaduce, je možné vyrobiť nezávisle.

Potrebné DIY náradie

Sada nástrojov, ktoré budú potrebné na výrobu krmítka pre morky, priamo závisia od toho, aký materiál sa pri práci použije. Štandardný zoznam spravidla obsahuje:

 • píla na kov a (alebo) nôž;
 • pilník na vyhladenie ostrých rohov;
 • kliešte;
 • elektrická páska alebo páska;
 • spojovacie prvky;
 • skrutkovač alebo skrutkovač.

Ako si vyrobiť podávač moriek pre domácich majstrov

Môžete sa pokúsiť vyrobiť zariadenie na kŕmenie vtáka sami, tým viac nie sú na to potrebné žiadne špeciálne zručnosti.

Z plastovej fajky alebo fľaše

Skúsení chovatelia moriek často uprednostňujú plastové kŕmne štruktúry. Je to spôsobené tým, že tento materiál je praktický a všetko, čo potrebujete na výrobu vlastného zariadenia, je možné zakúpiť v každom železiarstve.

Výroba potrubného systému

Na vlastnú výrobu konštrukcie budete potrebovať nasledujúcu sadu nástrojov a dielov:

 • polypropylénové rúry;
 • adaptér na vodovodné koleno;
 • pílka na kov a nôž na rezanie otvorov;
 • list preglejky;
 • spojovacie prvky (skrutky).

V jednej z rúrok sú vytvorené otvory, aby do nej mohla morčia hlava ľahko preniknúť, a potom sú pripevnené k preglejke. Pomocou vodovodného kolena je vertikálne nainštalovaná druhá rúra, ktorá slúži ako bunker. Aby sa zabránilo tomu, že sa vlastnoručne vyrobená konštrukcia rozpadne pod tlakom vtáka, musí byť na preglejku pripevnená aj zvislá rúrka. Kŕmidlo je pripravené.

Výroba kŕmidla z plastovej fľaše

Na vlastnú výrobu budete potrebovať nasledujúcu sadu nástrojov a príslušenstva:

 • polypropylénová rúrka ⌀ 20 cm a 35 cm;
 • 19 litrová fľaša na vodu;
 • štandardná sada nástrojov na prácu s plastom;
 • spojovacie prvky.

Na preglejku je pripevnená rúra s väčším priemerom a potom je v strede inštalovaná úzka. Pomocou pílky na kov sa do plastu vyrežú okrúhle otvory s priemerom 10 cm, musí sa zachovať plastová doska v širokom potrubí. V opačnom prípade vtáky rozložia zmes obilia po podlahe. Pri nádobe spod vody je dno odrezané, po ktorom je krk pripevnený k úzkej rúre a zafixovaný páskou.

Vyrobené z dreva

Môžete si vyrobiť vlastný podávač. Bude to vyžadovať drevené a preglejkové listy. Najlepšie je mať po ruke výkresy s rozmermi produktu, aby ste ich nemuseli robiť znova.

Podstavec rámu je vyrobený z tyče, na ktorej sú pripevnené preglejkové dosky. Aby sa zabránilo znehodnoteniu krmiva pod vplyvom zrážok, sú tieto podnosy inštalované vo vnútri domu alebo vybavené špeciálnym dreveným prístreškom. Umiestnenie podstielky blízko zeme alebo podlahy zabráni miešaniu slamy, peria a trusu s krmivom.

Podávač zásobníkov

Podávač zásobníka je najčastejšie vyrobený z plastovej fľaše na vodu. Ale remeselnícki poľnohospodári vyrábajú tento typ podávača zo širokej škály materiálov, napríklad z pozinkovaného vedra. K tomu je potrebné vyrezať otvor na dne nádoby a zasunúť do nej rúrku, ktorou sa bude pod tlakom vlastnej hmotnosti privádzať zrno do vaničky. Samotné vedro je pripevnené k drevenému rámu alebo stene.

Na organizáciu kŕmenia hydiny je potrebné posúdiť podmienky zadržania, jeho počet a vek. Na základe situácie sa môžete rozhodnúť: zapojiť sa do vlastnej výroby zariadenia alebo ísť do špecializovaného obchodu. Dnes je v predaji veľa rôznych modelov podávačov. Ako sa hovorí, pre každý vkus a peňaženku.


Pozri si video: Znáška vajec v teple (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Goltikasa

  ÁNO ÁNO ÁNO! IT IS NECESSARY TO SEE EVERYTHING!

 2. Rique

  Vaša fráza je jednoducho skvelá

 3. Art

  Prepáčte, prekážalo mi to... Ale táto téma je mi veľmi blízka. Môžem pomôcť s odpoveďou. Napíšte do PM.

 4. Fitz Gilbert

  Trafili ste na miesto. Niečo na tom je a je to dobrý nápad. Som pripravený vás podporiť.

 5. Dynadin

  Výsledkom bola absurdná situácia

 6. Acastus

  You are making a mistake. Let's discuss this. Email me at PM, we'll talk.

 7. Golmaran

  Presahuje všetky hranice.

 8. Vular

  Sorry, I thought, and removed your idea

 9. Taukus

  Samozrejme. And I ran into this. Let's discuss this issue.

 10. Morain

  Wow, I wish I could go there ...Napíšte správu