Rastliny

Jabloň "Starkrimson": opis odrody a vlastností pestovania

Jabloň "Starkrimson": opis odrody a vlastností pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Neexistujú prakticky žiadne pozemky a miesta pre domácnosť, na ktorých sa jablone vôbec nepestujú. Tieto rastliny sú nenáročné a vykazujú stabilný výnos. Okrem už existujúcich a dobre známych odrôd záhradkárov vykazujú chovatelia so závideniahodnou pravidelnosťou nové a veľmi sľubné odrody jabĺk.

Základné odrody

Stromy tejto odrody sa považujú za jeden z najlepších jabloní typu Delishes., Prednosťou korunky Spur, ktorá je pre tieto rastliny charakteristická, je možnosť použitia v podmienkach intenzívnej výsadby a vysoký ukazovateľ úrody a stabilne kvalitné jablká. Jabloň sa vyznačuje prítomnosťou polygénnej rezistencie voči porážke múčnatky. Záhradníci by si však mali byť vedomí, že odroda je veľmi náročná na pestovateľské podmienky a že ju často môže postihnúť chrasta.

Opis stupňa

Jablone odrody Starkrimson sa vyznačujú nízkym vzrastom. Výška stromu je priemerná alebo podpriemerná. Rastlina má širokú pyramídovú a pomerne vzácnu a kompaktnú korunu. Táto verzia koruny je typická pre ovocné stromy typu Spur. Vetvy sa tiahnu od stonky pod ostrým uhlom. Hlavné plodenie sa zameriava na rôzne vekové rukavice.

Výhonky rastliny majú tmavohnedú farbu a majú slabé kĺbové spojenie a úzke internody. Natáčacia časť je mierne dospievajúca. Listy majú priemernú veľkosť, podlhovastý alebo vajcovitý tvar. Vyznačujú sa zaoblenou základňou, tmavo zelenou farbou a zúbkovanými okrajmi miest.

Plody odrody Starkrimson sú nadpriemerné, ale nemajú dostatočnú uniformitu. Podlhovastý kužeľovitý tvar jabĺk má stredné rebrovanie, ktoré je zvlášť dobre viditeľné v apikálnej časti. Hlavná farba ovocia je svetlozelená. Krycia farba je tmavá karmínová červenka na celom povrchu ovocia. Lievik je hlboký a má priemernú šírku. Stopka má priemernú dĺžku a hrúbku. Typ misky je uzavretý, osová dutina je úzka.

Jabloň "Starkrimson": opis odrody

Chemické zloženie a použitie

Po prvé, dužina jabĺk tejto odrody má svetlozelenú farbu a počas fázy dozrievania sa jej farba zmení na svetlo žltú. Indikátory chuti sú vysoké. Chuť je sladkokyslá, bližšie k zákusku. Jablká sú veľmi šťavnaté a voňavé.

Zrelé plody majú nasledujúce základné ukazovatele chemického zloženia:

  • obsah pevných látok asi 15%;
  • obsah cukru sa pohybuje od 9 do 11%;
  • obsah titrovateľných kyselín je asi 0,22%;
  • obsah kyseliny askorbovej sa pohybuje od 4 do 6 miligramov na každých sto gramov výrobku;
  • obsah P-aktívnych látok nepresahuje 150 miligramov na sto gramov buničiny.

Funkcie výsadby a starostlivosti

Jablone Starkrimson alebo Starkrimson Delicious odrody sú rýchlo rastúce stromy s vysokými výnosmi. Sadenice správne vysadené v súlade s technológiou výsadby a pestované v súlade s agrotechnickými požiadavkami vstupujú do ovocnej fázy v druhom alebo treťom roku. Každý rok sa na strome zvyšuje počet jabĺk.

Malo by sa pamätať na to, že v dôsledku preťaženia s vysokým výnosom sa môže výrazne znížiť veľkosť plodu a chuť sa k lepšiemu nezmení. Zrelé ovocie na stromoch drží celkom dobre.

Výsadba Starkrimson alebo Starkrimson Vynikajúce jablone sa odporúčajú v oblastiach charakterizovaných teplými klimatickými podmienkami s miernymi poveternostnými faktormi. Stromy tejto odrody sú veľmi citlivé na ukazovatele nízkej teploty, a dokonca aj s veľmi malými poklesmi teploty v zime môžu rastliny zamrznúť. Navyše ovocné rastliny tejto odrody nemajú radi suché obdobia.

Jednou z charakteristík odrody je citlivosť jabloní na ochorenie chrastavitosti, takže je potrebné včas vykonať príslušné preventívne postupy.

Zber a skladovanie

Hlavná úroda ovocia sa vyskytuje v posledných dňoch septembra alebo prvej dekáde októbra. Úrodu môžete uložiť do prvej dekády apríla. Počas skladovania sa chutnosť ovocia zlepšuje. Je však potrebné si uvedomiť, že jablká odrody Starkrimson v tomto období často trpia horkou jamkou.

Ako prerezávať jabloň na jeseň

Jablone "Starkrimson" skoro rastúce a vysoko výnosné, ale náročné na pestovateľské podmienky. Parametre odrody zimnej odolnosti sú nedostatočné. Strupovité stromy môžu byť do značnej miery zasiahnuté a rastliny nie sú takmer napadnuté múčnatkou. Po znalosti všetkých týchto odrodových charakteristík môžete pestovať úžasnú úrodu jabĺk odrody Starkrimson Delicious.