Rada

Opis odrody paradajok Blizzard a jej charakteristík

Opis odrody paradajok Blizzard a jej charakteristík


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Paradajka Blizzard je ideálnou odrodou pre pestovanie pre začínajúcich záhradníkov. S potešením ju používajú aj tí, ktorí takúto poľnohospodársku plodinu pestujú už niekoľko rokov. Paradajku chovali začiatkom roku 2000 chovatelia Sibírskeho výskumného ústavu spolu so zástupcami Ruskej poľnohospodárskej akadémie.

Opis odrody

Je potrebné mať na pamäti, že Blizzard F1 je hybridná odroda paradajok. Výška kríkov dosahuje iba 50 - 60 cm na výšku. Listy na stonkách strednej veľkosti. Spodné kvetenstvo sa zvyčajne vytvára nad 6 alebo 8 listami a potom každé 2 listy. Doba dozrievania plodov je stredne skoro. Čas od klíčenia do zberu prvých plodov je približne 108 dní.

Táto odroda sa používa na výsadbu na otvorených plochách, ale v skleníkových podmienkach môže úspešne plodiť. Opis odrody zaznamenáva zvýšenú odolnosť voči typickým chorobám rajčiakov. Jedná sa o pomerne mrazuvzdornú odrodu, ktorá môže priniesť ovocie až do októbra.

Charakteristika paradajok

Plody paradajky Blizzard majú mierne rebrovanie. Tvar ovocia je plochý. V nezrelej forme majú paradajky zelenú farbu a ako dozrievajú, získajú jasný šarlátový odtieň. Každá paradajka obsahuje minimálne 4 hniezda so semenami. Hmotnosť jedného rajčiaka je asi 60 - 100 g, za priaznivých podmienok môže ovocie dosiahnuť 200 gramov.

Pod lesklou kôrou je mäsité mäso. Chuť s charakteristickou miernou kyslosťou. Plody majú vynikajúcu prezentáciu. Ich profil použitia popisuje ovocie ako všestranné. Konzervácia sa pripravuje z paradajok, solí, omáčky sa varia, ovocie je vhodné použiť do čerstvých šalátov. Po zbere z kríkov sa dajú pomerne dlho uskladniť.

Pozitívne vlastnosti a nevýhody

Najcharakteristickejšími pozitívnymi vlastnosťami odrody sú zvýšená produktivita, možnosť univerzálneho použitia, odolnosť voči typickým chorobám paradajok. Ich dôležitou charakteristickou črtou je možnosť dlhodobého skladovania a rôzne spôsoby použitia ovocia. Ľudia, ktorí predávajú paradajky, sú ohromení skutočnosťou, že predajnosť ovocia Metelitsa je 97%.

V odrode nie sú žiadne zvláštne nevýhody, preto sú paradajky zaslúžene obľúbené u pestovateľov zeleniny. Ich recenzie charakterizujú odrodu ako najvhodnejšiu na výsadbu v chladnom podnebí.

Základné požiadavky na pestovanie

Odroda Metelitsa je zahrnutá do štátneho registra ako plodina úspešne kultivovaná v západosibírskych a uralských oblastiach. Možno vynikajúce ovocie na Ukrajine a v Moldavsku. Paradajka sa vysádza na osobných pozemkoch aj na malých poliach fariem.

Paradajky sú subtropická rastlina, takže pre kríky je vhodné miesto s množstvom slnka. Platí to najmä v severných oblastiach, kde nie je dostatok slnečného svetla a tepla ani v letných mesiacoch. Paradajky by sa mali sadiť mimo živých plotov a stien. Musí byť zabezpečená dostatočná vlhkosť.

Výsadba semien na pestovanie sadeníc sa začína od konca marca do prvých desiatich aprílových dní, takže do výsadby uplynulo 50 až 60 dní. Semená idú 1 cm hlboko do pôdy s teplotou asi 22 stupňov. Príliš veľa tepla a nedostatočné svetlo povedie k tomu, že rastliny budú mať vysokú stonku, ale nedostatočne vyvinutý koreňový systém.

Po výskyte 2 - 3 pravých listov sa rastliny ponoria presadením do inej nádoby. Je potrebné zabezpečiť voľné usporiadanie sadeníc, aby si rastliny vzájomne nezasahovali do vývoja.

Preprava do samostatných nádob je možná. Počas rastu sadeníc musí byť pôda neustále vlhká.

Na území otvoreného terénu alebo v nevykurovanom skleníku sa sadenice začínajú vysádzať v poslednej májovej dekáde alebo začiatkom júna. Vzdialenosť medzi kríkmi by mala byť najmenej 50 cm a rozstup riadkov je zvyčajne 40 cm alebo viac.

Za optimálne sa považuje mať 1 štvorcový. m pre 4 - 6 rastlín. Pri výsadbe paradajok sa spúšťajú do jamiek o 2 - 5 cm hlbšie ako tie, ktoré sa pestujú v nádobe na sadenice. Ak má sadenica príliš dlhý hlavný kmeň, je možné ho prehĺbiť 2/3 svojej dĺžky do zeme.

Starostlivosť po pristátí

Starostlivosť o snehové paradajky zasadené do pôdy spočíva v pravidelnom polievaní, odstraňovaní buriny a kyprení pôdy. Dôležitým bodom pri pestovaní paradajok je pravidelné kŕmenie a vykonávanie preventívnych opatrení proti možnej infekcii chorobami a invázii hmyzích škodcov. Odroda Blizzard nevyžaduje zovretie a podväzkové stonky, ale bočné stonky je možné odrezať k prvému vaječníku.

Paradajky milujú vodu, ale sú polievané tak, aby sa na vzdušnú časť rastliny nedostávala vlhkosť. Bolo zaznamenané, že ak počas dozrievania ovocia obmedzíte zálievku, chuť bude lepšia. Nebuďte horliví, pretože to môže viesť k popraskaniu paradajok.

Žatva

Zrelé paradajky sa zbierajú postupne, ako dozrievajú. Doba zberu trvá 1,5 mesiaca. Štúdie zistili, že paradajky tejto odrody vysadené v oblasti Uralu môžu vyprodukovať zavlažovanú plochu farmy na 170 až 240 centov na hektár. Pri ich pestovaní v západosibírskom regióne - od 72 do 487 centov z toho istého pozemku.

Je lepšie skladovať zozbierané paradajky bez použitia chladničky. Znížená teplota počas skladovania výrazne zhoršuje chutnosť ovocia a spôsobuje hnilobu.

Odroda úspešne odoláva typickým chorobám ovplyvňujúcim paradajky. Ale ak je vlhké a chladné počasie, z preventívnych dôvodov sa zasadené paradajky ošetria fungicídmi a insekticídnymi látkami.


Pozri si video: Jak vypěstovat mango (Smieť 2022).