Rada

Opis plemena ruského jazdeckého koňa a pravidlá údržby

Opis plemena ruského jazdeckého koňa a pravidlá údržby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ruský kôň je jedinečné plemeno koňa. Je ťažké nájsť ladnejšie stvorenie. Tento úžasný kôň kombinuje silu a vzdušnú milosť. Ako v stave beztiaže predvádza svoje piruety a odvážne berie akékoľvek prekážky. Kôň je schopný uniesť svojho pána z hrsti bitky. Svoju službu vykonáva napriek horúčave a mrazu. Zároveň je nemožné nájsť zraniteľnejšie zviera, ktoré potrebuje lásku a pozornosť.

Historické dáta

Unikátne plemeno koní sa objavilo vďaka úsiliu grófa Alexeja Grigorieviča Orlova. Na základe vášnivej túžby chovať referenčného koňa si gróf vybral do chovu najlepších zástupcov arabských a európskych plemien.

Najsilnejší a najtrvalejší potomkovia týchto koní sa plánovali prideliť na službu v jazdeckých jednotkách. Perzský šach šťastnou náhodou obdaroval cisárovnú Katarínu dvojicou nádherných žrebcov. Tsarina vediac o plánoch Alexeja Grigorieviča ich okamžite previedla do grófskeho majetku. Zbierka koní bola doplňovaná aj počas rusko-tureckých bojov. Nadšený aristokrat stál pred úlohou vyvinúť plemeno koní, ktoré by sa ľahko naučilo a znášalo ťažkosti spojené s drsným podnebím.

Na formovanie vonkajšieho vzhľadu zvierat boli kladené špeciálne požiadavky. Kôň-vták, kôň-sen. Takto videl gróf Orlov ideálneho koňa.

Predkami plemena Oryol sa stali kone anglického, arabského a ázijského pôvodu. V roku 1770 sa žrebčín Aleksey Grigorievičovej stal pýchou Ruskej ríše. Slávny hipológ V. I. Koptev s obdivom poznamenal úžasnú milosť oryolských koní. „Krk sa vinie do krúžku, chrbát je pružný, ústa sú mäkké. Kone sú poslušné a bystré “- takýto opis zvieratám venoval špecialista.

V roku 1802 sa gróf Rostopchin začal zaujímať o vytvorenie nového plemena dostihových koní. Na šľachtiteľské práce používal najodolnejšie kone anglickej a arabskej krvi. Grófovo úsilie nebolo márne. Chovateľ predstavil svetu energické, zavalité kone s krátkym hrdlom. Kone sa vyznačovali tvrdohlavou dispozíciou. Vonkajší vzhľad zvierat nebol taký oslnivý ako u zvierat z rastliny Oryol. Avšak kone Rostopchin boli oveľa odolnejšie ako ich konkurenti.

Po smrti grófa Orlova osirel žrebčín Khrenovsky. V roku 1845 bola farma predaná štátu. Je ironické, že rovnaký osud postihol aj podnik grófa Rostopchina. Noví majitelia sa rozhodli spojiť tieto dve slávne plemená. Takto sa objavil kôň Orlovo-Rostopchinskaya.

Zlatý vek chovu ruských koní sa skončil vypuknutím prvej svetovej vojny. S kolapsom ekonomiky krajiny sa chov koní ukázal ako nedostupný luxus. Väčšina koní počas bitiek zahynula. Prežívajúce krásy sa využívali na prepravu tovaru a terénne práce. Kone, ktoré neboli prispôsobené na takéto činnosti, často zahynuli.

Úrady si vzácne kone pamätali až v 30. rokoch 20. storočia. Hŕstka preživších koní našla úkryt pod strechou žrebčína Derkul. Chovateľské práce boli obnovené a dokonca korunované úspechom. Triumfom špecialistov podniku Derkul bolo vystúpenie na celounijnej výstave koní plemena Orlovo-Rostopchin v roku 1939. Zároveň plemeno získalo nové meno - ruský kôň.

Šťastie netrvalo dlho. Počas strašných rokov Veľkej vlasteneckej vojny bola populácia jedinečných koní takmer úplne vymazaná z povrchu zemského. Ako zázrakom sa preživšie kone zhromaždili na území žrebčína Krasnogvardeisky. Zamestnanci farmy vyvinuli veľké úsilie na obnovenie bývalej slávy jedinečných koní. Avšak za vlády Chruščova bolo plemeno zničené.

V roku 1978 sa vďaka úsiliu zamestnancov Starozhilovského žrebčína a Timiryazevovej akadémie začali práce na znovuvytvorení plemena. Pomocou starodávnych záznamov o šľachtiteľských prácach vedci krok za krokom dosiahli cieľ. Špecialisti na rastliny hľadali potomkov vzácnych koní. Do chovu sa zapojili achaltekinské kone, ale aj arabské, európske a domáce plemená.

V roku 1999 dostal ruský jazdecký kôň oficiálne uznanie.

Popis a vlastnosti plemena ruského jazdeckého koňa

Ladná silueta potomka plemena Orlovo-Rostopchin je podobná obrysom arabského koňa. Vďaka pružným kĺbom sú pohyby koňa plynulé a ladné.

Exteriér a oblek

Vysokí predstavitelia ruského jazdeckého plemena sú svojou veľkosťou pôsobiví. Žrebce dosahujú 172 cm, kobyly sú o niečo menšie. Ich maximálna výška je 165 cm. Svaly sú dobre vyvinuté, hmotnosť zvieraťa v priemere dosahuje 500 kg. Dlhý, zakrivený krk je korunovaný reliéfnou hlavou. Uši sú malé, citlivé, špicaté. Veľké, tmavé oči pôsobia expresívne a múdro. Veľké chvejúce sa nozdry dopĺňajú portrét pekného muža.

Svalnatý chrbát a široký, reliéfny hrudník sú harmonicky kombinované s chrbtom zvieraťa. Koňská záď je výrazná, s dobre vyvinutým svalstvom. Štíhle šľachovité nohy dávajú koňovi sofistikovaný vzhľad. Všetky kĺby sú zreteľne viditeľné. Kopytá sú nízkej výšky. Vďaka štruktúre nôh a mäkkému, elastickému vreteníku má zviera jedinečnú, mäkkú chôdzu. Hodvábna hriva a vlnitý, dlhý chvost dotvárajú portrét zvieraťa. Ruské dostihové kone môžu byť čierne a gaštanové.

Povaha a charakter

Zviera sa vyznačuje aristokratickými spôsobmi. Kôň je trpezlivý a ľahko sa trénuje. Domáce zviera potrebuje neustály kontakt s ľuďmi. Dychtivo reaguje na pochvalu. Neodpúšťa majiteľovi agresívny alebo odmietavý postoj. V takýchto prípadoch je kôň tvrdohlavý a podráždený.

Vďaka svojej priateľskej dispozícii sa zviera nachádza v radoch jazdnej polície. Ak sa domáce zviera pripája k jazdcovi, nemusí byť druhý majiteľ rozpoznaný. Kvôli zvláštnemu temperamentu a fyzickým parametrom potrebuje zviera aktívny životný štýl. Bez hier a pozornosti majiteľa sa kôň môže nudiť. Šikovné, pohyblivé zviera ako stvorené pre súťaženie.

Produktívne kvality

Kôň je určený len na výstavu, drezúru a na spoločenské akcie. Považovať koňa za zdroj mäsa je rúhanie.

Hlavné klady a zápory

Chov ruského jazdeckého koňa si vyžaduje trpezlivosť, lásku a taktnosť. Na dosiahnutie úspešného výsledku je potrebné vziať do úvahy výhody a nevýhody zvieraťa. Pozitívne vlastnosti:

 • prírodná zvedavosť;
 • prívetivosť;
 • vysoká inteligencia;
 • trpezlivosť;
 • svižnosť a energia.

Nevýhody plemena:

 • tvrdohlavosť;
 • tvrdohlavosť;
 • myslí rýchlo, ale s takýmto zmýšľaním okamžite uchopí dobré aj zlé. Kvôli tejto kvalite musí byť domáce zviera neustále pod kontrolou.

Chov plnokrvných koní

Ladné zviera vyžaduje osobitnú starostlivosť a zvýšenú pozornosť. Vzhľadom na zvýšenú aktivitu a veľkosť koňa je potrebné poskytnúť domácemu miláčikovi priestranný „obytný priestor“. Pre osobné byty je vyčlenených najmenej 5 metrov. Dennik je každý deň dôkladne vyčistený. Stánok sa umýva dvakrát týždenne. Na jar je miestnosť ošetrená antiseptikom. Za teplého počasia je domáce zviera povolené chodiť. Čerstvé bylinky obsahujú vitamíny a živiny.

Citlivé zviera netoleruje tvrdé, hlasné zvuky a zápach. Kôň potrebuje pravidelné prechádzky (najmenej 3-4 krát týždenne). Bez aktívneho životného štýlu budú svaly koňa rýchlo atrofovať. Po prechádzke sú kopytá a telo zvieraťa dôkladne vyčistené. Počas procedúry sa nesmiete ku koňovi priblížiť zozadu (kôň nemusí zvládať svoje emócie a kopať do človeka). Pitná misa musí byť neustále naplnená čerstvou vodou. Dehydratácia hrozí zvieraťu smrť. Pre športového koňa sa podkovy vyrábajú individuálne, podľa ich vlastných meraní.

Kŕmenie domáceho koňa

Strava je zložená z kvalitných surovín. Je prísne zakázané dávať vášmu miláčikovi zatuchnuté, zle vysušené jedlo. Denná strava zdravého a aktívneho koňa pozostáva z:

 • 4 kg kŕmnej zmesi alebo obilia;
 • 1 kg nasekanej ražnej alebo pšeničnej slamy (zložka je nevyhnutná na výrobu slín u zvieraťa);
 • 4 kg lúčneho sena;
 • 2 kg zeleniny alebo ovocia (kôň rád zaobchádza vo forme červenej repy, mrkvy, tekvíc a jabĺk);
 • vitamíny a minerály vo forme doplnkov výživy.

Okrem uvedených zložiek dostane domáce zviera kostnú múčku. Látka kompenzuje nedostatok vápnika v tele koňa. Nedostatok tohto prvku ohrozuje problémy s kosťami a kĺbmi koňa.

Pravidlá chovu

Pre ďalší chov sú povolené kone, ktoré nemajú chyby plemena. Zvieratá sa vyberajú podľa kritérií: pôvod, postava, konformácia, účinnosť, kvalita potomstva.

Na oblek koňa sa vzťahujú samostatné požiadavky. Referenčný kôň môže byť iba gaštanovej alebo čiernej farby, bez škvŕn.

Možné choroby

Ak dodržiavate pravidlá chovu koní, pravdepodobnosť choroby domáceho maznáčika je malá. Za zlých podmienok môže byť kôň vystavený vírusovým chorobám, ako je chrípka alebo rinopneumónia. Hnoj, ktorý nebol zozbieraný včas, môže spôsobiť také nepríjemnosti ako umývanie. Toto ochorenie je sprevádzané kašľom a stratou chuti do jedla. Mokré a špinavé stelivo je bezpečný spôsob, ako zabrániť chorobám kopýt (hryzenie, laminitída). Konzumácia nevhodného kvalitného krmiva hrozí zvieraťu mučivou kolikou. Vo všetkých prípadoch by ste mali okamžite vyhľadať pomoc od veterinára.

Aplikácia

Ruské jazdecké kone sa úspešne používajú na veľkolepých výstavách, pretekoch a výstavách. Luxusné kone sú nemennými účastníkmi prehliadok a slávnostných udalostí. Kone slúžia v radoch jazdnej polície. Vďaka svojej pokojnej povahe sa kôň môže stať skutočným priateľom.


Pozri si video: Jak chytit zdrhajícího koně (Smieť 2022).