Rada

Ako pestovať a starať sa o petržlen v skleníku, koľko ho rastie a aká je úroda

Ako pestovať a starať sa o petržlen v skleníku, koľko ho rastie a aká je úroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Petržlen obsahuje vitamíny a minerály. Pridáva sa nielen do rôznych jedál, ale používa sa aj v medicíne a kozmetológii. V lete dobre rastie na záhradných záhonoch a v zime ju nájdete iba v obchodoch. Nestojí za to hovoriť o výhodách tejto petržlenovej vňate, pretože tam nie je. Pre rýchly rast podnikatelia pridávajú dusičnany a nadmerne hnojia pôdu.

Ak chcete dôsledne konzumovať výživnú zeleň, musíte petržlen pestovať v skleníku.

Špecifiká pestovania petržlenu v skleníku

Nie je ťažké pestovať petržlen spolu s inými bylinami, na tento proces nie je potrebné vynaložiť veľké úsilie a úroda na seba nenechá dlho čakať. Rastlina sa vyznačuje odolnosťou voči krátkodobým mrazom a v zime sa cíti dobre, ak sú splnené nasledujúce podmienky:

 • ak nie je skleník vykurovaný a nie je príliš chladno vonku, potom sa petržlen môže pestovať na jeseň až do decembra;
 • vo vykurovaných skleníkoch botanici neodporúčajú výsadbu zelene až do polovice januára.

Počas obdobia lístia potrebuje petržlen teplo +12 stupňov Celzia. Pri zahriatí na +20 stupňov kultúra pociťuje nepríjemné pocity a v horúčave začnú listy slabnúť. Preto je potrebné zeleň chrániť pred priamym slnečným žiarením.

Aby petržlen v zime potešil svojou nádherou, chuťou a výhodami, musíte vedieť:

 1. Aj keď rastlina netoleruje veľa slnka, stále vyžaduje osvetlenie pre seba, pretože denné svetlo je v zime kratšie ako v lete. Pre lepší rast sa odporúča vytvárať umelé svetlo.
 2. Petržlen sa zalieva po zaschnutí pôdy, ale lepšie - po odrezaní zelene.
 3. Pre stabilný rast je potrebná vlhkosť nad 75%.
 4. Zmeny teploty majú zlý vplyv na stav rastliny.
 5. Na udržanie priaznivých podmienok musí byť skleník vetraný.

Petržlen je nenáročný k zemi. Je lepšie sadiť zelené rastliny na stredne hnojené pôdy, svetlo hlinité alebo sodno-podzolické. Príliš ťažká pôda môže zničiť koreňový systém.

Aký typ a odrodu zvoliť

Existujú dva typy kultúry:

 1. Koreň. Vyznačuje sa hrubou a hustou oddenkou, ktorá sa používa na morenie a omáčky. Zelení sa používajú aj na jedlo, ale nemožno ich odrezať, kým nedozrejú korene.
 2. Listové. Tento druh rastlín používa iba lístie, ktoré chutí oveľa jemnejšie ako petržlen koreňový. Dosahuje výšku až 60 cm, priemer až 30 cm.

Aby ste si vybrali perfektnú odrodu pre seba, musíte určiť, čo je dôležitejšie: svieža a krásna zeleň alebo užitočné stopové prvky obsiahnuté v koreňoch petržlenu.

Listová petržlenová vňať sa klasifikuje do nasledujúcich odrôd:

 1. Vánok. Je stredná sezóna, ktorá sa vyznačuje dlhodobou sviežosťou po zbere. Zelení sa môžu konzumovať aj po 2,5 mesiaci.
 2. Moskrauch. Má veľmi krásny vzhľad, používa sa na jedlo sušené aj čerstvé. Rastlina sa rýchlo zberá.
 3. Esmeralda. Odroda je v polovici sezóny. Jeden ker môže vážiť 50 g. Na ružici vyrastie až 30 listov. Môže sa rýchlo zotaviť po rezaní.
 4. Bravó. Chované v Rusku. Táto odroda má pomerne silnú vôňu a stopky sú usporiadané zvisle.

Najobľúbenejšie odrody petržlenovej vňate sú:

 1. Výnos. Perfektné na pestovanie v zime.
 2. Bordovič. Dozrieva neskoro. Vyznačuje sa dlhodobým skladovaním a dobrou výťažnosťou.
 3. Berlín. Rastlina sa vyznačuje svetlo žltými, voňavými a chutnými listami. Odroda je skoro zrejúca.
 4. Listové. Do zásuvky sa zmestí až 60 listov, pretože túto kvalitu ocenia najmä záhradníci.

Príprava pôdy

Rovnako ako u všetkých rastlín, úroda petržlenu závisí od kvality pôdy. Pred zasiatím zelene sa musíte postarať o látky, ktorými sa budú budúce kríky živiť. V tejto súvislosti sa organické hnojivá zavádzajú do pôdy vopred, od jesene. V tejto funkcii sa výborne ukázal vrchný obväz so zhnitými listami, hnojom alebo kompostom.

Pri plánovaní zimného výsevu sa záhradný záhon pripravuje 14-21 dní pred výsadbou.

Po zavedení organických látok sa celá ošetrená oblasť výdatne zaleje, až do jarného tepla sa potom pokryje polyetylénom. V prípade akútneho nedostatku humusu v zemi sa odporúča osídliť skleníky dážďovkami, ktoré obohatia pôdu už za 2 mesiace bez použitia škodlivých chemických prvkov.

Najlepšie je petržlen vysadiť na miesta, kde sa minulý rok pestovali uhorky, paradajky, cibuľa a kapusta.

Výsevné vlastnosti

Ak vysadíte suché semená, potom sa prvé výhonky objavia asi za mesiac a dokonca o niečo neskôr. Toto obdobie sa môže znížiť na polovicu, ak sú semená vopred namočené na niekoľko dní.

Proces pestovania zelene je nasledovný:

 1. Semená sa vysievajú do pripravenej pôdy vo vzdialenosti 5-10 cm a v hĺbke 30 mm.
 2. Výsev je výdatne polievaný vodou.
 3. Posteľ je pokrytá polyetylénom, ktorý sa odstráni po objavení sa prvých výhonkov.
 4. Sadenice sa odburinia a zriedia.

Pokiaľ nie je kúrenie, petržlen sa v apríli vysieva do skleníkov. V opačnej situácii - od polovice januára. Vo vnútri by mala byť stála teplota 10 - 15 stupňov. Nižšia hodnota zmrazí korene, zatiaľ čo vyššia hodnota spôsobí žltnutie listov, ich vyschnutie a opadávanie. Preto odborníci odporúčajú inštalovať ohrievač do skleníka.

Skleníková petržlenová vňať

Pre dobrú úrodu zelene je dôležité pravidelne zavlažovať záhony v skleníkoch a skleníkoch, včas aplikovať hnojivá a odstraňovať burinu. Petržlen je na ne veľmi citlivý, najmä v prvých fázach vývoja, pretože jeho stonky sa kvôli nim dokážu príliš roztiahnuť. Na druhý deň po zalievaní je lepšie burinu vytrhnúť a súčasne uvoľniť pôdu.

Polievanie

Petržlen vyžaduje pravidelné polievanie, preto by nemalo byť dovolené nadmerné polievanie a naopak príliš zlé polievanie. Musíte vedieť, že každá odroda listovej rastliny potrebuje viac vody ako tá koreňová.

Zalievanie sa odporúča skoro ráno pred nástupom tepla alebo večer pri západe slnka. Najprv musíte pripraviť vodu, musí byť mäkká, usadená a zahriata na teplotu v skleníku.

Vrchný obväz

Hnojivá sú potrebné pre rôzne odrody petržlenu:

 1. Listová kultúra sa dvakrát kŕmi soľou, ktorej spotreba je 50 - 60 g na m22.
 2. Koreň - v jarných mesiacoch sa dodáva s minerálnymi hnojivami a v období rastu koreňov sa pridáva draselná soľ (50 g na m22) a superfosfát (70 g na m22).

Ochrana pred chorobami a škodcami

Petržlen trpí hlavne múčnatkou, čiernou hnilobou, petržlenovou vňaťou, septoriami a hrdzou. Postrek fungicídom obsahujúcim meď pomôže zbaviť sa nešťastia.

Aby ste sa vyhli stretnutiu s týmito infekciami, je dôležité spracovať semená pred sejbou, sledovať striedanie plodín a okamžite odstrániť zvyšky rastlín a buriny zo skleníka.

Zástupcovia vošky melónovej, mrkvovej, háďatka kmeňa a mrkvy sa radi parazitujú na kríkoch petržlenu. Proti hmyzu bojujú silným mydlovým roztokom alebo cibuľovou šupkou. Odporúča sa tiež poprášiť výsadbu červeným korením alebo tabakovým prachom.

Žatva

Ak sa správne staráte o plodinu, potom má petržlen výťažok na 1 štvorcový. m bude 1,5-2 kg z jedného výsevu. Ako dlho môže zelená rásť? Výsadba ošetrených semien skráti obdobie dozrievania na 3 týždne. Výsadba suchých semien ju predĺži až na 1,5 mesiaca.

Koreňové odrody sa vykopávajú skôr, ako sa objaví prvý mráz. Listy sú orezané a korene sú uložené v pivnici posypanej riečnym hrubým pieskom.

Zelení, ktoré sa pestujú vo vykurovaných skleníkoch a pareniskách, sa kosia po celý rok. Plodina je prípustná na sušenie aj na mrazenie v mrazničkách.

Petržlen je úplne nenáročný a nevyžaduje veľa práce pri starostlivosti o seba. Je prospešné pestovať ho celoročne v skleníkoch, vďaka čomu budú neustále k dispozícii zdravé a výživné zelené. Je dôležité dodržiavať teplotný režim, dodatočne hnojiť a odstraňovať burinu.


Pozri si video: REĎKOVKA SIATA (December 2022).