Tajnosť

Jabloň "Uslada": vlastnosti a výhody odrody

Jabloň "Uslada": vlastnosti a výhody odrody


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Najväčší dopyt po moderných záhradníkoch sú jablone, hrušky a višne. Je to však jabloň, ktorá má vedúce postavenie z ovocných stromov. Plody tejto rastliny obsahujú veľké množstvo látok užitočných pre ľudské telo. Jedno jablko môže celkom ľahko nahradiť určité množstvo ďalších výrobkov z hľadiska kvantitatívneho a kvalitatívneho zloženia vitamínov.

Pri výbere rôznych jabloní do záhrady by ste sa mali oboznámiť s jeho opisom a vlastnosťami a uprednostniť sadenice ovocných stromov so zónami.

Prehľad odrôd

Jabloň „Uslada“ je jednou z odrôd, ktoré získal známy chovateľ a nástupca I. V. Michurin S. I. Isaev. V priebehu šľachtenia sa krížili rôzne divoké a kultúrne odrody. Základné odrody boli Narodnoye a slávna Severyanka. Výsledkom starostlivej práce bola nová odroda. Pred dvadsiatimi rokmi bola oblasť vymedzená pre centrálne regióny našej krajiny.

Ovocné stromy odrody Uslada úspešne prešli mnohými rokmi testovania. Vďaka tomu bolo možné dokázať vynikajúcu zimnú odolnosť rastliny. Tento jabloň v lete pokojne toleruje vysokú vlhkosť. Okrem toho sú ovocné stromy tejto odrody veľmi odolné voči chrastinám.

Hlavné výhody triedy „Uslada“ sú:

  • zimná odolnosť testovaná a overená počas testovania;
  • rezistencia na strupu;
  • veľmi skoré a bohaté ročné rodenie;
  • veľmi chutné dezertné ovocie s vysokým obsahom vitamínov;
  • atraktívny vzhľad ovocia;
  • dostatočne dlhú trvanlivosť zozbieranej plodiny.

Odroda "Uslada" je ideálna na pestovanie na komerčné účely. Medzi jeho nevýhody patrí určitá nejednotnosť dozretého ovocia, ktorá sa dá pozorovať v podmienkach výrazného zhrubnutia koruny stromu. Vykonávanie pravidelného a kompetentného prerezávania je takmer úplne schopné tento problém odstrániť.

Ovocné stromy druhu „Uslada“ patria do polokrvavého typu. Staršie stromy nie sú vysoké a starostlivosť o ne nie je náročná, čo je tiež výhodou odrody.

Jesenné odrody jabloní

Opis stromu Apple

Odrody stromov "Uslada" rastú relatívne nízko. Štandardná výška rastlín je asi tri metre. Rysom koruny mladých jabloní je zaoblený tvar. V priebehu pestovania rastlín sa tvar koruny mení z oblého na oválny.

Jablone odrody Uslada sú náchylné na zahusťovanie konárov, čo si vyžaduje veľmi starostlivé a kompetentné prerezávanie. Porušenie požiadaviek na tvorbu koruny môže spôsobiť vznik plodov rôznej veľkosti.

Jablone pestované zo sadeníc začínajú prinášať ovocie v štvrtom alebo piatom roku po výsadbe. Produktivita je pravidelná a bohatá. Veľkosti jabĺk sa môžu pohybovať od stredne veľkých až po dosť veľké. Štandardná hmotnosť sa pohybuje od 100 do 130 gramov. Pri pestovaní na dobre hnojených a úrodných pôdach môže hmotnosť jedného jablka dosiahnuť 170 gramov. Zrelé plody majú zaoblený tvar s určitou oválnosťou a úplnou absenciou rebier.

Kôra ovocia je hladká a nie príliš hrubá. Hlavná farba povrchu ovocia je zelenkavá so žltou. Zrelé jablká majú žiarivé malinové červenanie, ktoré pokrýva takmer celé ovocie. Možno pozorovať široké rozmazanie pruhov červenania. Podkožné body sú zreteľne rozlíšiteľné a dužina jabĺk pod kožou pomerne často získava ružovkastý odtieň. Hlavná časť buničiny je biela. Čapíky sú veľmi odolné a ovocie dobre drží až do zberu.

Charakterizácia ovocia

Odrody jabĺk "Uslada" možno klasifikovať ako dezert. Zrelé ovocie má príjemnú sladkokyslú chuť a jemnú malinovú arómu. Buničina zrelého ovocia je jemná a veľmi šťavnatá, vyznačuje sa vysokou hustotou a jemnozrnnou štruktúrou.

Plody jabĺk „Delight“ patria do kategórie univerzálneho použitia. Vyzreté jablká tejto odrody sa môžu konzumovať a skladovať čerstvé, ako aj používané na prípravu rôznych polotovarov na dlhodobé skladovanie.

Okrem vynikajúcej chuti sa plody odrody "Uslada" vyznačujú mnohými užitočnými vlastnosťami, ktoré sú dôsledkom vysokej hladiny vitamínov, ako aj pektínu a cukrov. Malo by sa poznamenať, že množstvo vitamínu C v týchto jablkách je dvakrát vyššie ako priemerné hodnoty charakteristické pre iné odrody.

Plody odrody "Uslada" sa odporúčajú pre detskú výživu a sú tiež súčasťou stravy.

Ponúkame tiež informácie o odrodách jabloní Champion.

Funkcie výsadby a starostlivosti

Načasovanie výsadby jabloní závisí od klimatických a poveternostných charakteristík oblasti, v ktorej sa plánuje pestovanie týchto ovocných stromov. V prípade záhrad v oblasti inej ako čiernej Zeme je vhodnejšie vysádzať sadenice na začiatku jari. Na území Ukrajiny sú optimálne dátumy vykládky posledná dekáda septembra alebo začiatok októbra. Pristátie v severných oblastiach našej krajiny, ako aj na Urale a na Sibíri sa odporúča oveľa skôr.

Väčšina záhradníkov radšej vysadí jeseň "Uslada" na jeseň. Počas tohto obdobia sa pozoruje dostatočná vlhkosť, ktorá je nevyhnutná pre bezpečný a správny vývoj koreňového systému sadeníc. V tomto prípade má koreňová časť čas pred začiatkom vegetačného obdobia silnejšiu.

Ako prerezávať mladý jabloň

Jablone „Uslada“ patria k odrodám, ktoré sú hlavným štádiom dozrievania ovocia koncom augusta a septembra. Zberané trochu nezrelé, plodina leží veľmi dobre až do polovice zimy, ale vyžaduje súlad so všetkými podmienkami v obchode. Plne dozreté jablká sa konzumujú najlepšie do jedného mesiaca po zbere.