Rada

Ako správne skladovať cibuľu po vykopaní doma v byte, aby nezmizla?

Ako správne skladovať cibuľu po vykopaní doma v byte, aby nezmizla?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovaním cibule sa zaoberajú takmer všetci ľudia, ktorí majú zeleninové záhrady. Po zozbieraní cibuľových hláv z webu mnoho ľudí premýšľa o tom, ako skladovať cibuľu. Aby ste pochopili spracovanie cibule na skladovanie, musíte sa oboznámiť so základnými nuansami zberu a prípravy zozbieranej plodiny na zimu.

Kedy prestať polievať cibuľu?

Pred uložením plodiny cibule a jej zberom z miesta musíte pochopiť zvláštnosti zalievania pestovanej zeleniny. Máloktorý pestovateľ zeleniny vie, že cibuľové hlavice sa vyznačujú vysokou kvalitou uchovania, ktoré sa pred zberom zriedka polievali.

Pred zberom zrelých cibúľ sa odporúča postupne znižovať intenzitu pôdnej vlhkosti. Určenie, kedy prestať polievať, je dosť jednoduché. Za týmto účelom starostlivo preskúmajte listy kríkov, ktoré sú po získaní hmoty lemované na povrchu zeme. Najčastejšie obdobie zavlažovania nastáva 2–2,5 mesiaca po výsadbe cibule na danom mieste.

Ak včas neprestanete s ďalším zvlhčovaním pôdy, bude to mať negatívny vplyv na zachovanie plodiny. Skúsení záhradníci, ktorí vedia, ako konzervovať cibuľové plodiny doma, hovoria, že takáto zelenina sa v zime dlho neuchováva.

Kedy odstrániť cibuľu zo záhrady?

Je nevyhnutné rozhodnúť sa pre najvhodnejší čas zberu. Záhradkári často vykopávajú zrelé cibuľové hlávky v prvých augustových týždňoch alebo v druhej polovici júla. Takéto výrazy však nie sú vhodné pre každého, pretože pri výbere presného dátumu sa berú do úvahy aj klimatické vlastnosti, počasie a pestovaná zelenina.

Ak chcete presne určiť čas zberu cibule, venujte pozornosť vzhľadu rastliny. Nezabudnite skontrolovať hornú časť okopanín, ktoré po úplnom dozretí vyschnú a odlupujú sa. Musíte tiež venovať pozornosť stopkám zeleniny. Mali by byť suché a žltkasté. Pre vizuálnu kontrolu žiaroviek budete musieť v závode trochu okopať vidlami.

Zrelé plody musia byť suché a pevné.

Niektorí používajú jednoduchú matematiku na to, aby určili, kedy majú cibuľu orezávať a zbierať. Nie je žiadnym tajomstvom, že priemerný čas na úplné dozretie žiaroviek je 60–70 dní. Pri určovaní dátumu zberu stačí tieto údaje pripočítať k dátumu výsadby zeleniny v záhrade. Pri použití tejto metódy by sa však nemalo zabúdať na zvláštnosti poveternostných podmienok. Napríklad kvôli suchému letu sa plodina zbiera o 5 - 10 dní skôr.

Kopanie a prerezávanie

Keď ste sa rozhodli pre optimálne načasovanie zberu a prerezávania cibule, musíte sa oboznámiť s vlastnosťami tohto procesu. Predtým by ste si však mali pozorne pozrieť predpoveď počasia na najbližšie dni, pretože zber by sa mal robiť iba za slnečného počasia. Pri neprítomnosti dažďa bude pôda suchá a nebudete musieť strácať čas sušením zozbieranej plodiny.

Vykopanie žiaroviek je celkom jednoduché, najmä ak sú pestované v piesočnatej alebo rašelinovej pôde. Najčastejšie vznikajú ťažkosti pri kopaní okopanín v hustých hlinených oblastiach. V takýchto prípadoch sa používa vidlička, pretože je ľahšie kopať do hustej pôdy.

Pri vyhrabávaní plodiny vidlami sa zachováva vzdialenosť 5–10 cm od krovia. Horná vrstva pôdy sa zdvíha veľmi opatrne, aby sa náhodou nepoškodila cibuľová hlava. Pôda sa často drží na vykopaných plodoch, ktorých sa radšej zbavte. Ak ihneď nevyčistíte zem, žiarovky z tohto dôvodu začnú hniť.

Po zbere, keď už je všetka cibuľa vykopaná, môžete pozberané plody orezať. Počas prerezávania sú korene starostlivo očistené od odlupovaných šupín a odrezané od listov. V takom prípade musia byť listy odrezané tak, aby na hlave zostal krk dlhý 5–7 cm, korene sa tiež očistia od cibuľovín, ktoré sa pod dnom odrežú nožom alebo obyčajnými nožnicami.

Zber cibule v daždi

Niektorí ľudia pri zbere cibule na uskladnenie čelia nepriaznivému počasiu. V tomto prípade je lepšie oboznámiť sa s vlastnosťami vykopávania cibuľových hláv v daždivom počasí.

Vykopávanie cibule v daždi sa nelíši od zberu za slnečného počasia. Budete tiež musieť kopať v pôde vidlami alebo lopatou a opatrne dostať korene zo zeme. Keď je celá plodina vykopaná, hľuzy sa prenesú do suchej miestnosti, kde sa očistia od nečistôt, plevy a koreňov. Vylúpané žiarovky sa vyložia na podlahu a vysušia do 7-10 dní.

Z pôdy, kde je zvýšená hladina dusíka, sa často vykopáva veľké množstvo cibule. V tomto prípade sa sušenie vykonáva 2-3 krát. Iba tak sa zozbieraná plodina obvykle uskladní počas zimy. Je veľmi dôležité, aby sa sušenie uskutočňovalo v miestnosti s teplotou najmenej 30 stupňov Celzia.

Ako správne sušiť cibuľu?

Predtým, ako začnete s otázkou skladovania cibule, musíte sa podrobnejšie oboznámiť s nuansami sušenia zozbieranej plodiny. Čas použiteľnosti hláv závisí od správnosti a účinnosti sušenia.

Ak bude v najbližších dňoch vonku slnečno a teplo, potom je možné sušenie vykonať priamo na posteliach. Za týmto účelom sú všetky korene rozložené v riadkoch a pravidelne sa v priebehu týždňa prevracajú.

Keď prší, cibuľa rozložená na sušenie je pokrytá závesným krytom alebo prinesená do miestnosti. Zároveň lepšie schnú v interiéri, ak sú spletené. Niektoré musia zeleninu sušiť v apartmánoch. K tomu sa používajú predhriate rúry alebo plynové sporáky, nad ktorými je pozberaná plodina zavesená. Pri sušení v rúre buďte veľmi opatrní, aby ste zeleninu nepokazili. Odporúča sa pravidelne monitorovať ukazovatele teploty rúry. Pred uskladnením nelúpanej cibule ju budete musieť olúpať.

Ako skladovať cibuľu?

Po nazbieraní, olúpaní a osušení zelenej cibule ich môžete začať skladovať. Aby ste to dosiahli, musíte vopred zistiť, kde je najlepšie skladovať cibuľu v zime.

V pivnici

Ľudia žijúci v súkromnom sektore uprednostňujú na zimu uskladnenie cibule v suteréne. Používajú na to plátenné tašky, koše a dokonca aj obyčajné drevené škatule. Ak nie sú žiadne prázdne nádoby na skladovanie, korene sa jednoducho vyložia na regáloch alebo policiach.

Niektorí, keď cibuľu úplne pripravili na uskladnenie, vložili ju do nylonových pančúch. K tomu poslúžia akékoľvek pančuchové nohavice alebo nylonové pančuchy, ktoré nikto nebude nosiť. Opatrne sa do nich naleje 5-10 cibuľových hláv, po ktorých je pančucha zavesená na háku v pivnici.

Na skladovanie zeleniny bezpodmienečne používajte nylonové výrobky, pretože tento materiál je vhodný na priepustnosť vzduchu.

V byte

Majitelia letných chát často odmietajú na zimu nechávať v krajine cibuľu, a preto si pozberanú úrodu berú do svojich bytov. Skladovanie hláv v takýchto miestnostiach komplikujú priestorové obmedzenia. Na rozdiel od pivnice nebude v obytných priestoroch možné používať boxy alebo police, pretože zaberajú veľa voľného miesta.

Niektoré, aby sa ušetrilo voľné miesto v bytoch, zozbieranú úrodu zapletajte do vrkočov. K tomu sú však vhodné iba nepokosené rastliny s listami. Ako nakrájanú cibuľu skladovať, aby nevypučala? K tomu môžete použiť úložné siete. V takom prípade sa odporúča používať iba siete, a nie vaky, pretože v textilných vakoch je slabá priepustnosť vzduchu, a preto sa cibuľa rýchlo zahmlieva.

Pri vchode a na balkóne

Ľudia niekedy nemajú v byte voľný priestor a celú pozberanú plodinu musia nechať na balkóne alebo vo vchode. Cibuľové hlavice skladujte na balkóne v špeciálnom termoboxe na zeleninu. Bez takejto nádoby začne plodina hniť.

Pred umiestnením žiaroviek do takýchto podmienok musíte zistiť, pri akej teplote je najlepšie ich skladovať. Všetky mrazuvzdorné odrody sa dobre udržujú aj pri teplotách 1 - 2 stupne Celzia. Vo zvyšku by teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 15 stupňov.

Iterácia a uloženie

Aby ste predĺžili trvanlivosť zozbieraných hláv cibule, musíte pravidelne triediť zber.

Najčastejšie sa sťahujú žiarovky, ktoré sú v zime v pivnici, pretože sú tu najnevhodnejšie podmienky na zachovanie úrody. Počas triedenia žiaroviek sa starostlivo skúma ich vzhľad. Ak hlava začne tmavnúť, okamžite sa zlikviduje, keď začne hniť. Odporúča sa tiež odstrániť zeleninu s poškodenými hlavami počas mlátenia, pretože sa dlho neuchováva.

Záver

Pestovatelia zeleniny, ktorí pestujú cibuľu, sa často stretávajú s problémom skladovania zozbieraných hláv. Aby sa zozbieraná plodina mohla dlho skladovať, je potrebné sa oboznámiť s vlastnosťami zberu a konzervácie žiaroviek.


Pozri si video: Ako krájať cibuľu? . Roman Paulus. Kuchyňa Lidla (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Nicky

  It is the very valuable phrase

 2. Coley

  Práve ste mali vynikajúcu myšlienku

 3. Kaeleb

  Takže môžete donekonečna diskutovať ..

 4. Kagalabar

  Gratulujem, skvelá myšlienka

 5. Hassun

  The shame and the shame!Napíšte správu