Rada

Ako spracovať cibuľu s dreveným popolom a je to možné?

Ako spracovať cibuľu s dreveným popolom a je to možné?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Cibuľový popol je jedným z najlepších organických hnojív. Táto účinnosť je spôsobená jeho bohatým zložením, ktoré obsahuje vápnik, fosfor, draslík, mangán a množstvo ďalších rovnako dôležitých chemických prvkov. Pre svoju veľkú hodnotu sa používa aj ako rastový stimulant, fungicíd a insekticíd.

Zloženie

Najvyššiu hodnotu má popol z listnatých a ihličnatých stromov. Prášok získaný spaľovaním týchto látok obsahuje stopové prvky potrebné pre rastliny: vápnik, draslík, fosfor. Množstvo týchto mikroelementov je také veľké, že organická hmota môže úplne nahradiť priemyselné zmesi draslíka a fosforu.

Popol navyše obsahuje viac ako 30 chemických prvkov, ktoré sú potrebné pre zeleninové plodiny vrátane cibule. Jediným prvkom, ktorý nie je prítomný v popole, je dusík. Preto by sa v prvých fázach rastu malo hnojenie popolom striedať so zmesami obsahujúcimi dusík.

Prášok získaný zo stromov a rastlín má oproti iným hnojivám množstvo výhod:

 1. Podporuje rozklad organických zvyškov, a tým zlepšuje štruktúru a zloženie pôdy.
 2. Na rozdiel od mnohých zložitých hnojív sa draslík a fosfor obsiahnuté v popole ľahko asimilujú.
 3. Ideálne na kŕmenie rastlín v kyslých a neutrálnych pôdach. Je potrebné používať popol v alkalických oblastiach opatrne, pretože látka znižuje kyslosť.
 4. Zvyšuje odolnosť cibule voči teplotným výkyvom a ďalším prekvapeniam počasia.
 5. Predlžuje trvanlivosť žiaroviek.
 6. Pravidelné spracovanie cibule popolom a popolovými roztokmi škodcov odpudzuje.
 7. Neobsahuje chlór nebezpečný pre rastliny.

Z hľadiska veľkého množstva výhod je záhradníkom používaný produkt spaľovania široko používaný na kŕmenie všetkých zeleninových a bobuľovitých plodín, ako aj na prípravu produktov na ničenie škodcov.

Môže sa popol použiť po spálení iných materiálov? Na výživu rastlín sa neodporúča používať prášok získaný v dôsledku horenia papiera, plastov a iných odpadkov, pretože obsah užitočných mikroelementov v takejto látke je minimálny.

Najlepšie recepty na obliekanie

Popol z dreva sa používa na výživu rastlín v čistej forme aj ako prísada na prípravu infúzií. Látka sa používa aj pri predsejbovej úprave a na skladovanie žiaroviek:

 • Príprava sadivového materiálu. Cibuľové semená sa uchovávajú 4 až 6 hodín v roztoku pripravenom rýchlosťou 1 lyžičky. popol na 1 liter vody.
 • Aby sa žiarovky udržali čo najdlhšie, zelenina sa v krabiciach mieša s popolom. Miesta poškodené na žiarovke sa pred položením ponoria do suchého prášku.

Kvôli mnohým užitočným vlastnostiam receptov na kŕmenie a spracovanie cibule existuje veľa. Najobľúbenejšie medzi záhradkármi oprávnene vyhrali nasledujúce finančné prostriedky:

 • 30 čl. prášok sa naleje do 10 litrov vody a trvá na tom 7 dní. Cibuľa sa zalieva rýchlosťou 0,5 litra na cibuľu. Činidlo sa tiež zavádza do brázdy vytvorenej v uličke, po ktorej musí byť posypané zemou.
 • 250 g popola sa naleje do vedra a nádoba sa naplní vodou po vrch. Zmes sa lúhuje 48 hodín a potom sa naleje cibuľa.
 • Aby bola rovnováha živín vždy na správnej úrovni, odporúča sa popol pred každou zálievkou posypať popolom po záhrade v tenkej vrstve. Spotreba látky na 1 štvorcový. m. - 1 pohár.
 • Počas jarného alebo jesenného spracovania lokality je lokalita veľkoryso posypaná drevným práškom, po ktorom nasleduje vykopanie. Spotreba suchého prášku na 1 štvorcový. m lôžka - 600 g. Látka sa používa ako samostatné hnojivo alebo v tandeme s inými minerálnymi alebo organickými hnojivami.
 • Na prípravu roztoku na postrek sa naleje 300 g prášku do vedra s vodou. Zmes sa lúhuje 24 hodín a potom sa pre lepšiu priľnavosť pridá 50 g strúhaného alebo tekutého mydla.

Ako často sa cibuľa ošetrí dreveným popolom? Vrchný obväz sa nanáša 3-krát za sezónu. Popol tiež znižuje počet hnilobných baktérií, čím bráni rozvoju koreňovej hniloby, na ktorú je kultúra citlivá.

Okrem jednozložkových zmesí sa z produktu spaľovania pripravujú aj bionasty. Tieto zmesi plnia pôdu makro- a mikroelementmi a robia ju voľnejšou. Najlepšie výsledky ukazujú tieto fondy:

 • 5 polievkových lyžičiek. cukor, 15 g droždia, 1 polievková lyžica. organická hmota sa naleje do trojlitrového pohára a naplní sa vodou. Zmes sa lúhuje 3 dni.
 • Tretina z 250 litrov nádob je naplnená čerstvo pokosenou poľnou trávou, po ktorej sa nalejú 2 vedrá kompostu a 5 kg popola z dreva. Pridajte chýbajúcu vodu a nechajte pôsobiť 14 dní. Na prípravu roztoku sa koncentrát zriedi vodou v pomere 1:10.
 • V 100 litrovom sude sú na podlahu umiestnené lopaty z dreveného popola, kompostu a piesku. Potom pridajte 2,5 kg čerstvého a 5 kg zhnitého hnoja. Na konci sa do nádoby naleje 0,5 fermentovaného mliečneho produktu a 1,5 litra domáceho varenia. Zmes sa nechá týždeň kysnúť a potom sa spracuje cibuľa, ktorá predtým znížila koncentráciu infúzie na polovicu.

V akých prípadoch by sa nemal použiť popol?

Pretože táto látka obsahuje veľké množstvo vápnika, draslíka a fosforu, je nemožné použiť organické hnojivá založené na prášku získanom spaľovaním dreva na zlepšenie pôdy nadbytkom týchto chemických prvkov. V dôsledku takého kŕmenia sa stav rastlín iba zhorší.

Odborníci tiež neodporúčajú používať popolový prášok súčasne s organickými a organickými roztokmi. Pod vplyvom látky sa vyparuje dusík. Nepoužívajte hnojenie zmesami fosforu, pretože chemický prvok po takomto kŕmení nie je rastlinami absorbovaný.

Pretože drevný drevný prášok alkalizuje pôdu, nepoužíva sa na kŕmenie a spracovanie cibule, ktorá rastie na nízkokyslých lôžkach.

Kompostovanie a redukcia kyselín

Pretože popolový prášok má schopnosť urýchľovať odbúravanie organických látok, látka sa pridáva ako zložka pri ukladaní kompostovacej hromady. Látka navyše plní hnojivo vápnikom, draslíkom a fosforom a tiež neutralizuje škodlivé účinky chemických prvkov. Na hromadu kompostu sa naleje 10 kg prášku.

Pomocou organických látok môžete nielen zlepšiť zloženie pôdy, ale aj znížiť jej kyslosť. Majitelia letných chát, kde je kyslosť nadpriemerná, sú nútení venovať veľkú pozornosť príprave pôdy, pretože väčšina záhradných plodín uprednostňuje pestovanie v neutrálnom prostredí. V drážkach v uličkách je zaliaty prášok z dreveného popola.

Kontrola chorôb a škodcov

Aby ste odháňali nosáky z postele, veľkoryso posypte cibuľu suchým popolom. Na prevenciu a kontrolu molice cibule a iných škodcov sa rastliny postriekajú roztokom popola. 300 g prášku sa naleje do 3 litrov vody a trvá 2 dni. Na konci obdobia sa do infúzie pridá 40 g tekutého mydla.

Vošiek sa môžete zbaviť aj pomocou infúzie popola. Pridajte 100 g prášku do vedra s vodou a potom vylúhujte zmes 48 hodín. Cibuľa je za oblačného počasia alebo večer ošetrená popolom.

Na ochranu výsadby pred hnilobou koreňov a inými rovnako nebezpečnými chorobami sú rastliny veľkoryso posypané popolom alebo postriekané popolčekovým nálevom.

Popol z dreva je skutočným nálezom pre fanúšikov prírodných hnojív. Prášok dokonale obnovuje obsah makro- a mikroelementov a tiež zabraňuje vývoju patogénnej mikroflóry, odpudzuje hmyz a znižuje kyslosť pôdy. Pravidelné užívanie látky pomáha vyriešiť niekoľko problémov naraz.


Pozri si video: TOP 10 - Najmenších Obcí Slovenska (Septembra 2022).