Rada

Je možné a ako dať surové zemiaky králikom, pravidlá uvedenia do stravy

Je možné a ako dať surové zemiaky králikom, pravidlá uvedenia do stravy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V jesenno-zimnom období nemá strava bylinožravcov dostatok vitamínov a mikroelementov, ktoré dostávali so zeleninou. Chovatelia králikov zavádzajú zeleninu ako doplnkovú stravu k hlavnej strave. Ostáva kontroverzná otázka, je možné dať králikom surové alebo varené zemiaky? Dôsledky kŕmenia hľúz závisia od formy a objemu, v akom ich zvieratá jedia.

Je možné dať zemiaky králikom

Zemiaky sú hodnotnou zeleninovou plodinou. Hľuzy zahŕňajú:

 • sacharidy;
 • vitamíny;
 • makro- a mikroelementy;
 • celulóza;
 • aminokyseliny.

Surová hľuza obsahuje vitamíny skupiny B, C, H, PP, kyselinu listovú. Z rozsiahleho zoznamu minerálov sú zemiaky najbohatšie na draslík, horčík a železo.

Surový

V prírodných podmienkach králiky nejedia surové zemiaky. Dôvodom je škrob, ktorý sa bez tepelnej úpravy zle vstrebáva. Ale kvôli vitamínovej zložke má zmysel učiť zvieratá konzumovať surové zemiaky v malom množstve.

Môžu sa podať hľuzy:

 • lúpaný;
 • lúpané (čisté);
 • úplne;
 • nakrájame na kúsky;
 • oddelene;
 • ako súčasť maškrty s ostatnou zeleninou a bylinkami.

Zemiaky musia byť zdravé, zrelé, bez poškodenia, hniloby, zazelenenia, klíčkov a očí.

Varené

Varené zemiaky sa dajú použiť na kŕmenie zvierat, pretože sú ľahko stráviteľné a dobre priberajú. Počas tepelnej úpravy sa väčšina vitamínov zničí, ale škrob a vláknina sa zachovajú. Pre králiky bude varený výrobok užitočný od 1 mesiaca. Králikom mäsových plemien môžu byť podávané varené zemiaky každý deň, čo zvyšuje ich objem na 50% hmotnosti kŕmeného krmiva.

Varené zemiaky sa môžu podávať:

 • zmiešané s kŕmnymi zmesami;
 • ako súčasť zvlhčenej kaše;
 • oddelene.

Na základe varených zemiakov môžete pripraviť brikety zo žaluďov s prídavkom otrúb a vody. Žalude sú sťahujúce a sú užitočné pri liečbe zvierat s črevnými ťažkosťami.

Sušené a nasekané žalude sa zmiešajú s varenými zemiakmi, malým množstvom otrúb a vody, až kým nie sú husté.

Výsledná hmota sa rozloží do foriem a suší sa v rúre alebo na slnku, až kým nebude suchá a ľahká ako sušienka. Brikety sú nielen terapeutickým a profylaktickým produktom, ale uspokojujú aj prirodzenú potrebu hryzať králiky. Pridanie brikiet do stravy chráni bunku pred zničením.

Vrcholy zemiakov

Králiky môžete kŕmiť vrcholmi zemiakov, ak na nich nie sú stopy po pesticídoch zo zemiakového chrobáka z Colorada. V suchých letách sa zemiakové topy zbierajú ako prísada do krmiva pre seno a vetvičky. V lete sú vrcholy sušené pred tým, ako ich dostanú králiky. Stonky a listy by mali byť čisté, bez známok choroby.

Šupky zo zemiakov

Zemiakové šupky sa pridávajú do krmiva v malom množstve po uvarení alebo vysušení. Šupka by mala byť čistá, bez očí a zelená. Varené a sušené šupky sa pomelú a zmiešajú s hlavným krmivom ako doplnok vitamín-sacharidy.

Pravidlá zavádzania stravy

Zemiaky nie sú prirodzeným zdrojom potravy pre králiky, čo si vyžaduje vedomosti o ich zavedení do doplnkových potravín.

Pre mladé zvieratá

Surové zemiaky sa králikom ponúkajú po 3 mesiacoch, keď je ich tráviaci systém schopný asimilovať škrob bez tepelnej úpravy. Počiatočná dávka je 10 - 20 gramov vo forme jemne nasekaných kúskov. Maximálne množstvo je 50-70 gramov denne zmiešaných s obilím, zmiešaným krmivom. Varená zelenina sa podáva od 1 mesiaca. Zemiaky sa zavádzajú do stravy mladých králikov v jesenno-zimnom období, aby sa zvýšil obsah kalórií v krmive. Počet varených hľúz v kŕmnej zmesi by nemal presiahnuť 10%.

Pre dospelých

Králikom sa od 4 mesiacov zemiaky dávajú surové a varené. Mäsovým plemenám na rýchle zvýšenie hmotnosti je možné podať až 200 gramov varených zemiakov (alebo až 50% z celkovej hmotnosti krmiva) za deň. Surové hľuzy dávajú v nasekaných alebo celých formách nie viac ako 70 gramov. Varený výrobok by sa mal podávať dekoratívnym zvieratám opatrne, aby nespôsoboval obezitu. Pri celulárnom obsahu by denná sadzba nemala presiahnuť 50 gramov, pri voľnom výbehu - 70 gramov.

Kedy je lepšie nedávať zemiaky

Hľuzy, ani surové, ani varené, sa králikom nepodávajú po zaoblení a počas laktácie. Škrob spôsobí upchatie mliečnych žliaz a smrť králikov. Zelenina je kontraindikovaná pre chov zvierat (samcov a samíc) týždeň pred párením. Vysokokalorické jedlo vedie k obezite, ktorá ovplyvňuje reprodukčnú schopnosť zvierat. Muži a ženy, ktorí pribrali na váhe, sa odmietajú páriť. U zvierat oslabených po chorobe alebo s tráviacimi problémami (tekuté výkaly) sa surové zemiaky do stravy nepripravujú.

Užitočné tipy

Pri zavádzaní surových zemiakov do doplnkových potravín by ste si mali zvoliť odrody s nízkym obsahom škrobu. Takáto zelenina je ľahšie stráviteľná pre tráviaci systém zvierat a nespôsobí obezitu. Zemiaky neobsahujú bielkoviny. Prevaha tejto zeleninovej plodiny v krmive spôsobí svalovú atrofiu, degeneráciu svalového tkaniva do tukového tkaniva.

Zelené alebo naklíčené zemiaky sú pre zvieratá škodlivé, surové aj varené, kvôli toxínu solanínu. Obsah rastlinného glykozidu (alkaloidu) v zdravých potravinách pre hľuzy je 0,01%. Počas klíčenia a na svetle sa jeho percento v zložení zeleninovej plodiny prudko zvyšuje. Organická zlúčenina chutí trpko. Požitie ľuďmi i zvieratami môže spôsobiť otravu. Pre králiky je smrteľná dávka 0,06 - 0,12 gramu na kilogram živej hmotnosti.

V zemiakových vrtoch obsahujú kvety najviac solanínu (0,73%). Kŕmenie veľkého množstva vrcholov pred a počas kvitnutia môže zvieratá zabiť.

V stonkách a listoch sa obsah alkaloidov mení počas vegetačného obdobia:

 • pred kvitnutím - od 0,085 do 0,114%
 • počas kvitnutia - 0,055%;
 • po odkvitnutí - 0,037%;
 • v sušených vrcholoch - 0,01%.

Solanín dráždi črevnú sliznicu a ovplyvňuje nervový systém. Pri miernej forme otravy u králikov sa pozoruje hnačka, pri ťažkej forme je to porucha koordinácie pohybu, zatočenie zozadu, znížená reakcia na vonkajšie podnety.

Pred varením zemiakov by sa mali odstrániť oči a klíčky hľúz. Po uvarení hľúz nemôže byť v strave zvierat použitá voda.


Pozri si video: králíci chov (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Douran

  Odporúčam vám navštíviť stránku s veľkým množstvom informácií o predmete, ktorý vás zaujíma.

 2. Goltitilar

  Aké milé!!!!!!!!!!!!)

 3. Tausho

  Noteworthy the very funny information

 4. Zulunos

  veľa šťastia v podnikaní s takýmto blogom :)

 5. Kaden-Scott

  Nič také.

 6. Donall

  It is strange why no one is discussing this publication? The topic is interesting ...



Napíšte správu