Rada

Čo a kedy je lepšie kŕmiť sadenice paradajok tak, aby boli kypré

Čo a kedy je lepšie kŕmiť sadenice paradajok tak, aby boli kypré


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Najskúsenejší pestovatelia zeleniny vedia, že výsadbu sadeníc paradajok sa odporúča sprevádzať hnojením pôdy. Niektorí ľudia pochybujú, či je nevyhnutné venovať sa kŕmeniu. Tento postup sa musí vykonať, aby sa v budúcnosti pestovali zdravé kríky.

Pravidelné kŕmenie tiež zvýši úrodu a poskytne dobrú ochranu pred rôznymi chorobami. Pred pestovaním paradajok musíte zistiť, ako kŕmiť sadenice paradajok.

Začnite kŕmiť

Pred kŕmením sadeníc paradajok po výsadbe by ste mali vedieť, kedy to urobiť. Mnoho začínajúcich pestovateľov nevie, kedy majú začať s kŕmením sadeníc. Aby ste to pochopili, musíte vopred pochopiť načasovanie hnojenia.

Prvé kŕmenie sadeníc paradajok by sa malo vykonať po výskyte prvých sadeníc. Mnoho odborníkov tiež odporúča hnojenie paradajok, ak nebolo možné vytvoriť vhodné podmienky pre rast.

Prvé kŕmenie paradajok sa vykonáva na ich ochranu pred chorobami. Ak pestovateľ nechce kŕmiť sadenice paradajok po prvýkrát, potom v budúcnosti môže trpieť neskorou plesňou.

Asi po týždni sa kŕmenie sadeníc paradajok uskutočňuje druhýkrát. K tomu môžete použiť komplexné hnojivo pre paradajky, pozostávajúce z organických látok. Mnoho záhradkárov používa Agricole, ktorá obsahuje živiny potrebné pre mladé paradajkové kry. Všetky následné hnojenie pre paradajky sa vykonáva za 10-20 dní.

Množstvo obväzov na pestovanie paradajok priamo závisí od podmienok, v ktorých rastú. Existujú iba dva povinné postupy:

 • prvé kŕmenie paradajok sa vykonáva počas tvorby kríkov niekoľko týždňov po transplantácii;
 • druhá sa vykonáva 2 týždne po prvej.

Príznaky nedostatku živín

Než začnete zisťovať, ako kŕmiť paradajky a ako správne kŕmiť sadenice, musíte sa oboznámiť s hlavnými príznakmi hladovania mladých sadeníc. Za týmto účelom sa odporúča pravidelne venovať pozornosť hustým stonkám a listom paradajok. To vám pomôže pochopiť, aké hnojivá sú pre paradajky potrebné.

Nedostatok dusíka

Pri výraznom nedostatku dusíka rastú sadenice bledých paradajok so žltými listami na dne kríka. Tento prvok je pre pestované paradajky veľmi dôležitý, pretože s jeho pomocou sa krík vyvíja a rastie rýchlejšie.

Každý pestovateľ by mal vedieť, ako hnojiť paradajky dusíkom. Je potrebné urobiť taký vrchný obväz veľmi opatrne, aby ste to nepreháňali. Ak sa pridá viac dusíka, tenké sadenice budú vyzerať lepšie. Jeho stonky sa stanú oveľa hrubšími a listy budú krajšie.

Takýto krík však bude veľmi zlý, aby priniesol ovocie. V niektorých prípadoch použitie dusíkatých hnojív pre sadenice paradajok negatívne ovplyvňuje jej zdravie. Mladé kríky často začnú časom bolieť a odumierať. Preto pred kŕmením paradajok musíte vopred zistiť, ako správne kŕmiť sadenice a určiť optimálne dávkovanie.

Ak sú paradajky preplnené dusíkom, ich listy sa začnú vlniť a budú krehkejšie.

Nedostatok fosforu

Mnohí nevedia, aké hnojivá majú kŕmiť sadenice fialových paradajok. V tejto farbe sú paradajkové kríčky namaľované kvôli nedostatku fosforu. Najskôr sa farba zmení na spodných listoch a postupne sa šíri k zvyšku listov. Niektorí ľudia si myslia, že slabé sadenice sa sfarbujú do fialova kvôli tomu, že sú studené. Nízka teplota a nedostatok fosforu však navzájom súvisia, pretože v chladných podmienkach korene nie sú schopné túto látku asimilovať.

Preto je vhodné pred nanesením vrchného obväzu skontrolovať, či teplota nie je príliš nízka.

Nedostatok draslíka

Pred hnojením sadeníc paradajok draslíkom sa musíte oboznámiť s príznakmi jeho nedostatku. Najskôr sa listy v hornej časti kríkov začnú meniť. Pokrčia sa a stanú sa kučeravými. Časom sa príznaky začnú objavovať na spodných listoch, ktoré postupne tmavnú a zasychajú.

Nedostatok železa

Docela často sa tento problém objavuje u rastlín, ktoré sa vysádzajú za jasného osvetlenia. Pestovanie paradajok za stáleho svetla môže narušiť spracovanie a vstrebávanie určitých živín. Z tohto dôvodu sa nedostatok železa časom objavuje. To vedie k tomu, že sadenice paradajok postupne žltnú, začínajúc od horných listov. Keď sa objavia prvé príznaky, do hnojiva pre paradajky sa pridajú komponenty obsahujúce veľa železa.

Nedostatok horčíka

Prípravky používané na kŕmenie sadeníc paradajok musia obsahovať horčík, pretože jeho nedostatok môže mať negatívny vplyv na zdravie kríkov. Listy začínajú dole postupne tmavnúť. Niektoré z nich nadobúdajú fialový alebo červenkastý odtieň.

Nedostatok vápnika

Väčšina hnojív pre sadenice paradajok obsahuje veľa vápnika, takže nedostatok tejto zložky nie je taký častý. Jeho nedostatok nie je v kríkoch vždy zrejmý. Najčastejšie sa prvé príznaky objavujú počas tvorby ovocia. Ich vrchol je postupne pokrytý hnedou alebo sivou hnilobou.

Organické hnojivá

Pred kŕmením paradajok musíte zistiť, aké hnojivá sa majú aplikovať na jarné a jesenné kŕmenie. Pomerne často sa na to používajú minerály. Takéto kŕmenie pozostáva z prírodných zložiek, ktoré obsahujú železo, dusík, fosfor horečnatý a mnoho ďalších užitočných prvkov. Po oboznámení sa s rôznymi hnojivami môžete určiť najlepší spôsob kŕmenia sadeníc.

Hnoj

Mnoho pestovateľov zeleniny uprednostňuje kŕmenie paradajok po výsadbe maštaľným hnojom. Neodporúča sa používať ho čerstvý, pretože môže obsahovať veľké množstvo škodlivých baktérií, ktoré poškodia kríky. Je lepšie používať hnoj, ktorý sa usadil 1-2 roky. Tento produkt je ideálny na obohatenie väčšiny pôd.

Pri prvom kŕmení sadeníc paradajok usadeným hnojom sa na jeden meter štvorcový pozemku, na ktorom je vysadená, nanesie asi 10 kg látky. Také hnojivo pre sadenice paradajok sa používa v tekutej forme. Za týmto účelom sa do 10 litrov vody pridá 2-5 kg ​​hnoja a dôkladne sa premieša. Pred použitím je potrebné pripraviť zmes paradajkových sadeníc niekoľko týždňov.

Je známe, že hnoj má nepríjemný zápach, ktorý sa mnohým ľuďom nepáči. Aby ste sa ho zbavili, odporúča sa do valca s hnojivom pridať 300 g oxidu kremičitého alebo 550 g superfosfátu.

Rašelina

Nie každý vie, ako kŕmia sadenice paradajok, aby lepšie rástli. K tomu môžete použiť rašelinový obväz, ktorý paradajky milujú.

Pred kŕmením paradajok rašelinou sa musíte oboznámiť s jeho vlastnosťami. Táto látka neobsahuje veľké množstvo prvkov, ale zlepšuje fyziologické vlastnosti pôdy a zvyšuje množstvo humusu. Pôda hnojená rašelinou sa stáva ľahšou a pórovitejšou.

Vrchný obväz pre sadenice môže byť vyrobený z rôznych rašelín. Líši sa stupňom jeho rozkladu a stáva sa:

 1. Nížina. Pozostáva z úplne rozpadnutých rastlín. Mnoho záhradkárov ho používa pri vytváraní kompostov na kŕmenie pôdy. Odporúča sa na pestovanie exotických rastlín a zeleniny.
 2. Kôň. Obsahuje časti rastlín, ktoré sú zle rozložené. Najčastejšie sa rašelina s vysokým obsahom rašeliny používa na mulčovanie pôdy, a nie na kŕmenie.
 3. Prechod. Je v prechodnom stave medzi nížinou a vysočinou. Používa sa pri príprave kompostov, ktoré zahŕňajú hnoj, popol, trus vtákov a minerálne hnojivá.

Ak sa má rašelina použiť na mulčovanie pôdy, musí sa pred použitím položiť na slnko a vysušiť. Pred použitím ako hnojivo sa rašelina na jar naukladá na hromadu kompostu a niekoľko mesiacov hnije. Na zlepšenie úrodných vlastností pôdy sa na štvorcový meter pozemku spotrebujú dve vedierka rašeliny. Zároveň je potrebné ho do zeme vniesť nie na jar, ale na jeseň.

Vtáčí trus

Mnoho ľudí, keď premýšľa nad tým, aké hnojivo možno použiť na kŕmenie sadeníc paradajok, pamätá na vtáčí trus. Je to dobré hnojivo, ktoré sa používa pomerne často.

Pred kŕmením sadeníc paradajok trusom sa musíte oboznámiť s vlastnosťami prípravy hnojív. Ak chcete urobiť všetko správne, odporúča sa dodržiavať nasledujúce proporcie:

 • na meter štvorcový pôdy sa nespotrebuje viac ako 0,2 kg suchého hnoja;
 • na meter štvorcový pôdy sa spotrebuje asi 0,5 kg surového hnoja.

Vyššie uvedené normy sú priemerné a závisia od výrobcu. Pri použití vtáčieho trusu zakúpeného v obchode musíte prísne dodržiavať pokyny.

Kompost

Ak človek nevie, ako hnojiť paradajky, potom sa dá odporučiť kompost. Obsahuje rôzne organické hnojivá, ktoré sadenice paradajok toľko potrebujú. Docela často sa používa ako prvé kŕmenie sadeníc.

Pri príprave kompostu sa na dno nádoby ukladajú vo viacerých vrstvách drevené piliny, listy, rašelina a hobliny. Aby ste zvýšili hodnotu hnojiva, môžete doň pridať niekoľko kilogramov draselnej soli a superfosfátu. Potom sa zmes každý deň navlhčí a zmieša. Môžete použiť iba kompost, ktorý bol vylúhovaný 5-10 mesiacov.

Existujú dva hlavné typy kompostu:

 1. Z hnoja. Na prípravu takéhoto hnojiva pre paradajku je potrebné zmiešať hnoj s rašelinou a pôdou v pomere 5: 1: 1. Potom sa zmes naleje s vodou a vylúhuje sa 5-7 mesiacov.
 2. Z rastlín. Na vytvorenie takéhoto kompostu sa používajú opadané lístie, burina a akákoľvek iná tráva. Všetky komponenty sú zmiešané s pôdou, naplnené vodou a pokryté vekom. Zmes sa používa iba jeden rok po príprave.

Kostná múka

Pomerne často sa používa pri nedostatku fosforu alebo vápniku. Jeden meter štvorcový pôdy spotrebuje asi tri kilogramy múky. Môžete si z neho pripraviť aj vodný roztok, ktorý sa najčastejšie používa na jar. Za týmto účelom sa jeden kilogram látky zaleje 10-15 litrami horúcej vody. Potom sa zmes dôkladne premieša a týždeň lúhuje. Potom sa roztok opäť zriedi vodou v pomere 1:10 a prefiltruje sa cez gázu. Hnojivo sa aplikuje počas dňa na paradajky raz mesačne.

Užívanie drog

Keď ste zistili, kedy treba sadenice nakŕmiť, môžete začať s výberom správneho hnojiva. Nie každý vie, ako kŕmiť sadenice paradajok tak, aby v blízkosti kríkov boli kypré stonky. Pomerne často sa na to používajú špeciálne prípravky.

Kristalon

Mnoho pestovateľov zeleniny používa na jar krištáľ. Toto komplexné hnojivo obsahuje fosfor, draslík a dusík. Tento liek sa predáva vo forme roztoku a v suchej forme. Prvá možnosť je veľmi vhodná na použitie pri hnojení veľkých sadeníc. Pre mladšie sadenice je lepšie použiť suchý krištáľ.

Emerald

Ak mladé paradajkové kríky začnú žltnúť z nedostatočného množstva živín, potom sa odporúča použiť Emerald. Bol vyvinutý na zlepšenie výživy semenáčikov a odstránenie žltosti. Hlavnými zložkami prípravku sú horčík a dusík. Smaragd je možné na rastlinu aplikovať rozprašovačom alebo použiť ako koreňový obväz.

Fertica

Droga je veľmi populárna medzi mnohými záhradkármi. Obsahuje draslík, fosfor, dusík a mnoho ďalších užitočných stopových prvkov. Fetricia je dosť silný liek, takže pred použitím sa musí zriediť vodou podľa pokynov. Správne pripravený roztok má svetloružovú farbu.

Liečba ľudovými prostriedkami

Mnoho pestovateľov zeleniny používa pri jarnom hnojení sadeníc ľudové prostriedky. Existuje niekoľko najbežnejších ľudových metód na kŕmenie paradajok.

Kvasinky

Mnoho ľudí si vyrába vlastné kvasnicové hnojivá. To je možné vykonať dvoma spôsobmi:

 1. Polievková lyžica cukru a balíček droždia sa pridá do pohára zohriatej vody. Potom sa zmes mieša a pridá sa k nej 15 litrov vody. Na jeden rastlinný ker sa spotrebuje liter kvasníc.
 2. Malý téglik je do polovice naplnený chlebom a vodou. Potom sa do zmesi pridá 100 g čerstvého droždia. Na získanie vysoko kvalitného hnojiva sa musí roztok lúhovať jeden týždeň. Potom sa prefiltruje pomocou gázy a zriedi sa 5-10 litrami vody. Na kŕmenie jedného dospelého kríka budete potrebovať dva litre kvasinkovej zmesi a pre mladého človeka - pol litra.

Mullein

Toto riešenie sa odporúča používať súbežne s inými ľudovými prostriedkami. Príprava vrchného obväzu mullein nie je tak zložitá. Za týmto účelom zalejte pol vedra hnoja prevarenou vodou, zakryte viečkom a nechajte lúhovať v teplej miestnosti asi týždeň. Potom sa zmes mieša a zriedi sa 15 litrami vody. Počas kŕmenia sa na jeden ker nespotrebuje viac ako liter zmesi.

Žihľava

Tento produkt je pripravený z mladých listov žihľavy. Na prípravu roztoku sa žihľava zaleje vodou a infúzia sa podáva dva týždne. Pred použitím sa infúzia zriedi 5 litrami vody. Jeden kríček spotrebuje asi dva litre žihľavovej tekutiny.

Záver

Ak chcete pestovať sadenice paradajok doma, musíte sa oboznámiť s vlastnosťami jeho hnojenia. Schéma kŕmenia paradajok je dosť jednoduchá, takže sa každý môže vyrovnať s hnojením sadeníc. Aby ste to dosiahli, stačí starostlivo študovať, kedy a ako kŕmiť sadenice paradajok.


Pozri si video: O pěstování paprik (Smieť 2022).