Nápady

Hrozno "Pinot": odrody a pestovateľské pravidlá

Hrozno "Pinot": odrody a pestovateľské pravidlá


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stupeň „Pinot“ (z francúzskeho pinotu) sa vzťahuje na technické odrody viniča, ktoré sa bežne používajú pri výrobe vína. Z francúzskeho jazyka sa názov prekladá ako „hrbol“, čo je dôsledkom vonkajšej podobnosti malých a hustých hrozienok tejto odrody s ihličnanmi.

História výberu

Klonovaná rastlina je vysoko výnosná a získala sa ako výsledok rozmnožovania populácie, ktorá bola zavedená z Bessarabie, kde táto rastlina pochádza z Francúzska. Selekciu a reprodukciu klonov uskutočnili E. B. Ivanova, P. P. Blagonravov a P. V. Korobets. Pre štátne testovanie bola odroda prijatá v roku 1970 a odvtedy sa pestuje na území Kirgizska, Ukrajiny, Moldavska a severného Kaukazu.

Vlastnosti triedy

Morfologické znaky a biologické vlastnosti odrody Pinot sú široko študované a podrobne opísané v niekoľkých zdrojoch. Klony obsiahnuté v jeho zložení majú rozdiely v jednom alebo vo dvojiciach.

Biologický opis

Kríky sú energické. Hlavná forma hrozna Pinot sa vyznačuje nízkou úrovňou produktivity a prítomnosťou červenohnedej jesennej farby. Niektoré odrody sa vyznačujú vyššou produktivitou a majú zafarbenie zlatej alebo zelenej zelenej farby na jesenné lístie.

Koruna s prvými listami na mladých výhonkoch má hustú pubertu a regionálne sfarbenie červeného vína. Vyzreté jednoročné výhonky sa vyznačujú svetlo hnedou farbou s tmavočerveným zafarbením uzlov, ako aj skrátenými internódiami.

Listy sú stredne veľké, s dĺžkou asi 15 cm a šírkou o niečo menej ako 14 cm. Listy sú okrúhle, trojlaločné, päťlaločné, so slabým a stredným typom pitvy. Bisexuálne kvety. Zhluky majú strednú dĺžku a šírku, majú valcový-kónický tvar, dostatočnú alebo významnú hustotu. Clusterové nohy sú krátke. Hmotnosť strapca sa môže meniť od 80 do 150 g.

Technické vlastnosti bobúľ

Od pučania do technickej zrelosti bobúľ hrozna prechádza 140 až 150 dní. V závislosti od odrody a odrody triediaca skupina „Pinot“ sa vyznačuje nasledujúcim zložením v percentuálnom pomere:

 • pre semená, šupy a husté časti buničiny - 19,9,
 • na hrebene - 4,6,
 • pre šťavu - 7.5.

Bobule sú podľa odrody zaoblené alebo mierne oválne, niekedy zdeformované, často tmavo modré alebo s modrou pružinou. Pokožka je pomerne tenká, ale s charakteristickou silou. Buničina je šťavnatá a nežná. Šťava nemá výraznú farbu a má harmonickú chuť. Priemerný počet semien na bobule sa pohybuje od jedného do troch. Priemerný obsah cukru je asi 20%.

Hrozno "Pinot Grigio": zber

Odrody odrody

V súčasnosti sa pestuje niekoľko odrôd hrozna patriacich do odrody Pinot.

Rulandské modré

Talianska odroda bieleho hrozna Rulandské modré je populárny av staroveku bol nazývaný "Frento", alebo Fromenteau, Odroda hrozna Pinot Grigio sa vyskytuje nielen vo svojej historickej vlasti, ale aj na území takých vinárskych krajín ako Nemecko, Francúzsko, USA a Maďarsko, ako aj vo Švajčiarsku, kde sa odroda bežne nazýva Pinot Gris, alebo Pinot Gris.

Táto bežná odroda technického alebo vínneho hrozna sa používa na výrobu bieleho vína. Znakom odrody z ekologickej a geografickej skupiny západoeurópskych odrôd je sfarbenie kože bobúľ v červenkastej farbe.

Pinot Meunier

akosť Pinot meunieralebo „Black Riesling“ je veľmi žiadaný pri výrobe vín a dodáva hotovému výrobku bohatú a rafinovanú ovocnú arómu. Slovo "Meunier" pochádza zo starého francúzskeho jazyka a v preklade znamená „mlynček“.

Odroda je zaradená do ekologicko-geografickej skupiny západoeurópskych odrôd viniča a najčastejšie sa pestuje vo Francúzsku. Používa sa pri výrobe šampanského a mnohých ďalších šumivých vín.

Pinot blanc

Odroda viniča Pinot blanc predstavuje veľmi starú mutačnú rozmanitosť Rulandské šedé alebo Pinot Grigio. Kríky majú strednú alebo vyššiu priemernú rastovú silu. Takéto hrozno sa výrazne pestuje v Taliansku, Francúzsku, Austrálii, Rakúsku, ako aj v Nemecku a Amerike. Vyznačuje sa skorým zrením, stabilným výnosom a široko sa používa ako surovina pri výrobe drahých bielych vín.

Pinot fran

akosť Franc pinot sa vzťahuje na hrozno skorého dozrievania. Rastlina sa vyznačuje dostatočnou odolnosťou voči suchu a odporúča sa na pestovanie na vápenatých pôdach a na suchých kopcoch. Pri pestovaní na nížinách alebo v nížinách sa pozoruje hromadné vylučovanie kvetov a vaječníkov, ako aj časté zmrazovanie viniča.

Z hľadiska odolnosti proti chladu je odroda horšia ako Ryzlink rýnsky a má strednú odolnosť voči poškodeniu hubovými chorobami.

Pinot noir

akosť Pinot noir prekladá ako „čierny kužeľ“ a vďačí za svoj vzhľad francúzskej oblasti Burgundska. Pestuje sa takmer všade, ale hlavne na územiach charakterizovaných miernym chladným podnebím.

Významné množstvo hrozna tejto odrody sa pestuje na území vinárskeho regiónu Champagne, kde sa široko používa pri výrobe bieleho šumivého vína. Odroda Pinot Noir je jednou z najstarších a najbežnejších odrôd pri výrobe vína.

Pristátie a starostlivosť

Výsadba hrozna zo skupiny odrody hrozna Pinot sa musí uskutočňovať v súlade s pravidlami poľnohospodárskej technológie a so zreteľom na tieto vlastnosti:

 • miesto pristátia by malo byť otvorené a slnečné a malo by sa tiež nachádzať na relatívne miernom juhozápadnom a južnom svahu;
 • najvhodnejšou pôdou na pestovanie hrozna tejto odrody je humusokarbonát a vápenatá pôda;
 • pár mesiacov pred pristátím musíte pripraviť samostatné pristávacie otvory alebo spoločné priekopy;
 • Pino púzdra sú vysadené so vzdialenosťou v rade asi 80 cm a vzdialenosťou medzi radmi najmenej 1 m;
 • čím väčšia je vrstva úrodnej pôdy v zóne koreňového systému rastliny, tým rýchlejší je jej rast a skoršie rodenie.

Výsadbový postup by sa mal vykonať ihneď po získaní sadeníc, ktorý zaistí, aby sadivový materiál vyschol koreňový systém. Sadenice sa musia namočiť 24 hodín v čistej vode, potom sa skráti koreňový systém a výhonky sa upravia na tri alebo štyri púčiky. Po spracovaní koreňového systému ílovou kašou sa sadba vysadí do pripravenej jamy.

Opatrenia týkajúce sa starostlivosti o hrozno Pino znižujú prísne vykonávanie pravidiel poľnohospodárskej technológie. V prvých troch rokoch po výsadbe sa vykonávajú povinné postupy na zabezpečenie riadneho rozvoja vysadených rastlín:

 • Na zvýšenie produktivity sa používa komplex agrotechnických opatrení vrátane dlhého orezávania a tvorby ventilátorových štvorramenných puzdier;
 • skoré obdobie kvitnutia púčikov si vyžaduje použitie neskorého jarného prerezávania, ako aj účinné zadržiavanie snehu;
 • pri pestovaní na území krycej vinice odstráňte ochranu z kríkov v jarnom období čo najskôr;
 • pôda pod kríkmi vyžaduje pravidelné pestovanie a odstraňovanie burín, ktoré poškodzujú pôdu;
 • na jar sa uskutoční rekultivácia a vykoná sa katarovka, ktorá spočíva v odstránení tenkých koreňov s následným naplnením holého stonku;
 • vo fáze aktívnej vegetácie musia byť vinice pravidelne napojené tak, aby sa do každej rastliny pridalo najmenej 10 litrov vody;
 • výrazne prerastené výhonky sa musia odlomiť a priviazať k dreveným kolíkom;
 • Minerálne a organické hnojivá sa aplikujú trikrát za sezónu: pred hromadným kvitnutím, po kvitnutí a po vytvorení vaječníkov.

Počnúc štvrtým rokom by rastliny mali byť pravidelne prerezávané a mali by mať pravidelne tvar, ktorý môže byť buď ventilátor, kordón alebo štandard. Malo by sa to pamätať Pestovanie hrozna odrezkami je stále najjednoduchším a lacným spôsobom pestovania. Na ochranu pred škodcami sa používajú systémové insekticídy s úzko zameraným účinkom.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o pravidlách výberu, ako aj o vlastnostiach vlastnej výroby lisu na hrozno.

Rastúce problémy

V závislosti od pestovateľskej oblasti môže byť Pinot vystavený rôznym chorobám, ktoré môžu byť výsledkom negramotnej starostlivosti, ako aj dôsledkom vonkajších faktorov:

 • výskyt korenia a porastov v koreňovom systéme môže byť výsledkom poškodenia hrozna hroznový fyloxéra;
 • výrastky na stonke sú prvým príznakom poškodenia rastlín bakteriálnymi koreňmi a rakovinou výhonkov;
 • mealybugs parazitujú hrozno, akátové falošné štíty, hroznové vankúšiky a roztoče z hroznových listov, alebo Calepitrimerus;

 • ak sú v lete pozorované čierne škvrny na spodných internodách, podlhovasté a prasknuté v strede škvrny a na jeseň kôra získa bielo-šedú farbu s veľkým počtom tmavo šedých bodiek, potom je postihnutá rastlina čierne škvrny;
 • žltnutie listov v apikálnej časti výhonkov s následnou smrťou je charakteristické pre také ohromné ​​ochorenie ako chlorosis;
 • zmena zafarbenia listov na matnú a hnedú s prítomnosťou početných vpichov čiernej farby je výsledkom poškodenia rastlín. roztoče;
 • zosvetlenie alebo sfarbenie listov mozaiky naznačuje nedostatok bóru a sfarbenie listov pozdĺž okrajov a medzi žilami naznačuje nedostatok horčíka. Nedostatok vrchného obväzu draselného vyvoláva výskyt fialovej a potom hnedé zafarbenie hornej listovej platne;
 • výskyt skladaných listov na hrozne je výsledkom poškodenia rastlín takým hmyzím škodcom, ako je vodič rúry Weevil.

Okrem toho hrozno môže byť ovplyvnené letákom, hroznovým plstom a húsenicami. Môže tiež vyžadovať ochranu pred infekciou degeneráciou, bielou mozaikou alebo pestrou, ako aj hnilobou a plesňou.

Odrody hrozna na výrobu vína

Pestovanie hrozna bolo vždy považované za výsadbu záhradníkov v južných oblastiach, avšak dodržiavanie poľnohospodárskych postupov a používanie moderných technológií vám umožňuje získať dobrú úrodu slnečných plodov takmer v celej našej krajine.Komentáre:

 1. Hugo

  I agree with you, thanks for an explanation. As always all ingenious is simple.

 2. Berend

  What good conversationalists :)

 3. Killian

  I am final, I am sorry, but it not absolutely approaches me. Perhaps there are still variants?

 4. Yozshum

  Je to hanba!

 5. Micheal

  Cool, ale nemá to zmysel !!!

 6. Vardan

  This idea has become outdated

 7. Heortwode

  Plne zdieľam váš názor. There is something in this and the idea is excellent, I support it.

 8. Navid

  V tejto veci vám viem poradiť. Spolu môžeme prísť na správnu odpoveď.Napíšte správu