Inštrukcia

Jabloň "Shtrifel": opis odrody a pravidlá pestovania

Jabloň "Shtrifel": opis odrody a pravidlá pestovaniaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jabloň je jedným z najpopulárnejších stromov medzi záhradníkmi. V súčasnosti existuje veľa rôznych odrôd jabĺk. Každá odroda má svojich prívržencov aj oponentov. Výber odrody by sa nemal zakladať iba na jej popise, ale mal by tiež zohľadniť klimatické vlastnosti regiónu.

Vlastnosti triedy

Veľmi populárna v našej krajine je jesenná odroda jabloní s názvom "Shtrifel". Táto odroda je známa aj pod inými názvami vrátane „Streifling“, „Autumn striped“. Tieto jablone záhradníci milovali pre svoju vysokú produktivitu a príjemnú pikantnú chuť dozretého ovocia.

Krajina pôvodu odrody je pobaltské štáty. V posledných rokoch sa „Štrifel“ rozšíril vo všetkých bývalých sovietskych republikách. Hnajpopulárnejšia odroda "Shtrifel" bola v strede Ruska, kde pre takéto ovocné výsadby vznikajú jednoducho ideálne klimatické a poveternostné podmienky.

Ovocné stromy kultivaru Shtrifel sa vyznačujú porovnateľnou trvanlivosťou. Odolnosť rastlín proti chrastavitosti, ktorá ovplyvňuje ovocie a listy jablone, sa dá charakterizovať ako stredná alebo nadpriemerná.

Medzi hlavné výhody odrody patrí dobrá produktivita, vysoká chuť a atraktívny vzhľad ovocia. Určité nevýhody odrody zahŕňajú relatívne neskorý dátum vstupu stromov do plodu, prítomnosť nestabilnej periodicity plodu, pomerne veľké rozmery ovocných porastov a zlá tolerancia k suchu.

Fotogaléria

Jabloň "Shtrifel": kultivácia

Opis stupňa

Jablone kultivaru Shtrifel, alebo jesenné pruhované, možno opísať ako silné. Výška hlavne presahuje šesť metrov. Spravidla sa pozoruje vývoj koruny v tvare kotla s utopenými vetvami. Stromy sú odolné a mrazuvzdorné. Odroda Jablone „Shtrifel“ má veľmi vysoké redukčné schopnosti, čo šetrí stromy aj vo veľmi mrazivých zimách s extrémne nízkymi teplotami. Záhradníci by mali brať do úvahy charakteristickú črtu odrody, ktorá sa prejavuje v zavlažovaných rastlinách: musia byť hojní a pravidelní.

Listy jabloní Shtrifel sú silné a majú sivasto-zelenú farbu. Listy rastliny sú zaoblené a vyznačujú sa výrazným stupňom puberty. Kvety sú veľké a svetloružové, majú šálku alebo tanierik.

Jablká triedy Shtrifel patria do kategórie plodných. Plod sa vyskytuje v pomerne neskorom termíne. Na päťročných stromoch sa tvoria jednotlivé plody. Významné a bohaté plodiny sa môžu tvoriť iba na rastlinách, ktorých vek presahuje 12 rokov.

Plody odrody jabloní "Shtrifel" majú veľké veľkosti, nerovnaký zaoblený kužeľovitý tvar s výraznými rebrami na spodnej časti. Pokožka je pomerne tenká, hladká a voskovitá. V štádiu odstrániteľnej zrelosti majú plody zelenkavú farbu so žltou škvrnitou farbou. V priebehu času sa sfarbenie zmení na žlté, heterogénne. Povrch plodu má jasne červeno-oranžové pruhy. Úplné zrenie sa vyznačuje získaním hnedého odtieňa.

Chemické zloženie a použitie

Dužina ovocia je veľmi šťavnatá, má mierne žltnutie a drobivosť. Chuť je sladká a kyslá, harmonická.

Parametre chemického zloženia zrelého ovocia sú tieto:

  • celkové množstvo cukrov je 10%;
  • obsah titrovateľných kyselín mierne prekračuje 0,5%;
  • obsah kyseliny askorbovej je o niečo viac ako 8 mg na 100 g buničiny;
  • obsah pektínových látok nepresahuje 12%.

Malo by sa pamätať na to, že množstvo vitamínu C je výrazne vyššie v ovocí, ktoré sa zbieralo v severných zemepisných šírkach. Ovocie sa môže sušiť a konzervovať.

Ponúkame tiež, aby ste sa zoznámili s odrodovými vlastnosťami jablone Jonagold.

Pravidlá výsadby a starostlivosti

Jablone kultivaru Shtrifel sa vysádzajú podľa štandardnej schémy, s jediným rozdielom, že vzdialenosť medzi rastlinami v sadoch sadov by sa mala zdvojnásobiť. Pravidlá starostlivosti o vysadené rastliny sú tieto:

  • včasné prerezávanie a korunovanie rastlín;
  • vykonávanie hojného zavlažovania, čo je obzvlášť dôležité v podmienkach suchého leta;
  • kŕmenie na jar a na jeseň pomocou minerálnych a organických hnojív.

Veľmi dôležité vykonávať opatrenia na boj proti škodcom a chorobám z dôvodu nedostatočnej odolnosti rastlín voči poškodeniu.

Jesenné odrody jabloní

Odnímateľná fáza zrelosti ovocia do veľkej miery závisí od klimatických charakteristík pestovanej plochy. Spravidla platí, že v strednom Rusku táto fáza pripadá na prvé septembrové dni. Jablká tejto odrody nie sú charakterizované možnosťou dlhodobého skladovania. Úroda je možné v maximálnej možnej miere zachovať až do posledných novembrových dní.