Rastliny

Funkcie pestovania narcisov na jeseň

Funkcie pestovania narcisov na jeseň


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Narcisy a tulipány sú najobľúbenejšie kvetinové kultúry medzi letnými obyvateľmi. Na rozdiel od tulipánov sa narcisy na chvíľu ukázali takmer nevyžiadané a až relatívne nedávno sa začali opäť používať ako ozdoba kvetinových záhonov a kvetinových záhonu v usadlostiach a letných chatách našej krajiny, najmä v Moskovskom regióne. Výsadba narcisov na jeseň sa vykonáva v strednom Rusku, kvôli niektorým vlastnostiam klimatických a poveternostných podmienok.

Základné informácie

Narcisy sa vyznačujú hustými cibuľkami, ako aj listami v tvare stuhy rôznej šírky. Kvety tejto rastliny sa nachádzajú v hornej časti bezlistých stoniek. Perianty sú v tvare plátku a majú tvar rúrkovitého lievika, ktorý prechádza v hornej časti do končatiny a pozostáva zo šiestich rovnakých častí.

Koruna koruny má vzhľad zvončeka alebo tanierika. Môže byť pevný alebo laločnatý. Šesť tyčiniek je usporiadaných v dvoch radoch v hornej časti tubulu. Existuje dolný trojstenný vaječník a vajíčka sú usporiadané do niekoľkých radov. Stĺpce sú vláknité, stigma je matná.

Malo by sa pamätať na to, že všetky rastliny tohto popísaného druhu sú v dôsledku prítomnosti narcissínových alkaloidov jedovaté.

Termín výsadby narcisov sa zvolí v závislosti od toho, kedy v regióne padá sneh a ako hlboko zamrzne pôda. Malo by sa pamätať na to, že narcisy vysadené na jar začínajú kvitnúť omnoho neskôr ako tie vysadené na jeseň.

Ako zasadiť narcisy na jeseň

Rastlinný materiál na pestovanie narcisov môžete pestovať vo forme cibúľ v rôznom čase. Líšia sa v závislosti od klimatických podmienok v pestovateľskej oblasti. Väčšina záhradníkov uprednostňuje jesenné sadenie cibúľ.

Ak sa rozhodnete pestovať narcisy, mali by ste sa najprv oboznámiť s niektorými vlastnosťami tejto rastliny.

  • Na rozdiel od slávnych žiaroviek, ako sú tulipány, narcisy nemusia byť vyťažené a presádzané ročne.
  • Je najsprávnejšie zasadiť cibuľky narcisov do zeme na jeseň, pretože počas tohto obdobia dobre koreňujú a vytvárajú puky kvetov.
  • Aby narcisy, ktorých výsadba alebo presádzanie sa uskutočňovalo na jeseň, kvitli skôr na jar, by ste cibuľky nemali pestovať príliš hlboko.
  • Najlepší čas na jesennú výsadbu narcisových žiaroviek je september, tento postup je však povolený v posledných dňoch augusta. V takom prípade by ste mali žiarovky kopať do dostatočnej hĺbky.

Rastliny môžete pestovať takmer v akejkoľvek schéme, ale treba pamätať na to, že keď sú cibule vysadené s minimálnym intervalom, po pár rokoch bude narcisy potrebovať výsadbu alebo presádzanie.

Ako zasadiť narcisy na jeseň

Funkcie poľnohospodárskej technológie pri pestovaní narcisov

Najlepšie je pestovať narcisy na kvetinových záhonoch s hlinitou pôdou a stredným odtieňom. Pri pestovaní cibúľ v súlade s požiadavkami poľnohospodárskej technológie môžu narcisy narásť asi päť rokov na jednom mieste bez presadenia.

Výsadba narcisov v klimatických podmienkach moskovského regiónu je žiaduca na konci septembra, čo umožní cibuľkám zakoreniť sa ešte pred prvým mrazom. Mesiac pred výsadbou musí byť pôda vykopaná a hnojená. V prípade potreby by sa pôda mala odľahčiť zavedením zmesi piesku a rašeliny. Kyslé pôdy je potrebné alkalizovať kriedou alebo dolomitovou múkou.

Vo fáze vegetácie potrebujú rastliny ďalšie zalievanie, ktorých frekvencia sa môže meniť v závislosti od množstva prírodných zrážok. Vrchný obväz by sa mal vykonávať, keď sa objavia sadenice, ako aj v štádiu pučania a kvitnutia. Na Sibíri a na území mimo chernozemskej zóny je potrebné rastliny chrániť v zimnom období. Na tento účel sa môžu použiť rašeliny, slamy alebo iné prírodné tepelné izolátory.

Keď je potrebné destilovať narcisy, rastliny sa vykopávajú jeden a pol mesiaca po odkvitnutí a cibuľky sa umyjú a očistia od stonky a listov. Ďalej musíte dezinfikovať materiál v špeciálnom roztoku a usušiť v izbových podmienkach. Čas a teplotné indikátory počas skladovania žiaroviek závisia od potrebného načasovania destilácie.

Hĺbka a metóda pristátia

Pri pestovaní narcisov sa odporúča dodržiavať tieto odporúčania:

  • kopanie pôdy do hĺbky jednej lopaty bajonetu;
  • hnoj sa aplikuje najneskôr jeden rok pred výsadbou narcisov;
  • hĺbka výsadby cibúľ narcisov je úplne závislá od veľkosti cibúľ, ako aj od typu výsadbovej pôdy;
  • ak je to potrebné, aby sa rozmnožovala zaujímavá odroda, odporúča sa zasadiť cibule rastlín obvyklým spôsobom tak, aby boli umiestnené vo vzájomnej vzdialenosti 20 centimetrov.

V našej krajine sú populárne a predávané odrody cibuľových kvetov, ktoré sú dostatočne odolné voči prírodným faktorom a nereagujú na choroby. Pri výbere sadivového materiálu by sa mali uprednostňovať zónované odrody narcisov.

Navrhujeme tiež, aby ste sa dozvedeli o pravidlách jarnej výsadby narcisov.

Tipy a triky

Pri uskutočňovaní riedkych výsadieb so vzdialenosťou medzi cibuľkami väčšou ako 15 centimetrov sa na rastline vytvára značný počet detí, čo umožňuje rýchle rozmnožovanie požadovanej odrody.

Spôsob pestovania narcisov závisí nielen od výsadbovej plochy, ale aj od schopnosti ošetrovať pestované rastliny. Bežné a výsadbové metódy zahŕňajú prehĺbenie cibúľ asi o 10 centimetrov. V budúcnosti môže byť hĺbka nastavená smerom nahor v dôsledku uzemnenia hrebeňa.

Narcisy: výber sadivového materiálu

Pri plánovaní pestovania kvetov na pozemku vrátane narcisov sa musíte čo najviac naučiť o ich vlastnostiach. Dodržiavanie požiadaviek poľnohospodárskej technológie pri výsadbe a pestovaní narcisov je kľúčom k získaniu mnohých krásnych kvetov v sezóne.