Rada

Čím kŕmiť pštrosa doma a koľkokrát denne zje

Čím kŕmiť pštrosa doma a koľkokrát denne zje


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pštrosy sa považujú za najväčšie vtáky. Ich hmotnosť môže dosiahnuť 150 kilogramov a ich výška je 250 centimetrov. Dnes sa vtáky nenachádzajú iba vo voľnej prírode, ale aktívne sa chovajú aj v súkromných domácnostiach alebo na veľkých farmách. Hlavným účelom chovu je získanie zdravého mäsa, ktoré má vynikajúcu chuť. Zároveň sa veľa farmárov zaujíma: čo by sa malo kŕmiť pštrosom?

Čo jedia pštrosy

Vtáky konzumujú nielen rastlinnú potravu, ale aj nieveľký hmyz. Zelenina, škrupiny, obilniny môžu doplniť ponuku týchto veľkých vtákov.

V prírode

V prírodných podmienkach žijú tieto vtáky v africkej savane. Rastie tam veľa zelene a lístia. Práve tieto výrobky tvoria základ pštrosej výživy. Vtáky sú schopné dlho sa zaobísť bez vody. Preto často žijú na opustených miestach. Tam sa živia koreňmi, vetvami, semenami. Okrem rastlinnej potravy môžu vtáky jesť aj plazy, malý hmyz a dokonca aj hlodavce.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Na doplnenie tela energiou musí pštros zjesť asi 4 kilogramy krmiva denne.

Na farme

Strava vtákov chovaných na farme alebo v súkromnej domácnosti sa do značnej miery zhoduje so stravou bezplatných pštrosov. Avšak aj hydina má určité rozdiely. Na farmách im je pridelený oveľa menší priestor ako v savane. To vedie k zníženiu fyzickej aktivity. Potreba potravy pre vtáky preto klesá. Základom stravy domácich pštrosov sú zeleň, lístie, tráva.

Tvorba stravy doma

Kŕmenie pštrosov je dosť ľahké. Zároveň je dôležité zabezpečiť im vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatočné množstvo vitamínov a minerálov. Kvalitná strava má priaznivý vplyv na rast vtákov a ich reprodukčné funkcie.

Intenzívnou metódou chovu

Za základ intenzívneho systému sa považuje absencia pasienkového kŕmenia. Pštrosy sa chovajú v klietkach pod holým nebom. Pri takomto druhu obsahu potrebujú vtáky dostatočné množstvo sušenej trávy a zelene.

Za deň potrebuje dospelý človek 3 kilogramy kŕmnej zmesi. Mal by byť zmiešaný s bylinkami, ktoré sa používajú v drvenej forme. Ak pštros nezje všetko jedlo, zmenší sa jeho objem. Zelená časť stravy by mala obsahovať špenát, rôzne bylinky a lucernu. Je tiež prípustné dať repku vtákovú.

Mimo obdobia rozmnožovania sa môže používať kukurica. Ready-made plány napájania sa považujú za relatívne ľubovoľné. Pri vývoji stravy by sa mal farmár zamerať na stránku, vlastnosti obsahu, vek, váhu. Dôležitý je aj účel chovu hydiny.

Rozsiahlou metódou chovu

Ak sú vtáky chované touto metódou, musia sa neustále pasiť na trávnatej ploche. Zároveň je dôležité vybudovať kvalitný plot. Pštrosy sa môžu pásť s baranmi, kozami alebo kravami. Tento typ chovu vtákov sa považuje za najvýnosnejší, pretože si môžu zaobstarať vlastnú potravu. Ak je veľa zrážok alebo sucha, je potrebné vtáky kŕmiť. Potreba koncentrovaného krmiva vzniká iba v zime. Takéto potraviny sa navyše používajú v malom množstve.

Keďže pštrosy nevydávajú veľa energie, potrebujú maximálne 3 kilogramy potravy. To je menej, ako je potrebné pre vtáky žijúce v prírode. Na doplnenie bielkovinovej rovnováhy stojí za to použiť koláč, vlčí bôb, strukoviny. V zime by sa vtákom mala dať trávna múka, zelenina, ovocie, siláž, okopaniny. Pštrosy tiež milujú čerstvý alebo sušený chlieb. V samostatnej nádobe môžete vysypať škrupinovú horninu, štrk alebo okruhliaky.

Polointenzívny obsah

Pri tomto type kŕmenia je potrebné pštrosy v teplom počasí pasiť a kŕmiť koncentrovanými zmesami. Nemenej dôležité je vytváranie osobitných podmienok pre vtáky, v ktorých môžu nezávisle získavať svoje vlastné jedlo.

Počas prvých 2 mesiacov stojí za to zaviesť do stravy 1 kilogram koncentrátov. Do jari sa množstvo zvyšuje na 3 kilogramy. Akákoľvek koncentrovaná zmes by mala byť kombinovaná s bylinkami.

Koľko zje vták za deň

Množstvo potravy závisí od energetickej hodnoty krmiva, veku, fyzickej aktivity vtákov. Pri zostavovaní stravy je potrebné vziať do úvahy nasledujúci pomer: kŕmna hmotnosť by mala byť asi 3% telesnej hmotnosti vtáka. V priemere sa mladým vtákom podáva 0,75 kilogramu potravy a dospelým - 2,5 kilogramu.

Čo kŕmidlá a napájačky sú potrebné pre pštrosy

Neposypávajte jedlo na zem. Preto musíte postaviť podávače. Môžu byť vyrobené zo špeciálnych zariadení alebo improvizovaných nádob. Obzvlášť výhodné je použitie závesných podávačov.

Túto konštrukciu je možné ľahko zavesiť na stĺp alebo strom. Pri jeho umiestnení stojí za zváženie rast vtákov. Kŕmidlá pre dospelé vtáky by mali byť zvyčajne zavesené 1-2 metre nad zemou. Táto možnosť je vhodná, ak sú v ohrade ďalšie zvieratá. V takom prípade budú môcť kŕmidlá umiestnené vo výške používať iba pštrosy.

Môžete si tiež vyrobiť podávač pneumatík pre automobily. Pojme 3 - 4 kilogramy krmiva. K tomu stačí rozrezať pneumatiku na 2 časti. Aby bol výrobok dlhšie čistý, musíte na jeho dne urobiť niekoľko otvorov. To pomôže odstrániť vodu z krmiva.

Neodporúča sa vyrábať podávače z kovových predmetov. Budú pokryté množstvom hrdze, ktorá poškodí pštrosy. Ostré hrany kovových predmetov môžu navyše spôsobiť zranenie.

Čo by sa nemalo dať?

Pštrosy sa považujú za všežravce. Existuje však jedlo, ktoré sa nesmie dávať vtákom. Medzi nežiaduce potraviny patrí:

  • petržlen;
  • raž;
  • zemiaky.

Okrem toho existujú produkty, ktoré je potrebné obmedziť. Patria sem otruby, múka, kapusta. Kŕmenie pštrosov má množstvo funkcií. Pri zostavovaní stravy je dôležité brať do úvahy vek vtáka a jeho fyzickú aktivitu. To vám pomôže zvoliť vyváženú stravu, ktorá nasýti telo vtáka vitamínmi a mikroelementmi.


Pozri si video: Když se zamiluje pštros (November 2022).