Rada

Je možné levanduľu presadiť na jeseň, kedy a ako to najlepšie urobiť?

Je možné levanduľu presadiť na jeseň, kedy a ako to najlepšie urobiť?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Levanduľa patrí medzi liečivé aromatické plodiny. Používa sa na získanie éterického oleja, zdravého čaju. Modro kvitnúce polia týchto kvetov zanechávajú nezabudnuteľné dojmy. V priebehu času kríky rastú, strácajú kompaktnosť a krásu. Je potrebná transplantácia. Je dôležité rozhodnúť sa, ako levanduľu správne presadiť na jeseň, alebo lepšie na jar.

Prečo sa levanduľa presádza

Akákoľvek rastlina nemôže rásť donekonečna na jednom mieste, je potrebná transplantácia. To možno vysvetliť nasledujúcimi dôvodmi:

 1. Rast rastlín sa spomaľuje.
 2. Pôda sa vyčerpáva.
 3. Bush rastie príliš veľa.
 4. Je nevyhnutné premiestniť ho na iné miesto.

Dobre vedieť! Ak koreň levandule zasiahne prekážku v pôde, nemôže ju obísť a rastlina prestane rásť.... Transplantácia levandule sa vykonáva s cieľom zabezpečiť rast rastlín, omladenie a svieži, úhľadný tvar. Pri delení veľkých kríkov získame ďalší sadivový materiál.

Keď to urobia

Kríky s levanduľou môžete presadiť na jar alebo na jeseň. Jesenná transplantácia sa považuje za výhodnejšiu pre južné oblasti. Na jeseň nie je teplo a viac vlhkosti v pôde, je potrebné menšie zavlažovanie. Robia to v októbri. Rastlina bude potrebovať najmenej 2 mesiace, aby sa korene zakorenili na novom mieste, a zakorení sa. Malo by sa tak stať pred nástupom chladného počasia.

Pre stredné Rusko, kde je potrebné rastlinu na zimu zakryť, je lepšie tak urobiť na jar. Jedzte, je však nevyhnutné presadiť kríky na jeseň, to sa robí v poslednej dekáde augusta alebo v septembri, po skončení kvitnutia. Potom existuje šanca, že sa transplantovaná levanduľa zakorení.

Potrebné nástroje

Presádzanie si bude vyžadovať pravidelné záhradnícke náradie. V prvom rade je to lopata. Mal by byť ostrý a čistý. Malú rastlinu môžete vykopať vidlami, pričom sa vyhnete poškodeniu a prerezávaniu koreňov.

Ostrý záhradný nôž a orezávač budú užitočné. S ich pomocou odrezávame polámané alebo suché konáre a korene. Na orezanie stien výsadbovej jamy a pridanie zeminy ku koreňom použijeme malú lopatku alebo naberačku. Na polievanie a rozpúšťanie hnojív je potrebné vedro a kanva.

Ako transplantovať rastlinu

Pred začatím transplantácie sa vykonáva niekoľko prípravných operácií, a to:

 1. Určte miesto pristátia s prihliadnutím na potrebné podmienky.
 2. Pripravené sú výsadbové jamy určitej hĺbky a veľkosti.
 3. Dodržiavajte potrebnú vzdialenosť medzi vložkami.
 4. Rastliny sú vybrané ako susedia, ktorí vytvoria nádhernú kompozíciu s levanduľou a budú vyžadovať rovnaké rastové podmienky.

Pozrime sa podrobnejšie na všetky tieto aspekty.

Výber miesta pre krík

V Middle Lane, na otvorených priestranstvách, rastie iba levanduľa úzkolistá, za prítomnosti zimného prístrešku. Nazýva sa aj liečivý alebo anglický. V južných oblastiach sa také dekoratívne druhy pestujú ako:

 1. Bielo kvitnúca odroda Alba.
 2. Rosea - kvitne ružovými kvetmi.
 3. Listnatá francúzska levanduľa Lavandula stoechas.
 4. Variety Butterfly má orgovánové kvety s dlhými listami v tvare klasu.

Pre levanduľu sú potrebné ľahké pôdy nezaliate vodou z dažďov a topiaceho sa snehu s hlbokým podložím podzemnej vody. Oblasti by mali byť osvetlené slnkom po väčšiu časť dňa. V takýchto podmienkach bude rastlina dobre rásť a dlho kvitnúť, bude vydávať silnú arómu. Na tienistých miestach nebude dlho a bohato kvitnúť.

Je možné rozdeliť krík súčasne

Existujú protichodné názory na to, či je možné pri presádzaní levanduľový krík rozdeliť. Táto metóda je nežiaduca pre reprodukciu. To sa deje, keď je rastlina v pokoji. Zarastené kríky vyžadujú povinnú transplantáciu. Sú rozdelené na samostatné časti, ktoré poskytnú nový sadivový materiál. Levanduľový krík extrahovaný zo zeme sa ľahko otrasie a rozreže na samostatné časti. Ak to chcete urobiť, použite ostrý záhradný nôž, predbežne ho vydezinfikujte.

Každá divízia musí mať najmenej 6 výhonkov s vyvinutými koreňmi a mladými koreňmi. Ich počet závisí od veľkosti pôvodnej rastliny. Je potrebné mať na pamäti, že malé rozdelenia po výsadbe poskytnú malý krík, ktorý sa bude vyvíjať pomaly. Z veľkej časti sa vytvorí veľká samostatná rastlina.

Dôležité! Miesta rezu musia byť ošetrené roztokom manganistanu draselného, ​​brilantne zelenej farby alebo drveného dreveného uhlia.

Príprava na pristátie

Miesta na pristátie sú označené. Medzi rastlinami sa udržiava vzdialenosť 0,3-0,4 metra, u vysokých druhov sa zväčšuje na jeden meter. Hĺbka výsadbovej jamy je asi 30 centimetrov. Objem závisí od veľkosti vysadeného kríka. Korene by mali byť v jamke voľné.

Bush je po obvode podkopaný lopatou, až kým nebudete mať pocit, že je ľahké vyjsť zo zeme. Pôda sa z koreňov ľahko striasa, aby sa určili choré a vysušené časti. Ak je to potrebné, ker je rozdelený, pričom v každej divízii zostávajú 2-3 body rastu.

Postup krok za krokom

V strede výsadbovej jamy sa naleje kôpka zeme, na ktorú je nainštalovaná sadenica. Sú pochovaní v pôde do rovnakej hĺbky ako pred presadením. Korene posypte zemou, ktorú hojne zalejte, potom pridajte pôdu a mierne ju zhutnite, až kým sa jama úplne nezaplní. Kmeň kmeňa je mulčený suchou zeminou alebo senom.

Pred výsadbou sú korene rastliny zrezané o 15-20 centimetrov. Je užitočné ponoriť ich do ružového roztoku manganistanu draselného; môžete použiť humát draselný zriedený podľa pokynov. Tento liek podporuje tvorbu a dezinfekciu koreňov.

Do otvoru sa pridáva komplexné hnojivo, pričom treba pamätať na to, že levanduľa nemá rada kyslú pôdu. Pri vysokej kyslosti sa predbežne pridáva popol alebo dolomitová múka. Levanduľa je nenáročná rastlina odolná voči suchu, polievaná je iba pri silnom suchu. Sušenie povrchovej vrstvy pôdy je prípustné.

Novo vysadené kríky vyžadujú povinný zimný prístrešok. Korene sú mulčené suchou rašelinou a rastlina je na vrchu pokrytá smrekovými vetvami. Môžete si vyrobiť malý rám a zakryť ho dvoma vrstvami netkaného alebo iného priedušného materiálu. Pred vysadením je potrebné urobiť levanduľové kríky sanitárne a skrátene.

Susedia na záhone

Levanduľa bude krásne rásť v skupinových výsadbách 4 - 5 rastlín. Jej prostredím môžu byť ruže. Vysádzajú sa v určitej vzdialenosti, pretože ruže nemajú na záhone radi súperky. Majorán, kocúrnik, šalvia sa majú dobre vedľa levanduľových kríkov. Budú na seba nielen mať priaznivý vplyv, ale vytvoria aj ilúziu stredomorskej krajiny.

Levanduľové kríky sú vždy prítomné v skalkách, tu koexistujú s rozmarínom, pupalkou a byzantskou kabelkou. Jeho studený rozsah bude vhodný v kamennej záhrade. Levanduľová vôňa ochráni susedné rastliny pred voškami, čo bude neoceniteľné. Rastliny, ktoré majú rady vlhkú pôdu, by sa nemali vysádzať vedľa nej.

Kvitnúca levanduľa, vyžarujúca silnú príjemnú arómu, vyzdobí záhradu a dodá jej jedinečný obraz južných stepí. Bude slúžiť ako ochrana pred škodcami rastlín a sušené kvety a listy vás v zime potešia užitočným aromatickým čajom. Na to všetko bude levanduľa vyžadovať malú pozornosť.


Pozri si video: Levanduľa (November 2022).