Rada

Charakteristiky a popis plemena kurčiat Uheyiluy, ich údržba a produkcia vajec

Charakteristiky a popis plemena kurčiat Uheyiluy, ich údržba a produkcia vajecWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kuracie plemeno Uheyiluy je medzi farmármi považované za jedinečné. Vtáky tohto plemena majú pre kurčatá neobvyklý vzhľad a vyznačujú sa tiež produktívnou produkciou vajec. Mäso kuracieho mäsa Ukheyilyuy má zvláštnu chuť a vajcia tohto plemena sa vyznačujú zelenou škrupinou a jedinečným zložením. Vajcia majú liečivé vlastnosti a používajú sa na liečbu chorôb.

História vývoja plemena

Prvé zmienky o plemene Wuheyiluy sa našli v starodávnych čínskych rukopisoch. Do konca dvadsiateho storočia sa však o nej nič nevedelo. V osemdesiatych rokoch sa v južnej Číne našli čierne sliepky, pri štúdiu ktorých vedci dospeli k záveru, že ich predkami boli divý bažant a kuriatka hodvábne. Našli sa tri vtáky - jeden samec a dve kurčatá. Odvtedy sa špecialistom vďaka veľkému úsiliu podarilo plemeno obnoviť.

Opis a vlastnosti kurčiat Uheyiluy

Toto plemeno je jedinečné svojím vzhľadom, produktivitou a liečivými zelenými vajíčkami. Uheyilui sa okrem iného vyznačujú mierumilovnosťou a nenáhlivým temperamentom.

Vzhľad vtáka

Hlavnou črtou kurčiat Ukheyilyuy je ich vzhľad, ktorý nie je typický pre iné plemená. Wuheyiluy má čierne operenie, hrebeň a pokožku. Perie má lesklý nazelenalý odtieň. Ušné lalôčiky majú tiež fialový odtieň. Telo kurčaťa je kompaktnej veľkosti, chvost je dlhý. Hrudník a krídla sú vyvinuté, mohutné, silné operenie. Oči sú veľké a čierne. Labky sú stredne silné, silné, sivé. Samica dosahuje hmotnosť jeden a pol kilogramu, samec váži až dva kilogramy.

Produktivita kurčiat

Produktivita predstaviteľov plemena je priemerná - jedna nosnica dáva až stoosemdesiat vajec s hmotnosťou do päťdesiat gramov ročne. Vajcia Uheyiluy sú rovnako neobvyklé ako samotné plemeno kurčiat. Majú zelenú škrupinu a veľký žĺtok. Vták sa začína ponáhľať v šiestom mesiaci života. Sliepka produkuje najväčší počet vajec v prvom roku znášky. Po dvoch rokoch života produktivita klesá.

Kuracie vajcia Ukheyilyuy obsahujú užitočné prvky a vyznačujú sa liečivými vlastnosťami. Vajcia sa používajú na srdcové choroby, hormonálne poruchy, poruchy trávenia, anorexiu a ďalšie choroby.

Zelené vajcia vtákov Wuheyiluy sú navyše nevyhnutné pre všeobecné posilnenie imunitného systému, spomalenie starnutia, zníženie hladiny cholesterolu v krvi a doplnenie bielkovín u profesionálnych športovcov. Bielko obsahuje desaťkrát viac aminokyselín ako vajíčko iných, bežnejších plemien.

Hydinové mäso je čierne, jemné a má užitočné vlastnosti. Kurčatá sa však vo výnimočných prípadoch posielajú na zabitie, pretože toto plemeno je zriedkavé.

Temperament

Uheyilui sa vyznačujú svojou mierumilovnosťou. Nie sú v rozpore a pokojne sa správajú k predstaviteľom svojho plemena a k iným druhom. V správaní je prítomná určitá bázeň, rozporuplnosť. Kurčatá nemôžu byť neustále držané v klietkach - milujú prechádzky. Kŕdeľ vtákov je spravidla rozdelený do niekoľkých skupín, ktoré žijú navzájom. Samce udržiavajú v kurníku poriadok. Kurčatá si rýchlo zvyknú na človeka, pamätajú si slová a reagujú. Netolerujú týranie a boja sa tvrdých zvukov.

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou plemena sú liečivé účinky vajec. Z výhod navyše poľnohospodári vyčleňujú exotický vzhľad vtákov, jemné mäso, skorú produkciu vajec, prežitie kurčiat a silnú imunitu voči chorobám, pokojnú povahu, nenáročnú starostlivosť (s výnimkou neznášanlivosti voči nízkym teplotám) a prispôsobivosť meniace sa podmienky.

Nevýhody vtákov sú ich vzácnosť a vysoké náklady, neschopnosť chladného podnebia a postupné znižovanie produktivity, pokiaľ ide o kladenie vajíčok s vekom.

Vlastnosti údržby a starostlivosti

Uheyiluy netolerujú chladné teploty, takže v Rusku nie je toto plemeno také ľahké na chov ako v historickej vlasti kurčiat - v Číne. Aby sa sliepky cítili dobre a pravidelne produkovali vajcia, musia sa dodržiavať určité pravidlá.

Požiadavky na priestory

Coop by mal mať hrubé steny bez medzier, pretože vták netoleruje prievan. V zime by malo byť zabezpečené umelé kúrenie. Teplota v miestnosti by sa mala udržiavať medzi pätnástimi a sedemnástimi stupňami. Pokles alebo zvýšenie teploty môže viesť k ochoreniu.

Vlhkosť vzduchu by mala zostať na šesťdesiatich percentách. V kurníku musí byť nainštalovaný ventilačný systém, ktorý zabezpečí cirkuláciu vzduchu. Musí byť nainštalované vetranie, aby bolo možné privádzať čerstvý vzduch bez prievanu.

Podlaha v miestnosti by mala byť drevená, podlaha by mala byť pokrytá pilinami alebo slamou. Hrúbka vrstvy je v rozmedzí dvanásť až pätnásť centimetrov. Na zimu v kurníku by sa malo organizovať dodatočné osvetlenie, pretože pre plemeno Uheyiluy je optimálny denný čas dvanásť až štrnásť hodín.

Samotná miestnosť musí byť dostatočne priestranná, pretože kurčatá milujú slobodu pohybu. Bidlá potrebujú veľa, aby sa vtáky na ne zmestili.

Každý rok na jar musí byť kurník starostlivo vyčistený. Izba je dezinfikovaná sírovou tyčinkou, steny a stropy sú ošetrené vápnom a vetrané. Kŕmidlá a napájačky sa čistia každý týždeň.

Kráčajúci dvor

Kurčatá tohto plemena okrem kurína potrebujú priestor na prechádzky na čerstvom vzduchu. Vedľa kurína by mal byť vybavený vychádzkový dvor. Malo by byť zakryté, pretože vták môže ľahko lietať do výšky dvoch metrov. Plot je vyrobený z kovu alebo dreva a nemal by mať žiadne chyby. Kurín je vybavený samostatnými dverami do dvora.

Kŕmidlá a napájačky

Pre kurčatá sú vhodné podlahové a bunkrové typy podávačov. Napájacie misy by sa mali inštalovať automaticky, aby vtáky boli neustále zásobované vodou. Samotná voda musí byť čerstvá a čistá.

Pri výbere podávačov by ste mali venovať pozornosť veľkosti. Jeden vták by mal mať desať až dvanásť centimetrov. Poskytnite dostatočný voľný priestor, aby ste zabránili strkaniu vtákov počas kŕmenia.

Molta a prerušenie výroby vajec

S vekom sa kurčatá určite budú líhať. Kurča pravidelne mení svoje operenie. Počas moltovania sa telo zbavuje škodlivých mikroorganizmov, zrýchľuje sa metabolizmus a sliepka produkuje menej vajíčok. U kurčiat trvá primárna molt až štyri mesiace. U dospelých kurčiat dochádza k pravidelnému líhaniu s každou zmenou sezóny.

Plánovaná výmena stáda

Zástupca druhu Uheyiluy sa dožíva priemerne sedem až osem rokov. Tieto kurčatá sú veľmi zriedka zabité na mäso, sú chované hlavne na produkciu liečivých vajec a budúcich kurčiat kvôli ich hodnote na trhu.

Špecifiká kŕmenia

Väčšina potravy vtákov je zelené krmivo, ďatelina a lucerna. Kurčatá tohto plemena sa tiež živia pastvinami, obilím, hmyzom a čerstvou trávou.

Mláďatá

Aby sa kurčatá dostali k tým najzdravším, mali by sa kŕmiť zelenými vajíčkami svojich príbuzných. Pre kuriatko je najvýhodnejší žĺtok. Vajcia by mali byť zmiešané s pšenicou, krupicou. Strava kurčiat by mala byť obohatená o bylinky, tvaroh. Vo veku jedného mesiaca sa kurčatám môže podávať hotové krmivo a vitamín-minerálne zmesi. V napájačke by mala byť pravidelne prítomná sladká voda.

Dospelé vtáky

Kuram Uheyilui je vhodný pre tradičnú kuraciu stravu. Vo väčšej miere vtáky uprednostňujú mäkké jedlá. Kurčatá jedia dosť veľa. V zime by mala byť výživová hodnota jedla vyššia a kaša by sa mala podávať teplá. Do jedla by sa mali pridávať minerálne zmesi, pretože sliepky potrebujú pre silné a zdravé vajcia vápnik.

Strava by mala byť rozmanitá - používajte rôzne druhy obilnín a kombinované krmivá. Dajte vtákom každý deň zeleninu, zeleninu a vrcholy.

Choroby kurčiat

Uheyiluy zriedka ochorejú, ak sú udržiavané vo vhodných podmienkach, pri dodržaní tepelného režimu a správnej vlhkosti vzduchu. Kurčatá potrebujú pre svoje zdravie iba bežné preventívne opatrenia.

Dvor by mal byť čo najviac oplotený, aby kurčatá neprišli do styku s voľne žijúcimi vtákmi - prenášačmi infekčných chorôb.


Pozri si video: Radíme chovatelom - Oravka a jej druzky (August 2022).