Rada

Kedy a ako používať nástroje na zber marhúľ z vysokého stromu vlastnými rukami

Kedy a ako používať nástroje na zber marhúľ z vysokého stromu vlastnými rukami


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zber je príjemným, ale namáhavým zážitkom. Zrelé plody sa zvyčajne nachádzajú na vrchole stromu a je ťažké ich získať a niekedy nebezpečne ich získať, najmä pri zbere marhúľ. Ovocné stromy sú vysoké a dozrievajúce plody jemné a šťavnaté, takže obyvatelia leta jednoducho potrebujú po ruke nástroje, ktoré tento proces uľahčia. Dnes existuje veľa zariadení na zber marhúľ z vysokých stromov, priemyselných aj vlastných.

Druhy zberačov

Dlhá teleskopická rukoväť je základom každého zberača ovocia. Zvyčajne je jeho dĺžka od 1,5 do 3 metrov. Aj keď je samotný zberač ovocia vyrobený nezávisle, zo šrotu, rukoväť sa oplatí kúpiť, pretože je ľahká, dlhá a umožňuje vám dosiahnuť najvyššie vetvy stromu.

Náradie na zber z vysokých stromov pozostáva z takej rukoväte, na ktorú sa zvyčajne používa ľahká hliníková zliatina, a nádoby na ovocie. Nádoba môže byť vyrobená vo forme misy alebo vrecka na zber. Hlavná vec je, že jemné plody sa počas procesu montáže nepokrčia.

Tulipán

Zberač ovocia v tvare tulipánu voľne prechádza medzi vetvami, plody sa dajú ľahko oddeliť od stopiek, ak začnete zberač ovocia mierne krútiť na obe strany. Malá plastová miska zabráni rozdrveniu ovocia.

Nevýhodou je zdĺhavosť takéhoto zberu, potreba zbierať každé ovocie osobitne, čo je v prípade marhúľ veľmi nepohodlné.

Zberač ovocia LUXE

Skladá sa z odolnej umývateľnej tašky a prsteňa s nabrúsenými kovovými lístkami. Zariadenie tohto dizajnu umožňuje ľahký zber aj z výšky bez poškodenia plodov a konárov stromu, pretože stopku je možné ľahko rezať pomocou ostrých okrajov lístkov.

Zberač ovocia s nožnicami na orezávanie

Skladá sa z lievika, nádoby na skladanie ovocia a vystuženého orezávača. Nálevka sa privedie pod ovocie, stopka sa odreže nožom a nepoškodené ovocie sa jemne stočí do sieťky alebo zberného vrecka. Existuje veľa domácich zberačov ovocia, záhradníkom sa zachraňovali dlhé odrezky a plastové fľaše. Pomocou takého zariadenia, ktoré nahradí nádoby, môžete zbierať marhule, slivky, jablká a hrušky.

Zber z vysokých stromov

Ako zbierať marhule - Existuje niekoľko možných spôsobov. Zvyčajne je to činnosť pre celú rodinu, malí záhradkári veľmi radi lezú po stromoch a pomáhajú starším a babičky s radosťou triedia a spracúvajú zrelé plody.

  1. Marhule sa zbierajú státím na rebríku alebo lezením na konári stromu. Tieto metódy sú samozrejme vhodné pre fyzicky silných záhradníkov, pretože schody aj konáre stromov sú nespoľahlivou podporou a môžete sa ľahko zraniť, aj keď ste veľmi upravený človek. Dlhý rebrík by mal byť správne nainštalovaný a zaistený.
  2. Ďalším spôsobom je použitie zberačov, ak je však príliš veľa ovocia, je zber s nimi príliš zdĺhavá úloha. Je veľmi ťažké držať dlhú palicu s pevnou taškou.
  3. Ak marhule rastúce v záhrade nie sú príliš mäkké, môžete pod stromček rozprestrieť handričku a mierne potriasť konármi. Zrelé marhule ľahko odchádzajú a nelámu sa. Zber zároveň trvá veľmi málo času.
  4. Nádoba na ovocie je často priviazaná k tyči a klepnutím na palicu o konár opatrne zberajú úrodu. Ovocie sa jednoducho naleje z konára do priloženého zberača ovocia.
  5. Môžete počkať, kým sa marhule začnú drobiť, a zbierať už popadané ovocie, ale existuje nebezpečenstvo, že potom jednoducho prezrejú.
  6. Poslednou metódou je zber ovocia po daždi alebo silnom vetre, ale v takom prípade je veľká šanca, že ovocie bude ťažko porazené.

Kombinácia všetkých možných metód na rýchly zber plodov je najlepším východiskom. Hlavná vec je dobre upevniť rebrík a pred výstupom skontrolovať pevnosť priečok. Ak sa chystáte zbierať marhule v stoji na konári stromu, vyberte si správnu obuv - mala by byť ľahká, pohodlná a nešmykľavá, starať sa o bezpečnostný pás - ušetrí vás to pred možnými zraneniami.

Čas zberu marhúľ

Kedy zbierať marhule, každý majiteľ sa rozhodne sám - plody sa veľmi líšia v čase dozrievania, v závislosti od odrody. Skoré marhule dozrievajú koncom júna a začiatkom júla. Samozrejme, veľa stále závisí od regiónu rastu a poveternostných podmienok. Čím viac slnka marhuľa dostane, tým väčšie a sladšie ovocie bude.

Stredne dozrievajúce plody sa zberajú v polovici júla. Sú veľké, voňavé, ideálne na zber na zimu a na čerstvú konzumáciu. Neskoré odrody sa zberajú od 25. júla, marhule neskorých odrôd sú mäsité, veľké.

V závislosti od odrody môžu byť plody bledé a jasne žlté, s červenkastým valcom a takmer oranžové; je takmer nemožné určiť farebnú zrelosť. Zber marhúľ začína, keď sa kameň voľne oddelí od dužiny. Musíte zbierať v suchom počasí, je lepšie to robiť v nie príliš horúcom dni.

Najlepší čas na zber je od rána do 11. hodiny alebo po 15. - 16. hodine, keď popoludňajšie horúčavy ustúpia.

DIY zberač marhúľ

Pre zberačov ovocia sú vynikajúce plastové fľaše, navyše používajú malé, 1,5 - 2 litrové fľaše nakrájané na polovicu a 5 litrové nádoby na vodu. Vybraná fľaša sa prekrojí napoly, na krku sú vyvŕtané otvory. Nálevka získaná z fľaše je pevne umiestnená na tyči a pripevnená samoreznými skrutkami. Samozrejme, tento dizajn nie je príliš silný, ale je ľahké ho vymeniť prispôsobením novej fľaše pre zberač ovocia. Aby ste plody ľahko odlomili, môžete nožnicami po obvode nádoby vyrezať malé zúbky.

Niekedy je na stĺp pripevnený kovový alebo plastový kôš na odpad. K hornému krúžku je pripevnený krúžok menšieho priemeru, ktorého okraje sú mierne zaostrené. Tento dizajn umožňuje starostlivo rezať ovocie zo stopiek, zrelé nepoškodené plody padajú do koša.

Dôležité: nemali by ste robiť veľký zberač ovocia - v takejto nádobe je nepríjemné zberať, marhule sa môžu pokrčiť a stratiť vzhľad a nie je ľahké držať nad hlavou ťažkú ​​nádobu.

Nech už záhradník použije akýkoľvek spôsob zberu marhúľ, hlavnou vecou je zabrániť strate úrody. Marhule môžete spracovať rôznymi spôsobmi: najjednoduchšie je sušiť šťavnaté ovocie, pretože sušené marhule sú dobre skladované a obsahujú obrovské množstvo vitamínov a ďalších užitočných látok. Marhuľový džem, džem a džem sú ďalšie spôsoby, ako uchovať úrodu a možnosť znovu precítiť arómu dusného leta v chladnej zime, vychutnať si kompót alebo naplniť koláče, alebo možno len popíjať čaj s lahodným marhuľovým džemom.


Pozri si video: Pestujeme marhule. Marhulový sad, prírodná prebierka plodov po mrázikoch. Video dňa. (Február 2023).