Tipy

Lisy na hrozno: pravidlá výberu a vlastnej výroby

Lisy na hrozno: pravidlá výberu a vlastnej výroby


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Lisy na hrozno sú neoddeliteľnou súčasťou procesu výroby vína v priemyselnom meradle aj na domáce použitie. Dobré a moderné vybavenie môže značne uľahčiť prácu vinára.

Účel a princíp tlače

Na získanie dobrej mladiny je potrebný moderný a pohodlný lis. Kvalita vyrobeného vína bude priamo závisieť od dodržiavania fermentačnej technológie a používania správne pripravenej mladiny.

Použitie lisu pomáha rýchlo a efektívne oddeliť hroznovú dužinu od výslednej sladiny a vytlačiť všetku šťavu z dužiny. Zároveň počas procesu pradenia nedochádza k drveniu hroznových jadierok a hrebeňov, ako aj kože. Týmto spôsobom lis umožňuje získať šťavu z bobúľ bez poškodenia semien alebo hrebeňov hrozna.

Štandardná tlač pozostáva z nasledujúcich prvkov a komponentov:

 • prevody;
 • pár drevených alebo nehrdzavejúcich valcov s vlnitým povrchom;
 • dvojica nádob určených na drvené hrozno a hroznovú šťavu.

Pár koliesok namontovaných na ozubené kolesá. Keď sa rukoväť pohybuje, valčeky sa uvedú do činnosti a začnú brať translačný pohyb. Špeciálne zariadenie môže upraviť medzeru medzi ozubenými kolesami v závislosti od veľkosti spracovaných bobúľ.

Minimálna vzdialenosť je 3 mm a maximálna vzdialenosť medzi prevodmi môže byť nastavená na 8 mm. Výsledkom lisu je extrakcia šťavy z bobúľ a jej presmerovanie do samostatnej nádoby.

Štandardný postup lisovania hroznových bobúľ pozostáva z niekoľkých fáz:

 • gravitačné oddelenie mladiny;
 • získanie prvej tlakovej mladiny;
 • príjem mladiny druhého a tretieho tlaku.

Každé stlačenie je tlačné zariadenie, doplnené pevným sporákom a košom, v ktorom je buničina oddelená od hroznovej šťavy. V interdiscálnom priestore je zavedený istý druh drenážneho systému, ktorý pomáha vypúšťať čistú šťavu. Priamo pod lisom je skrutka určená na odstránenie stlačenia.

Odrody tlače

V súčasnosti existuje veľké množstvo takýchto jednotiek, ktoré pomáhajú získavať šťavu z hrozna.

 • Mechanický lis na hrozno. Súčasťou jednotky je drevený kôš a liatinový rám. Takýto agregát je kompaktný a jeho cena je pre väčšinu spotrebiteľov celkom prijateľná. Kvalitný a kvalitný mechanický lis je najlepšou voľbou pre domáce vinárstvo. Princíp činnosti je založený na využití fyzického úsilia. Výkon tohto zariadenia nie je príliš veľký.
 • Elektrický lis na hrozno. Vyrobené z vysoko kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Takýto materiál nie je náchylný na oxidáciu, je odolný a nemá nepriaznivý vplyv na chuťové vlastnosti konečného výrobku. Princíp činnosti je založený na tlaku získanom pri použití vody (hydraulickej) alebo vzduchu (pneumatickej) pomocou špeciálneho čerpadla. Výkon je veľmi vysoký.

Okrem toho sa podľa účelu lisu stáva univerzálnym, ktorý sa dá použiť nielen na lisovanie hrozna, ale aj iných bobúľ alebo ovocia, ako aj špeciálnych plodov, ktorých použitie je špeciálne upravené pre hrozno.

Podľa materiálu

Najobľúbenejšie sú drevené a kovové lisy:

 • lisy na drevo vyžadujú dôkladnejšiu starostlivosť, ktorá spočíva v umývaní, dezinfekcii a systematickom vyšetrení na výskyt plesní alebo patogénov. Kvalitný hlavný kôš lisu je vyrobený z bukového alebo dubového dreva;
 • kovové lisy môže byť liatina aj nerez. Takéto materiály sú hygienickejšie a ľahšie udržiavateľné. Tieto materiály sú navyše veľmi odolné a nepridávajú do vína cudzie pachy. Kovové lisy môžu byť domáce aj priemyselné.

Podľa objemu a sily

Domáce vinárstvo samozrejme zahŕňa použitie viacerých rozpočtových možností pre tlač, ktoré majú nízku, ale dosť dostatočnú výkonnosť pri domácom použití. Na použitie v domácnosti sa používajú lisy bez kovových prvkov alebo domáce vzory.

Hydraulický lis na hrozno

Výhody použitia

Lisy sa veľmi pohodlne používajú a majú nesporné výhody:

 • hroznová šťava získaná týmto spôsobom obsahuje všetky užitočné a výživné látky, ktoré sú dôsledkom minimálneho kontaktu s kyslíkom;
 • lis umožňuje získať väčší objem hroznovej šťavy;
 • pri tomto spôsobe extrakcie sa penenie prakticky nepozoruje;
 • vysokokvalitná tlač sa vyznačuje nielen trvanlivosťou, ale tiež umožňuje znížiť náklady na námahu a čas.

Pri výbere jednotky pre použitie v domácnosti alebo v domácnosti by ste si mali zvoliť jednoduchý dizajn, ktorý sa dá po práci ľahko zostaviť a vyčistiť.

Výroba domácich majstrov

Vinári doma často veľmi často nahrádzajú tlač konvenčnými spracovateľmi potravín alebo odšťavovačmi. Používanie takýchto zariadení však veľmi často spôsobuje slabé vyčírenie vína a tvorbu sedimentu.

Môžete tlačiť sami z improvizovaných prostriedkov. Takéto zariadenie uľahčí proces získavania šťavy a nebude vyžadovať náklady na nákup drahého zariadenia.

Postupné pokyny pre tlač:

 • príprava nádoby na nakladanie bobúľ, ktorá sa môže používať ako bubon z konvenčnej práčky, do ktorej stien by sa mali vŕtať otvory do šachovnicového vzoru;
 • pripravte z práčky nádobu, ktorá presahuje veľkosť bubna. Nádoba, podobne ako bubon práčky, by mala vyzerať ako valec bez dna a mať v dolnej časti množstvo ďalších otvorov;
 • vložením jedného valca do druhého by ste ich mali pripevniť medzi sebou a vložiť medzi steny kociek;
 • pripraviť rám v tvare písmena U, na ktorého priečke je pracovná časť pripevnená cez vyvŕtaný otvor v tvare hrubej liatiny s pákou;
 • oba kontajnery sú umiestnené v širokej nádrži vyrobenej z potravinárskeho plastu, do ktorej bola vyvŕtaná diera pre hadicu na odtekanie šťavy.

Princíp fungovania takého mechanizmu je veľmi jednoduchý. Základom, pod ktorým je inštalovaná štruktúra nádrže s dvoma dierovanými valcami, je rám v tvare U, vybetónovaný vo forme vodorovnej tyče s pracovným mechanizmom. Hadica z panvy by mala byť umiestnená v nádobe na zachytenie hotovej šťavy. Hrozno sa vkladá do bubna a prikryje sa dreveným štítom, na ktorý sa pomocou páky spustí liatinová lievance. Vylisovaná šťava tečie z hadice do čistej nádoby.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o technológii výroby domáceho vína z hrozna.

Tipy a triky

Najkvalitnejšia a najkvalitnejšia šťava je šťava získaná z hrozna bez použitia lisu, to znamená gravitáciou. Vinári ho spravidla kombinujú so šťavou z prvej a druhej extrakcie, čo vám umožní získať víno najvyššej kvality. Šťava z tretieho a nasledujúcich lisov sa môže použiť pri výrobe vína na výrobu jednoduchších alkoholických nápojov. Lisovanú buničinu je možné miešať a opätovne lisovať, ale nie viac ako trikrát.

Ako vyrobiť hroznový lis

Hroznovú šťavu môžete samozrejme vytlačiť ručne alebo pomocou odšťavovača. Takéto možnosti však majú veľké množstvo nevýhod, vrátane straty šťavy a zníženia kvality vína. Preto pri výrobe vína doma sa odporúča kúpiť alebo urobiť aspoň najjednoduchšiu tlač. Je veľmi dôležité zariadenie ihneď po použití dôkladne opláchnuť a potom bude tlačiareň verne slúžiť mnoho rokov.