Rada

Prečo jabloň po výsadbe nerastie do výšky na mieste a čo robiť

Prečo jabloň po výsadbe nerastie do výšky na mieste a čo robiťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bolo identifikovaných niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú rast, kvitnutie a plodenie jablone. Pred položením otázky: prečo jabloň nerastie, je potrebné študovať vlastnosti vysadenej odrody. Ak bola zasadená dvojročná zimná sadenica, začne prinášať ovocie až po 7-8 rokoch. Letné rastliny začínajú potešovať obyvateľov leta svojimi plodmi o niečo skôr - v 5. - 6. roku. A stĺpovité stromy - už 2. rok. Ak bola jabloň vysadená na zakrpatenom podpníku, bude sa zbierať po 2 rokoch.

Hlavné príčiny zlého rastu

Existujú aj ďalšie dôvody pomalého rastu stromu. Medzi nimi:

  • odroda nie je vhodná pre klimatické podmienky;
  • sadenica bola vysadená nesprávne;
  • proces tvorby koruny bol narušený;
  • pôda nie je vhodná na pestovanie jabloní;
  • v pôde je nedostatok alebo prebytok výživných látok;
  • podzemná voda je vysoká;
  • závod nedostal potrebnú starostlivosť.

Strom je zasadený príliš hlboko v zemi

To je jeden z hlavných dôvodov zlého rastu stromov. Je potrebné, aby bol jeho koreňový krk umiestnený mierne nad pôdou. V opačnom prípade kôra začne hniť kvôli tomu, že kmeň nie je prispôsobený na umiestnenie v pôde. Za prítomnosti takého problému nebude rastlina vytvárať puky, plody.

Vertikálna poloha konárov

V podstate jabloň začína ukladať ovocie na vodorovné vetvy. Ak letný obyvateľ vytvoril korunu nesprávne, vetvy budú mať tendenciu k vrcholu. Aby sa napravila táto situácia, musí byť na okraji konára zavesený náklad.

Nedostatok akýchkoľvek prvkov

Na vývoj stromu vplýva nedostatok výživných látok. To platí najmä pre draslík, železo, zinok.

Draslík

Nedostatok draslíka spoznáme podľa bledosti listov. Zároveň sa ich farba stáva matnou, zeleno-modrou. Lístie sa potom začne krútiť a pokrčiť. Postupne zeleň zožltne, získa fialovočervený odtieň.

Žľaza

Nedostatok železa sa môže prejaviť absenciou púčikov, žltnutím lístia. Na odstránenie problému sa odporúča vykopať pod stromom niekoľko hrdzavých vecí, nastriekať kmeň 0,1% roztokom síranu železitého.

Zinok

Nedostatok zinku sa pozoruje hlavne vtedy, keď sa sadenica vysádza do černozemu s vysokým obsahom zlúčenín fosforu. Problém spoznáte podľa malých listov, pomalého rastu konárov, malých jabĺk. Postupne plody začnú meniť svoju chuť, konáre vyschnú a listy v žilách zbelejú.

Nadbytok alebo nedostatok stopových prvkov

Na rast stromu môže mať vplyv nielen nedostatok živiny alebo stopových prvkov, ale aj jeho nadbytok.

Dusík

Prebytok dusíkatých zlúčenín možno nájsť, ak listy rastliny získajú tmavozelený odtieň, vetvy sa vyznačujú aktívnym rastom, ale zmäkčenou štruktúrou. Zároveň je na rastline málo kvetov.

Nedostatok dusíka spoznáte podľa slabého rozvetvenia rastliny. Výhonky sa stávajú krátke a jablká sú malé. Mladé listy sa líšia svojou malou veľkosťou, usporiadaním stopiek v ostrom uhle vzhľadom na vetvu.

Fosfor

S malým množstvom zlúčenín fosforu v pôde sa výhonky vyznačujú pomalým rastom a zakrivením. Listy nadobúdajú matnú, tmavozelenú farbu s červenkastým, fialovým odtieňom.

Pri nadbytku fosforu sa pozoruje výskyt malých listov. V tomto prípade sú listy zvlnené, pokryté výrastkami.

Napadnutie hmyzom a choroby stromov

Na rast a vývoj jablone môže mať negatívny vplyv poškodenie stromu škodcami alebo chorobami. Stojí za zváženie, že strom by sa mal pravidelne kontrolovať na prítomnosť životne dôležitej činnosti.

Na akej pôde rastú jablone zle?

V niektorých prípadoch ovplyvňuje pôda pomalý rast jablone. Preto, keď vznikne takýto problém, je potrebné zistiť, aký druh pôdy sa nachádza na danom mieste. Jablkové stromy nerastú dobre na pieskovcoch, pieskovcoch, hlinách. Je to spôsobené nedostatkom výživných látok v nich.

Na hnilobnej pôde

Ak je rastlina vysadená na hnilobnú pôdu, je častejšie vystavená chorobám, zhoršuje sa. Je to spôsobené tým, že takáto pôda neposkytuje plný tok kyslíka do koreňov. Taktiež neobsahuje potrebné množstvo výživných látok a vytvára sa stagnácia vody.

Na rašeline

Rašelinová pôda sa líši tým, že má nedostatok medi, draslíka, zlúčenín fosforu a horčíka. Rašelina sa vyznačuje aj vysokou kyslosťou, preto sa v nej jabloň nemôže úplne rozvinúť.

Prečo nerastú jablone?

V iných prípadoch môžu jablone pomaly rásť. Niekedy po orezaní prestanú rásť.

Po orezaní

Pri tvrdom reze, zachytávajúcom niekoľko kostrových konárov, sa jablone bude musieť nejaký čas zotaviť, kvôli čomu bude zakrpatený. S touto situáciou sa môžete vyrovnať tak, že budete rastlinu kŕmiť komplexným hnojivom.

Na zakrpatenom podpníku

Trpasličí jabloň môže prestať rásť z ktoréhokoľvek z vyššie uvedených dôvodov. Je to spôsobené tým, že vyžadujú rovnakú starostlivosť ako vysoké rastliny. Hlavným dôvodom zlého vývoja takýchto stromov je to, že sú vysadené v nesprávnej pôde.

Trpasličie stromy sa vyznačujú tým, že ich koreňový systém nejde hlboko do pôdy a je schopný čerpať živiny iba z jej horných vrstiev.

Na výšku

Ak stĺpovitý jabloň nerastie do výšky, musíte venovať pozornosť oblasti, na ktorej je vysadená. Ak je v prievane, v tieni, rastlina sa nebude dobre rozvíjať. Tiež jabloň bude rásť pomaly, ak sa na výsadbu použije poškodená sadenica.

Dôvody zlého rastu sadeníc jabĺk

Pri nákupe sadeníc sa musíte opýtať predajcu, odkiaľ boli dodané. Na kultiváciu je potrebné vziať sadenice, ktoré sa pestovali v regióne, kde sa plánuje výsadba. V takom prípade bude rastlina odolná voči regionálnym klimatickým podmienkam.

Najlepšou možnosťou je kúpiť sadenicu, ktorá má 1 - 3 roky. V takom prípade by mala mať rastlina dobre vyvinuté korene.

Prvý rok

Ak sadenica nerastie prvý rok, je potrebné skontrolovať: či na tomto mieste rástla jabloň, ktorá zomrela skôr. Ak sa v blízkosti nachádzajú ďalšie dospelé výsadby, mali by byť oslobodené od suchých konárov, starej kôry a potom obielené. Po výsadbe sadeníc by mali byť zabielené aj ich kmene.

Druhý rok

Keď výsadba druhý rok nerastie, musíte na mieste skontrolovať pôdu. Osobitná pozornosť sa musí venovať hĺbke podzemnej vody. Ďalším dôvodom je poškodenie stromu chorobami alebo škodcami.

Tretí rok

Keď jabloň nerastie ani tretí rok po výsadbe, znamená to, že pre ňu nie sú vhodné pôdne ani klimatické podmienky. Táto situácia môže tiež nastať, ak sú v pôde zvyšky starého stromu.

Čo robiť na obnovenie rastu

Čo ak výsadba prestala rásť? Najskôr je potrebné nájsť faktor ovplyvňujúci spomalenie jeho rastu. Ďalej to musí letný obyvateľ eliminovať. Stojí za zváženie, že po odstránení príčiny pomalého rastu rastliny bude chvíľu trvať, kým sa zotaví.


Pozri si video: Výsadba jabloní (August 2022).