Dom a záhrada

Jabloň „Gloucester“: opis odrody a pravidlá pestovania

Jabloň „Gloucester“: opis odrody a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Takmer každý záhradník pestuje na svojom webe jabloň, skúsený aj začiatočník. Popis rôznych odrôd tohto ovocného stromu vám umožňuje vybrať si najlepšiu možnosť, ktorá vyhovuje každej požiadavke. Opis navyše pomáha overiť prispôsobivosť odrody osobitným podmienkam pestovania.

Základné odrody Apple

"Gloucester" ( "Gloster") - odroda jabĺk nemeckého chovu koncom zimného dozrievania. Tento druh sa v povojnovom období choval v Nemecku v dôsledku hybridizácie odrôd Glockenapfel. ( "Glockenapfel") a Richard Delicious („Richard vynikajúci“).

Ovocné stromy odrody Gloucester sú populárne v západnej Európe. Odroda úspešne prešla úvodnými a výrobnými testami na Ukrajine.

Závod sa používa v priemyselných a súkromných záhradníckych farmách. Odroda je veľmi žiadaná v záhradách stepnej a lesostepnej zóny, ako aj v južnej zóne Polesye. V Rusku sa jablone Gloucester často nachádzajú v južných oblastiach.

Opis stupňa

Jablone "Gloucester" možno zaradiť do kategórie plodných rastlín s rýchlym rastom. Koruna stromu sa vyznačuje stredne hustým a pyramidálnym alebo vysoko oválnym tvarom. Ako rastie rastlina, koruna sa stáva okrúhlou. Kostrové vetvy tvoria ostré rohy so stopkou. Koniec vetiev sa ponáhľa.

Púčiky jabloní majú vysokú úroveň vzrušenia a schopnosť strieľať formáciu pod priemer. Plod je zmiešaný.

Kvitnutie jablone sa vyskytuje v neskorých obdobiach a trvá pomerne dlho. Kvetenstvo sú tvorené tromi alebo štyrmi kvetmi. Indexy životaschopnosti peľu sú v rozsahu od 30% do 80%. Voľné opelenie prispieva k tvrdeniu najviac 18% ovocia. V prítomnosti opeľovačov sa tento ukazovateľ zvyšuje na 26%. Najlepšie opeľovače jabloní Gloucester predstavujú odrody Idared, Jonathan, Gala, James Mane a Spartan.

Plody vytvárané na jabloňoch odrody Gloucester sa vyznačujú pomerne veľkou veľkosťou. Štandardná priemerná hmotnosť jedného jablka je asi 150 gramov. Správna starostlivosť a dodržiavanie všetkých poľnohospodárskych požiadaviek vám umožní získať plody s hmotnosťou asi 200 gramov.

Zaoblený tvar plodu môže mať určité rebrovanie, ktoré je najvýraznejšie na apikálnej časti jabĺk. Hlavná farba ovocia je obvykle svetlo žltá a hlavný typ farby je vyjadrený takmer na celom povrchu zrelého ovocia vo forme malinovo červenej, trochu rozmazanej červenka.

Kôra ovocia je pomerne silná, vyznačuje sa hladkosťou, leskom, elasticitou a má priemernú hrúbku po celej ploche ovocia. Podkožné body sú jasné, zreteľne viditeľné a početné. Stopka má najčastejšie priemernú hrúbku a dĺžku. Materiál semien má strednú veľkosť a oválny tvar.

Veľkoplošný jabloň „Gloucester“

Chemické zloženie a použitie

Plody jablone "Gloucester" sú krásne, ležiace a dobre chutia. Buničina z jabĺk má v štádiu zberu svetlozelené sfarbenie, v období spotrebiteľskej zrelosti je to svetlo krémová. Buničina je hustá, má príjemnú, sladkú a kyslú chuť, šťavnatú a veľmi jemnú. Chuťová škála charakterizuje odrodu Gloucester na 4,5 bodu.

Chemické zloženie jabĺk tejto odrody sa príliš nelíši od podobných ukazovateľov iných odrôd tohto ovocného stromu, čo dokazuje vysokú hladinu živín.

Energetické hodnoty ovocia Gloucester sú nasledujúce:

  • obsah proteínu 0,4 g alebo ~ 2 kcal;
  • obsah tuku 0,4 g alebo ~ 4 kcal;
  • obsah uhľohydrátov 9,8 g alebo ~ 39 kcal.

Energetický pomer bielkovín, tukov a uhľohydrátov v dužine jabĺk tejto odrody je 3%: 8%: 83%.

Funkcie výsadby a starostlivosti

Za podmienok aplikácie zásoby stredného koreňa MM-106 vstupuje ovocná fáza jabloní patriacich do kultivaru Gloucester do štvrtého roka po očkovaní. Pri použití trpasličej populácie je strom schopný prinášať ovocie už v treťom roku vývoja. Plodiny sa vyznačujú pravidelnosťou. V každom nasledujúcom roku sa úroda stromov tejto odrody postupne zvyšuje. Najvyššia zaznamenaná výnosová intenzita sa vytvára v desiatom roku rastu a vývoja. Desaťročný jabloň tejto odrody je schopný vyprodukovať asi 70 kilogramov ovocia. Trpaslicové podpníky sa vyznačujú najvyššou účinnosťou potenciálu produktivity.

Zimná odolnosť odrody Gloucester je pomerne vysoká. Odolnosť proti múčnatke je veľmi vysoká a patogény chrasty sú stredné.

Zrenie nastáva koncom septembra. Na úplné odhalenie chuti by si jablká mali ľahnúť na krátky čas. Obdobie používania spotrebiteľom začína 1. januára. Zozbierané ovocie môže pri správnom skladovaní ležať až do februára. Ak sa uchováva v chladničke, obdobie sa predĺži na posledné dni apríla. Parametre prepravy plodov tejto odrody sú veľmi vysoké.

Ako správne riadiť rast kostrových konárov jablone

Hlavným účelom jabĺk Gloucester je spravidla ich jesť čerstvé. Jablká prinesú najväčší úžitok.