Rada

Prečo sadenice papriky zvlňujú listy a čo robiť

Prečo sadenice papriky zvlňujú listy a čo robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Paprika je pomerne častá zelenina, ktorú si mnohí pestovatelia pestujú vo svojich záhradách. Pri pestovaní mladých sadeníc môžu nastať rôzne problémy. Napríklad veľmi často sa zvlňujú listy sadeníc papriky. Aby ste sa zbavili tohto problému, musíte pochopiť príčiny jeho výskytu a rozhodnúť sa, čo robiť, ak sa listy papriky zvlnia.

Prečo sa listy semiačok papriky zvlňujú

Predtým, ako začnete ošetrovať kríky, musíte sa rozhodnúť, prečo sú listy sadeníc papriky zvlnené. Existuje niekoľko bežných príčin tohto problému.

Nerovnomerný vývoj listov

Nerovnomerný rast listov u papriky je jednou z najčastejších príčin ochorenia. V tomto prípade začína aktívne zväčšovanie stredných žíl, preto sa listy začnú rýchlo predlžovať. Zároveň sa rozmery plechovej dosky nemôžu vyvíjať rovnakou rýchlosťou. Výsledkom je, že z tohto dôvodu sa všetky listy na kríkoch začínajú deformovať.

Tento dôvod zvlnenia listov loďou je najškodlivejší, pretože vývoj rastliny sa nezastaví. Iba niekoľko týždňov všetky zvlnené listy obnovia svoj normálny tvar.

Nedostatok výživných látok

Ďalším dôvodom, prečo majú papriky veľmi zvlnené listy, je nedostatok stopových prvkov v pôde. Aby paprika v skleníku a na záhrade nemala problémy s listami a rastom, je potrebné pôdu pravidelne kŕmiť. Ak sa tak nestane, potom sa množstvo draslíka v pôde zníži a to povedie k tomu, že listy papriky v skleníku sa začnú deformovať.

Spočiatku sa každý list veľmi nekrúti. Spodné listy sa začnú najskôr skladať. V priebehu času začne choroba postupovať a rozšíri sa do celého kríka.

Škodcovia

Listy sú často vplyvom hmyzu obrátené naruby. Súčasne môže v dôsledku škodcov začať krútenie listov papriky aj v skleníku, a to nielen na ulici. Ak sa listy začnú vlniť kvôli určitým škodcom, potom musíte okamžite odstrániť problém.

Je celkom jednoduché pochopiť, že túto chorobu spôsobili škodcovia. Aby ste to dosiahli, mali by ste starostlivo preskúmať každý krík papriky. Okrem rolovaných listov papriky musia byť aj ďalšie príznaky. Napríklad listy môžu čiastočne žltnúť a medzi nimi sa objaví malá pavučina.

Všetky tieto znaky naznačujú, že listy papriky sa začali deformovať práve kvôli hmyzu.

Mnoho pestovateľov zeleniny sa obáva príčiny vzhľadu škodcov v skleníkoch. Najčastejšie sa objavujú kvôli tomu, že pred výsadbou rastlín ľudia zabudnú spracovať pôdu alebo ju spracovať príliš zle. V neošetrenej pôde sa larvy škodcov začínajú rozvíjať a aktívne sa rozširovať na rastliny v polovici apríla. Ak neošetrujete kríky a nezbavíte sa hmyzu, potom korenie zomrie.

Spôsoby boja

Aby ste sa zbavili zvinutých listov v korení, mali by ste sa oboznámiť s najbežnejšími spôsobmi riešenia tohto problému. Pre každú zvažovanú príčinu sa používa odlišná liečba.

Nedostatok mikroživín

Ak je zvlnenie listov spôsobené nedostatočným množstvom výživných látok, potom najskôr musíte zistiť, čo presne korenie potrebuje. Sú chvíle, keď rastline chýba fosfor, preto sa každý list zvlní a začne postupne meniť svoju farbu. Na vyriešenie tohto problému je potrebné postriekať pôdu a kríky špeciálnym roztokom. Na jeho prípravu sa na liter tekutiny spotrebujú asi tri gramy dusičnanov. Ak nie je žiadny dusičnan, môže sa nahradiť ammofosom.

Nedostatok draslíka môžete vylúčiť dvoma spôsobmi:

  • Posypte popol z dreva na miesto, kde rastie horká paprika. Látka sa drobí pod každou rastlinou, kde je hore minimálne jeden list. Vrstva popola z dreva by nemala byť veľmi veľká, preto by nemala byť väčšia ako 3 - 5 mm. Keď je popol rozptýlený na mieste, musí sa pôda postriekať horúcou vodou. Táto metóda sa odporúča, aby v budúcnosti nedošlo k oplodneniu miesta soľou.
  • Všetky kríky, kde sa listy točia nahor, sú napájané dusičnanom draselným. Táto metóda je niekoľkonásobne účinnejšia ako predchádzajúca. Na prípravu pracovného roztoku sa 100 g dusičnanu zmieša s 10 litrami teplej vody. Aby sa listy prestali vlniť, pod každý krík sa naleje pol litra pripravenej zmesi. Pred použitím ľadu oblasť zalejte.

Účinok použitia obväzov bude viditeľný za niekoľko dní. Všetky listy sadeníc papriky, skrútené smerom hore alebo dole, sa postupne vyrovnajú a nadobudnú prirodzený tvar.

Hubenie škodcov

Ak skleníkové korenie trpí škodcami a z tohto dôvodu sa ukážu jeho listy, mali by ste sa oboznámiť s hlavnými metódami boja proti parazitom. Medzi tieto metódy patrí:

  1. Bieliaci prášok. Krútenie listov je možné bojovať bielidlom. Pred jeho použitím je potrebné pripraviť špeciálne pracovné riešenie. Za týmto účelom rozmiešajte 200-300 gramov vápna v desiatich litroch vody. Pripravená zmes sa dôkladne premieša a lúhuje asi 2-3 hodiny, potom sa môže použiť na zalievanie kríkov mladých sadeníc.
  2. Palina suchá. Keď sa list na sadeniciach zmenší kvôli škodcom, odporúča sa použiť odvar zo sušenej paliny. Aby ste ju vytvorili, musíte rastlinu variť asi 20 - 30 minút. Potom sa kvapalina ochladí a prefiltruje. Potom sa do roztoku pridá 5-10 litrov vody. Ak je to žiaduce, môžete do neho pridať 20 - 80 gramov mydla, aby bola zmes lepkavejšia.
  3. Yarrow. Niekedy, ak sú horné listy zvlnené, sa používa odvar z rebríčka. S jeho pomocou môžete chrániť sadenice pred hmyzom. Na prípravu roztoku sa nasekané listy rebríčka nalejú s horúcou vodou po dobu 2-3 dní. Potom sa zmes prefiltruje a zmieša s piatimi litrami vody a 30 gramami mydla. Iba za pár dní bude možné úplne zbaviť zvlnenie listov sadeníc papriky.
  4. Infúzia cibule. Mnoho pestovateľov zeleniny používa infúziu cibule, ak sa listy kríkov vlnia kvôli hmyzu. Na jej prípravu sa cibuľové šupky zalejú 2 - 3 litrami horúcej vody a lúhujú sa po celý deň. Cibuľová infúzna kúra sa aplikuje raz týždenne po dobu jedného mesiaca.

Záver

Ľudia, ktorí pestujú papriky dlhšie ako jeden rok, sa často stretávajú s tým, že ich listy sú zvlnené. Ak chcete vyriešiť tento problém, musíte zistiť, prečo sa môžu listy semiačok papriky zvlniť. To je jediný spôsob, ako pochopiť, čo môže skrútiť listy rastliny a ako ich vyliečiť.


Pozri si video: Pěstování rajčat ze semínek - Pěstování pro začátečníky 2. díl (Február 2023).