Rada

Opis a vlastnosti ostružiny navajskej, výsadba a starostlivosť

Opis a vlastnosti ostružiny navajskej, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ostružiny severoamerického pôvodu Navajo sa pestujú v Rusku a krajinách SNŠ. Kríky sa úspešne prispôsobujú novým podmienkam, hojne prinášajú ovocie, zriedka trpia chorobami, škodlivými chrobákmi. Odroda sa pestuje na predaj alebo na osobnú spotrebu, pretože bobule majú vynikajúcu chuť a vzhľad. Najprv by ste sa mali oboznámiť s vlastnosťami odrody, algoritmom na výsadbu kríkov.

Chovateľská história

Odroda neskorého dozrievania černíc bola vyšľachtená v roku 1987 v Amerike chovateľmi z University of Arkansas. Názov pochádza z názvu indického národa. Ako rodičia sa použili druhy ostružiny Thornfree, Cherokee.

Popis

Ovocie

Bobule ostružiny majú kužeľovitý tvar, v porovnaní s inými druhmi sú malé. Hmotnosť jednej kópie je asi 4 - 7 gramov. Na jednom kríku je asi 500 bobúľ - tmavomodré, lesklé, s vynikajúcou sladkou chuťou.

Degustátori jej dali 4,9 bodu. Plody si zachovávajú svoju prezentáciu 5 dní.

Semená sú malé, takmer neviditeľné.

Navajské černice sú vďaka svojej hustej šupke vynikajúce na prepravu.

Krík

Kríky sú vzpriamené, výhonky sú hladké, bez tŕňov, dorastajú až do 2 metrov. Stonky hustej štruktúry, smaragdový odtieň. Závod nevyžaduje inštaláciu treláží, zložitých tvarových rezov.

Obdobie kvitnutia a doba zrenia

Ostružina navajská kvitne v druhej polovici júna v strednom Rusku. Kvetenstvo je malé, nenápadné, krémovej farby s chlpatým stredom. Od okamihu vytvorenia vaječníkov až do dozretia ovocia prechádzajú 2 mesiace.

Ukazovatele výnosu, dátumy plodnosti

Z 1 ostružinového kríka odrody Navajo sa zberá až 7 kilogramov ovocia. Zber dozrieva od 15. augusta, trvá do začiatku septembra. Čas dozrievania ovocia ovplyvňuje miesto výsadby, poveternostné podmienky sezóny.

Rozsah bobúľ

Ostružiny sa dajú použiť na čerstvú konzumáciu, pretože ich chuť je sladká, dezertná. Môžete pridať bobule na pečenie, pripravte z nich polotovary na zimu.

Odolnosť proti patológiám, škodlivým chrobákom

Ostružina navajská kvôli svojej silnej imunite prakticky nepodlieha chorobám, inváziám chrobákov. Ak nie je o puzdrá správne postarané, znižujú sa ich ochranné vlastnosti.

Výhody a nevýhody bobuľovej kultúry

Odroda Navajo má veľa pozitívnych vlastností, ale sú tu aj negatívne stránky.

kladyMínusy
SamoopelenieS chladnými letami sa výnosy znižujú
Vysoký výnosChuť ovocia ovplyvňuje intenzita svetla
Nenáročné na miesto, pristátieJe potrebné pravidelne odstraňovať prebytočné konáre zahusťujúce kríky
Jednoduchá starostlivosť
Ľahký prístup k plodu počas zberu kvôli nedostatku tŕňov
Dobrá konzervácia černice, prenosnosť
Vynikajúca chuť

Špecifickosť výsadby černice

Ostružiny úspešne rastú na akejkoľvek pôde, ale aby ste dosiahli dobrú úrodu, je vhodné ich vysadiť do ľahkých piesočnatých hlín alebo hlinitých pôd nasýtených humusom, s neutrálnou alebo mierne zvýšenou kyslosťou. Príliš vlhká pôda, ktorá sa nachádza v nížine, s vysokou úrovňou podzemných vôd, nie je vhodná pre kríky. Existuje riziko rozpadu podzemku.

Odporúčané načasovanie

Optimálne je sadiť černice koncom apríla, mája alebo začiatkom júna, v závislosti od poveternostných podmienok v regióne. Čím skôr je ker zasadený, tým viac času má na zakorenenie pred príchodom mrazu. Na jeseň by ste sa nemali zaoberať výsadbou, pretože černice zle znášajú mrazy.

Výber správneho miesta

Ostružinové kríky by mali byť vysadené na slnečnom a teplom mieste, ale môžete zvoliť aj polotieň. V tieni nebudú dostávať dostatok svetla, tepla, bobule sa vytvoria malé, kyslé. Miesto na pozemku treba zvoliť rovnomerne alebo na nevýznamných svahoch, vedľa plotov, budov. Ostružiny by nemali byť vystavené nárazom vetra.

Príprava pôdy

Ak zasadíte černicu do správne pripravenej pôdy, prinesie ovocie 10-15 rokov. 2 týždne pred výsadbou sa pôda zaorá lopatovým bajonetom, očistí od buriny. Ak je zem kyslá, pridajte do nej vápno. Jamy sa vykopávajú 2-3 dni pred vylodením, s priemerom 60 cm a hĺbkou 50 cm. Vzdialenosť medzi posteľami by mala byť 1,5 metra. Do výklenkov sa naleje vedro humusu, 2 poháre popola, 80 - 100 g minerálov, ktoré sa zalejú vodou.

Výber a príprava sadivového materiálu

Sadenice sa vyšetrujú na choroby, útoky chrobákov. Mal by byť plochý, nedeformovaný. Sadenice sa ponoria cez noc do stimulátora rastu koreňov Epin alebo Matador. Ďalej je ponorený v slabom roztoku mangánu.

Technika pristátia

Koreňový systém sadeníc je starostlivo narovnaný, umiestnený do pripravených otvorov, pokrytých zemou. Potom sa výsadba zaleje 10 litrami vody pre každý krík. Koreňová oblasť je mulčovaná, sadenice sa skrátia na 2 - 3 púčiky. Každé puzdro je vybavené mriežkou, čo zvýši produktivitu a uľahčí starostlivosť.

Pretože černice odrody Navajo majú zvýšenú schopnosť tvorby výhonkov, kúsky bridlice, železo by sa malo kopať ako hranica ako obmedzovač.

Ďalšia starostlivosť o krík

Kompetentná starostlivosť o ostružinu zahŕňa jej včasné zalievanie, uvoľňovanie, prerezávanie, hnojenie. Kroviny sú ošetrené pesticídmi, aby sa zabránilo útokom chrobákov a chorobám.

Polievanie a hnojenie

Ostružinové kríky by sa mali zavlažovať za prítomnosti pravidelných zrážok počas tvorby a dozrievania plodov. Ak je sezóna suchá, vykoná sa výdatné polievanie vodou. V marci hnojte černice, pod rastliny sa pridá 20 - 25 g dusíka - močoviny, dusičnanu amónneho. Počas zrenia bobúľ 30 g draslíka. Raz za 3 roky sa na jar kŕmia humusom, kompostom, na 1 krík sa odoberú 4 vedrá.

Orezávanie kríkov

Mladé konáre sú zovreté v septembri a júni, keď dorastajú až do výšky 1 metra. Horná časť je znížená o 20-25 cm a bočné výhonky. Manipulácia stimuluje rast bočných vetiev, zvyšuje peľ, tvorbu vaječníkov.

Zimovanie

Prípravné práce zahŕňajú úplné odstránenie starých, zdeformovaných výhonkov, odstránenie konárov z treláží. Ostružinové kríky sú pokryté organickým mulčom, agronomickým vláknom.

Možné choroby, útoky chrobákov, ich eliminácia

Navajské černice niekedy ochorejú na septoriu, múčnatku a antraknózu. V prvom prípade je zaznamenaný výskyt škvŕn hnedej alebo sivastej farby so žltým okrajom. Ako ošetrenie sa použije roztok kvapaliny Bordeaux, ktorý sa pred kvitnutím a po plodoch zavlažuje kríkmi.

Antracnóza sa vyznačuje výskytom hrdzavých škvŕn na listoch, listy sú krehké, opadávajú, vysychajú. Na záchranu rastliny postriekajte ju a pôdu Skorom v pomere 20 ml na 10 litrov vody pred peľom a po vytvorení bobúľ. Keď sa na výhonkoch, plodoch objavil voľný výkvet belavej farby, naznačuje to ochorenie popolom. Po roztopení snehu sa kríky zalejú horúcou vodou a v období tvorby vaječníkov sa postriekajú prostriedkami Oxykh, Vectra, Fundazol.

Spomedzi škodlivých chrobákov môžu na černice útočiť roztoče pavúkovité, roztoče ostružinové a malinové chrobáky. V prvej situácii listy padajú, výnos klesá, rast zelenej hmoty sa redne. Aby sa zbavili hmyzu, sú ošetrené tabakovou tinktúrou, šupkami cibule a cesnakovým vývarom s prídavkom mydla na pranie.

Manipulácie sa uskutočňujú 2-3 krát s intervalom 1 týždeň. Roztoče ostružinové sa živia svojimi plodmi, určujú ich prítomnosť deformáciou bobúľ. Liečba je rovnaká ako pri napadnutí roztočmi. Malinový chrobák je detekovaný veľkým počtom otvorov v bobuliach, hnijú. Kríky sa zachránia ošetrením prípravkom Aktellik, Fufanol. Vykonajú sa 2 postreky s 10dennou prestávkou.

Zber a skladovanie plodín

Plody sa zberajú ručne niekoľkými spôsobmi. Po zbere, zrelé, poškodené vzorky sa vyhodia. Sú okamžite spotrebované alebo recyklované. Bobule by mali byť skladované v miestnosti s teplotou vzduchu do +5, môže to byť suterén, pivnica, chladnička. Vložte černice do drevených alebo plastových škatúľ, na dno dajte voskovaný papier alebo papier. Vlhkosť v mieste skladovania ovocia by nemala byť vyššia ako 80%.


Pozri si video: Strih čucoriedok (Smieť 2022).