Rada

Dôvody, prečo listy slivky žltnú a opadávajú, a čo robiť

Dôvody, prečo listy slivky žltnú a opadávajú, a čo robiťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aj tie najnáročnejšie záhradné stromy sú postihnuté škodcami a chorobami. Preto sa záhradkári často čudujú, prečo listy ovocnej slivky žltnú a opadávajú. Ďalšie kroky úplne závisia od príčiny, ktorá spôsobila tento stav zariadenia. Možno mu len chýbajú vitamíny. Ale niekedy žltnutie a predčasný pokles zelenej hmoty naznačujú vážnejšie problémy.

Prečo slivkové listy žltnú a padajú

Odborníci identifikujú niekoľko dôvodov, kvôli ktorým slivky najskôr žltnú a potom začnú listy opadávať. Niektoré z nich sú spôsobené chybami v starostlivosti a poľnohospodárskej technológii, zatiaľ čo iné sú výsledkom vystavenia patogénom a škodcom.

Nesprávne miesto pristátia

Ak sa farba zelenej hmoty zmení na slivkách a zhora začne opadávať, signalizuje to blízke umiestnenie hladiny podzemnej vody. Aj keď sa s takýmto faktorom počítalo počas výsadby, potom korene časom preniknú hlboko do hĺbky a ukážu sa ako podmáčané.

Problém sa rieši opätovnou výsadbou stromu, vybudovaním kopca alebo odvodnením pôdy.

Podobné príznaky u sliviek spôsobuje neustále zaplavovanie záhrady rozmrazenými pramenitými vodami alebo dlhotrvajúcimi dažďami. V tomto prípade môže sadenicu zachrániť iba transplantácia. Tiež listy sú schopné žltnúť a vädnúť pri nedostatočnom osvetlení. Slivku by nemali tieniť veľké stromy ani okolité budovy.

Nedostatok vlahy

Pri dlhodobom suchu vyžaduje dospelá slivka každých 10 dní do pôdy až 8 vedier vody. Na mladý stromček stačia 3 vedrá. Ak je menej vlhkosti alebo sa zavlažovanie vykonáva menej ako raz za 10 dní, potom listy rastliny najskôr žltnú a potom sa ich začne zbavovať.

Zamrznuté konáre

Ak v dôsledku poklesu teploty vetvy zamrzli v blízkosti slivky, mali by sa odstrániť. Aby ste sa vyhli nepríjemným problémom, musíte strom starostlivo pripraviť na zimu a tiež neodstraňovať krycí materiál skoro.

Nedostatok alebo nadbytok výživných látok

Nedostatok výživných látok sa prejaví tým, že listy na slivke začnú zospodu žltnúť. Mladé vetvičky trpia o niečo neskôr. Nedostatok dusíka ovplyvňuje stav listov. Najskôr zblednú a potom zožltnú. Rast stromu sa zastaví alebo spomalí.

Pri nadbytku dusíka v pôde sa zelená hmota rýchlo hromadí, má tmavú farbu a rozmery platne sú veľmi veľké.

Na piesočnatej hlinitej alebo piesočnatej pôde slivkám často chýba horčík. Výsledkom je, že lístie je pokryté červenými alebo žltými škvrnami, potom sa zvlní a odumrie. Pri nedostatku fosforu neopadáva iba zažltnutý list, ale aj vytvorený vaječník, nezrelé ovocie.

Žltý okraj okolo listovej dosky, ktorý sa časom rozšíri po celej ploche, signalizuje nedostatok draslíka. Ak je typ hladovania diagnostikovaný včas, potom sa dá ľahko eliminovať zavedením potrebného vrchného obväzu do pôdy.

Problémy s koreňovým systémom

Slivka netoleruje náhle výkyvy teploty. Ak otvoríte korene pri prvom zahriatí, potom sa výrazne zvyšuje šanca na ich zamrznutie. Vďaka tomu strom nedostáva potrebné množstvo živín a pomaly odumiera.

Môžete to zachrániť hnojivami a zálievkami, ktoré výrazne zvyšujú šancu rastliny prežiť.

Choroby a škodcovia

Zožltnutie listov na slivkách často signalizuje negatívny vplyv škodcov alebo chorôb. Bolo by lepšie prijať preventívne opatrenia včas, ale v núdzových prípadoch musí byť strom urgentne ošetrený.

Verticilóza

Nebezpečné plesňové ochorenie, v dôsledku ktorého mycélium upcháva tubuly blízko slivky, cez ktoré sa pohybuje šťava a živiny. Spóry vstupujú do stromu cez poškodený koreňový systém. Listy sa zvlňujú a žltnú. V počiatočnom štádiu je možné rastlinu zachrániť ošetrením liekom Previkur alebo Topsin-M.

Ak sa príznaky ochorenia objavili iba v hornej časti slivky, potom huba už zasiahla celý kmeň, preto ju bude treba vyrezať a spáliť a pôdu treba ošetrovať protiplesňovými liekmi.

Monilióza

Ďalším typom plesňového ochorenia, ktoré sa šíri cez piestiky na kvetoch, časom listy na slivke už vädnú a sú postihnuté vetvy. Vrchol aktivity choroby nastáva v období nízkych teplôt a studeného vetra. Keď sú kvety začiernené, je potrebné slivku urgentne ošetriť prípravkom „Horus“. Aby sa zabránilo vzniku moniliózy, odporúča sa vykonávať profylaktické antimykotické ošetrenie.

Kokcomykóza

Táto plesňová choroba postihuje najčastejšie vetvy a listy, ale záhradkári sa niekedy čudujú, prečo slivka spolu s plodmi vyschla? Prvým znakom infekcie je výskyt červenohnedých škvŕn, ktoré sa nakoniec rozšíria po celej ploche listovej dosky. Pri silnom poškodení sú v trhlinách v kôre slivky viditeľné červené spóry plesní.

S chorobou sa môžete vyrovnať ošetrením záhrady síranom meďnatým a zmesou Bordeaux. Nastriekajú nielen postihnutý strom, ale aj zem okolo neho.

Chloróza

Príznakom tohto ochorenia je, že listy žltnú a padajú na slivku už v júni. Proces sa začína zhora. V priebehu času sa choroba rozšíri na spodok stromu. S chorobou sa odporúča bojovať postriekaním rastliny železným vitriolom alebo liekom "Antichlórzín". Na kŕmenie sliviek použite prostriedok "Hilat".

Voška slivková

Útok malých vošiek vyvoláva skladanie a žltnutie listov na slivke. Hmyz sa šíril veľmi rýchlo a je ťažké sa s ním vyrovnať. Usadia sa na zadnej strane plechovej dosky a spôsobujú deformáciu okrajov. Poškodené časti stromu sa odporúča odrezať a spáliť a potom ho nastriekať roztokom harmančeka, cesnaku alebo mydlovej horčice. Na jar sú užitočné preventívne ošetrenie liekmi Inta-Vir, Iskra alebo Decis.

Čo robiť, ak listy žltnú

Pre mladú slivku nie je blízke umiestnenie podzemnej vody strašidelné, ale časom jej koreňový systém rastie a trpí podmáčaním. V tomto období začnú listy žltnúť a opadávať. Do polovice leta spodná voda zmizne a strom sa zotavuje, ale také kvapky ho veľmi oslabujú. Výsledkom je, že rastlina po niekoľkých rokoch hynie. Zachrániť ho pomôže iba transplantácia na iné miesto.

Na jar, počas topenia snehu alebo v lete, v období silných zrážok, žltnú aj listy slivky. Ak sa situácia bude opakovať každoročne, potom pomôže iba presadenie stromu do kopca. Ojedinelé prípady nepredstavujú veľké nebezpečenstvo a slivka sa obnoví sama. Aby sme jej v tom pomohli, je potrebné zaviesť do kruhu kmeňa komplexné minerálne hnojivo s vysokým obsahom dusíka. Postrek prípravkom „Epin“ podporuje rýchly rast mladých výhonkov.

Ak je príčinou zožltnutia listov zamrznutie, potom sa slivka zotaví až po niekoľkých rokoch.

Zaschnuté konáre treba pravidelne odstraňovať. V suchých letných podmienkach je každých 10 dní pod stromom potrebných až 8 vedier s vodou. V prípade, že sa nevyskytne žiadny z vyššie uvedených dôvodov, bude potrebné analyzovať pôdu a spoľahlivo určiť, ktoré zložky chýbajú slivke pre normálny vývoj.

Preventívne opatrenia

Aby sme včas zabránili žltnutiu a opadávaniu listov pri slivkách, je potrebné presne poznať dôvod, ktorý má také negatívne následky. Môže to byť:

  • blízke umiestnenie hladiny podzemnej vody k povrchu pôdy;
  • zaplavenie záhradného pozemku taveninou alebo dažďovou vodou;
  • ílovitá ťažká pôda s vysokým obsahom vápna;
  • tienenie slnka vysokými, šíriacimi sa stromami.

Pri sadení sliviek je vhodné brať do úvahy tieto faktory a pokúsiť sa ich zneškodniť. Inak sa často stáva, že slivka vyschne spolu s plodmi. Ak účinok patogénnych baktérií vedie k zožltnutiu lístia, potom musí záhradník predbežne zvoliť prípravky na preventívne ošetrenie a strom v správnom čase postriekať.

V prípade prevahy vápennej pôdy v oblasti odtok neabsorbuje železo, a to ani pri jeho dostatočnom obsahu. Bude potrebné pôdu okysliť. Na jar sa k nej pridá dusičnan amónny a na jeseň - síran amónny alebo síran draselný. Na korunu sa nastrieka prípravok „Antichlorosis“ alebo „Ferovit“.


Pozri si video: Ivan Hričovský: Šárka a Bystrická slivka (August 2022).