Rada

Popis a vlastnosti jahodovej odrody Ruby prívesok, výsadba a starostlivosť

Popis a vlastnosti jahodovej odrody Ruby prívesok, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Opravná jahoda odrody Ruby Pendant je zástupcom domáceho výberu. Bobuľa bola vyšľachtená v roku 1988 krížením dvoch odrôd: Zenga Zengana a Fairfax. Plody sa vyznačujú bohatou rubínovou farbou, výraznou jahodovou arómou a tvarom pripomínajúcim prívesok. Rubínový prívesok je známy už dlho, odroda je nenáročná a začínajúci záhradník ho môže pestovať bez akýchkoľvek osobitných ťažkostí.

Všeobecné informácie o odrode

Rubínový prívesok jahoda - remontantný, schopný prinášať ovocie po celý rok. Líši sa trvalou imunitou, ale nie najvyššou výnosnosťou. Odrodová charakteristika:

 • Bush je kompaktný, nízky, čiastočne sa rozširujúci.
 • Výkonný koreňový systém.
 • Bobule sýtej vínovej farby s vysokým obsahom semien.
 • Priemerný výnos, až 0,5 kg na rastlinu.
 • Kvetinové stopky v tvare dáždnika sú umiestnené pod úrovňou listov.
 • Priemerná zimná odolnosť, prístrešky sa nevyžadujú pri teplotách nad -23 0 ° C.
 • Má voňavú jahodovú arómu.
 • Oprava stredne neskorého stupňa.
 • Dobrá prepraviteľnosť a zachovanie kvality ovocia.
 • Univerzálny účel: zmrazenie, spracovanie, čerstvá spotreba.

Vďaka priemernému výťažku nie je prívesok Rubín vhodný na komerčné pestovanie. Na kultiváciu na osobné účely na osobnom pozemku - ideálne. Odroda je málo náchylná na choroby, dobre znáša zimu a poteší záhradkárov bohatou dezertnou chuťou ovocia.

Výhody a nevýhody záhradných jahôd

Rovnako ako každá odroda bobúľ, aj rubínový prívesok má výhody a nevýhody. Záhradníci si tento druh zamilovali pre nasledujúce vlastnosti:

 • Stabilný výnos a priateľské dozrievanie plodov.
 • Bobule sa ľahko oddeľujú od kríka.
 • Sadenice sa po presadení rýchlo zakorenia a prispôsobia sa rôznym klimatickým podmienkam a pôdam.
 • Plody sa nedrobia, prenosnosť bobúľ je dobrá.

Medzi nevýhody odrody patria:

 • Výťažok odrody je priemerný.
 • Na konci plodovej sezóny sú bobule malé.
 • Vyžaduje prístrešie na zimu.
 • Náročné na hnojenie.

Rubínový prívesok žil v posteliach ruských záhradníkov takmer pol storočia. Jahody domáceho chovu tej doby sú z hľadiska úrody a veľkosti plodov nižšie ako moderné vylepšené hybridy. Ale zároveň, odroda milovaná záhradníkmi, zostáva v posteliach obyvateľov leta a nestráca svoju popularitu.

Pestovateľské jahody rubínový prívesok

Pre získanie deklarovaného výnosu z jahodového prívesku Rubín je potrebné dodržať technológiu výsadby, poľnohospodársku techniku, zvoliť správne miesto a pripraviť sadivový materiál. Nemôžete sa zaobísť bez obliekania a aplikácie ďalších hnojív.

Čas a miesto vystúpenia

Najlepší čas na výsadbu sadeníc v zemi je august, kríky vysadené na jar prinesú úrodu až v budúcom roku. Miesto pre jahodové záhony je pripravené vopred: vykopávajú pôdu, uvoľňujú ju, aplikujú hnojivá. Odporúča sa dezinfikovať pôdu pred plesňovými infekciami - záhony zalievať teplou vodou s roztokom manganistanu draselného alebo jódu.

Rastliny sa presádzajú večer, slnko môže poškodiť krehké sadenice.

Príprava sadivového materiálu

Rubínový prívesok sa šíri tradičným spôsobom - fúzy. Rastlina ich produkuje veľa. Slabé antény sú odstránené a silné antény sa používajú ako sadivový materiál. Hlavným kritériom pre výber sadeníc je stav koreňového systému. Musí to byť silné. Korene dlhšie ako 10 cm sú odrezané.

Technológia pristátia

Rubínový prívesok je odroda záhradných jahôd, ktoré tvoria veľké ružice. Pri výsadbe rastlín je potrebné dodržať interval medzi kríkmi 40 cm. V riadkoch je dodržaný interval 30 cm.

Dôležité! Šachové usporiadanie rastlín je najsprávnejšie, kríky sa nebudú navzájom rušiť, vytvorí sa optimálna rovnováha osvetlenia.

Otvory sú hlboké 20 cm, do drážok sa pridá hrsť humusu s popolom z dreva a zmieša sa s hlavnou pôdou. Korene musia byť opatrne rozložené a rastlina musí byť posypaná zemou. Pôda by nemala klesnúť na rastový bod kríka. Vysadené klíčky sa zalievajú teplou vodou pod koreň.

Jemnosť starostlivosti o odrodu

Prívesok Strawberry Ruby je odroda milujúca vlhkosť, osobitná pozornosť by sa mala venovať zavlažovaciemu systému. Chuťové vlastnosti ovocia závisia od zloženia pôdy a stupňa jej úrodnosti. Na kyslých pôdach bez hnojenia sú bobule rýchlo menšie a bez chuti.

Polievanie, vytrhávanie buriny a kyprenie

Udržiavanie rovnováhy vlhkosti je kľúčom k úspešnému pestovaniu všetkých odrôd záhradných jahôd. Pestovateľ musí brať do úvahy poveternostné podmienky. Pred zalievaním musíte skontrolovať stav pôdy. Postačí ponoriť prst do zeme a posúdiť úroveň vlhkosti. Je nemožné povoliť stagnáciu vlhkosti v koreňoch, plody začnú hniť a budú vodnaté. Plesňové infekcie, ako napríklad šedá hniloba, sa môžu rýchlo šíriť a práve na toto ochorenie je najcitlivejší rubínový prívesok.

Pôda by sa mala pravidelne kypriť, pričom sa postup kombinuje s vyčistením kríkov od zvädnutých listov a vyčistením buriny.

Mulčovanie

Mulčovanie je povrchové pokrytie pôdy organickými materiálmi. Tento postup zabraňuje rastu buriny, stáva sa výživným vankúšom pre jahody, chráni rastliny pred chladom a škodcami.

Účel postupu určuje druh mulča. Napríklad posypanie rastlín humusom, rašelinou alebo hnilobným hnojom vytvára zásobu živín, ktorú rastlina rovnomerne využíva. Lapnik, slama, piliny dezinfikujú pôdu, slúžia ako úkryt na zimu, nedovoľte, aby sa zrelé jahody dotkli zeme.

Rubínový prívesok musí byť mulčovaný humusom skoro na jar, počas kvitnutia a po zbere. Postup sa vykonáva po uvoľnení. Na zimu sú kríky pokryté smrekovými vetvami alebo slamou.

Vrchný obväz

Komplex minerálnych a organických hnojív sa aplikuje do pôdy skoro na jar. Rastliny potrebujú dusíkaté hnojivá a hnojivá, ktoré obsahujú draslík a fosfor. V železiarstvách je k dispozícii široká škála takýchto komplexných hnojív.

Z ľudových receptov na hnojivá jahody odrody Ruby Pendant dobre reagujú na kŕmenie vtáčím trusom s popolom z dreva. Na 10 litrov vody sa spotrebuje 1 kg organického materiálu a zriedi sa jeden pohár popola. Produkt je potrebné nanášať na jar a v období kvitnutia. Jahody sa kŕmia večer.

Príprava na zimovanie

Na jeseň, po skončení obdobia plodenia, sú jahodové plantáže pripravené na chladné obdobie:

 • Kríky sú orezané a staré zažltnuté listy sú odstránené.
 • Rastliny sú kŕmené a posypané humusom.
 • Postele sú pokryté smrekovými konármi alebo slamou.

Rubínový prívesok toleruje mrazy až do -23 0С. V chladnejších zimách môžu jahody úplne zamrznúť.

Liečba jahôd pred chorobami a škodcami

Rastliny je možné chrániť pred škodcami a infekciami profylaktickým postrekom pesticídmi. Je obzvlášť dôležité vykonávať spracovanie počas obdobia kvitnutia. Môžete použiť tekuté alebo komplexné prípravky Bordeaux.

Na prívesok Rubín vo väčšine prípadov vplýva sivá hniloba alebo zvislé vädnutie.

Obidve choroby sú plesňového typu a vznikajú v dôsledku nadmernej vlhkosti a zlého vetrania postelí. Liečba rastlín síranom meďnatým, vodným roztokom jódu a záhradnou sírou sú účinné opatrenia zamerané na boj proti týmto chorobám.

Reprodukcia záhradných jahôd

Propagujte rubínový prívesok fúzy. Slabé výhonky sa odstránia, silné sa nechajú a po kvapkách sa pridajú vedľa rastliny. Potom sa dcérske kríky presadia na pripravené postele.

Na poznámku! Schéma výsadby mladých kríkov prívesku Ruby je štandardná: 40 cm medzi kríkmi, 50 cm medzi radmi.Sadenice je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach alebo pestovať nezávisle od semien.

Zber a skladovanie

Ruby prívesok bobule majú dobrú uchovateľskú kvalitu a vzhľad. Môžu sa konzumovať čerstvé a použiť sa na predaj. Jahody skladujte v košoch alebo škatuliach s dobrým vetraním. Pred zalievaním sa odporúča bobule zbierať, takže jahody zostanú dlhšie bez toho, aby dávali šťavu. Nenechávajte pozberanú plodinu na slnečnom mieste, bobule zmäknú. Plody sa zberajú spolu so sepálmi, bobule sú menej zranené a dlhšie sa skladujú.

Jahodová odroda Rubínový prívesok sa ľahko pestuje a je členený podľa mierneho kontinentálneho podnebia v našej krajine. Môže sa pestovať v oblastiach rizikového poľnohospodárstva, hlavnou vecou nie je zabudnúť na ochranu bobúľ na zimu. Vďaka prvkom starostlivosti vám prívesok Strawberry Ruby poskytne úrodu lahodných jasných bobúľ.


Pozri si video: How to use Russian nozzle piping tips to make beautiful flowers in 7 easy steps! (Smieť 2022).