Rada

Popis a vlastnosti produktivity sliepok Plymouthrock, jemnosť obsahu

Popis a vlastnosti produktivity sliepok Plymouthrock, jemnosť obsahu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pri plánovaní chovu kurčiat sa veľa ľudí pýta, aký druh si zvoliť. Dobrým plemenom kurčiat je Plymouth Rock, ktorého popis zodpovie všetky otázky. Z malých kurčiat sa pri správnej starostlivosti vyvinú robustné dospelé vtáky. V krátkom časovom období budú osobe poskytnuté vajcia a mäsové výrobky.

Odkaz na históriu

Prvýkrát sa druh kurčiat objavil v Amerike, preto sa často vyskytuje pod názvom Americká plymouthská skala. Odroda bola získaná v 19. storočí krížením mnohých plemien. Toto plemeno bolo oficiálne uznané v roku 1910.

Všeobecný popis a vlastnosti plemena

Ak poznáte tieto informácie, človek ľahko rozpozná plemeno bez toho, aby si kúpil falošný.

Vzhľad

Existuje taká farba:

 • biely;
 • Modrá;
 • jarabica;
 • bledá žltá;
 • pruhovaný;
 • čierny.

Perie pruhovaných kohútov má svetlejšiu farbu. Pruhy zvyčajne končia na spodnej časti peria. Chmýří Plymouth Rock nemá zjavný vzor, ​​ale čiary sú mierne viditeľné.

Stredne veľká hlava má hrebeň v tvare listu. Počet zubov sa pohybuje od 4 do 6 kusov. Oči sú oranžové a zobák žltý. Telo je obdĺžnikové, pretiahnuté a široké. Krk je rovný, hrudník a brucho sú plné. Chvost má silné operenie. Krídla sú priliehajúce k telu a vysoko nasadené.

Temperament

Kurčatá sú od prírody pokojné a zvedavé. Plymouthská skala neútočí na iné vtáky a nespráva sa voči nim brutálne. Samice často znášajú útoky iných vtákov a nie sú schopné sa brániť.

Produktivita

Toto plemeno sa považuje za vajce a mäso. Vďaka svojej všestrannosti sa plemeno Plymouth Rock chová nielen doma, ale aj v priemyselných podmienkach. Hmotnosť kohúta je 4 kg, samice - 2,5, ale niektoré obzvlášť veľké dosahujú hranicu 3 kg.

Mladé kurčatá, ktoré dosiahli vek 6 mesiacov, začínajú znášať vajíčka. Úroveň produkcie vajec navyše zostáva počas celého roka vysoká. Škrupina je svetlohnedej farby.

Inkubačný inštinkt

Pre toto plemeno je charakteristický vysoko vyvinutý materinský inštinkt. Kurčatá inkubujú vajcia a keď sa kurčatá objavia, chránia ich pred ostatnými vtákmi. Kurčatá prakticky nenechávajú vajcia v hniezde, čo vám umožňuje získať plod mladých zvierat bez použitia inkubátora.

Typy plymouthských skál

Existuje veľa druhov plemien. Najbežnejšie sú však pruhované plymouthské skaly s prevahou bielej farby. Existujú aj hybridy.

Hlavné výhody a nevýhody

Veľké množstvo pozitívnych aspektov zaručuje úspešný chov vtákov:

 • skoršia puberta;
 • produkcia vajec na nadpriemernej úrovni;
 • dobrý imunitný systém;
 • rýchly vývoj kurčiat a prírastok hmotnosti;
 • pokojný temperament;
 • činnosť;
 • krásna farba pierok a celkový vzhľad.

Napriek dobrej chuti mäsa a veľkému množstvu vajec, ktoré kurčatá kladú, má Plymouth Rock aj nevýhody:

 • náročnosť na stravu;
 • vysoké náklady na kurčatá;
 • dlhý proces oplodňovania mláďat.

Pred rozhodnutím, či plemeno chovať alebo nie, sa starostlivo zvážia výhody a nevýhody.

Podmienky plemena

Zahŕňa rôzne body - usporiadanie kurína, oblasť na prechádzky, jedlo a starostlivosť.

Kurník

Miestnosť pre kurčatá musí byť priestranná a bez predmetov, ktoré by mohli byť zasiahnuté alebo zranené. Vyžaduje sa inštalácia priečok a vysokých bidiel. Podlahová krytina je pokrytá vrstvou sena alebo slamy. Rašelina slúži ako alternatíva.

Miesto na prechádzku

Plymouth Rock potrebuje slnečné lúče a čerstvý vzduch po celý rok. Pešia zóna by mala byť oplotená materiálom, ktorý vtáky nemôžu poškodiť. V prípade potreby je nádvorie pre väčšiu bezpečnosť pokryté sieťou.

Pitné misky a podávače

Prídavné zariadenia na krmivo a vodu sa kupujú alebo vyrábajú samostatne. Vynikajúcou možnosťou pre kurčatá sú plastové podávače a napájačky s možnosťou dávkovania. Pre dospelé kurčatá sú vhodné ručne vyrábané drevené podávače.

Ako sa toleruje zima

Za silných mrazov by sa Plymouth Rock nemal púšťať na ulicu, aj keď je imunita silná. Veľké množstvo peria a stavba tela pomáhajú prežiť zimu. Ale hrebeň a náušnice sú mrazivé, pretože tu nie je operenie.

Plymouth Rock ochorie, keď teplota klesne na -5 stupňov. Aby kurčatá bezpečne vydržali zimné obdobie, majitelia ich to učia od októbra.

Molta a prerušenie výroby vajec

Strata operenia je prirodzený proces, preto by ste si tento jav nemali spájať s chorobou. Plesanie padá v novembri, začína sa príchodom predzimného chladného počasia. Obdobie trvá v priemere od 2 do 3 mesiacov. Počas obdobia preperovania prestáva Plymouth Rock klásť vajíčka.

Plánovaná výmena stáda

Kurčatá tohto plemena sú schopné žiť dlho. 3 roky po narodení sa kladie oveľa menej vajec a chuť mäsa stráca svoju kvalitu. Preto sa odporúča stádo obnoviť.

Čím kŕmiť vtáka

Preferencie stravovania dospelých kurčiat a mladých zvierat sa líšia.

Mláďatá

Počas rastu Plymouth Rock musia ľudia starostlivo sledovať svoje stravovacie návyky. Existujú dva typy štartovacieho kŕmenia. V prvom prípade je to nastrúhaný uvarený žĺtok. Druhou možnosťou kŕmenia sú varené kukuričné ​​krúpy. Pri výbere krmiva sa uprednostňuje druhá možnosť. Kukuričná krupica je dobre stráviteľná, nepoškodzuje tráviaci systém Plymouth Rock.

Od druhého týždňa života dostane vták zmes vaječného žĺtka a krupice. Po dosiahnutí veku jedného mesiaca sa do potravy vtáka dostávajú hrubé zrná a čerstvo pokosená tráva. Počas dňa sa v Plymouth Rock podáva čerstvá koreňová zelenina a zelenina. To zaisťuje nasýtenie tela ďalšími stopovými prvkami a vitamínmi.

Po dosiahnutí veku jeden a pol mesiaca sa vtákom podáva zrno alebo vyvážené krmivo. Niektorí jedinci dostávajú fermentované mliečne výrobky alebo iné výrobky, ktoré pomáhajú obnoviť funkčnosť imunitného systému. Takéto kurčatá spravidla zaostávajú v raste a vývoji.

Dospelých

Strava dospelých kurčiat zahŕňa:

 1. Mokré zmesi na báze varenej zeleniny, obilnín a nízkotučného vývaru.
 2. Celé zrniečka.
 3. V teplom období sa pridáva čerstvá tráva.
 4. Kombinované krmivo - pšenica, kukurica a jačmeň.

Keď sa ochladí, Plymouth Rock je obzvlášť vhodný pre vlhkú kašu. Celozrnné výrobky by mali byť vždy k dispozícii na konzumáciu počas celého roka. Kombinované krmivá sa dávajú v malom množstve, pretože zohrávajú úlohu doplnkovej látky.

Zvýšenie objemu krmiva o 10 - 15% v chladnom období pomáha udržiavať telesnú teplotu.

Choroby plemena

Vďaka svojej silnej imunite Plymouth Rock zriedka ochorie. Zdrojmi chorôb sú parazity, takže sa ich musíte urgentne zbaviť. Všetko, čo sa od človeka vyžaduje, je udržiavať čistotu v kurníku, kŕmiť vtáky a pravidelne vykonávať preventívne opatrenia.


Pozri si video: Jak funguje produktivita? (Septembra 2022).