Rada

Opis a vlastnosti kozy a oviec a rozdiely medzi týmito zvieratami

Opis a vlastnosti kozy a oviec a rozdiely medzi týmito zvieratami


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Neskúsený človek si na prvý pohľad môže ľahko pomýliť kozu s ovcou. Tieto zvieratá v zoológii spája jedna nadčeleď - Caprinae, artiodaktylové cicavce z čeľade Bovid. Domestikované hospodárske zvieratá majú spoločný pôvod a genetickú podobnosť. Napriek tomu patria k dvom samostatným rodom párnokopytníkov. Aký je rozdiel medzi kozou a ovcou, skúsme na to prísť.

Opis kozy

Zvieratá sú prispôsobené na prežitie v horúcom a mrazivom podnebí. Neznášajú vysokú vlhkosť. Chov kôz sa medzi farmármi rozvíja kvôli vysokej hodnote mlieka. Je výživný, bohatý na vitamíny a minerály. Zvlášť sa cení pokožka a srsť zvieraťa. Zachovávajú sa nenáročne: kozy zožerú viac vegetácie ako iné bylinožravce. Potrebujú 6-krát menej krmiva za deň ako kravy a dajú asi dva litre mlieka.

Navonok sa kozy líšia od oviec niekoľkými spôsobmi. Na hlave sú rohy a fúzy. Telo je pokryté rovnou srsťou, ktorá sa líši dĺžkou a kvalitou v závislosti od plemena. Farba zvieraťa je od bielej po čiernu alebo pestrú farbu. Chvost je malý, zdvihnutý.

Kozy sú svojou povahou zvedavé, nezávislé povahy. Sú prispôsobené na výstup na horské štíty. Na farme sú kozy poslušné a poslušné zvieratá. Nevyžadujú osobitnú starostlivosť, sú láskaví k majiteľovi, sú štekliví, a preto trochu sťažujú starostlivosť o seba. Očakávaná dĺžka života domácich jedincov je 9 - 10 rokov, v ojedinelých prípadoch sa dožívajú až 17 rokov.

Ako vyzerá ovca

Domestikované artiodaktyly sú cenené pre svoje chutné mäso a husté vlasy. Chov oviec je veľmi rozšírený, chovatelia dostávajú rúno, kožu, mlieko, kuchynský olej a syr feta. Exemplár sa navonok vyznačuje hustými kučeravými vlasmi a špirálovitými rohmi (muži). Nohy zvierat sú prispôsobené na dlhé cesty po rovinách.

Hmotnosť hospodárskych zvierat je 45 - 100 kg u samíc a 70 - 160 kg u mužov. Na výšku môže zviera dosiahnuť až 110 cm. Papuľa oviec je špicatá, s rovným profilom. Baraní chvost je dlhý, visí dolu alebo je tučný. Skrútené rohy sú umiestnené na hlave, môžu dosahovať až 180 cm dĺžky. Existuje plemeno barana, ktoré nemá rohy.

Zvláštnosť umiestnenia očí u oviec vám umožňuje vidieť, čo sa deje okolo, bez toho, aby ste otáčali hlavou. To pomáha vidieť blížiace sa nebezpečenstvo. Zvieratá majú dobrý čuch a sluch. Farba rôznych plemien sa pohybuje od krémovej po tmavohnedú, čiernu.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Predkovia tohto druhu zvierat sú zvyknutí na zlé jedlo v horách, preto sú nenáročné na jedlo. Štruktúra zubov umožňuje požierať všetky rastliny pri koreni.

Ovce sú preplnené, uprednostňujú stádový spôsob života, na rozdiel od kôz. Jednotlivci sa vyznačujú bázňou, komunikujú zvukmi medzi príbuznými. To pomáha stádu okamžite informovať o hroziacom nebezpečenstve. Životnosť zvierat je 7-15 rokov.

Hlavné rozdiely medzi kozou a ovcou

Podľa historických záznamov človek skrotil divú kozu 10 tisíc rokov pred naším letopočtom. Počas tohto obdobia sa ľudia naučili dostať mlieko, teplú pokožku, ktorá zachránila pred chladom. Ovce boli skrotené neskôr, asi 6 - 8 tisíc rokov pred naším letopočtom.

Prežúvavce sú si podobné na genetickej úrovni, majú takmer rovnaký počet chromozómov.

Je to kvôli spoločnému pôvodu. Napriek genetickému vzťahu medzi nimi nie sú spoločné znaky, čo sa týka vzhľadu, ako aj životného štýlu.

Pozoruhodné rozdiely medzi týmito dvoma druhmi zvierat:

  1. Ovce a jahňatá sú cicavce, patria do tejto čeľade, ale patria do rôznych druhov.
  2. Kozy majú 60 chromozómov, barany 54.
  3. Kozy zožerú vrcholky rastlín, barany sa živia rastlinami, úplne ich zožerú.
  4. Kozy sa považujú za nezávislé zvieratá. Sú slobodní a zvedaví. Ovce sa boja viac, strácajú sa mimo stáda.
  5. Koza má špecifický zápach, ktorý priťahuje parazity a je náchylná na kožné choroby. Je bežné, že sa ovce infikujú červami.
  6. Ovčie mlieko je mastnejšie ako kozie mlieko.
  7. Jahňacie mäso je mastné, obsahuje veľa cholesterolu. Kozie mäso je chudšie, pretože obsahuje menej tuku.
  8. Kozie vlasy nie je potrebné pravidelne strihať. Jahňatá sa strihajú ročne.
  9. Ovce sú prispôsobené rovine, rýchlo utekajú. Kozy sú prispôsobené na lezenie po strmých svahoch a sú schopné zdolávať vrcholy hôr pri hľadaní potravy.

Podobnosti a rozdiely medzi kozou a ovcou sú celkom pochopiteľné. Existujú značné rozdiely vo fyzických vlastnostiach, vzhľade, životnom štýle, starostlivosti. Chov oviec a kôz je obľúbený pre svoje cenné mlieko, kožušiny, mäso a potravinové deriváty.


Pozri si video: Dojení koz - masáž (Septembra 2022).