Rada

Opis odrody mangoldu listovej repy, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Opis odrody mangoldu listovej repy, vlastnosti pestovania a starostlivostiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Švajčiarska mangold nie je zatiaľ každému známa, aj keď je dosť rozšírená. Iba listy tejto rastliny sú vhodné na jedlo. Ak ho chcete pestovať na svojom webe, mali by ste sa oboznámiť s vlastnosťami listovej repy a s potrebnou starostlivosťou o rastlinu.

Máloktorý záhradkár to vysádza na svoje pozemky. Aj keď je to zdravé a skvelé na jedenie. Listy rastliny nie sú z hľadiska obsahu živín a vitamínov nižšie ako stolová repa.

Pestovanie mangoldu je podobné ako pri pestovaní obyčajnej repy. Dostupné rozdiely sa týkajú iba pristátia a niektorých problémov starostlivosti oň. Jedná sa o pomerne nenáročnú rastlinu, ktorá sa zberá po celý rok, ak sa pestuje vo vyhrievanom skleníku a na otvorených záhonoch - od skorej jari do mrazu.

Popis mangoldu

Listový mangold patrí do čeľade Amaranth, do rodu Beet. Všetky časti rastliny sú vhodné na jedlo, okrem koreňov. Táto kultúra je populárna v európskych krajinách, Japonsku a Spojených štátoch.

Charakteristika:

  • V prvom roku kultivácie dáva táto rastlina iba zelenú hmotu a v druhom roku vytvára semená.
  • Listy chutia ako mladá repa.
  • Takáto rastlina sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči chladným klimatickým podmienkam. Úspešne rastie pri teplote vzduchu + 6-7 stupňov. Táto vlastnosť umožňuje sejbu semien na otvorenom teréne od apríla. Ak sa výsadba vykonáva uprostred leta, potom sa zelená zberá na jeseň.

Výsev tejto kultúry sa vykonáva jednak semenami, jednak pomocou sadeníc, aby sa získala skoršia úroda.

Upozorňujeme, že mangold na siatie je možné vykonať na jeseň, aby ste mohli skoro na jar zbierať čerstvé zelené listy.

Základné požiadavky na starostlivosť

Tento druh zelene nevyžaduje špeciálne pestovateľské podmienky. Ale aby ste dosiahli úrodu vo forme veľkých listov, mali by ste pravidelne polievať a nanášať malé množstvo minerálnych hnojív rozpustených vo vode. Neodporúča sa používať dusíkaté hnojivá, pretože spôsobujú hromadenie dusičnanov v listoch.

Zber listov sa vykonáva postupne, odrezaním spodných listov. Je to dvojročná rastlina. Preto môžu byť na zimu v záhrade ponechané silné korene, pokryté mulčom. Budúci rok, na jar, začne rastlina opäť uvoľňovať výhonky vhodné na jedlo.

Požiadavky na podmienky pestovania

Mangold rastie na takmer všetkých druhoch pôdnych substrátov. Ale najvyššia zbierka lístia je v úrodných oblastiach. Preto je pri príprave plánu striedania plodín potrebné zabezpečiť výsadbu tejto plodiny v tých oblastiach, ktoré boli v predchádzajúcom roku hnojené organickými hnojivami.

Výsadba rastlín sa vykonáva, keď sa pôda zahreje do hĺbky 3 - 4 cm, pri sejbe v skoršom termíne je záhon pokrytý filmom, ktorý aktivuje klíčenie. Spravidla sa po vzídení rastlín vykoná riedenie. Keď kríky rastú, tlačia sa na posilnenie koreňového systému.

Spôsoby použitia listov mangoldovej repy

Pretože zelená hmota mangoldu obsahuje veľké množstvo vitamínov a látok užitočných pre ľudský organizmus, je zahrnutá v strave rovnako ako špenát alebo iné listové plodiny.

Je určený pre ľudí s diagnostikovaným diabetes mellitus, ako aj pre tých, ktorí majú zníženú hladinu červených krviniek. Používanie takýchto listov s vysokým krvným tlakom má pozitívny účinok. Poznamenáva sa, že ak sú do stravy zahrnuté zelené listy, posilňuje sa imunitný systém a zlepšuje sa aj funkcia pečene.

Zelená repa sa pridáva ako prísada do šalátov. Husté stopky sa tiež nevyhadzujú. Sú dusené, používajú sa na morenie a na zimu dokonca kvasia.

Rozmanitosť odrôd mangoldu

Na pestovanie červenej repy sa používa niekoľko odrôd mangoldu. Ich rozdiel spočíva vo farbe stopiek (zelená, šarlátová), pokiaľ ide o dozrievanie a účel lístia. Tým, ako sú pestované, sa prakticky nelíšia.

Mangold červený je vysadený v polovici apríla, keď sú teploty stabilné. Vysadený záhon je pokrytý fóliou. Touto metódou sa vytvárajú podmienky pre rýchlejšie klíčenie semien.

Táto odroda sa vyznačuje zníženou aktivitou v procese kvitnutia. Prvú plodinu je možné zberať 40–45 dní po výsadbe semien. Táto odroda repy má veľkú ružicu. Preto musí byť pri raste zriedený. Ak sú klimatické podmienky suché, odporúča sa polievať.

Mangoldová odroda Emerald má pomerne neskoré dozrievanie. Od výsadby semien a vzchádzania do prvej úrody uplynú najmenej 2 mesiace. Táto kultúra má malé rozety a veľmi veľké, šťavnaté stopky. Často sa používajú na dusenie alebo morenie.

Pravidlá výsadby a starostlivosti

Príprava záhonov na siatie mangoldu sa vykonáva na jeseň. Pretože koreňový systém tejto kultúry preniká hlboko do pôdy, malo by sa vykonať hĺbkové kopanie. Optimálne je kopať do hĺbky najmenej 30 cm. V tomto prípade sa v prípade potreby aplikuje malé množstvo humusu a potašového hnojiva. Ak je pôda hlinitá a ťažká, listy budú husté a drsné. Ale ak je pôda dostatočne úrodná, potom nie je potrebné hnojenie.

Metóda klíčenia semien

Aby sa zabezpečilo rýchle klíčenie semien zasadených do zeme, sú vopred namočené vo vode na 2 dni. Hrsť semienok je zabalená vo vlhkej gáze a umiestnená na teplom mieste. Ak je pôda úrodná a ľahká, potom nie je potrebné premokrenie.

Typicky je čas výsadby mangoldu rovnaký ako výsadba zemiakov. V tejto dobe sa pôda zahreje na požadovanú úroveň.

V prípade výsadby semien na jar v studenej pôde je to plné vzhľadu šípok semien, a nie listovej hmoty. Na ochranu rastlín pred takýmto procesom je záhon pokrytý fóliou na udržanie vlhkosti a udržanie teploty.

Semená sa vysádzajú do plytkých brázd (asi 3 cm). Výhonky sa objavia po 2 týždňoch. Prvé uvoľnenie sa odporúča po výskyte niekoľkých listov na rastlinách. Zároveň sa odstránia prebytočné rastliny. Slabšie rastliny by sa mali vytiahnuť.

Túto plodinu je možné pestovať v sadeniciach. Transplantácia sadeníc do zeme sa vykonáva po zahriatí pôdy najmenej na +10 stupňov.

Následná starostlivosť spočíva v včasnom uvoľnení pôdy a zriedení kríkov. Mangold nie je často polievaný, pretože je odolný voči suchým podmienkam. Dodatočné zvlhčenie sa vykonáva iba pri výraznom vysychaní pôdy.

Vo vykurovaných skleníkoch sa švajčiarsky mangold vyrába aj v zime. V uzavretých skleníkoch sa zalievanie vykonáva približne raz týždenne. Súčasne sa aplikujú tekuté minerálne hnojivá. Pre túto kultúru je príliš vysoká teplota neprijateľná, čo môže spôsobiť tvorbu šípok.

Metódy množenia a zberu plodín

Táto kultúra je vysadená nielen semenami alebo sadenicami, ale aj koreňmi. Pri výsadbe s koreňmi sa na povrchu ponechá rastový bod. Rýchlo sa zakoreňujú v podmienkach potrebnej vlhkosti a teploty, neskôr tvoria zelenú hmotu.

Korene sa nechajú v pôde až do nasledujúcej sezóny. Záhon so zasadenými oddenkami je pokrytý mulčom. Touto metódou je možné získať veľmi skorý zber, už v polovici apríla sa v južných oblastiach kosia prvé zelené.

Aj keď túto rastlinu vysadíte do kvetináča na parapet, môžete vytrhnúť šťavnaté listy a použiť ich na prípravu šalátov. Týmto spôsobom môžete získať úrodu zeleného lístia v ktoromkoľvek ročnom období.

Listy by mali byť rezané zvonka, pretože rozeta bude aj naďalej vytvárať novú zelenú hmotu. Čím viac listov režete, tým je tento ker potom veľkolepejší a uvoľňuje čoraz viac nových výhonkov.

Škodcovia a choroby

Mangold je považovaný za rastlinu odolnú voči chorobám, ale niekedy na ňu múčnatka napadne. K tomu dochádza pri výsadbe do záhonov, ktoré už boli postihnuté plesňovou infekciou.

Zo škodcov sú najnebezpečnejšie vošky repa a blchy hlinené. Aby sa s nimi vyrovnali, rastliny sa postriekajú hotovými insekticídmi, infúziou cibuľových šupín alebo inými známymi ľudovými metódami.


Pozri si video: Jak pěstovat bulvový celer. Apium graveolens rapaceum (August 2022).