Rada

Ako kŕmiť prasnicu po pôrode doma, aby bolo viac mlieka

Ako kŕmiť prasnicu po pôrode doma, aby bolo viac mlieka


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vývoj nielen zvieraťa, ale aj budúcich prasiatok závisí od charakteristík kŕmenia prasnice. Typ stravovania ovplyvňuje aj schopnosť dospelého človeka rodiť potomstvo. Niekoľko faktorov určuje, čím je možné prasnicu po domácom oprasení kŕmiť. Je potrebné mať na pamäti, že počas tohto obdobia sa zdvojnásobuje strava zvieraťa.

Faktory, od ktorých závisí rýchlosť posuvu

Rýchlosti posuvu určujú nasledujúce faktory:

 • celková hmotnosť ošípanej;
 • vek zvieraťa;
 • množstvo telesného tuku;
 • súčasné obdobie produktívnej fázy.

Prasnice do dvoch rokov sa považujú za rastúce. To znamená, že v tomto období sa odporúča podávať krmivo určené pre mladé zvieratá.

Produktívna fáza má tri obdobia:

 1. Hnojenie (trvá najmenej päť dní). Toto obdobie je definované ako čas od odstavenia prasiatok do ďalšieho úspešného počatia.
 2. Tehotenstvo (od počatia do 115. dňa).
 3. Laktácia (trvá asi 28 dní). Obdobie je definované ako časový interval medzi pôrodom a odstavením prasiatok od prasnice.

Každé obdobie produktívnej fázy sa vyznačuje vlastnými vlastnosťami, ktoré určujú povahu kŕmenia.

Typy kŕmenia

U prasníc sa používajú 2 druhy kŕmenia: zmiešané krmivo a kombinované. Prvý sa odporúča pre veľké chovy hospodárskych zvierat s veľkým chovom hospodárskych zvierat.

V tomto prípade sa prasniciam podáva kompletné krmivo, pričom každé z nich zodpovedá súčasnému obdobiu produktívnej fázy, a veľké množstvo pitia.

Podľa druhej možnosti sa zvieratá kŕmia mliečnymi výrobkami, potravinovým odpadom, senom (zelená tráva) a obilninami. Okrem toho sa prasniciam pri kombinovanom kŕmení podáva BMVD, ktoré obohacuje potravu o vitamíny.

Ako kŕmiť prasnice v rôznych časoch

Produkčná fáza prasníc trvá v priemere 148 dní. To znamená, že v tomto období je potrebné vziať do úvahy odporúčania uvedené pre zostavenie diéty.

Obdobie hnojenia

Pri absencii chorôb počas tohto obdobia sa množstvo podávaného krmiva neznižuje. Vysvetľuje to skutočnosť, že po ukončení laktácie je prasnica pripravená na oplodnenie 5 dní po odstavení prasiatok. V prípade potreby sa množstvo krmiva podaného zvieraťu zvýši na 4 - 5 kilogramov denne. Tento typ stravovania zvyšuje pravdepodobnosť úspešného počatia. Aby ste to však dosiahli, je potrebné zabezpečiť správnu výživu poskytujúcu dostatočné množstvo výživných látok a energie.

Pred oplodnením sa prasniciam odporúča podať:

 • ovocie alebo melóny z koreňovej hľuzy;
 • senná múka;
 • strukovinové rebríky;
 • mliečne, mäsové a rybie odpady.

Po oplodnení by množstvo denného krmiva nemalo presiahnuť 2,5 kilogramu. Ak dôjde k prekročeniu tohto indikátora, môže dôjsť k odumretiu časti embryí.

Tehotenské obdobie

Toto obdobie sa delí na nízku a vysokú plodnosť. Prvý z nich končí po 12 týždňoch a vyznačuje sa skutočnosťou, že prasnice potrebujú mierne kŕmenie. V tomto štádiu vývoja tehotenstva sa potreby tela dospelého zvieraťa nelíšia od tých, ktoré boli pred oplodnením. Odporúča sa však zahrnúť do stravy potraviny bohaté na vlákninu. Takéto jedlo poskytuje pocit sýtosti.

Vysoko plodné prasnice do 16 týždňov vyžadujú veľké množstvo krmiva. Je to spôsobené tým, že v tomto štádiu embryá dosahujú veľké veľkosti. Telo ošípaných preto spotrebúva viac výživných látok a vitamínov pre vývoj budúcich prasiatok.

Vysoko plodné zvieratá sa kŕmia:

 • zmes drveného zrna (až 60% stravy);
 • čerstvá zelenina (30%);
 • tráva alebo seno (10%);
 • mliečne výrobky alebo koláč.

Bližšie k pôrodu sa odporúča zvýšiť podiel vysoko výživného krmiva dvakrát, pričom sa zníži denná spotreba. V prvých týždňoch tehotenstva je potrebné ošípaným podať až 10-12 litrov vody, v posledných - 12-15 litrov. V tejto fáze gravidné zvieratá priberajú 40 kilogramov a mladé (do dvoch rokov) - o 0-30% menej.

Dojčenie

Po narodení musia ošípané piť veľa tekutín. Na uhasenie smädu sa vedľa zvieraťa umiestni objemný žľab s čistou vodou. Niektorí poľnohospodári tiež zriedia cukor alebo glukózu v tekutine (jedna polievková lyžica na liter), pretože tieto látky pomáhajú rýchlejšie obnoviť silu.

Prvýkrát môžete kŕmiť zvieratá po pôrode po 6-8 hodinách, pričom vydáte tekutú zmes drveného ovsa a otrúb s objemom najviac dva litre. V budúcnosti budete musieť postupne zvyšovať množstvo jedla. Dojčiace ošípané je potrebné kŕmiť 2 až 3krát viac krmiva ako počas tehotenstva. Počas tohto obdobia sa odporúča zaviesť:

 • výrobky obsahujúce vlákninu (až 8% objemu krmiva);
 • kŕmny olej (1-3%);
 • rybia múčka (1 - 2%).

Aby prasnica produkovala viac mlieka, odporúča sa používať koncentráty v kombinácii s varenými zemiakmi alebo koreňovou zeleninou. Prvé dni po pôrode dávajú 2 - 4 kilogramy krmiva, potom 3 kilogramy. Od druhého týždňa prasa prechádza na dobrú stravu. V tomto období by sa do stravy malo dostávať hrubé, vysoko výživné a šťavnaté krmivo, ktoré tiež zvyšuje produkciu mlieka.

Na kŕmenie laktujúcich zvierat je potrebné kupovať kŕmne zmesi s vysokým obsahom aminokyselín a minerálov. Je to spôsobené tým, že pri výrobe mlieka telo rýchlo stráca tuky a bielkoviny. Rovnako dôležité je zabezpečiť prasnici správne životné podmienky. Po pôrode je potrebné udržiavať teplotu na 18-20 stupňoch a kŕmiť, prísne dodržiavať hygienické normy.


Pozri si video: . What You Eat Matters 2018 - Full Documentary Subs: FRPTESZHNL (Smieť 2022).