Rada

Popis a vlastnosti odrody hrozna Darček pre Záporožie, výhody, nevýhody a kultivácia

Popis a vlastnosti odrody hrozna Darček pre Záporožie, výhody, nevýhody a kultivácia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V posledných rokoch sa vinohradníctvo rýchlo rozvíja a zaujíma popredné miesto, pričom dlaň si berie aj zo záhradníctva. Obyvatelia leta a majitelia súkromných záhrad vyčleňujú čoraz viac plôch na pestovanie viniča. Výhodou sú nenáročné, ovocné odrody s vynikajúcou chuťou a predajnosťou. Hrozno odrody Podarok Zaporozhye sa môže stať skutočnou pýchou svojho majiteľa.

História chovu odrody Dar Zaporozhye

Prvý vinič sa na našej planéte objavil už veľmi dávno. Aj v hrobkách egyptských faraónov sa našli kosti z týchto plodov. Biblia tiež zmieňuje pestovanie viniča ešte za čias Noeho. Grapes Gift to Zaporozhye bol vyšľachtený v rovnomennom meste amatérskym chovateľom E. A. Klyuchikovom.

Pracoval dlho na svojom duchovnom dieťati a získal ho v dôsledku zložitého kríženia troch populárnych odrôd naraz:

 • Ester;
 • Keša-1;
 • Mláďa je stabilné.

Ukázalo sa, že novinka bola nielen komplexne stabilná, ale mala aj vynikajúce komoditné ukazovatele.

Výhody a nevýhody

Popularita hrozna Darček pre Zaporozhye je spôsobený množstvom výhod, ktoré ho priaznivo odlišujú od konkurencie:

 • vysoký a stabilný výnos;
 • vynikajúca chuť;
 • dobré obchodné vlastnosti;
 • plody v ruke sú jednotné;
 • vhodnosť na komerčné pestovanie;
 • odolnosť proti vlhkému a daždivému počasiu;
 • vynikajúca mrazuvzdornosť;
 • plodina je dobre skladovaná niekoľko mesiacov;
 • zvýšená odolnosť voči plesňovým chorobám.

Podľa vinohradníkov je nevýhodou hrozna to, že sa musí prepravovať veľmi opatrne. Dužina je veľmi šťavnatá a plody sa dajú ľahko oddeliť od kefa, preto musia byť na prepravu zväzky uložené na jednej vrstve.

Porovnanie hybridov: Nový darček pre Záporožie a Darček pre Záporožie

Niekoľko rokov po úspechu v šľachtení odrody hrozna Gift to Zaporozhye predstavil šľachtiteľ dvoru záhradníkov upravenú novinku so zlepšenými vlastnosťami. Navonok sú si veľmi podobné, Nový darček pre Záporožie sa však výrazne líši. Vychádzal z predchodcu, ktorý sa skrížil s rovnako populárnou odrodou Delight. Pri porovnaní týchto dvoch hybridov vynikajú nasledujúce vlastnosti novinky:

 • plodenie sa vyskytuje veľmi skoro, 120 dní po odkvitnutí;
 • stredný vinič;
 • kvety ženského a mužského typu;
 • hmotnosť strapcov sa pohybuje od 700 g do 2 kg;
 • farba bobúľ je intenzívnejšia;
 • degustátori ohodnotili chuť na 8 bodov;
 • dozrieva 96% vaječníkov;
 • mrazuvzdornosť a odolnosť proti chorobám zostali na rovnakej úrovni;
 • vynikajúca miera prežitia výhonkov;
 • zaťaženie ovocia je obmedzené na 40 púčikov;
 • vhodnosť na pestovanie poľnohospodárskymi podnikmi.

Vonkajšia charakteristika

Opis odrody poskytuje predstavu o jej hlavných charakteristických vlastnostiach. Vďaka externým údajom možno Dar Záporožia ľahko rozpoznať medzi inými podobnými odrodami.

Krík

Hroznový krík odrody Podarok Zaporozhye je vysoký, so silným viničom. Rastie rýchlo a do budúceho roka začína prinášať ovocie. Listy sú trojlaločné, tmavozelenej farby, mierne členité. Kvety sú prevažne samičie.

Trsy

Hmotnosť jedného strapca odrody Podarok Zaporozhye sa pohybuje od 600 g do 2 kg. Plody sú husto zabalené a samotná kefa má kužeľovitý alebo valcovitý tvar. Bobule sú rovnako veľké, dozrievajú takmer súčasne. Hmotnosť jedného bobule je 10 - 18 g, jeho dĺžka je 32 mm a jeho šírka je 25 - 28 mm. Plody dozrievajúce v tieni, v štádiu technickej zrelosti, majú svetlozelenú farbu a na slnku sú belavé so sotva znateľným voskovým kvetom.

Dužina darčeka Zaporozhye je veľmi šťavnatá, mäsitá, má príjemnú chuť s jemným jablkovým nádychom. Skóre ochutnávky ovocia od 8 do 8,4 bodu. Šupka je dosť hustá a elastická, čo zaisťuje odolnosť bobúľ proti praskaniu.

Technické dáta

Dar Zaporozhye má jedinečné vlastnosti, ktoré ho priaznivo odlišujú od iných odrôd.

Rastlina je vhodná na pestovanie takmer v každom regióne.

Odolnosť voči teplotám pod bodom mrazu

Táto odroda hrozna vykazuje vynikajúcu mrazuvzdornosť a je schopná odolávať poklesu teploty na -24 ° C, na zimu sa ho však stále odporúča zakryť a izolovať.

Imunita chorôb

Darček pre Záporožie zvýšil odolnosť proti plesňovým chorobám. Pleseň ho vôbec nezasiahne. V iných prípadoch včasná preventívna liečba pomôže znížiť riziko výskytu choroby na nulu.

Opeľovanie odrody

Hrozno tejto odrody má ženské stopky. Je opelený za akýchkoľvek podmienok, stačí preto, aby ste v blízkosti zasadili niekoľko odrôd bisexuálnymi kvetmi.

Výťažok

Na jednom plodnom výhonku sa vytvoria 1 - 2 mohutné strapce hrozna. Plodnosť je 70%. Výnosy sú stabilné a bohaté, plodenie sa vyskytuje už v druhom roku po výsadbe.

Chovné metódy

Najlepšie je množiť hrozno odrody Gift Zaporozhye odrezkami. Môžete tiež použiť vrstvenie. Ale nestojí za to, aby ste ho sadili so semenami, pretože odrodové vlastnosti z matkinho hybridu nebudú prenesené na deti.

Odporúčania pre starostlivosť a kultiváciu

Starostlivosť o hrozno si vyžaduje od pestovateľa určité nasadenie. To však neznamená, že tento postup je zložitý, vyžaduje si len čas.

Prítomnosť určitých schopností a prispôsobení sa výrazne zrýchľuje a zjednodušuje prácu pri starostlivosti o vinice.

Príprava rezu na výsadbu

Odrezky uložené v suteréne sa pred výsadbou na záhradnom záhone umiestnia do vlhkej rašeliny alebo piesku. Predídete tak ich vysušeniu. Na jar sú sadenice kmeňom bez listov, ale s opuchnutými púčikmi. Vylodenie sa odporúča od mája do októbra. Na mladej rastline zostanú na jednej vetve iba 3 výhonky.

Príprava miesta pristátia

Hrozno sa považuje za južnú rastlinu, preto si na svoju výsadbu vyberajú dobre osvetlené miesto chránené pred prievanom a severným vetrom. V blízkosti by malo vyrásť niekoľko ďalších odrôd s obojpohlavnými kvetmi. Pred vysadením viniča sa pôda dobre uvoľní a odstránia sa korene buriny.

Príprava otvoru

Pri výsadbe niekoľkých odrezkov na rovnakom mieste je vzdialenosť medzi otvormi najmenej 2,5 metra. Hĺbka otvoru na výsadbu by mala byť 1 meter a šírka sa vyberie dvakrát tak, ako je priemer koreňového systému mladej rastliny. Na dno jamy sa položí drenážna vrstva. Pri príprave otvorov okamžite plánujú umiestnenie treláží alebo podpier.

Zavlažovanie

Zalievanie je povinným opatrením pri starostlivosti o hrozno odrody Podarok Zaporozhye. Rastlina to potrebuje najmä počas kvitnutia a tvorby plodov. Veľmi dobre sa osvedčilo kvapkové zavlažovanie, ktoré okrem zavlažovania umožňuje dávkovaný vrchný obväz.

Vrchný obväz

Spočiatku po výsadbe nemožno vinice prihnojovať, ale po roku bohatého plodenia by sa mali pridať organické látky (humus), komplexné minerálne a fosforovo-draselné obväzy.

Podväzok a tvarovanie

Hrozno odrody Gift Zaporozhye potrebuje povinný podväzok. Pri zimnom strihaní kríkov sú púčiky ponechané o niečo viac, ako je odporúčané, v závislosti od hrúbky viniča. Ak niektoré výhonky zamrznú, potom takýto trik umožní, aby ste nezostali bez úrody. Po zbere kefiek sa spodné konáre odstránia do výšky až pol metra od úrovne terénu.

Následná vrstva výhonkov je zastrihnutá na 10% dĺžky a všetci vedľajší nevlastní synovia sú odstránení. Na horných vetvách a budúcich ovocných výhonkoch zostáva 8 až 12 púčikov.

Kontrola a prevencia chorôb a škodcov

Na jar je hrozno ošetrené železným vitriolom. Prevencia škodcov sa uskutočňuje v troch etapách. Prvý je, keď puky práve kvitnú, potom pozdĺž prvých listov a nakoniec - pred začiatkom kvitnutia.

Ako uchovať hrozno na zimu

Pred nástupom chladného počasia je vinič pripravený na zimu. Za týmto účelom sa výhonky odrežú na dĺžku 1 m, vytvoria sa vo forme vejára a ohnú sa na pôdu. Na vrch sa naleje vrstva zeminy alebo pilín, položí sa vrstva smrekových konárov alebo sa pokryjú popadanými listami.

Dozrievanie a zber ovocia

Zrenie hrozna klesá zhruba v tretej dekáde augusta, v niektorých regiónoch sa však toto obdobie oneskoruje do 10. septembra. Pri absencii mrazu sú kefy schopné zostať na viniči do polovice októbra bez toho, aby stratili svoju chuť a predajnosť.

Aplikácia bobúľ

Hrozno tejto odrody sa považuje za dezert, preto sa používa hlavne čerstvé. Môžu však byť zaslané na spracovanie, džúsy alebo dokonca domáce víno. Plody sú tiež vhodné na prepravu a dlhodobé skladovanie, nestrácajú chuť a vzhľad až do novoročných sviatkov, ak sú poskytnuté potrebné podmienky.


Pozri si video: Vinič a strapec (Septembra 2022).