Rada

Recepty na surovú adjiku z paradajok a cesnaku bez zimného varenia

Recepty na surovú adjiku z paradajok a cesnaku bez zimného varenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tradičná kaukazská adjika je slané a veľmi korenené korenie. Klasický recept už dlho upravovali kuchári a ženy v domácnosti. Obzvlášť populárna je surová paradajková adjika. Obsahuje celú škálu výživných látok a vitamínov. Chuť surovín je dokonale cítiť.

Niekoľko jednoduchých tipov

Akýkoľvek recept na surovú adjiku obsahuje soľ, feferónku a cesnak v rôznych pomeroch. Okrem nich sa ako konzervačné látky niekedy používajú kyselina octová a rastlinný olej. Tieto zložky vytvárajú prostredie, v ktorom je spomalený vývoj patogénnej mikroflóry. Pri dodržaní technologických požiadaviek sa paradajková adjika dlho skladuje, a preto ju možno úspešne zbierať pre ďalšie použitie. Skladujte ju v chladničke alebo v pivnici.

Príprava surovej adjiky na zimu zo zrelých, kvalitných paradajok. Pri absencii tepelného spracovania vyzerá takáto požiadavka celkom rozumne. V niektorých variantoch sú paradajky niekoľko minút blanšírované v horúcej vode. Potom sa pokožka odstráni a dužina sa rozdrví.

Horúca paprika sa pripravuje v závislosti od zvoleného receptu. U adjiky, ktorá je svojou závažnosťou blízka klasickej verzii, sa odstráni iba stopka a zostanú vnútorné priečky a semená.

O to viac štipľavosti získate zo sušenej papriky. Horúcu papriku čistia gumovými rukavicami, aby si chránili ruky pred popáleninami.

Špeciálne požiadavky sú kladené na nádobu, v ktorej bude obrobok uložený. Pred prípravou surovej adjiky by mali byť pripravené sterilné nádoby. Jedlá, v ktorých sa budú miešať ingrediencie, musia byť smaltované alebo plastové. Aj pri miešaní omáčky sa odporúča nie pomocou kovovej lyžice, ale pomocou drevenej lopatky.

V opačnom prípade je proces varenia dosť jednoduchý a netrvá dlho.

Najlepšie recepty na paradajku adjika

Recept číslo 1

Táto verzia klasickej adjiky sa nelíši v ostrosti, a preto je vhodná pre každú príležitosť. Na recept potrebujete 5 kg paradajok.

Na varenie pripravte:

 • paradajky - 5 kg;
 • paprika - 2 kg;
 • cesnak - 300 g;
 • koreň chrenu - 250 g;
 • horké korenie - 2 struky;
 • ocot z bieleho vína - 300 g;
 • cukor - 2 lyžice. l;
 • soľ - 1 polievková lyžica. l.

Paradajky sa umyjú, nakrájajú na 4 kusy a dajú sa na sito, aby odtekli prebytočnú tekutinu. Umyté a olúpané sladké papriky nakrájame na malé kúsky. Cesnak je olúpaný a nasekaný. Koreň chrenu je nastrúhaný. Horúce papriky sú očistené od semien a nakrájané nadrobno.

Je vhodné pomlieť paradajky a papriky pomocou krájača zeleniny, mlynčeka na mäso alebo mixéra. Pridáva sa do nich chren, feferónky, cesnak a všetky ingrediencie sa nanovo nasekajú. Do zmesi pridajte soľ a cukor, nechajte adjiku odpočívať 30 minút. Na konci nalejte ocot, poriadne premiešajte a zabalte do pohárov. Uzatvorené nylonovými alebo kovovými viečkami.

Skladujeme v chladničke alebo pivnici. Teplota by nemala presiahnuť 6-8 stupňov. Ukázalo sa, že je to chutné, aromatické, nie príliš zlé korenie, ktoré sa dá použiť ako omáčka k hlavným jedlám alebo ako nezávislé občerstvenie.

Recept číslo 2

Tento recept je dosť pikantné korenie, ktoré sa pripravuje fermentačnou metódou. Surová adjika v arménskom štýle z paradajok a cesnaku na zimu bez varu sa varí dostatočne rýchlo. Ale je odstránený na skladovanie až po 14-15 dňoch, na konci fermentácie obrobku.

Počas týchto dvoch týždňov by ste mali omáčku pravidelne miešať a odstrániť výslednú penu. Recept je určený na pomerne veľkú hmotnosť - 5 kg paradajok, takže fermentačná nádoba by mala mať objem minimálne 10 litrov.

Zoznam zložiek:

 • paradajky - 5 kg;
 • feferónka - 0,5 kg;
 • cesnak - 1 kg;
 • soľ - ½ šálky.

V tomto recepte na paradajkovú adjiku sú všetky ingrediencie nasekané v pravidelnom, alebo lepšie - v elektrickom mlynčeku na mäso.

Umyté paradajky nakrájam na 2 - 4 kúsky, odstránim drsné miesta blízko stopky. Na mletie použite krájač na zeleninu alebo mlynček na mäso. Olúpte cesnak, rozdrvte ho na mäsovom mlynčeku, pridajte do paradajkového pretlaku. U feferónok odstráňte iba stopku bez toho, aby ste sa dotkli semennej komory.

Papriku pomelieme na mäsovom mlynčeku a pridáme k paradajkám. Všetko premiešame, osolíme. Prikryjeme utierkou a necháme 15 dní kysnúť, pričom omáčku každý deň miešame drevenou varechou. Na konci fermentácie sa adjika prevedie do nádob. Skladujte paradajku adjika v chladničke. Takto pripraveným korením je vlastnosť špecifickej kyslej chuti charakteristickej pre fermentované výrobky.

Dôležité! Pod vplyvom soli a kyseliny sa v procese fermentácie kyseliny mliečnej zastaví vitálna aktivita väčšiny mikroorganizmov, ktorej prítomnosť zvyčajne vedie k znehodnoteniu rastlinných prípravkov.

Recept číslo 3

Tento recept chutí miernejšie ako ten predchádzajúci. Nakladaná adjika sa pripravuje bez tepelnej úpravy, zachováva všetky cenné vlastnosti zeleniny. Skladované v chladničke veľmi dlho. Recept je určený na tuhý prípravok - 5 kg paradajok. Kvasný riad potrebuje hlboký. V tejto možnosti budete musieť nakrájať veľké množstvo zeleniny. Je pohodlnejšie vyrábať adjiku z paradajok pomocou elektrického mlynčeka na mäso.

Požadované prísady:

 • paradajky - 5 kg;
 • sladká paprika, červená - 2,5 kg;
 • horké korenie - 300 g;
 • cesnak - 0,5 kg;
 • soľ - 2 lyžice. l.

Všetka zelenina je olúpaná. Šupku z paradajok je možné nechať pôsobiť, ale drsné miesta sú vyrezané. Z papriky sa odstránia semená. Hotové polotovary sa drvia v klasickom alebo elektrickom krájači na zeleninu, solia sa. Výsledné pyré sa nechá vo fermentačnej panve pri izbovej teplote. Občas premiešajte a odstráňte penu. Po 3 - 4 dňoch sa pripravená adjika prenesie do sterilných nádob alebo fliaš. Keď je nádoba s omáčkou uložená v chladničke, dá sa uzavrieť obyčajnými nylonovými viečkami.

Polotovar sa používa ako omáčka na mäso a ryby. Používa sa na polievky, prílohy. Vhodné na marinovanie mäsových a rybích polotovarov.

Recept číslo 4

Ďalšia variácia obľúbenej omáčky. Adjika je surová, ktorej receptúra ​​nevyžaduje tepelné ošetrenie a pozostáva z tradičných surovín. Pridáva sa do nich octová esencia ako konzervačná látka. Korenie je pripravené dostatočne rýchlo. Väčšina času sa venuje príprave a čisteniu zeleniny.

Na 5 litrov hotového korenia budete potrebovať:

 • paradajky - 3,5 kg;
 • sladká paprika - 1,5 kg;
 • feferónka - 100 g;
 • cesnak - 150 g;
 • soľ - 40 g;
 • kyselina octová 70% - 1 polievková lyžica. l.

Pre tento recept sa odporúča olúpať paradajky. Za týmto účelom by sa mali umyť, na koži by sa mal urobiť krížový rez. Vložte na niekoľko minút do vriacej vody, potom čo najskôr preložte do studenej vody. Koža sa veľmi ľahko odlepuje. Veľké paradajky sú nakrájané na štvrtiny a súčasne je odstránená pečať v blízkosti stopky.

Sladká paprika sa olúpe odstránením stopky a semien. Opláchnu sa, nechajú zaschnúť a nakrájajú na podlhovasté pásiky. To isté robia aj s feferónkami. Ak chcete získať pikantnejšie korenie, potom sa semená nedajú odstrániť.

Cesnak je olúpaný, všetky ingrediencie sa spolu s paradajkami pomelú na elektrickom mlynčeku na mäso alebo v mixéri. Do výsledného pyré sa pridá soľ, ocot, všetko sa zmieša a nechá sa asi hodinu, kým sa soľ úplne nerozpustí.

Počas tejto doby sa nádoby sterilizujú. Paradajka Adjika je pripravená. Je zabalený a vložený do chladničky na uskladnenie. Takto získané obrobky sú dobre skladované.

Chuť produktu do značnej miery závisí od kvality paradajok, pretože všetky ingrediencie zostávajú surové a plne si zachovávajú svoje chuťové vlastnosti. Pred zabalením môžete odobrať vzorku a v prípade potreby vykonať zmeny. Často sa to robí, ak omáčka nie je solená alebo naopak pôsobí príliš korenisto. V takom prípade môžete do tohto objemu ľahko pridať paradajkový pretlak.

Úprava chuti surovej omáčky je dosť jednoduchá. Ale nasýtený bude až po určitom čase.

Príprava receptu na korenie vitamínmi na zimu nie je vôbec náročná. A jeho použitie v domácej kuchyni nasýti všetky jedlá letnými arómami a dodá im žiarivé pikantné tóny. Adjika je obzvlášť dobrá k teplým mäsovým jedlám a ako doplnok k zemiakovým prílohám a cestovinám. V ňom sa marinuje mäsové a rybie polotovary, ktoré sa pridávajú do polievok a zeleninových gulášov. Prítomnosť univerzálneho korenia v chladničkách výrazne zjednodušuje proces prípravy viacerých jedál.


Pozri si video: Papriky (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Kajijinn

  Potvrdzujem. Bolo to a so mnou.

 2. Baruti

  And this must be taken! Ďakujem!

 3. Barnett

  It is remarkable, very amusing message

 4. Oswy

  I think is missing.

 5. Adamnan

  Vaša myšlienka bude užitočná

 6. Tulrajas

  vetu som vymazal

 7. Jopie

  Prepáčte, že zasahujem, ale mohli by ste to popísať trochu podrobnejšie.Napíšte správu