Rada

Popis a vlastnosti kačíc ukrajinského plemena, podmienky zadržania

Popis a vlastnosti kačíc ukrajinského plemena, podmienky zadržania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ukrajinské kačacie plemeno bolo chované neďaleko mesta Charkov vo Výskumnom ústave v Borki v dôsledku kríženia najlepších mäsových plemien. Ukrajinské kačice sú známe svojou vynikajúcou chuťou do jedla, rýchlo priberajú a radšej sa pasú. Vtáky sú mobilné, nenáročné na jedlo a podmienky držania, dorastajú do veľkých rozmerov. Mladé mäso je jemné a chutné.

Opis a vlastnosti plemena

Ukrajinská hydina patrí medzi mäsové plemená a je medzi farmármi veľmi obľúbená, pretože rýchlo priberá na hmotnosti. Už o dva mesiace vážia káčatá 1,8 - 2 kilogramy a za štyri mesiace dosahujú 4 kilogramy. Kačice sa vyznačujú dobrou mierou prežitia - iba 3 - 5% mladých zvierat uhynie.

Perie ukrajinských kačíc je dosť husté a bujné. Ak vtáka správne kŕmite a staráte sa o neho, môžete získať veľké množstvo vajec. Stepná kačica ukrajinského plemena dostala svoje meno pre svoju veľkú lásku k priestranným pastvinám. Vtáky sú mobilné, milujú slobodu, dobre plávajú, rýchlo sa šplhajú na krídlo. Sú hlučné, kvákanie je počuť už z diaľky od ohrady.

Vzhľad ukrajinských kačíc:

 • biela - telo je pokryté úplne bielym perím, zobák je od jasne žltej po tmavo oranžovú;
 • ílovité - hnedé operenie, zelený zobák, červeno-oranžové labky;
 • divoké - perie týchto kačíc môže byť zlaté, svetlé alebo tmavo hnedé. Na krku samcov je biely prúžok, na vrchu svetlé modrozelené operenie, oranžové labky, nazelenalý zobák s čiernou bodkou na konci. Počas moltingu sa muži stávajú podobnými ženám;
 • sivé - chrbát týchto kačíc je tmavý (od hnedého po čierny), krídla a brucho sú sivé, po stranách je viditeľné modrasté operenie.

Ukrajinské kačice majú silné, svalnaté telo, silný krk, široký hrudník, vyvýšené telo. Hlava je pretiahnutá, čelo ploché. Ukrajinský vták je pohyblivý, zriedka sedí, neustále hľadá jedlo a stravu, vďaka čomu rýchlo priberá. Postava je flexibilná.

Ukrajinské kačice sa chovajú nielen na mäso, nosnice dávajú počas roka 120 - 140 vajec. Vďaka rozšírenej starostlivosti a racionálnej výžive môžete dosiahnuť 240 - 250 vajec.

Klady a zápory ukrajinskej kačice

Ukrajinská kačica je známa svojou nenáročnosťou na udržiavanie podmienok - dospelý vták nepotrebuje teplú vykurovanú miestnosť, dostatočne suchý a hlboký vrh. Ďalšie plusy plemena:

 • mobilita a schopnosť samostatne si zaobstarať jedlo pre seba;
 • rýchly prírastok hmotnosti, kvôli ktorému môže prvá porážka hydiny začať už vo veku dvoch mesiacov;
 • vysoko kvalitné mäso - u mladých zvierat je jemné, mäkké a chutné;
 • učenlivý a pokojný charakter;
 • vynikajúce páperie, ktoré sa dá použiť na vypchávanie vankúšov a perových postelí;
 • vysoká miera produkcie vajec.

Veľké množstvo mínusov u ukrajinského plemena nebolo zaznamenané - kačice nie sú náchylné na chlad, ale na prievan a silnú vlhkosť v chladnej miestnosti. Pod vplyvom prievanu ukrajinský vták rýchlo prechladol a ochorel.

Podmienky údržby a starostlivosti

Ukrajinský vták stúpa dobre na krídle priamo z vody, môže lietať dostatočne vysoko, takže ploty výbehu by mali byť vysoké najmenej dva metre. Kačice neznášajú preplnené ustajnenie, neodporúča sa umiestňovať viac ako tri jedince na jeden meter štvorcový výbehu.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Je dôležité postaviť pre vtáky domáci bazén, pretože veľmi milujú vodu. Hlboké žľaby sú vhodné, ak neexistuje spôsob, ako chovať kačice v teréne a vytvoriť veľkú umelú nádrž.

Vták je nenáročný na podmienky zadržania, cíti sa pohodlne aj v zime, v mrazoch. Jedinou podmienkou dobrého držania ukrajinských kačíc sú koterce, v ktorých nebudú prievany (vták je na ne veľmi citlivý), teplé a suché podstielky na podlahe z hoblín alebo rašeliny. Kačice nepotrebujú hrubostennú budovu so silným kúrením. Môžu byť spolu v jednej miestnosti s iným vtákom, ak stodoly nie sú preplnené. Pre sliepky je dôležité postaviť si 40 * 50 centimetrov drevených hniezd. Jedno hniezdo pojme až päť sliepok.

Strava vtákov

Strava kurčiat a dospelých je odlišná. Pre dospelé kačice je potrebné vyrobiť suché koryty na jedlo vyrobené z dreva so stenami nie menšími ako 6 centimetrov; pre zmiešané krmivo je vhodný kovový riad s výškou 15 centimetrov.

Pre mladé zvieratá je dôležité zaviesť do potravy:

 • polotekuté krmivo s mliekom - v prvých 1-2 dňoch života;
 • zmiešané krmivo z obilnín - kukurica, pšenica, jačmeň s prídavkom múčky z rybacích kostí alebo trávy, čerstvé bylinky a zelenina;
 • kostná múčka a drvené škrupiny sú pre mladé zvieratá potrebné na doplnenie objemu minerálov.

Postupným starnutím sa mladé kačice prenášajú do stravy dospelých. Okrem hotového krmiva vták jesť s potešením potravinový odpad, byliny, obilie (v lete sa dáva až 25% z celkového objemu potravy, v zime - až 50%).

Väčšinu krmiva v letnej sezóne si môžu kačice zaobstarať samy, ale farmár musí vtákovi zabezpečiť krmivo najmenej trikrát denne. V strave je dôležitá zelenina (repa, zemiaky, kapusta, cuketa, tekvica) a ovocie (ranet, jablká). Neodporúča sa dávať kŕmne zmesi v suchej forme, je lepšie ich miešať so šťavnatou trávou a zeleninou. Je dôležité zabezpečiť kačiciam dostatok čistej vody, pretože veľa pijú.

Vlastnosti chovu doma

Ak chcete chovať ukrajinské kačice sami, musíte vajcia odobrať najneskôr 20 dní pred dátumom ich kladenia do hniezda pod sliepkou. Jedna sliepka je schopná inkubovať 7 - 12 vajec. Odporúča sa vložiť viac vajec do inkubátora. Káčatká sa liahnu 29. - 30. deň.

Mládež sa spočiatku chová v samostatnej miestnosti s teplotou 30 ° C oC, po niekoľkých dňoch sa teplota zníži na 20 ° C oC. Káčatá potrebujú čistú vodu, čerstvé jedlo z varených vajec, tvaroh, pšeničnú kašu s mliekom.

Možné choroby

Napriek dobrej imunite ukrajinských kačiek môžu tolerovať dva typy patológií:

 • infekčné, napríklad paratyfoid - na to sú najcitlivejšie mladé káčatá. Úmrtnosť je až 80%. Prejavuje sa hnačkami, zápalmi slizníc očí, nechutenstvom. Nebezpečná je aj vírusová hepatitída - vedie k hromadnej úmrtnosti vtákov;
 • parazitózy - keď sú infikované červami, kačice chudnú, strácajú chuť do jedla, trpia vnútorné orgány a imunitný systém.

Aby sa zabránilo chorobám, je dôležité miesto, kde sa chová hydina, dezinfikovať, dodať kačiciam vitamíny a krmivo obohatené o živiny. To posilňuje imunitný systém a potlačuje epidémiu infekčných chorôb na farmách.

Ukrajinská kačica je nenáročná a príjemná, dáva kvalitné mäso a veľmi znáša vajcia. Toto plemeno si dlho získalo lásku poľnohospodárov, pretože je vhodné na domácu starostlivosť a nevyžaduje si špeciálne náklady.


Pozri si video: Rodičovské chování, kachna pižmová IVA 2019FVHE239069 (Septembra 2022).