Rada

Prečo môže prasiatko kašlať a príčiny choroby, ako sa má liečiť

Prečo môže prasiatko kašlať a príčiny choroby, ako sa má liečiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Je dôležité včas identifikovať a liečiť patológie zvierat. To platí najmä pri starostlivosti o mladých jedincov, ktorí nemajú veľmi dobrý imunitný systém. Zvlášť nebezpečné sú alarmujúce príznaky. Preto sa veľa farmárov zaujíma o to, prečo prasiatko kašle. Dôvody porušenia sú rôzne. Patria sem infekcie, lézie tráviacich orgánov, helminthické invázie.

Aké je nebezpečenstvo kašľa pre ošípané a prasiatka

Kašeľ u prasiatok môže naznačovať vážne patológie, ktoré ohrozujú život. Keď sa objavia takéto choroby, zvyčajne sú potrebné lieky. Choroby ošípaných sú veľmi podobné chorobám ľudí. Zároveň je dôležité včas identifikovať ich príznaky. Mnoho patológií je infekčných a môže sa šíriť medzi zvieratami. Zároveň existuje riziko ovplyvnenia celého stáda.

Príčiny príznaku

Kašeľ u prasiatok môže byť spôsobený mnohými faktormi. Patria sem prechladnutie, helminthická invázia a ďalšie príčiny. Je dôležité stanoviť presnú diagnózu včas.

Prechladnutie

Pri chove prasiatok vo vlhkých a chladných miestnostiach je pravdepodobnosť vzniku nachladnutia vysoká. Oslabenie imunitného systému vyvoláva nedostatok výživných látok a vitamínov. Preto je také dôležité správne kŕmiť vaše domáce zvieratá.

Prvým príznakom nachladnutia je kašeľ. V tomto prípade môžu byť prasiatka prebudené alebo apatické. Mení sa aj odtieň ich uší. Namiesto ružovej sa sivie.

Zápal pľúc, tuberkulóza

Prasiatka niekedy kašlú v dôsledku zápalu pľúc. Zároveň majú nasledujúce príznaky:

 • sipot;
 • porucha dýchania;
 • suchý kašeľ;
 • všeobecná slabosť;
 • porušenie chuti do jedla;
 • zvýšenie teploty;
 • smäd;
 • výskyt konjunktivitídy a tvorba kôr.

Podobné prejavy sa vyskytujú aj pri infekčnej tuberkulóze. V takejto situácii je potrebné okamžite oddeliť choré zvieratá a zavolať veterinára, ktorý diagnostikuje.

Poruchy žalúdka

Ak sa prasiatka dostanú do pravidelnej stravy príliš skoro, existuje riziko vzniku gastroenteritídy. Hlavným príznakom patológie sa považujú modré uši a náplasť. Okrem toho sa často vyskytujú poruchy stolice, klesá fyzická aktivita a objavujú sa problémy s priberaním. Nerovnováha v strave sa tiež stáva príčinou porušenia.

Askarióza

Niekedy je výskyt kašľa spojený s požitím askarisu do tela. Rastú a vyvíjajú sa v črevách zvierat. Dĺžka škrkaviek môže dosiahnuť 20 - 35 centimetrov. Niektoré vajcia, ktoré sa nachádzajú v črevách, sa transformujú na larvy a krvnou cestou prenikajú do priedušiek a pľúcnych tkanív.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Keď larvy uvoľnia toxické látky u zvierat, dôjde k otrave. V tomto prípade hlien preteká pľúcami a narúša dýchacie funkcie. To spôsobuje mokrý kašeľ u prasiatok.

Ascariáza je pre tehotné a malé ošípané veľmi nebezpečná. Preto, aby sa zabránilo patológii 1 mesiac pred pôrodom, uskutoční sa odčervenie. Medzi hlavné príznaky askariózy patria:

 • sipot alebo kašeľ;
 • porucha dýchania;
 • zvracanie;
 • zhoršenie alebo úplná strata chuti do jedla.

Iné dôvody

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu vyvolať vývoj kašľa u zvierat, patria:

 • porušenie vetrania v miestnosti;
 • hromadenie plesní v strave;
 • nedostatok užitočných prvkov;
 • traumatické poranenie;
 • dostať sa do pľúc cudzieho predmetu;
 • podráždenie pľúcnych tkanív.

Diagnostické metódy

Ak chcete zistiť príčiny kašľa, musíte sa obrátiť na svojho veterinárneho lekára. Lekár by mal posúdiť celkový stav zvieraťa a preskúmať ďalšie príznaky. Na diagnostiku helmintiózy je potrebná štúdia výkalov ošípaných. Laboratórne testy pomáhajú identifikovať vírusové infekcie - chrípku alebo africký mor.

Ako sa vysporiadať s problémom?

Na ošetrenie prasiatok je dôležité stanoviť presnú diagnózu včas. V opačnom prípade terapia nepomôže vyrovnať sa s porušením. Veterinár by mal urobiť výskum a zvoliť liečbu.

Na zistenie zápalu pľúc je potrebný špecializovaný test na rozmazanie. Veterinárna diagnostika pomôže zistiť helminthickú inváziu. Ak sa do tela dostane cudzí predmet, lekár vykoná malé vyšetrenie. Po identifikácii príčiny problémov stojí za to začať liečbu. Malo by sa to urobiť okamžite, pretože choroba môže postupovať a byť smrteľná. Aby sa predišlo komplikáciám zápalu pľúc, odporúča sa injekčné podávanie antibiotík. Medzi účinné lieky patria:

 • Tilan;
 • "Spiramycín";
 • "Oxytetracyklín".

Na odstránenie helmintickej invázie sa odporúča použiť liek "Novomek" s koncentráciou 1%. V tomto prípade stojí za to použiť 1 mililiter produktu na 50 gramov telesnej hmotnosti ošípanej. To pomáha zničiť väčšinu červov.

Odporúča sa kombinovať ošetrenie s dezinfekciou. To pomôže vyrovnať sa s príčinami vývoja patológie a chrániť ďalšie zvieratá. Aj po zotavení môžu mumpsy ťažko priberať. Okrem toho sa často stávajú nevhodnými na reprodukciu.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo rozvoju nebezpečných patológií, je dôležité poskytnúť prasiatkam vhodné podmienky na ustajnenie. Odporúča sa udržiavať ich v suchej, teplej a čistej miestnosti. Aby sa zabránilo hromadeniu nebezpečných plynov, je potrebné včas odstrániť hnoj a kontrolovať rovnováhu výživy.

Na posilnenie imunitného systému prasiatok v 5. až 7. dni života je potrebné im podať predkrmové krmivo. Odporúča sa venovať osobitnú pozornosť zvieratám, ktoré boli oddelené od matky. Toto je dosť stresujúca situácia, ktorá zvyšuje riziko patológií. Kašeľ u prasiatok sa považuje za dosť alarmujúci príznak. Aby ste sa s týmto porušením vyrovnali, musíte včas kontaktovať veterinárneho lekára, ktorý stanoví presnú diagnózu a zvolí liečbu.


Pozri si video: MORČATÁ #1 - Vek a hmotnosť morčiat (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Homer

  I cannot participate in the discussion now - no free time. Osvobozhus - necessarily their observations.

 2. Cochlain

  In this nothing in there and I think this is a good idea. Fully agree with her.

 3. Nephthys

  I am finite, I apologize, but it does not come close to me. Can the variants still exist?

 4. Karlis

  Viem, čo mám robiť, napíšte osobne

 5. Kazrarg

  Ako to znie zaujímavo

 6. Tojarisar

  Mýliš sa. Môžem to dokázať. Napíšte mi do PM, porozprávame sa.Napíšte správu