Rada

Na čo sú hrivy koní a ako sa o ne starať, ako ich zapletať a strihať

Na čo sú hrivy koní a ako sa o ne starať, ako ich zapletať a strihať


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Konská hriva - vlasy pokrývajúce celé telo zvieraťa: od zadnej časti hlavy po chvost. Zodpovedá za vykonávanie niekoľkých dôležitých funkcií: od ochrannej po estetickú a dekoratívnu. Aby hriva vyzerala zdravo, potrebuje pravidelnú a kvalitnú starostlivosť. Jedná sa o denné čistenie, umývanie, strihanie a dokonca aj tvarovanie. Správne vykonanie celej škály postupov je zárukou zdravia pokožky zvieraťa.

Prečo kone potrebujú hrivu

Hlavnou funkciou vlasovej línie na tele koňa je ochrana pred vonkajšími vplyvmi. Hriva zároveň pôsobí ako dekoratívny prvok, ukazovateľ pôvodu a ukazovateľ zdravia koňa.

Viac informácií o ochrannej funkcii:

 1. V zime chráni pokožku koňa pred podchladením.
 2. V lete absorbuje pot, šetrí pred prehriatím (vetranie, kôň sa ochladí).
 3. Odháňa lietajúce parazity sajúce krv.
 4. Chráni pred vlhkosťou počas silných dažďov, pretože vlasy odpudzujú vodu.

Ďalšia funkcia je dekoratívna. Na výstavách a hipodrómoch ľudia vždy dbajú na krásu, dĺžku a úpravu konskej hrivy. Tiež sa na základe jeho stavu a kvality určuje prítomnosť / neprítomnosť chorôb, vlastnosti stravy, obsah. Preto je konská hriva jedným z hlavných ukazovateľov zdravia zvieraťa.

Základné pravidlá starostlivosti

Pod špinavými, zamotanými a neupravenými vláknami koňa sa vytvára priaznivé prostredie pre aktívny rast a množenie plesňových a iných škodlivých mikroorganizmov. Z hygienických a zdravotných dôvodov je preto povinná pravidelná údržba. Všetky postupy by sa mali vykonávať na čistom, dobre osvetlenom a priestrannom mieste.

Čistenie

Koná sa každý deň. Požadovanými atribútmi sú hrebeň, kefa z prírodných štetín, handrička alebo handrička z mikrovlákna. Pred vyčistením je hriva koňa starostlivo preskúmaná, hrudky a rohože sú ručne narovnávané, škvrny, slamky a iné zvyšky odstránené. Potom sú rozdelené na niekoľko malých prameňov, z ktorých každý je zvlášť česaný špeciálnym hrebeňom.

Dobré ukazovatele hrebeňa:

 • medzery medzi zubami;
 • zaoblené konce;
 • vhodným materiálom je drevo;
 • úplná absencia štiepania, ostrých prvkov.

Konská hriva je jemne vyčesaná hrebeňom. Potom, čo začal voľne prechádzať konskými vlasmi, vzali kefu. Ošetrenie končí vlhkou handričkou pod zátylkom.

Umývanie riadu

Veterinári odporúčajú umývať konské vlasy iba vtedy, ak sú silne znečistené. Približná frekvencia pre pracovné kone je raz za 14-15 dní, pre kone - nie viac ako raz za mesiac. Tento postup je povinný pred plánovanými výstavami alebo súťažami, neodporúča sa však zviera umývať častejšie ako 1 krát za 5-7 dní.

Pre vysoko kvalitné a úplné čistenie sú potrebné špeciálne prostriedky. Dámske šampóny a gély sa zvieratám neodporúčajú, pretože veľmi vysušujú pokožku.

Pohodlnejšie je umývanie pomocou kefy a zalievania koňa hadicou. Všetky pramene by mali byť dôkladne umyté a opláchnuté, po vysušení česané. Hrivu je možné navyše ošetriť kondicionérom alebo do nej pridať 2 - 3 kvapky prírodného oleja. V zime je umývanie zakázané, alternatívou je pravidelné utieranie vlhkou handričkou alebo mäkkou kefkou.

Dodatočné postupy

Aby bola hriva koňa krajšia a atraktívnejšia, môžete ho ostrihať, nastajlovať alebo urobiť originálny účes. Každý postup vyžaduje od človeka trpezlivosť a presnosť.

Účes

Existuje niekoľko možností pre strihanie vlasov - kardinálne, originálne alebo pravidelné zarovnanie koncov. Konské vlasy sú dosť hrubé, preto je najlepšie použiť dobre naostrené záhradné nožnice alebo akékoľvek veľké nožnice. Počas postupu nie je potrebné úplne obmedziť pohyb zvieraťa. Stačí ho priviazať chumburom (šnúra nie je dlhšia ako 2 m).

Odporúča sa koňa zastrihnúť po behu alebo inom fyzickom úsilí: v tomto okamihu sa póry zväčšia, prah bolesti v prípade náhodného vytrhnutia srsti sa výrazne zníži.

Technika strihu:

 1. Pramene mierne navlhčite.
 2. Prezentujte konečný výsledok. Majte na pamäti, že po vysušení sa vlasy mierne skrátia.
 3. Začnite od okcipitálnej oblasti.
 4. Plynulý prechod do nových zón - kohútik, späť.
 5. Orežte hlavnú dĺžku.
 6. Potom starostlivo preskúmajte výsledok, odstráňte všetky nepravidelnosti.

Originálne účesy - kučeravé vzory na hrive koňa v podobe cikcaku, dámy, srdiečok. Na orezanie koňa týmto spôsobom potrebujete skúsenosti alebo špeciálne schopnosti.

Ako vrkoč

Opletajú koňom dlhé vlasy, aby ich chránili pred rôznymi mechanickými poškodeniami. Je dôležité skontrolovať stav vrkočov každý deň, prepliesť ich najmenej 2-krát za 7 dní. Aby boli pramene lepšie zvládnuteľné, odporúča sa používať formulácie s kondicionačným účinkom (pre ľahšie česanie).

Variácie účesov:

 1. Prámiky. Klasická verzia. Môžete si vytvoriť jeden v strede alebo niekoľko po stranách. Tkanie je štandardné: hrivu rozdeľte na 3 pramene, striedavo tkajte spolu. Vezmite pásky alebo elastické pásky, aby ste to napravili.
 2. Západný účes. Oddeľte niekoľko tenkých prameňov, zaistite ich elastickými pásikmi v koreňovej zóne. Potom navlečte niekoľko ďalších párov elastických pásov po celej dĺžke a udržujte medzi nimi rovnaké medzery.
 3. „Lov“. Je založená na inom počte prameňov, ale striktne na násobku 3. Každá kučera je zapletená do vrkoča stuhou, koniec vrkoča je maskovaný vo vnútri nasledujúceho.

Ak chcete dodať konským vlasom objem alebo ich zvlniť, postačí klasické vrkoče zapletať na noc a ráno rozopnúť a rozčesať. Pre najlepší efekt by mala byť hriva najskôr mierne navlhčená vodou.

Konská hriva má estetickú a ochrannú funkciu. Kryt na vlasy chráni pokožku zvieraťa pred podchladením, prehriatím, silnými dažďami, hmyzom sajúcim krv. Aby hriva spoľahlivo vykonávala všetky funkcie, je dôležité ju pravidelne umývať, čistiť a česať. Pre atraktívny alebo neobvyklý vzhľad môžete nechať ostrihať alebo splietnuť hrivu.


Pozri si video: Jak zaplést koni hřívu (Septembra 2022).