Rada

Popis najlepších plemien červených ošípaných a podmienky zadržania, klady a zápory

Popis najlepších plemien červených ošípaných a podmienky zadržania, klady a zápory


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Každý chovateľ prasiatok vie, že existuje veľké množstvo plemien týchto domácich zvierat. Vďaka úsiliu chovateľov sa v klasifikátore plemien rozlišuje viac ako 100 druhov ošípaných s rôznymi vlastnosťami, farbou a zložením získaného mäsa. Plemeno červených ošípaných je pre súkromné ​​farmy v Rusku vzácnosťou, márne sú však prasiatka takýchto plemien veľmi dekoratívne a vyznačujú sa vysokou produktivitou mäsa.

Plemená červených ošípaných

Pôvodná oranžová farba kože domácich ošípaných je mnohými chovateľmi často označovaná ako červená. Zvážte najobľúbenejšie odrody ryšavých krás:

 • Tamworth.
 • Duroc.
 • Červená Guinea.

Najobľúbenejším plemenom červeného mäsa mastného smeru, ktoré sa pestuje všade, je Duroc. Ošípané tejto odrody sa vyznačujú silnou konštitúciou a pomerne dlhým telom. Vďaka pôvodnej červeno-zlatej farbe štetín sú zástupcovia tohto plemena viditeľní medzi ostatnými druhmi ošípaných. Nohy u dospelých sú skôr dlhé a silné. Uši poklesnuté, ošípané Duroc sa považujú za skoré dozrievanie, priemerný denný prírastok hmotnosti môže dosiahnuť 950 gramov.

Tamworth sú predstaviteľmi trendu slaniny. Odroda bola vyšľachtená v Anglicku a je považovaná za jednu z najstarších. Ošípané Tamworth zriedka ochorejú a vyznačujú sa silnou imunitou a vytrvalosťou; zvieratá sú schopné žiť v regiónoch s drsným podnebím. Uši sú vzpriamené, farba štetín je jednotná, svetločervená, niekedy sa nájdu jedinci s kučeravými štetinami. Vrh jednej samice je v priemere 10 prasiatok.

Červené morčatá sú pôvodcami Duroc, plemeno patrí do amerického výberu. Tento starodávny druh nie je produktívny, preto ho chovatelia a chovatelia vylepšili.

Na poznámku! Plemená ošípaných s červenou farbou sa vyznačujú pokojnou dispozíciou, nedostatkom agresivity. Zvieratá môžu byť držané spolu s ostatnými domácimi miláčikmi na prechádzke v spoločnom dvore.

Medzi staromaďarskou odrodou ošípaných - plemenom Mangalitsky nájdete aj červené exempláre. U tohto plemena môže byť farba odlišná, charakteristickým znakom ošípaných je hustá, kučeravá srsť. V Rusku sa pestuje na severnom Kaukaze, populárnom v moskovskom regióne.

Chovné výhody a nevýhody

Medzi hlavné výhody produktu Duroc patria:

 • Výťažok čistého mäsa je nadpriemerný - 65-70%.
 • Skorá zrelosť, s prihliadnutím na podmienky rastu a správnu výživu, získajú prasiatka až 950 gramov denne.
 • Originálna jasne červená farba štetín dodáva Durocu dekoratívne vlastnosti.
 • Výkonné nohy a mäsové šunky.
 • Hrúbka slaniny nie je väčšia ako 1,9 centimetra.
 • Pokojná dispozícia.

Nevýhody druhu zahŕňajú nasledujúce vlastnosti:

 • Plodnosť samíc je podpriemerná, jedna prasnica málokedy prinesie viac ako 10 prasiatok.
 • Neodporúča sa pestovať v regiónoch s drsným podnebím. Ošípané duroc majú sklon k prechladnutiu a často trpia atrofickou nádchou.
 • Strava ošípaných musí byť starostlivo vyvážená, s nízkym obsahom bielkovín v krmive, aby sa neprejavili pozitívne genetické vlastnosti druhu.

Duroc bol uvedený do štátneho klasifikátora plemien v Rusku v roku 1993, toto plemeno sa odporúča na kultiváciu v južných oblastiach a zónach s miernym podnebím.

Vlastnosti obsahu

Ak sa chystáte chovať ošípané na spoločnom dvore, vyberte si pokojné, neagresívne, ale pohyblivé a aktívne druhy. Práve k týmto typom patrí Duroc. Aby plemeno využilo celý svoj potenciál a dosiahlo maximálny výkon, zabezpečte a správne naformulujte stravu pre zvieratá. Duroc potrebuje vyšší obsah bielkovín v krmive, odporúča sa poskytnúť ošípaným možnosť chodiť. V tomto prípade je krytý baldachýn umiestnený pri vchode do ošípaných, aby zviera mohlo samostatne vyjsť a vstúpiť do maštale.

Nezabudnite zvieratá zaočkovať a odčerviť. Ošípané musia mať neustály prístup k čerstvej pitnej vode. Miesto, kde sa chovajú ošípané, pravidelne vetrajte, podstielku včas vymeňte. Zabezpečte osvetlenie ošípaných, izolujte steny, podlahu a strop.

Je dôležité, aby zvieratá na výkrm neboli príliš preplnené, počas kŕmenia je potrebné poskytnúť ošípaným dostatok priestoru. V horúcom období sa množstvo pitnej vody zvyšuje o štvrtinu. Pre malé prasiatka sú vyrobené samostatné podávače.

Chov ošípaných je v našej krajine prosperujúcim produktívnym odvetvím živočíšnej výroby. Pri výbere druhu na kultiváciu je dôležité brať do úvahy všetky vlastnosti obsahu, skúsenosti a odporúčania chovateľov. V regiónoch s krutými zimami a chladným podnebím nemá zmysel pestovať Duroc, zvieratá budú veľa choré a nebudú schopné preukázať vysokú produktivitu.


Pozri si video: TEST OSOBNOSTI. UHÁDNU TVŮJ VĚK? - 98% TO SEDÍ Jsi superčlovek?! (Smieť 2022).