Rada

Popis odrody Novobelgiskaya aster, jej výsadby a starostlivosti

Popis odrody Novobelgiskaya aster, jej výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Je ťažké si predstaviť záhradu bez kvetov, potešia oko od skorej jari do neskorej jesene, zlepšia náladu, urobia každú lokalitu jedinečnou a osobitou. Asteri sú nádherné jesenné kvety, ktoré sa neboja chladného počasia a zachovávajú si jas odtieňov aj na prahu neskorej jesene. Jasné kríky astry Novobelgiskaya sú príjemné pre oči a umožňujú vám vychutnať si sýtosť farieb a zabudnúť na hroziaci chlad.

Opis a vlastnosti astry Novobelgiskaya

Mnoho záhradníkov túto kvetinu pozná pod menom Oktyabrinka. Mnoho odrôd kvitne naozaj neskoro - v septembri až októbri je vďaka jasnej farbe malých početných kvetov rastlina zvlášť nápadná na pozadí jesennej šedivosti.

Astra Novobelgiskaya je trvalka s tenkými silnými stonkami, veľmi bujným kríkom. V závislosti od odrody môže byť krátka (60 centimetrov) alebo vysoká (až 140 centimetrov), často sa používa ako jedinečná rastlina na živé ploty alebo obrubníky.

Kvôli množstvu odrôd môže kvitnúť od júla do novembra, odolávať teplotám až do -5 ° C a potešiť jasnými farbami rôznych odtieňov - bohatou orgovánovou, ružovou, bielou.

Na rastline kvitne obrovské množstvo kvetov, ker je nimi úplne pokrytý a pripomína jasný oblak. Početné malé listy sýtej tmavozelenej farby priaznivo kontrastujú s jasnými kvetenstvami.

Odrody odrôd

Ak si prajete, môžete vyzdvihnúť niekoľko odrôd tejto rastliny, ktoré sa líšia výškou a odtieňom, a vytvoriť jedinečnú záhradnú kompozíciu.

Marie Ballard

Tvorca tejto odrody Ernest Ballard ju šľachtil v roku 1955. Rastlina je vysoká - asi meter vysoká, s husto rozmiestnenými stonkami. Bush nie je uviazaný a nie sú umiestnené žiadne podpery. Docela veľké kvety, majú bohatý modrasto-fialový odtieň, s úplným odhalením je odhalené jasne žlté jadro. Kvitne koncom júla, obdobie kvitnutia - 2 mesiace.

Mont Blanc

Vysoká a neskoro kvitnúca odroda. Vzhľadom na výšku 130 - 140 centimetrov vyžaduje oporu. Kvitne od septembra 2 mesiace. Biele dvojité kvety s priemerom 2-4 centimetrov sa zhromažďujú v kvetenstvách.

Biele dámy

Vysoký, až 110 centimetrov, krík obsypaný vriacimi bielymi kvetmi, veľké žlté jadro mu dáva podobnosť s harmančekom. Nevyžaduje podväzok, vyzerá veľmi pôsobivo, kvitne v septembri a mesiac kvitne malými (2-3 centimetrovými) kvetmi.

Kráľovský rubín

Bush je strednej výšky - 80-90 centimetrov, s dvojitými, jasne karmínovými kvetmi a žltým jadrom. Bohaté dlhodobé kvitnutie a neobvyklá farba robia túto odrodu obľúbenou medzi záhradkármi.

Ametyst

Odroda s vysokým kríkom a tmavo fialovými kvetenstvami, kvitne od augusta do polovice októbra, priemer kvetu - 3,5 centimetra.

Sam Benham

Vysoká jeden a pol metrová odroda novobelgického astra s bielymi kvetmi. Koniec septembra vám umožní vychutnať si krásu kvetov až do veľmi studeného obdobia.

Kráľovská modrá

Svetlomodré kvety astry tejto odrody sú pomerne veľké (až 4 centimetre). Jasné žlté jadro a polodvojité kvetenstvo vyzerá v jesennej záhrade veľmi elegantne. Kríky sú vysoké - až 120 - 130 centimetrov, rastlina kvitne v septembri, doba kvitnutia je 45 dní.

Západ slnka

Ďalšia obľúbená odroda nového belgického astra s objemným vysokým kríkom a kvetmi, ktoré pripomínajú orgovánovo-ružové sedmokrásky. Kvitne až do neskorej jesene. Všetky druhy tejto rastliny sa dajú ľahko pestovať a sú nenáročné, malé kvety sú umiestnené tak husto, že nie je vidieť lístie. Kríky sú krásne v záhrade, kvety sú skvelé vo váze a milovníci sedmokrásky sa môžu jednoducho vrátiť do leta.

Rozmnožovanie kvetov

Belgický aster sa môže množiť semenami, odrezkami a delením kríkov. Dobre sa zakoreňuje a rýchlo rastie s minimálnou údržbou.

Rozmnožovanie semien

Toto je zložitá a časovo náročná metóda, preto ju záhradníci používajú zriedka a odrodové rastliny sa nešíria týmto spôsobom. Používajú sa metódy výsadby bez semien a sadeníc. Pri sejbe na otvorenom teréne sa výsadba vykonáva v novembri až decembri na pripravených záhonoch. Predtým sa zakúpené semená uchovávajú týždeň v chladničke a potom sa na niekoľko hodín umiestnia do teplej vody.

Semená sú umiestnené v malých priehlbinách, napojené teplou vodou a pokryté pôdou. Na jar, po objavení sa prvých listov, by sa mala rastlina ponoriť. Pri tomto spôsobe výsadby začne nová belgická astra kvitnúť za 2 - 3 roky.

Metóda sedenia poskytuje rýchlejšie výsledky. Semená sa pripravujú rovnako ako pri sejbe bez semien. Ukladajú sa do špeciálnych nádob naplnených zeminou. Najlepšie zloženie pre asterov je zmes piesku, humusu, rašeliny a trávnika. Predtým sa zalieva ružovým roztokom manganistanu draselného.

Krabice so semenami sa uchovávajú pri teplote + 20 - 25 ° C, kým sa neobjavia prvé listy, potom sa sadenice ponoria a umiestnia na chladnejšie miesto - + 15 ° C. Rastliny sa vysádzajú na otvorenom teréne po 2 mesiacoch.

Rozdelenie kríkov

Toto je najjednoduchší spôsob reprodukcie. Malý krík je vykopaný zo zeme, starostlivo rozdelený a zasadený. Transplantujte skoro na jar. Veľké kríky nie je potrebné vykopávať, jednoducho sa pomocou ostrej lopaty rozdelia na niekoľko častí.

Odrezky

Na získanie odrezkov použite hornú časť stonky. Rezy dlhé 5 - 8 centimetrov sú rezané, vysadené v škatuliach so zeminou. Mali by byť pokryté sklom alebo plastom a pravidelne vetrané a polievané. Po mesiaci sa odrezky zakorenia, potom je možné rastlinu vysadiť na vybrané miesto v záhrade. Nový belgický aster môžete rezať od mája počas celého leta.

Pestovanie rastliny

Ak chcete pestovať skutočne krásnu rastlinu, musíte si zvoliť správne miesto na výsadbu, starostlivo sa o ňu starať, kŕmiť ju a chrániť pred škodcami.

Výber a príprava sadeníc

Aby sa rastlina dobre zakorenila a stala sa ozdobou záhrady, mali by ste:

  • rozhodnúť o výbere odrody s prihliadnutím na klimatické vlastnosti oblasti;
  • skontrolujte stav predložených vzoriek, vyberte silnú zdravú rastlinu, starostlivo ju preskúmajte, uistite sa, že v nej nie sú škodcovia a choroby;
  • nájsť miesto pre pohodlnú existenciu rastlín.

Lepšie je kúpiť materiál na sadenie v špecializovaných predajniach alebo škôlkach - nájdete tam vysoko kvalitný tovar.

Výber miesta pristátia

Mali by ste sa vopred rozhodnúť, čo pre vás nová belgická astra bude - bežná záhradná dekorácia, živý plot alebo obrubník. Od toho závisí výber odrody a miesta výsadby. Rastlina nemá rada podmáčané pôdy, trpí vetrom a prievanom.

Príprava pôdy

Oktyabrinka uprednostňuje ľahké, úrodné pôdy s neutrálnym pH. Vybraná oblasť je vykopaná, sadenice sú umiestnené vo vzdialenosti 40 centimetrov od seba, pretože kríky silno rastú. Na kyslých pôdach sa rastlina necíti dobre, v takom prípade je potrebné na plochu naniesť drevený popol s kvetmi alebo vápnitú pôdu.

Technológia pristátia

Plocha pre kvety musí byť vykopaná, uvoľnená a úplne zbavená buriny. Kroviny nepotrebujú otvory, sú vysadené v plytkých brázdach. Rastlina by mala byť opatrne odstránená z nádoby, pretože je dostatočne napojená. Vysadí sa do zeme, pôda sa zhutní a potom zalieva.

Pravidlá starostlivosti o kvety

Rastlina nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť.

Polievanie a kŕmenie

Je dokonca potrebné ju polievať iba v obzvlášť suchom lete; je lepšie to urobiť teplou vodou.

Hnojenie minerálnymi komplexnými hnojivami sa vykonáva dvakrát: keď sa tvoria púčiky a mesiac na to.

Uvoľňovanie a mulčovanie

Pôda okolo kvetinových kríkov by mala byť pravidelne zbavená buriny a kyprenia. Aby sa zabránilo tvorbe hustej kôry, ktorá škodí rastline, je pôda mulčovaná.

Príprava astry Novobelgiskaya na zimovanie

Korene rastliny, ktorá bola nedávno rozdelená, by mali byť na zimu pokryté smrekovými vetvami, zvyšok kríkov nepotrebuje ochranu.

Kontrola chorôb a škodcov

Keď je pôda podmáčaná, môže rastlina trpieť múčnatkou. V takom prípade by mal byť kvet podľa odporúčaní výrobcu ošetrený vhodnými fungicídmi obsahujúcimi síru.

Rust je ďalšie plesňové ochorenie ovplyvňujúce nový belgický aster. V takom prípade by mal byť ošetrený Oxyhom alebo Topaz.

Kvet ovplyvňujú kliešte, vošky, listové listy, akaricídy. Aby ste sa vyhli rozšíreniu škodcov, nemusíte rastliny umiestňovať príliš blízko seba, včas odstráňte odumreté listy, kvety a vetvičky kríkov. S nástupom jesenného chladu vykopajte zem pod kríkmi. Keď sa objavia škodcovia, okamžite ošetrujte kríky vhodnými insekticídmi.

Nová belgická astra je nenáročná rastlina, ktorú môže pestovať aj začínajúci záhradník. Hlavnou vecou je zvoliť vhodný vrh a potom si môžete užiť jasné sýte farby aj v pochmúrnom jesennom ráne.


Pozri si video: РАЗНОВИДНОСТИ ДРАЦЕНЫ. Описание, фото и особенности разновидностей драцен. (Septembra 2022).