Rada

Charakteristika a opis odrody Weiss Gloria astilba, výsadba a starostlivosť

Charakteristika a opis odrody Weiss Gloria astilba, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Astilba je neobvyklá, pôvabná a veľkolepá vytrvalá okrasná rastlina. Vyznačuje sa zaujímavými vyrezávanými listami a veľkými, jasnými, kužeľovitými latami, ktoré pozostávajú zo stoviek jemných kvetov. Kultúra je široko používaná v krajinnom dizajne. Výnimkou nie je ani Astilbe s názvom Weiss Gloria, ktorá je vynikajúcim zástupcom svojho druhu.

Chovateľská história

Na základe 40 známych druhov astilby rastúcich vo voľnej prírode bolo vyšľachtených asi 300 odrôd. Astilba Weiss alebo White, Gloria patrí do skupiny Arends 'Astilbe. Získané v dôsledku vnútrodruhového kríženia Astilbe x arendsii Weisse Gloria.

Botanický opis a vlastnosti rastliny

Vlasťou Astilbe sú Spojené štáty a východná Ázia, ktoré sa na Kurilských ostrovoch vyskytujú menej často. Je známych viac ako 40 druhov týchto rastlín. Astilba Weiss Gloria je trváca rastlina s krásnym a bohatým kvitnutím, určená na pestovanie v tienistej záhrade. Bush má dobrú vitalitu, výhonky sú tenké, ale silné, odolné, početné.

Šírka rastliny je 40-50 centimetrov, výška je 65-75 centimetrov. Na jar sú listy namaľované svetlozelenou farbou, v lete sa stávajú lesklými, šťavnatými, tmavozelenej farby, s hnedastými okrajmi. Kvetenstvo je početné, kosoštvorcového tvaru, veľké a husté. Kvety astilby sú malé, jemné, krémovo biele, niekedy so slabým žltkastým nádychom.

Priemer kvetenstva je zvyčajne 10 - 12 centimetrov a dĺžka je 20 - 25 centimetrov. Weiss Gloria kvitne v polovici júla a naďalej potešuje záhradníkov kvetmi po dobu 3 týždňov. Okrem toho sa rastlina vyznačuje nielen bohatým a veľkolepým kvitnutím, ale aj ozdobnými vyrezávanými listami.

Výhody uplatnenia pri terénnych úpravách

Astilby sa vysádzajú ako skupiny, tak aj ako jednotlivé rastliny. V krajinnom dizajne je široko používaná kombinácia rôznych odrôd, farieb a veľkostí. Astilba ľahko zapadne do kvetinovej záhrady - v popredí aj v pozadí jasne vyzdobí alpskú šmykľavku.

Účinným a prospešným spôsobom pre rastliny je ich výsadba v blízkosti bazéna alebo rybníka, pozdĺž okrajov záhradných chodníkov. Astilbe je nenahraditeľný ako originálny, kvitnúci živý plot alebo ako spôsob, ako skryť nevzhľadné miesta na danom mieste.

Kombinácia s inými rastlinami

Weiss Gloria sa používa ako solitérna rastlina (pásomnica) a v najrôznejších záhradných kompozíciách s inými rastlinami. Vyzerá skvele v kombinácii s ihličnanmi, hostiteľmi, tmavovláskami, papradiami, kosatcami a badanom. Účinne kontrastuje s jasnými odrodami Heucher.

Požiadavky na podmienky pestovania

Weiss Gloria uprednostňuje kultiváciu v polotieni alebo umelé tienenie počas horúcich dní. Pôda by mala byť dostatočne bohatá, vlhká, s neutrálnym indexom kyslosti. Pri kombinácii takých negatívnych faktorov, ako je zlá, suchá pôda a neustále otvorené slnko, rastlina rýchlo zomrie.

Podmienky a technológia výsadbových prác

Astilba sa vysádza na otvorenom teréne skoro na jar alebo skoro na jeseň. Uzavreté sadenice koreňov je možné vysádzať počas celej záhradníckej sezóny.

Výsev osiva plodín

Dôležitou podmienkou klíčenia semien je stratifikácia. Za týmto účelom vezmite misky, naplňte ich substrátom pozostávajúcim z rašeliny a piesku v pomere 1: 1. Musíte byť opatrní - astilba má veľmi malé semená, dajú sa ľahko zakopať hlboko do substrátu. Pre pohodlie sú semená pred sejbou zmiešané s čistým a suchým pieskom. Semená sú rozptýlené po povrchu a jemne nastriekané rozprašovačom.

Potom je miska pokrytá fóliou alebo sklom a odoberaná na 3 týždne na spodnej polici chladničky. Po stratifikácii sa misky so semenami umiestnia do miestnosti s teplotou +20 ° C ... + 22 ° C. Po 3 - 5 dňoch sa zdá, že sa celá misa naježí, povrch substrátu je pokrytý tenkými, vlasovými, zelenými klíčkami.

Výsadba astilby v zemi

Keď sa objaví niekoľko pravých listov, sadenice sa ponoria priamo do otvoreného terénu. Na výsadbu sú vybrané polotienisté miesta. Sadenice spočiatku potrebujú umelé tienenie a ochranu pred vetrom. To pomôže inštalovať oblúky a natiahnuť na ne biele vlákno.

Pred pristátím sa vykonávajú tieto činnosti:

 1. Miesto výsadby je odburinené, hlboko vykopané, organická hmota (zhnitý hnoj, kompost) sa vloží do množstva vedier na 2 metre štvorcové a dobre sa vyleje vodou.
 2. Pristávacie jamy sú pripravené s hĺbkou 20 - 30 centimetrov. Vzdialenosť medzi otvormi je udržiavaná najmenej 30 - 40 centimetrov.
 3. Pred výsadbou pridajte do jamiek lyžičku komplexných granulovaných hnojív a niekoľko lyžíc dreveného popola. Potom je všetko dôkladne premiešané a vysypané vodou.
 4. Pri výsadbe sa sadenice zakopávajú tak, aby rastové púčiky boli 4-5 centimetrov pod úrovňou pôdy. Po výsadbe je pôda mierne zhutnená, zamulčovaná a dobre vysypaná vodou.

Ako sa starať o kvetinu

Astilba nie je vrtošivá kultúra, ale vyžaduje si tiež starostlivú starostlivosť a má v poľnohospodárskej technológii svoje vlastné nuansy. Dôležitá je najmä pravidelná zálievka a kŕmenie fosforečnato-draselnými hnojivami.

Pravidelnosť polievania

Najdôležitejšou podmienkou pre pestovanie astilby je pravidelný prísun vlhkosti do rastlín. Absolútne neznáša dlhodobé sucho, pôda musí byť neustále vlhká. V prírode rastie dokonca aj na močaristých pôdach. Ak je Weiss Gloria vysadená na slnečnom mieste, v horúcom a suchom období, zalieva sa dvakrát denne - ráno a večer.

Pri pestovaní v tieni pravidelne udržiavajú vlhkosť pôdy a bránia jej úplnému vysušeniu. Záhradník musí sám vypracovať harmonogram zavlažovania na základe poveternostných podmienok a typu pôdy. Astilbe je obzvlášť náročná na polievanie počas opätovného rastu stopiek a počas kvitnutia.

Ako a čím kŕmiť

Pre krásne a bujné kvitnutie vyžaduje astilbe okrem výživnej pôdy aj úplné a pravidelné hnojenie. Na jar, na začiatku vegetačného obdobia, sa na rast zelenej hmoty aplikujú hnojivá s vysokým obsahom dusíka.

Potom sa vykoná ešte niekoľko obväzov, ale už s komplexnými fosforečnato-draselnými hnojivami. Jeden - tesne pred kvitnutím a druhý - počas neho. Komplexné hnojivá je vhodné aplikovať na jeseň, pri príprave rastliny na zimovanie.

Ochrana pred hmyzom a chorobami

Astilba je napriek svojej prepracovanosti a dekoratívnosti odolná proti rôznym chorobám a škodcom. Ale s nízkym poľnohospodárskym zázemím na danom mieste alebo nákupom už infikovaných sadeníc je astilba napadnutá háďatkami jahodovými a koreňovými. Toto je najnebezpečnejší, ale zriedkavý škodca, ktorého kontrola je veľmi zložitá. Užívajú lieky ako Nurell D vo vysokej koncentrácii alebo novinku - biologický produkt Nematofagin.

Pred spracovaním odstráňte všetky postihnuté časti rastliny a v prípade vážneho poškodenia ich zbavte celého kríka. Astilbe a haliere sú ovplyvnené slintaním, ale je oveľa jednoduchšie sa s nimi vyrovnať. Pomôže vám niekoľko ošetrení insekticídmi Inta-vir. Pri vysokej vlhkosti sa často objavujú slimáky. V boji proti nim použite pasce na pivo alebo zbierajte škodcov ručne.

Za stálej vlhkosti a chladného počasia je astilba ovplyvnená koreňovou hnilobou. Je obzvlášť nebezpečný pre mladé rastliny - choroba môže viesť k ich smrti. Kontrolnými opatreniami sú odstránenie rozpadnutých a chorých koreňov a následné namočenie koreňa do roztoku fungicídu, napríklad Fundazolu. Pri bakteriálnom špinení (tmavé škvrny na listoch) sa vykonáva niekoľko ošetrení prípravkami obsahujúcimi meď.

Tvorba koruny Bush

Veľkým plusom astilby je, že samotná rastlina vytvára korunu bez pomoci záhradníka. Je len potrebné vykonať sanitárne čistenie, odstránenie všetkých sušených výhonkov, listov a vädnúcich stopiek, aby sa zabránilo oslabeniu rastliny.

Prerezávanie pozostáva z niekoľkých krokov:

 • po odkvitnutí dôkladne odstráňte všetky stopky;
 • vykonávanie úplného prerezávania výhonkov na jeseň, po príchode mrazu, ako v prípade remontantných malín;
 • na udržanie snehovej pokrývky je možné nechať výhonky na zimu. To ďalej chráni koreňový systém. Na jar, po výskyte nových výhonkov, sú staré vyrezané na nulu.

Prenos

Astilba rastie na jednom mieste až 20 rokov, ale časom jej krása slabne. Na udržanie dekoratívnych vlastností je krík rozdelený a transplantovaný každých 4-5 rokov. Začiatok práce závisí od intenzity rastu odrody a od vytvorených podmienok.

Známky potreby transplantácie sú zníženie trvania a nádhery kvitnutia, drvenie kvetenstva, ako aj rast koreňov na povrchu pôdy.

V takom prípade je stará astilba vykopaná skoro na jar, starostlivo rozdelená na niekoľko častí s najmenej jedným vyvinutým koreňovým púčikom a zasadená na nové miesto.

Potrebujem na zimu zakryť rastliny?

Astilba je mrazuvzdorná rastlina. Iba mladé rastliny prvého roka výsadby a staré kríky, ktorých korene sú nad povrchom, sú náchylné na zamrznutie. Na ochranu pred mrazom stačí 15-20 cm vrstva mulča, už nie je potrebný žiadny prístrešok.

Chovné vlastnosti Astilbe Weiss Gloria

Keď sa astilba množí semenami, všetky znaky materskej rastliny sa nezachovajú, sú rozdelené. Efektívne metódy šírenia pri zachovaní odrody - rozdelenie kríkov a zelených odrezkov.


Pozri si video: Staré odrody jabĺk sú odolnejšie Ovocný strom (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Doulkis

  I mean you are wrong. Enter we'll discuss it. Napíš mi v PM.

 2. Saad

  Myslím, že nemáš pravdu. Budeme o tom diskutovať. Napíšte PM, porozprávame sa.

 3. Heitor

  Ľudia, prečítajte si článok. Nehovoriac, že ​​je úžasne rovný, ale ani nie fiehnya. +2.

 4. Thane

  It's ... such a casual coincidenceNapíšte správu