Rada

Opis a vlastnosti odrody Spirea Firelight, výsadby a starostlivosti

Opis a vlastnosti odrody Spirea Firelight, výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pri pestovaní kríkových rastlín na záhrade chcete vždy vysadiť iba tie najlepšie odrody. Mali by ste napríklad venovať pozornosť takej rastline ako spirea. Spirea odrody Firelight patrí k nenáročným rastlinám, ktoré sa ľahko starajú a pestujú. Tento ker bude skutočnou dekoráciou pre každú záhradu.

Popis a vlastnosti dymu Firelight

Pred zakúpením sadenice musíte študovať popis rastliny. Odroda Spirea Japonica Firelight sa vyznačuje neobvyklým odtieňom lístia - mení sa počas celého vegetačného obdobia. Čerstvo odkvitnuté listy majú červenkastý odtieň s oranžovým odtieňom. Potom sa sfarbia do žltozelena. Na konci vegetačného obdobia sa lístie stáva krvavo šarlátovým.

Odroda má dlhé obdobie kvitnutia, ktoré trvá od júna do septembra. Kvetenstvo je jasne ružové. Ker je nízkej výšky, dorastá až do 60 cm, stonky sú klenuté, samotný ker je zaoblený. Koruna sa rozširuje a silne zhrubla.

Výhody a nevýhody rastliny

Výhody japonského Spirea Firelight:

 • Vysoká zimná odolnosť.
 • Dlhý kvet.
 • Ľahko sa pestuje.
 • Nezvyčajný vzhľad.
 • Kompaktnosť
 • Pri zdobení pozemku sa kombinuje s takmer všetkými rastlinami v záhrade.

V spire neboli zistené žiadne významné nedostatky.

Vlastnosti pestovaných odrôd

Japonský oheň Spirea je veľmi nenáročný na kultiváciu. Hlavnou podmienkou je nájsť najpriaznivejšie miesto pre krík a pripraviť sadenice na výsadbu.

Príprava sadivového materiálu

Na výsadbu sú vhodné iba zdravé sadenice s dobre vyvinutým koreňovým systémom. Na kríkoch by nemali byť žiadne škody. Korene sú elastické a nie suché. Koreňový systém je možné umiestniť do rastového stimulátora niekoľko hodín pred výsadbou. A tesne pred výsadbou na otvorenom teréne - v roztoku tekutého ílu.

Výber a príprava miesta pristátia

Spirea Firelight najradšej rastie v dobre vlhkej, voľnej pôde. Rastie zle na chudobnej pôde. Odporúča sa vysádzať kríky na slnko. To platí aj pre kultiváciu v južných oblastiach, kde slnko pripeká.

V tieni nie je lístie také nasýtené ako na slnku. Zakoreňuje sa aj v polotieni. Môžu byť vysadené pod stromami (za predpokladu, že nemajú rozširujúcu sa a silnú korunu). Najlepšie je zasadiť sadenicu v septembri za oblačného daždivého počasia, keď je pôda dobre nasýtená vlhkosťou.

Schéma a postup výsadby

Prvá etapa výsadby sadenice spirea Firelight P9 je príprava jamy. Veľkosť jamy závisí od typu pôdy. Ak je pôda pre rastlinu priaznivá, potom sa jamka vykopá až do hĺbky 45 - 55 cm A ak substrát nie je vhodný na výsadbu, potom sa jamka vykope trikrát viac ako koreňový systém kríka. Jama by mala byť väčšia do hĺbky aj do šírky.

Príprava pôdy a jamy:

 • Po vykopaní otvoru sa na dno naleje drenáž.
 • Potom je jama pokrytá zmesou rašeliny, riečneho piesku a sódy alebo listovej pôdy (jedna časť piesku a rašeliny, dve časti pôdy).
 • Vzdialenosť, v ktorej budú sadenice vysadené, závisí od toho, koľko sa plánuje ich výsadby na danom mieste.
 • Vzdialenosť medzi kríkmi je najmenej 40 cm.
 • Ak je veľa kríkov, vzdialenosť sa zvyšuje na 70 cm.

Výsadba spirea:

 • Ak je zasadená sadenica s hrudou zeme, je pôda pred výsadbou výdatne zaliata vodou.
 • Ak sú korene holé, v tomto prípade sa sadenica namočí na 12 hodín do rastového aktivátora (kyselina jantárová alebo „heteroauxín“).
 • Sadenicu vložte do zeme a zakryte zeminou.
 • Utlmte dole v blízkosti základne kufra.

Na konci výsadby sadenicu výdatne zalejte teplou vodou. Ak sa výsadba vykonáva na jeseň, potom ihneď po výsadbe môžete pôdu mulčovať.

Ďalšia starostlivosť o kultúru

Po výsadbe nesmiete zabudnúť na starostlivosť o krík.

Ako polievať krík?

Zalievanie spirea by malo byť pravidelné. Je nežiaduce nechať pôdu vyschnúť. Spirea potrebuje závlahu najmä v suchom počasí.

Hnojenie a kŕmenie

Pre rýchly rast a bujné kvitnutie je spire pravidelne hnojené minerálnymi alebo organickými hnojivami. Po výsadbe sa na pôdu aplikujú hnojivá potaš-fosfor. Na začiatku jari, pred zlomením púčikov, je pôda hnojená dusíkom.

Na jarné kŕmenie je vhodná zmes hnoja a kuracieho trusu. Hnojivá sa zriedia vo vode a trvajú 10 dní. Pred zalievaním zriedime vodou a zalievame nimi kríky. Superfosfát a divina sa tiež používajú ako hnojivá.

Prerezávanie

Odroda Firelight sa strihá skoro na jar. V silných a dobre vyvinutých stonkách je časť odrezaná do zdravých púčikov. Malé a slabé vetvy sú úplne odstránené. Vo štvrtom roku pestovania kríka sú stonky narezané o 25-30 cm.

Na prerezávanie sa používajú naostrené nožnice, ktoré nezanechávajú záhyby na konároch. Pred každým postupom by sa nožnice mali otrieť alkoholom. Rezy sú poprášené popolom z dreva, aby sa zabránilo infekcii.

Možné choroby a škodcovia

Aj keď je spiraea zriedka postihnutá chorobami a hmyzom, k takýmto prípadom skutočne dochádza. Z hmyzu na kríku sa nachádzajú:

 • vošky;
 • pavúk roztoč;
 • molica.

Postrekovanie kríkov prípravkom Fitoverm pomáha pri moliciach. Vošiek sa môžete zbaviť, ak rastlinu ošetríte prípravkami „Kronefos“ alebo „Actellik“. Pomáha aj postrek roztokom mydla na pranie. Zbaviť sa roztoča pomôže droga "Arex", "Fosfamid" alebo "Metaphos".

Z chorôb na rastline sa vyskytujú rôzne druhy špinenia a plesne sivej. Aby ste sa zbavili týchto chorôb, používajte lieky "Fundazol", kvapalinu Bordeaux alebo koloidnú síru.

Je však lepšie sa chorobám vôbec vyhnúť. Aby ste to dosiahli, je nežiaduce zahustiť výsadbu, musíte zorganizovať zalievanie a pravidelne ničiť burinu na mieste.

Chovné metódy

Existujú tri spôsoby, ako reprodukovať spirea. Je to semeno, odrezky a vrstvenie.

Chovné metódy:

 • Odrezky sa vykonávajú na jar. Na rozmnožovanie pomocou odrezkov sa mladé vzorky režú v polovici júna. Sú inštalované v kontajneroch naplnených riečnym pieskom a rašelinou. Polievajú sa takmer každý deň. Budúci rok sa odrezky vysádzajú vonku.
 • Na jar sa pestujú aj odrezky. Za týmto účelom sú spodné stonky ohnuté k zemi a pokryté zeminou. Aby bola vetva na svojom mieste, je opravená. Na jeseň je konár pokrytý lístím. Budúci rok, na jar, sa vrstvy zakorenia a na jeseň môžu byť vysadené.
 • Na pestovanie špirály zo semien sú nádoby naplnené zmesou riečneho piesku a rašeliny. Potom sa zasadia semená. Výhonky by sa mali objaviť do 10 dní. Po 3 - 3 mesiacoch je možné sadenice vysadiť vonku. Pred nástupom chladného počasia je lepšie mladé kríky niečím zakryť.

Najťažšie je rozmnožovať rastlinu semenami, najmä tými, ktoré sa zbierajú samy. Metóda semien nie je vhodná na množenie hybridných odrôd.

Použitie v dizajne krajiny

Spirea ker Firelight je vhodný na vytváranie živých plotov a kvetinových aranžmánov z trvalých kríkov a iných druhov rastlín.

Vyzerá dobre v samostatných výsadbách a spolu s spirálou iných odrôd. Tiež je ker kombinovaný s ihličnanmi, levanduľou, čučoriedkou, ľubovníkom bodkovaným.


Pozri si video: Pruning Spiraea in Early Spring (Smieť 2022).