Rada

Návod na použitie a mechanizmus účinku herbicídu Aksifor

Návod na použitie a mechanizmus účinku herbicídu Aksifor


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Burina na poľnohospodárskej pôde narúša plný rast a vývoj kultúrnych rastlín. A ak si záhradníci na súkromných pozemkoch poradia s ľudovými prostriedkami a odstránia ich ručne, potom sú v priemyselnom meradle poľnohospodári nútení používať chemikálie. "Akzifor" je jedným z herbicídov, ktoré sú v návode na použitie opísané ako účinný liek proti burine. Pred použitím tejto chemikálie si preštudujte jej princíp účinku, mieru spotreby a bezpečnostné opatrenia pri práci s látkou.

Zloženie a zloženie

Aktívnou zložkou herbicídu zodpovedným za jeho pôsobenie je oxyfluorfen. Jeho koncentrácia je 240 g / l. Liečivo vyrába firma "FMRus". Herbicíd sa vyrába vo forme koncentrovanej emulzie a je balený v 1 litrových injekčných liekovkách a 5 litrových plastových nádobkách.

Potlačená burina

Herbicíd „Aksifor“ je určený na ochranu výsadby cibule pred burinou. Zoznam bylín, proti ktorým účinná látka účinne bojuje, obsahuje bielu gázu, ambróziu, svätojánsku zem, Theophrastovu lanovku, jaseň, horčicu, scherch a mnoho ďalších.

Princíp činnosti

Účinná látka herbicídu, nazývaná oxyfluorfén, preniká do bunkových membrán vyvíjajúcich sa burín a vyvoláva ich ničenie. V dôsledku toho sa bunky deformujú a tkanivá buriny vysušia. Sadenice po vystavení pôsobeniu lieku okamžite vyschnú.

Obdobie ochranného účinku herbicídu „Aksifor“

Čas, počas ktorého chemikália chráni plodiny pred škodlivými trávami, závisí od stupňa kontaminácie pôdy.

Zvyčajne postačuje jedno ošetrenie za sezónu.

Rýchlosť nárazu

Po 2 - 3 dňoch sa objavia prvé príznaky poškodenia buriny, úplné zničenie trávy sa pozoruje za 1 - 2 týždne v závislosti od stupňa kontaminácie miesta.

Pokiaľ ide o sadenice burín, odumierajú takmer okamžite.

Možnosť vzniku odporu

Neboli zistené žiadne prípady výskytu za celé obdobie používania herbicídu v poľnohospodárskej praxi.

Možnosť variácie plodín pri striedaní plodín

Poľnohospodári pripisujú jednej z výhod použitia herbicídu skutočnosť, že nemá negatívny vplyv na striedanie plodín.

Hlavné klady a zápory

Ako každá chemikália, aj herbicíd Aksifor má svoje výhody a nevýhody.

Medzi hlavné výhody používania lieku na ničenie buriny patria:

  1. Rýchlosť pôsobenia na burinu.
  2. Široká škála účinkov na dvojklíčnolistové a množstvo jednoklíčnolistových rastlín.
  3. Zvýšená nákladová efektívnosť lieku.
  4. Takmer 100% bioefektívne pri testovaní.
  5. Môže byť použitý v tank-mixoch s inými chemikáliami.
  6. Žiadny vplyv na striedanie plodín.

Medzi nevýhody chemikálie patrí nemožnosť použitia pre všetky plodiny a požiadavky na bezpečnostné opatrenia.

Miera spotreby buriny

Na spracovanie výsadby cibule a cesnaku výrobca odporúča určité dávky látky. Nedodržanie týchto pomerov môže viesť k odumieraniu kultúrnych výsadieb a znečisteniu životného prostredia.

Koľko chemikálie je potrebné:

  1. Cibuľa a cesnak (okrem plodín na perie) - 0,5 litra. Spotreba pripravenej pracovnej kvapaliny je 200 - 300 litrov na hektár výsadby. Postrek sa vykonáva, keď plodiny vytvorili 2 pravé listy. Spracovanie je jednorazové za sezónu.
  2. Cibuľa a cesnak (okrem rastlín určených na perie) - 1 liter. Na hektár plodín sa spotrebuje 200 - 300 litrov na hektár. Spracovanie sa uskutoční, keď cibuľa a cesnak vytvoria 3 pravé listy. Postrek sa vykonáva raz za sezónu.
  3. Slnečnica - 0,8-1 liter. Obrábanie pôdy sa vykonáva pred vznikom výhonkov plodín. Na hektár vypestovaných plodín sa spotrebuje 200 - 300 litrov pripravenej pracovnej tekutiny. Obnova výsadby sa nevykonáva.

Ako pripraviť pracovné riešenie

Pred prípravou pracovného roztoku si pripravte všetky potrebné náradie a odev na ochranu farmára. 1/3 čistej vody sa naleje do rozprašovača. Pridáva sa tam aj odporúčané množstvo herbicídu. Zloženie dôkladne premiešajte. Potom na koniec prilejte vodu a znova premiešajte tekutinu. Zloženie na spracovanie kultivovaných plantáží je pripravené.

Chemický roztok nemôžete pripraviť vopred. Kvapalina by sa mala pripraviť tesne pred spracovaním záhonov cibule a cesnaku. Roztok zostávajúci po nastriekaní sa zlikviduje.

Chemikália sa v žiadnom prípade nesmie vylievať na pôdu alebo do blízkych vodných plôch, aby nedošlo k poškodeniu životného prostredia..

Návod na použitie hotovej zmesi

Keď je pracovná tekutina pripravená, začnú spracovávať výsadbu. Toto by sa malo robiť v suchom a pokojnom počasí. Použitie herbicídu "Aksifor" v daždi vedie k strate pracovných vlastností kompozície. Tiež nemôžete použiť chemikáliu, ak rastlina vykazuje známky poškodenia škodcami a chorobami alebo ak úroda utrpela počas mrazov na jar.

Ak sa cibuľa pestuje na perie, nemožno použiť herbicíd, pretože zvyšky látky môžu byť obsiahnuté v zelených častiach rastlín a poškodzovať zdravie ľudí.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní herbicídu

Ako pri každej chemickej látke, aj pri použití herbicídu Aksifor sú dodržané bezpečnostné požiadavky. Osoba, ktorá vykonáva ošetrenie, musí mať na rukách ochranný odev, gumené rukavice a hlavu zakrytú šatkou alebo iným ochranným prostriedkom.

Miesto, kde sa chemikália pripravuje a používa, by malo byť mimo dosahu detí a domácich miláčikov. Nemôžete postriekať postele pre tehotné ženy a ľudí, ktorí majú alergické reakcie.

Stupeň toxicity lieku

Chemická látka so selektívnym účinkom, ktorou je herbicíd „Aksifor“, patrí do 3. triedy nebezpečnosti. To znamená, že je mierne nebezpečný pre včely, cicavce a ľudí. Ak sú v blízkosti spracovateľského miesta včelíny, vopred upozorňujú majiteľov na nadchádzajúcu udalosť. To vylúči masívnu smrť hmyzu.

Zlučiteľnosť s inými látkami

Jednou z hlavných výhod herbicídu "Aksifor" je jeho kompatibilita so všetkými pesticídmi. Môže byť použitý v tankových zmesiach na komplexné spracovanie kultivovaných plantáží. Pred použitím sa odporúča vykonať test zmiešaním malého množstva prípravkov. Ak sa na dne roztoku objaví sediment alebo dôjde k inej chemickej reakcii, odmietajú tieto látky používať spoločne, aby nepoškodili rastliny.

Ako správne skladovať produkt

Pretože látka patrí k látkam, ktoré sú mierne nebezpečné pre ľudské zdravie, sú zodpovedné za jej skladovanie. Na to sa používajú technické miestnosti, kde sa udržuje pozitívna teplota a indikátor priemernej vlhkosti. Herbicíd je uložený v pôvodnom obale; prístup detí a domácich miláčikov je obmedzený na izbu. Pokiaľ pracovná kompozícia zostane po nastriekaní, zlikviduje sa v súlade s pokynmi výrobcu.

Analógy

Ak v oblasti, kde farmár žije, nie je možné kúpiť herbicíd „Aksifor“, je nahradený inou chemikáliou s rovnakou účinnou látkou a rovnakými pracovnými vlastnosťami. Medzi tieto lieky patria „Goal“ a „Galigan“. Používajú sa tiež na ničenie dvojklíčnolistových jednoročných burín na pestovaných cibuľovitých a cesnakových plantážach. Vo svojom zložení je účinnou látkou oxyfluorfen, ktorý preukázal svoju účinnosť v oblastiach mnohých poľnohospodárov.


Pozri si video: Rady ptáka Loskutáka - herbicidy (Smieť 2022).