Rada

Rôzne spôsoby mulčovania zemiakov na zvýšenie úrody

Rôzne spôsoby mulčovania zemiakov na zvýšenie úrody


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Všetky procesy v prírode sú správne regulované. Napríklad v zalesnených oblastiach je ťažké nájsť pôdu, ktorá nie je pokrytá trávou alebo spadnutým lístím. A to nie je bezdôvodné, pretože týmto spôsobom príroda chráni mladé rastliny pred mrazom a škodcami. Ľudia si to uvedomili a požičali si túto metódu od prírody a preniesli ju na svoje záhradné pozemky. Nielen, že uľahčuje starostlivosť o rastliny, ale umožňuje aj zvýšiť úrodu. Takto bol vynájdený mulčovanie zemiakov.

Čo je to mulčovanie zemiakov?

Postup je poľnohospodárskou technikou a spočíva vo vytvorení ďalšej vrstvy pôdy. Je pokrytá umelým alebo organickým materiálom, ktorý sa nazýva mulč. Opravuje distribúciu vlhkosti v pôde, chráni rastliny pred mrazom, udržuje teplo a pomáha urýchliť proces dozrievania. Mulč je tiež ochranou proti burine a škodcom.

Takáto jednoduchá, na prvý pohľad metóda, je pre záhradkárov skutočným objavom.

Ciele konania

Mulčovanie sa používa na:

 • rovnomerná distribúcia a zadržiavanie tepla, ktoré umožňujú rastlinám rýchly rozvoj;
 • ochrana mladých zemiakov pred nízkymi teplotami;
 • rovnomerné rozloženie vlhkosti;
 • prekážky rastu buriny;
 • chráňte zemiaky pred teplom, pretože vrstva mulča odráža svetlo;
 • prívod kyslíka do hľúz, pretože po dlhších dažďoch nie je mulčovaná pôda pokrytá suchou kôrkou.

V období dažďov mulč bráni vyplaveniu plodnej vrstvy. Je tiež potrebné poznamenať, že škodcovia sú v ňom mimoriadne vzácni.

Záhradkári si už dávno všimli, že mulčované zemiaky prinášajú dvojnásobný výnos. Relevantnosť postupu sa zvyšuje, ak zemiaky rastú na hlinitých a ťažkých pôdach.

Metódy mulčovania

Postup sa vykonáva rôznymi spôsobmi. Ako materiál je možné použiť pokosenú trávu, piliny alebo humus. Každý z materiálov má svoje výhody a môžu ho bez akýchkoľvek pochybností použiť záhradníci. Aby si každý mohol zvoliť prijateľnú metódu pre seba, budeme sa podrobnejšie venovať každej z nich.

Mulčovanie so slamou alebo senom

Táto metóda bola použitá už dávno. Najvhodnejšie pre teplé podnebie. Tá slama, to seno - jeden z hlavných atribútov každej dediny.

Na mulčovanie je vhodnejšie seno ako slama. Je to spôsobené tým, že je mäkšej štruktúry a obsahuje nižšiu koncentráciu buriny. Okrem toho sú v slame myši, ktoré poškodzujú zemiaky.

Mulčovanie so senom alebo slamou je nasledovné:

 • zemiaky sa vysádzajú v súlade s odporúčanou vzdialenosťou medzi jamkami;
 • miesto je pokryté mulčom (v tomto prípade seno alebo slama);
 • aby materiál dobre držal, odporúča sa ho na vrchole posypať zemou;
 • potom, čo klíčky dosiahnu 5–6 cm, sa položí druhá vrstva (asi 20 cm);
 • materiál zostáva na zemiakoch až do zberu.

Poznámka! Nemusíte pliesť a trieť mulčované zemiaky. Zalievanie sa vykonáva iba v období sucha, zvyšok času sa zemiaky napájajú kondenzáciou, ku ktorej dochádza v dôsledku rozdielu medzi dennými a nočnými teplotami.

Mulčovanie filmu

Skorá výsadba zemiakov zvyšuje riziko poškodenia mrazom. Ale aj tu si ľudia našli cestu von. Plochu výsadby stačí pokryť filmovým mulčom. Zachováva vlhkosť a zvyšuje teplotu pôdy o 2 stupne. Táto metóda je vhodná pre regióny s chladným podnebím.

Rašelinové mulčovanie

Vláknitá štruktúra mulča zlepšuje stav pôdy. Táto metóda je vhodná na jeseň a v zime, pretože rašelina pôdu intenzívne zahrieva. Neodporúča sa mulčovať zemiaky iba s rašelinou, pretože v závislosti od miesta pôvodu môžu obsahovať rôzne rastlinné zvyšky a minerály. Príliš čerstvá rašelina, ktorá je tiež slabo vetraná, môže obsahovať toxické látky. Rašelinové mulčovanie je najlepšie kombinovať s trávou, hnojom alebo pilinami.

Mulčovanie humusu

Materiál je úplne bezpečný, takže ho možno použiť bez najmenšieho strachu. Je pravda, že bude potrebné veľké množstvo humusu. Materiál blokuje rast buriny, udržuje vlhkosť a čo je dôležité, ničí patogénne baktérie. V olejových pôdach je však vysoká koncentrácia dusíka v humuse kontraindikovaná. V opačnom prípade vrcholy začnú intenzívne rásť, čo spomalí tvorbu hľúz.

Mulčovanie pilín

Táto metóda je populárna v severných oblastiach Ruskej federácie. Teplý pilinový povlak podporuje rýchle klíčenie zemiakov a chráni ich pred hnilobou. Pred mulčovaním pilinami sa pôda odburiní a zaleje. Potom sa vysadia zemiaky, medzi riadky sa položí lepenka a na vrchu sa rozdrvia pilinami. Výška vrstvy je 5–10 cm.

Kužele mulčovanie

Táto metóda je vhodná pre tých, ktorí žijú v zalesnených oblastiach. Nezvyčajný pohľad na takýto prístrešok bude vyzerať originálne na každej záhradnej posteli. Chráni rastliny pred mrazom a burinou. Vrstva šišiek by mala byť 5–7 cm, pôda sa po nasadení šišiek zalieva.

Sideratské mulčovanie

Zelený hnoj úplne nahrádza obvyklé hnojivá. Okrem toho zvyšujú odolnosť zemiakov proti chorobám, saturujú pôdu dusíkom, vytláčajú burinu a zlepšujú štruktúru pôdy. Rezané rastliny sa nepoužívajú čerstvé. Spočiatku by mali byť sušené a potom rozložené do vrstvy medzi riadkami.

Mulčovanie s kartónom

Toto je pomerne namáhavá metóda mulčovania, ktorá však výrazne uľahčuje ďalšiu údržbu. Listy lepenky sa položia na seba tak, aby výška nad zemou bola asi 30 cm V spodnej vrstve lepenky, ktorá bude na zemi, sa urobia otvory pre každý sadbový zemiak. Potom sú do nich umiestnené korene a na vrchu je predložená lepenka. Táto metóda je v prvom rade dobrá v tom, že chráni pred burinami, ktoré sa nemôžu dostať na slnečné svetlo a jednoducho zomrieť. Na vrch lepenky je posypané 20-centimetrovou vrstvou sena alebo slamy.

Sprievodca výsadbou

Nasledujúci spôsob výsadby pod mulčovaním je univerzálny:

 • pôda je vopred uvoľnená;
 • zemiaky sú vyložené s klíčkami dole;
 • zakryte vrstvou mulča na vrchu;
 • nehrbiť sa.

Je dôležité dodržiavať umiernenosť, pretože veľké množstvo materiálu zabraňuje vysychaniu pôdy.

Možné chyby

Aby sa zabránilo častým chybám pri mulčovaní, je dôležité dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Sušená tráva musí pred mulčovaním dobre vyschnúť, inak dôjde k infikovaniu plodov neskorou plesňou.
 2. Ak sa film použije ako mulč, potom sa po vypučaní zemiakov v ňom vytvoria alebo úplne odstránia vetracie otvory;
 3. Mulčovanie so slamou je vhodné až po zahriatí pôdy. Tento postup by ste nemali vykonávať skoro na jar.
 4. Mulčovaná oblasť, aj keď je vzácna, je potrebné polievať.
 5. Odporúča sa udržiavať vrstvu mulča: nepreháňajte to a ani nešetrite.
 6. Na mulčovanie je vhodná iba nízko položená alebo prechodná, voľná rašelina.

Žatva

Na zber mulčovaných zemiakov nie je zvyčajne potrebná lopata. Väčšina hľúz sa nachádza na povrchu voľnej a mäkkej pôdy. Postačí zhrabnúť z mulča a zatiahnuť krík za vrcholy. Pri vytiahnutí puzdra je na spodnej časti kmeňa vidieť veľa ďalších hľúz, čo naznačuje, že výnos je dvakrát vyšší.

Hľuzy vysadené pod mulčom sú všeobecne čisté. Pred uskladnením ich stačí trochu vyschnúť.


Pozri si video: PD Mestečko a Agro služby Klučka 2013 Kosenie pšenice časť 2 (Február 2023).