Rada

Opis odrody zemiakov Zorachka, vlastnosti pestovania a starostlivosti

Opis odrody zemiakov Zorachka, vlastnosti pestovania a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky Zorachka sa sadia v Rusku, na Ukrajine a doma. Vyšľachtený chovateľmi z Bieloruska sa zakoreňuje na akejkoľvek pôde a poskytuje dobrú úrodu. Obyvatelia leta majú radi túto odrodu pre možnosť používať hľuzy na vyprážanie, na výrobu polievok a boršču, kastrólov, šalátov.

Varené nové zemiaky sú jedným z obľúbených jedál v mnohých rodinách. Zelenina je bohatá na pektínové látky, obsahuje bielkoviny, glukózu, vitamíny, aminokyseliny. Buničina obsahuje asi 14% škrobu.

Opis odrody

Zemiaky odrody Zorachka sa začnú kopať 45 dní po tom, čo klíčky vychádzajú zo zeme. Ak sa úroda zozbiera po 2,5 mesiaci, hľuzy nehnijú, nestrácajú chuť a počas prepravy si zachovajú svoj vzhľad až do polovice zimy.

Táto vlastnosť odrody Zorachka vám umožňuje sadiť zemiaky nielen v malých letných chatkách pre vlastnú spotrebu, ale aj na priestranných poliach. Poľnohospodári pestujú okopaniny na predaj.

10 alebo dokonca 12 hľúz je vykopaných z málo vzpriameného kríka so silnými tmavozelenými listami, z ktorých každá má:

 • oválny tvar;
 • hladká kôra;
 • malé oči;
 • žltá buničina;
 • bohatá chuť.

Jedna koreňová zelenina váži až 120 g, na hektári sa dá zberať 250–350 centov plodiny, pri správnej starostlivosti asi 700. Odroda zemiakov Zorachka je odolná proti niektorým chorobám, neznáša horúčavy a suchá. Kultúra je predovšetkým vhodná do podnebia, kde nie sú vysoké teploty a dostatok vlahy.

Rastie

Odroda Zorachka si za krátky čas získala obľubu medzi obyvateľmi leta. V zásade sa vysádza kvôli chutným mladým zemiakom, ktoré sa dajú konzumovať už v júni. Kultúra poteší svojim výnosom iba pri starostlivom výbere semena. Veľkosť hľúz by nemala byť väčšia ako vajíčko a nemalo by dochádzať k hnilobe a poškodeniu. Zemiaky sa uchovávajú na teplom mieste, kým nevyschnú. Potom sa odošlú do pivnice, kde sa uskladňujú oddelene od zozbieranej plodiny.

Na kontrolu klíčivosti sa hľuzy umiestnia do roztoku pripraveného z 10 litrov vody a 0,5 litra močoviny. Ak plávajú, môžu sa tieto zemiaky vysadiť na záhrade.

Príprava miesta

10 dní pred výsadbou sa korene uložia do debničiek a posypú drevenými hoblinami. Drevené nádoby sú umiestnené v miestnosti, kde je teplota najmenej 20 stupňov. Naklíčené hľuzy sa ošetria fungicídmi alebo roztokom manganistanu draselného. Záhrada pre zemiaky Zorachka sa pripravuje na mieste, kde predtým rástli:

 • uhorky a kapusta;
 • fazuľa a fazuľa;
 • mrkva a horčica;
 • vlčí bôb a obilniny.

Od jesene sa do ílovitej pôdy pridáva vedro rašeliny a humusu. Ak si pozorne prečítate popis odrody, bude zrejmé, že tieto zemiaky nerastú dobre v kyslých krajinách. V takom prípade bude potrebné do pôdy pridať vápno. Piesočnatá pôda môže byť mierne zriedená hlinou, zmiešaná s humusom.

Otvory sú označené každých 40 cm, medzi radmi ostáva pol metra. Nalejte do otvoru 10 cm hlbokého:

 • superfosfát;
 • popol;
 • rašelina.

Prvé 2 zložky sa dávajú do lyžice, tretia je dostatočná na 150 g. Aby sa zemiakové hľuzy nezmenšili, je kultúra odmenená slušnou úrodou, je potrebné aplikovať hnojivá. Čerstvý hnoj nie je na tento účel vhodný, okopaniny vyrastú bez chuti.

Vrchný obväz

Keď sa klíčky objavia vo vedre s vodou, musíte miešať 20 gramov močoviny a 60 špeciálnych prísad, nalejte každý krík týmto roztokom. Keď sa vytvoria púčiky, do pôdy pod plodinou sa pridá síran draselný a popol.

Keď kvitnú zemiaky Zorachka, na kŕmenie sa používa nitroammofoska a superfosfát. Takéto hnojivá sa predávajú na trhoch a v špecializovaných predajniach.

Niekoľkokrát za sezónu sa kríky rastliny postriekajú roztokom, ktorý sa pripraví zmiešaním kvapaliny Bordeaux a síranu draselného.

Funkcie starostlivosti

Bush sa rýchlo vyvinie a porastie, ak je včas zasypaný, zvlhčí zem. Na zber vynikajúcej úrody zemiakov Zorachka sa odporúča dôkladne si preštudovať popis pravidiel starostlivosti:

 1. Sedem dní po výsadbe semena v záhrade musíte kráčať s hrabľami a kypriť pôdu.
 2. Keď sa objavia výhonky, burinu je potrebné odstrániť motykou.
 3. Keď sa krík zdvihne o 20 cm, je pokrytý pôdou. Táto práca sa vykonáva dvakrát za sezónu po daždi alebo zalievaní.

Odroda Zorachka má svoje vlastné vlastnosti. Neznáša sucho. V horúcom dni sa listy vlnia a vädnú. V prostrednom pruhu je potrebná dostatočná vlhkosť, keď zemiaky stúpajú, pučia a kvitnú. Každý kríček potrebuje 3 litre vody. Nalieva sa do otvorov alebo medzi riadky. Keď zem vyschne, začnú sa uvoľňovať. Tento typ zvlhčovania je vhodnejší ako kropenie, pretože vylučuje napadnutie kultúry plesňami.

Poľnohospodári a mnohí obyvatelia leta inštalujú kvapkovú závlahu, ktorá je najvhodnejšia na pestovanie zemiakov Zorachka. Týmto:

 • korene sa vyvíjajú rýchlejšie;
 • listy nie sú ovplyvnené;
 • vlhkosť sa šetrí;
 • voda sa dobre zohrieva.

Nadmerné zalievanie tiež negatívne ovplyvňuje stav rastlín. Na spodnej časti stoniek sa vytvárajú škvrny s belavým kvetom. Koreňové plodiny sú ovplyvnené hnilobou, chuť sa zhoršuje.

Výhody a nevýhody

Letní obyvatelia, ktorí uprednostňujú výsadbu Zorachky, si všimnú vynikajúcu chuť mladých zemiakov, absenciu vodnosti, schopnosť používať ju na varenie a vyprážanie. Medzi dôležité výhody odrody patria:

 • skoré dozrievanie;
 • ľahká starostlivosť;
 • vynikajúca kvalita uchovania;
 • vynikajúca chuť;
 • nenáročnosť na pôdu.

Bush nie je ovplyvnený hlístmi. Rastlina sa nebojí neskorej plesne, netrpí rakovinou zemiakov. Vážnou nevýhodou tejto plodiny nočnej koše je špeciálna požiadavka na zálievku.

Choroby a škodcovia

Ak chcete pestovať veľkú koreňovú zeleninu s hladkou šupkou, musíte bojovať proti hmyzu. Medvedka robí v hľuzách otvory, vďaka čomu sú nepoužiteľné. Nie je ľahké sa s tým vyrovnať, ale je celkom možné, že miesta pohybu vyplníte mydlom na prádlo, do otvorov dáte tŕnisté ihly.

Spôsobujú obrovské škody na úrode:

 • Chrobáky z Colorada;
 • spider roztoče;
 • zemiakový mol.

Žravý pruhovaný hmyz žerie listy aj vrcholy. Larvy, vajíčka a dospelých môžete zničiť postriekaním kríkov prípravkami Mospilan, Karate, Calypso. Na vyrovnanie sa so zemiakovým molím sa rastliny ošetria insekticídom Bancol. Starostlivé vykopanie koreňov predtým vysadených plodín a buriny zo záhrady pomáha zabrániť výskytu roztočov.

Hľuzy odrody Zorachka začnú hniť, ak je rastlina postihnutá chrastavitosťou a neskorou plesňou. Aby sa zemiaky pri výsadbe nezhoršili, musíte dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie, ošetrovať semenný materiál fungicídmi alebo manganistanom draselným.

Zber a skladovanie

Hľuzy skorej odrody Zorachka sa vykopávajú na mladých zemiakoch jeden a pol mesiaca po vegetačnom období. Poľnohospodári ho predávajú na trhu s dobrým ziskom. Pred zberom na uskladnenie, ktoré sa uskutoční po ďalších 30 dňoch, sa vrcholy odrežú, ponechajú sa na najrozvinutejších kríkoch, z ktorých sa zozbiera osivo. Zemiaky vykopané v tomto čase sa vysušia a umiestnia do suterénu alebo pivnice.

Obyvatelia leta a záhradníci milujú pestovanie odrody Zorachka, pretože je nenáročná na starostlivosť, nenáročná na úrodnosť pôdy, hľuzy majú vynikajúcu chuť, rýchlo zrejú a sú vhodné na varenie i vyprážanie.


Pozri si video: IV. Dances from Esztergom: Ungarisch Nos 1-5 (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Javier

  Potvrdzujem. It was with me too. Let's discuss this issue.

 2. Tokasa

  Attempt not torture.Napíšte správu